Şimdi Ara

C++ ile Soru Sorma Programı Nasıl Yazılır (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
5.788
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Hem kodda hatayı arttıran hem de kodun okunmasını zorlaştıran bir özellik olduğu iddia edilerek taa 70'li yıllardan beri sanırım bilgisayar dilleri konusunda uzman birinin söylediği bir söz veya uyarı olarak goto bu yüzden sürekli nesiller boyunca lanetlenilir.

goto hakkında vaktiyle yapılan bu beyanat, her ne kadar belki yanlış anlaşılmış bir yorum, veya söylendiği esas bağlamdan kopartılarak çok genelleştirilmiş bir şey olarak da kabul edilebilse de yine de ben de mesela 20 sene evvel C++ öğrenmeye başladığımda okuduğum kaynaklarda "Asla goto kullanmayın" uyarısını ciddiye almış ve harfi harfine uygulamışımdır ve gerçekten de şu ana kadar HİÇ ihtiyacım olmadı. Onun yerine her şekilde prosedürel olarak bildiğimiz fonksiyonlar kullanılarak yapılmak istenen iş yapılabiliniyor. Bu arada 20 sene dediğim abartı kaçmasın ben programlamayla sadece hobi olarak uğraşıyorum. Ama bilirim de az buçuk yani...

goto'nun kullanımı, C veya C++ kodu içersinde kullanılacak özellikle hız ve performansa yönelik çok özel bir amaca hizmet eden assembly kodu tarzı bir yerde çok nadir olarak gerekirse kullanılıyordur herhalde.

goto'yu 1980'li yıllarda Commodore 64 BASIC dilinde program yazarken kullanırdım ben. Assembly ile de yani makine diliyle de o zamanlar yine Commmodore 64'de bir miktar uğraşmışlığım vardır. Heyt be ne günlerdi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Buzz Lightyear -- 22 Şubat 2016; 22:00:06 >

• Buzz Lightyear B kullanıcısına yanıt
    Hocam çok güzel açıklamışsınız , bizede bu sene bilgisayar yapılarında Assembly ödevi verecekler , merakla bekliyorum
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.