Şimdi Ara

c++ Linked List

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
472
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar. Bir ödevim var nasıl yapmam gerektiğini tam anlayamadım. Ödev konusu şu:

Elimizde 4 adet sınıf olacak bu sınıflarda öğrenciler olacak. Öğrenci ve sınıf isimleri sadece 1 karakterden oluşacak ve bu bilgi .txt dosyasında tutulacak. Örnek .txt dosyası :

1 A D C V K O F R W

3 Q P

2 Y I J M

4 E S Z N L

Bu sınıf ve öğrencileri linked list ile tutacağız. Anlamadığım yer, hoca şöyle istemiş:

Bu durumda beklenen minimum sınıflar
    - Yönetim Sınıfı : Program menüsündeki işlemleri yönetecek
    - Okul Sınıfı : Okulu temsil eden ve içerisinde sınıflar dizisi bulunan bir class
    - Sınıf classı : Okuldaki bir sınıfı temsil eden ve içerisinde öğrenciler dizisi bulunan class
    - Öğrenci sınıfı: Sınıftaki bir öğrenciyi temsil eden class
    - Test Programı : Sınıf değil ana program ve test işlemlerini gerçekleştirecek

Burada hangi class'ta ne tutmalıyım, hangileri .h dosyası olacak hangileri .cpp dosyası olacak ? Son olarak hoca template kullanmamızı istemiyor. Template kullanmadan nasıl yaparım ?

• hoca öğretici sorudan cok fantezi yapmış gibi görünüyor. Linked list ile class 'ı birbirine karıştırmış. ayrıca programlama kavramı olan class'ı "yönetim , okul, sınıf, öğrenci ..." gibi iş analizi konusuna çekmiş. Yardım edeyim diyorum ancak hocanın fantezisine fazladan 1 kurban olmak istemediğim için olamıyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sakarya Üniversitesi?
  • C++ konusunda yardımcı olamam ama algoritmada yardımcı olabilirim. Hocanız biraz matruşka benzer birşey istemiş. Sınıflar listeleri istiyor. Linklistin mantıgı kendinden bir sonraki datayı bilmesidir. Burda öprencinin bilgilerini içeren sınıfın var, ismi numarası vs. Şimdi sınıflarında array oldugu için yönetim sınıfı harici diğerlerinde linklist kullanmıcaksın sanırım. Arraylere kayıt ediyorsun ama bu iş cidden amele işine döner. Yönetim sınıfında ise linklist oluşturuyorsun. Ama okul sınıfı fazlalık gibi zaten tek bir okul için yapacaksın bunu. Şuan ödevi kontrol edecek asistanlara acıdım. Kısacası linklist verindeki datalar birer obje taki öğrencinin bilgilerine kadar. Sınıfların içerinde array değilde linklist ile işleri yapsaydın çok daha kolay olurdu. Matruşka gibi düşüneceksin, her bir sınıfın node’u altındaki diğer sınıf olacak

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ephésus kullanıcısına yanıt
    evet :/
  • javacıı kullanıcısına yanıt
    Ya şöyle ki, sonradan ben bu sınıfı ve içindeki öğrencileri ekrana yazdıracağım ve sonra bu öğrencilerin ve sınıfların yerlerini değiştirebilmem gerekiyor.

1 A B C D --> 1. sınıfta A,B,C,D öğrencileri var mesela, A öğrencisi ile 2. sınıftaki T öğrencisinin yerini değiştirebilmem gerekiyor. Sonra ekrana;
    1 T B C D gibi birşey yazacak.
    Bunun olması için kaç ayrı düğüm oluşturmam gerekir ? Her sınıfın öğrencileri için ayrı düğüm mü oluşturmam gerek ?
  • seyfi84 S kullanıcısına yanıt
    Benim şimdi 4 sınıfım var. Bir fonksiyonla bunların içindeki öğrencilerin yerini değiştireceğim. Senin kodda yazdığın gibi tek bir tane düğüm yeterli olmayacak sanırım ? Toplamda 4 düğümüm olması gerekiyor dimi yanlış düşünmüyorsam ?
    Anladım. O zaman .cpp dosyalarım Test ve Yonetim olacak, .h dosyaları ise Sinif, Ogrenci ve Okul. Sonra Makefile yaparken .cpp dosyalarını derleyip birbirine bağlayacağım doğru mudur ?
    Çok sağol bilgilendirdiğin için. Hocanın bize gönderdiği basit bir örnek var. Tekrar kullanılan birşey olmamasına rağmen 5 tane .h dosyası oluşturmuş. Nedense bizden de tek dosyaya kod yazmamamızı istiyorlar.
    Son birşey daha soracağım. Koddaki for döngüsünü açıklayabilir misin?
  • hoziery H kullanıcısına yanıt
    .h dosyaları C/C++ 'ın her bir platform (işletim sistemi) da çalışabilmesi için de kullanılır aynı C/C++ kodu Linux, macOS, Windows 'ta farklı derleyiciler tarafından derlenip çalışabilmesi için

quote:

#ifdef __WIN32__

#include "windows.h"

#ifdef __APPLE__

#include "apple.h"

gibi yönergeler olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.