Şimdi Ara

C/C++/C# Sorularınız Buraya. . .(GÜNCEL) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.174
Cevap
118
Favori
165.479
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bahsettigim konu \ ile baslayan komutlar print(); benzeri komutları anlatıyor sanirim bilmiyorum bende icerigini

Stdio ile çalışan komutlar galiba.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: jely

/* '*'ler kullanarak kenar uzunlugu verilen kareyi cizer */ 

#include<stdio.h>
    int main( void )
    {
    int kenar;
    int i;
    int j;

printf("Karenin kenar uzunlugu: ");
    scanf("%d", &kenar);

/* Gecerli bir deger mi */
    while((kenar < 0) || (kenar > 20)) {

printf("Lutfen 0 ile 20 arasinda bi deger giriniz.");
    printf("Karenin kenar uzunlugu");
    scanf("%d", &kenar);
    }

/* karenin cizilmesi */
    for(i = 1; i <= kenar; i++) {

if(kenar == 0)
    break;

/* alt ve üst kenarlarin cizimi */
    if((i == 1) || (i == kenar)) {

for(j = 1; j <= kenar; j++)
    printf("*");
    printf("\n");
    continue;
    } /* if sonu */

/* sag ve sol kenarlarin cizimi */
    for(j = 1; j <= kenar; j++)
    if((j == 1) || (j == kenar))
    printf("*");
    else
    printf(" ");

printf("\n");
    } /* for sonu */

return 0;
    }

merhaba arkadaslar. C sinavim var iki gun sonra. bana yardim ederseniz cok sevinirim.. for dongusunu anlamakta gucluk cekiyorum biraz.
    yazdigim koddaki ic ice for lari bana anlatirsaniz cok sevinirim. ozellikle "sag ve sol kenarlarin cizimi" ile ilgili olan for u anlamakta guclukk cektim. bi sag kenara bi sol kenara yildiz koyuyor arada bosluk birakiyor,
    bunu yazdiran satir neresi? ornegin biz kenari 5 girdik diyelim output soyle oluyor:
    * *
    * *
    * *

simdiden cok tesekkur ederim

NOT:sekli cizerkenki bosluklari yazdim ama nedense yazmamisim gibi gorunmus anlamadim niye

Elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım. Fakat önce şu videoyu bir izle derim. For döngüsünü anlamak için :)

http://www.muhammedmastar.com/c-dersleri-12-c-for-dongusu

Kodları açıklamaya geçelim hemen :)

Buyur buraya koydum. Daha rahat okunsun diye. Takıldığın yer olursa gene sor.

http://www.codesend.com/view/a091d9b5f64481b90acfbbbc286aac34/

• quote:

Orijinalden alıntı: aycan07

Merhaba arkadaşlar
    Fortran dilindeki bir matematiksel ifadeyi C e aktarıyorum hata ile karşılaşıyorum.
    Fortran da real ile tanımlanmış bir değişkenin cos' unu alıyorum.aynı sonucu C de float tanımladığım değişken ile yapıyorum sonuclar farklı cıkıyor...Nedendir acaba.?

C/C++ matematiksel hazır fonksiyonlar var. Bir sayının cos'unu almak gibi.Onları deneyebilirsin. Birde fortran dilini bilmiyorum. real olarak bir sayıyı tamsayı olarak felan mı tanımlayabiliyorsun ?.. Eğer real ile tamsayı tanımlayabiliyorsan, hata verir çünkü c/c++ da float ile 3,5 gibi sayılar tanımlanır. Eğer tamsayı tanımalyacaksan c/c++ da int dene.
    Örneğin int a; .... int a=5; vs.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ot

Teşekkür ederim.

Bahsettigim konu \ ile baslayan komutlar print(); benzeri komutları anlatıyor sanirim bilmiyorum bende icerigini

Up

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • teşekkür ederim öncelikle cevap verdiğin için fortran dili eski ve kullanışsız bir dil bilmeye de gerek yok :).
    Aslında benim sorunum hassasiyet mesele ayni cos fonksiyonunu kullanıp ayni değer yazıyorum 10^-12 basamak ta uyuşmuyor.c de farklı fortran da farklı çıkıyor
    Ilginç... :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: £XE

quote:

Merhaba arkadaşlar
    Fortran dilindeki bir matematiksel ifadeyi C e aktarıyorum hata ile karşılaşıyorum.
    Fortran da real ile tanımlanmış bir değişkenin cos' unu alıyorum.aynı sonucu C de float tanımladığım değişken ile yapıyorum sonuclar farklı cıkıyor...Nedendir acaba.?

C/C++ matematiksel hazır fonksiyonlar var. Bir sayının cos'unu almak gibi.Onları deneyebilirsin. Birde fortran dilini bilmiyorum. real olarak bir sayıyı tamsayı olarak felan mı tanımlayabiliyorsun ?.. Eğer real ile tamsayı tanımlayabiliyorsan, hata verir çünkü c/c++ da float ile 3,5 gibi sayılar tanımlanır. Eğer tamsayı tanımalyacaksan c/c++ da int dene.
    Örneğin int a; .... int a=5; vs.

Alıntıları Göster
    £XE
    inceledim guzel aciklamissin aslinda su kismi anlayamiyorum. sag ve sol kenarlari yaparken, bi yildiz koyuyo,bosluk koyuyor,sonra gene bi yildiz geliyor.bu tam olarak nasil saglaniyor?
    yukardaki for dongusunde i ve j yi kullanmisiz, alttaki for dongusunde ise iki tane for kullanmisiz j ile. i kullanmamisiz.
    printf("*");
    printf(" ");
    printf("/n")
    hangileri donuguye dahil oluyor hangisi sadece bir kere yaziliyor onu anlayamiyorum bir de sanirim.

bir de if(kenar == 0) // fakat girilen kenar sayısı 0 ise, işlem yapamayacağımız için bırak diyoruz.
    break;

kodu yerine,asadigaki while i (kenar<=0.....) diye de tanimlayabilirdik degil mi?

while((kenar < 0) || (kenar > 20)) { // eğer bu kenar uzunluğu , 0 dan küçükse ve 20 den büyükse,
    // 0 ile 20 arasında bir deger girmesini istedik. Programımızın mantığına göre
    scanf("%d", &kenar);

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jely -- 30 Temmuz 2012; 12:41:46 >

• quote:

teşekkür ederim öncelikle cevap verdiğin için fortran dili eski ve kullanışsız bir dil bilmeye de gerek yok :).
    Aslında benim sorunum hassasiyet mesele ayni cos fonksiyonunu kullanıp ayni değer yazıyorum 10^-12 basamak ta uyuşmuyor.c de farklı fortran da farklı çıkıyor

Hım.. bu konuyla ilgili pek bilgim yok açıkcası. Derleyicilerden dolayı fark edebilir. Fakat C/C++ daha doğru sonuçlar verir gibime geliyor.
  • quote:

quote:

teşekkür ederim öncelikle cevap verdiğin için fortran dili eski ve kullanışsız bir dil bilmeye de gerek yok :).

Hım.. bu konuyla ilgili pek bilgim yok açıkcası. Derleyicilerden dolayı fark edebilir. Fakat C/C++ daha doğru sonuçlar verir gibime geliyor.

Stdio.h ile çalıştırılan printf(); gibi ve / işaretiyle başlayan komutlardan bahsediyor sanırım o 3 konuda

Standart Çıkış Birimine Yapılacak Çıkışlar
    / İşareti ile Başlayan Kontroller
    Klavyeden Veri Girişleri

• quote:

quote:

Teşekkür ederim.

Up

Vallahi kusura bakma ama anlayamadım bir türlü. Sen şimdi konu anlatımımı istiyorsun yoksa printf(); gibi fonksiyonlarmı çalışmıyor diyorsun. eğer çalışmıyorsa şunları eklemeyi unuttun sanırım
    #include <stdio.h>
    #include <stdlib.h>
  • quote:

quote:

quote:

Teşekkür ederim.

Up

Vallahi kusura bakma ama anlayamadım bir türlü. Sen şimdi konu anlatımımı istiyorsun yoksa printf(); gibi fonksiyonlarmı çalışmıyor diyorsun. eğer çalışmıyorsa şunları eklemeyi unuttun sanırım
    #include <stdio.h>
    #include <stdlib.h>

\ İşareti ile Başlayan Kontroller
    Klavyeden Veri Girişleri

bu üç konu kayıp bu konuları tamamen anlatabilir misiniz ?

içerik olarak stdio.h ile çalışan komutlardan bahsetmiş sanırım. bilmediğim için birşey söyleyemeyeceğim.

mesela printf(); yi anlatmış

buna benzer işlere yarayan komutları anlatmış...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ot -- 30 Temmuz 2012; 12:55:08 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Teşekkür ederim.

Up

#include <stdio.h>
    #include <stdlib.h>

Klavyeden Veri Girişleri

içerik olarak stdio.h ile çalışan komutlardan bahsetmiş sanırım. bilmediğim için birşey söyleyemeyeceğim.

Stdio.h kütüphanesini ayrıntılı olarak burada işleyebilirsin.
    http://www.cplusplus.com/reference/clibrary/cstdio/

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Teşekkür ederim.

Up

#include <stdio.h>
    #include <stdlib.h>

Klavyeden Veri Girişleri

Stdio.h kütüphanesini ayrıntılı olarak burada işleyebilirsin.
    http://www.cplusplus.com/reference/clibrary/cstdio/

Teşekkür ederim fakat İngilizcem az.

• Çok ingilizce gerekmiyor. Oradaki kod örneklerine bakarakta anlayabilirsin.
  • quote:

Çok ingilizce gerekmiyor. Oradaki kod örneklerine bakarakta anlayabilirsin.

Tekrar teşekkür ederim.
  • quote:

quote:

Çok ingilizce gerekmiyor. Oradaki kod örneklerine bakarakta anlayabilirsin.

Tekrar teşekkür ederim.

Rica ederim.
  • bana yardim edecek kimse yok mu??
  • quote:

Orijinalden alıntı: jely

£XE
    inceledim guzel aciklamissin aslinda su kismi anlayamiyorum. sag ve sol kenarlari yaparken, bi yildiz koyuyo,bosluk koyuyor,sonra gene bi yildiz geliyor.bu tam olarak nasil saglaniyor?
    yukardaki for dongusunde i ve j yi kullanmisiz, alttaki for dongusunde ise iki tane for kullanmisiz j ile. i kullanmamisiz.
    printf("*");
    printf(" ");
    printf("/n")
    hangileri donuguye dahil oluyor hangisi sadece bir kere yaziliyor onu anlayamiyorum bir de sanirim.

bir de if(kenar == 0) // fakat girilen kenar sayısı 0 ise, işlem yapamayacağımız için bırak diyoruz.
    break;

kodu yerine,asadigaki while i (kenar<=0.....) diye de tanimlayabilirdik degil mi?

while((kenar < 0) || (kenar > 20)) { // eğer bu kenar uzunluğu , 0 dan küçükse ve 20 den büyükse,
    // 0 ile 20 arasında bir deger girmesini istedik. Programımızın mantığına göre
    scanf("%d", &kenar);

printf("*");
    printf(" ");
    printf("/n") Bunlar ve for-if 'ler sayesinde, bir yıldız koyup boşluk bırakıyor, sonra tekrar gene yıldız koyuyor.
    Sanırım alttaki 2 tane for döngüsünü kullanmamızın sebebi, sağlı sollu kenarları çizdirmemiz içindir.

printf("*");
    printf(" ");
    printf("/n") bunların hepsi, programa göre döngüye dahil oluyor. yıldızlar arası boşluk bırakarak ilerliyor.

if(kenar==0) kullanman, while kullanmandan daha mantıklı. Çünkü while ve if tam olarak aynı değiller. İf biraz daha kesinlik ifade eder. While 'da ise tam bir kesinlik yoktur. Yani burada if kullanman daha mantıklı.

• arkadaslar output u

x x x x x
    - x x x x
    - - x x x
    - - - x x
    - - - - x

şeklinde olan programı For döngüsüyle nasıl yazabilirim?
  • Acaba elinde C soruları olan varsa gönderebilir mi ? Cevaplı olursa çok daha iyi olur teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shelden

arkadaslar output u

x x x x x
    - x x x x
    - - x x x
    - - - x x
    - - - - x

şeklinde olan programı For döngüsüyle nasıl yazabilirim?

#include <stdio.h> 
    #include <stdlib.h>

int main(int argc, char *argv[])
    {
    int sayac,sayac1,sayac2,sayac3,sinirlayici1=1,sinirlayici2=4;

for(sayac=0;sayac<5;sayac++) // ilk satirin yazimi
    {
    printf("x");
    }

printf("\n");

for(sayac2=1;sayac2<5;sayac2++) //ic kisim 4 kez donucek , 4 satir kaldigindan
    {

for(sayac1=0;sayac1<sinirlayici1;sayac1++) //en basta 1 kez donecek sonrasinda sinirlayici1 in artmasiyla diger turda 2 kez donecek ve artarak devam edecek
    {
    printf("-");
    }
    sinirlayici1++;

for(sayac3=0;sayac3<sinirlayici2;sayac3++) // en basta 4 kez donecek sonrasinda sinirlayici2 nin azalmasiyla 3 kez donecek ve azalarak devam edecek
    {
    printf("x"); }
    sinirlayici2--;

printf("\n"); //her turdan sonra 1 alt satira gecilmesi gerek

}

system("PAUSE");
    return 0;
    }

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.