Şimdi Ara

C/C++/C# Sorularınız Buraya. . .(GÜNCEL) (149. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.173
Cevap
118
Favori
165.493
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 147148149150151
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaslar ben kucuk bir kayit programi yazdim (bir amaci yok sadece pratik icin yaptim) ama 2-ci iften sonrasi yazilim hatasi olmasa da dogru calismiyoryardim ede biirmisiniz lutfen.simdiden tesekkurler
    Kod:
    #include <iostream>
    #include <stdio.h>
    #include <stdlib.h>
    #include <conio.h>
    using namespace std;

int x,y;
    char nik[80];
    char sifre[16];
    char sifre2[16];
    char sifre3[16];

int main(){

cout<<"Kayita hos geldiniz"<<endl;
    cout<<"Kayit icin nik yazin"<<endl;
    gets(nik);
    cout<<"Sifreyi yazin (maksimum 16 karakter)"<<endl;
    gets(sifre);

cout<<"Sifreni deyistirmek ucun 1 yazin basin burayi gecmek icin 0 a basin"<<endl;
    cin>>x;
    if (x==1){
    hey:
    cout <<"eski sifreni yazin"<<endl;
    gets(sifre2);
    if (sifre2==sifre){
    cout<<"yeni sifreni yazin"<<endl;
    gets(sifre3);

}
    else if(sifre2!=sifre){
    cout<<"eski sifre yanlis"<<endl;
    goto hey;
    }
    }
    else {
    cout <<"Tebrikler basariya kayit oldunuz";

}
    getch();
    return 0;
    }

• quote:

Orijinalden alıntı: £XE

Arkadaşlar buraya böyle bir konu açma ihtiyacı duydum. C/C++/C# da takıldığınız yerler olursa bu konu altında paylaşın. Ben ve diğer arkadaşlar elimizden geldikçe yardımcı olalım.

[size=3]NOT : Bana şu programı yazabilir misiniz ? Tarzında sorulara cevap vermeyeceğim. Önce kendiniz yapabildiğiniz kadar yapın, takıldığınız yerlerde kodu koyup sorun yardımcı olalım..

İyi Çalışmalar.

Elamanları tam sayı olan bir A dizisinin (45) elemanlı rastgele sayılar atayan, sonra dizi elamanlarının aritmatik ortalamasını hesaplayan programın c# kodlarını yazınız? Sınavım Var Yardm :)

int[] dizi = new int[45]; private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
    {
    Random rastgelesayi = new Random();
    for (int i = 0; i < dizi.Length; i++)

• quote:

Orijinalden alıntı: etulpar

quote:

Arkadaşlar buraya böyle bir konu açma ihtiyacı duydum. C/C++/C# da takıldığınız yerler olursa bu konu altında paylaşın. Ben ve diğer arkadaşlar elimizden geldikçe yardımcı olalım.

[size=3]NOT : Bana şu programı yazabilir misiniz ? Tarzında sorulara cevap vermeyeceğim. Önce kendiniz yapabildiğiniz kadar yapın, takıldığınız yerlerde kodu koyup sorun yardımcı olalım..

İyi Çalışmalar.

Elamanları tam sayı olan bir A dizisinin (45) elemanlı rastgele sayılar atayan, sonra dizi elamanlarının aritmatik ortalamasını hesaplayan programın c# kodlarını yazınız? Sınavım Var Yardm :)

{

c++ icin olani var maesef belki isinizi gorur diye kodari paylasiyorum
    Kod:
    #include <cstdlib>
    #include <iostream>
    #include <conio.h>
    using namespace std;

int main(int argc, char *argv[])
    {
    //bu program artitmetik ortalamani tam sayi olarak gosteriyor
    long toplam,ortalama;
    int a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z,a1,b1,c1,d1,e1,f1,g1,h1,i1,j1,k1,l1,m1,n1,o1,p1,q1,r1;

char g3[45]={a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z,a1,b1,c1,d1,e1,f1,g1,h1,i1,j1,k1,l1,m1,n1,o1,p1,q1,r1};

//sayilarin hepsini gostermicek sadece bir kismini gostericek ama nedenini bilmiyorum kolay gelsin
    toplam=a+b+c+d+e+f+g+h+i+j+k+l+m+n+o+p+q+r+s+t+u+v+w+x+y+z+a1+b1+c1+d1+e1+f1+g1+h1+i1+j1+k1+l1+m1+n1+o1+p1+q1+r1;
    ortalama = toplam/45;
    cout<<"Rasgele sayilarin degerleri"<<endl<<a<<endl<<b<<endl<<c<<endl;
    cout<<endl<<d<<endl<<e<<endl<<f<<endl<<g<<endl<<h;
    cout<<endl<<i<<endl<<j<<endl<<k<<endl<<l<<endl<<m<<endl<<n;
    cout<<endl<<o<<endl<<p<<endl<<q<<endl<<r<<endl<<s<<endl<<t<<endl<<u<<endl;
    cout<<v<<endl<<w<<endl<<x<<endl<<y<<endl<<z<<endl<<a1<<endl<<b1<<endl<<c1<<endl<<d1<<endl<<e1<<endl;
    cout<<f1<<endl<<g1<<endl<<h1<<endl<<i1<<endl<<j1<<endl<<k1<<endl<<l1<<endl<<m1<<endl<<n1<<endl<<o1<<endl<<p1<<endl<<q1<<endl<<r1<<endl;

cout<<"sayilarin ortalamasi = "<<ortalama;

getch();
    return 0;
    }

• quote:

Orijinalden alıntı: -_Pegasus_-

quote:

quote:

İyi Çalışmalar.

{

Kod:
    #include <cstdlib>
    #include <iostream>
    #include <conio.h>
    using namespace std;

{
    long toplam,ortalama;
    int a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z,a1,b1,c1,d1,e1,f1,g1,h1,i1,j1,k1,l1,m1,n1,o1,p1,q1,r1;

char g3[45]={a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z,a1,b1,c1,d1,e1,f1,g1,h1,i1,j1,k1,l1,m1,n1,o1,p1,q1,r1};

//sayilarin hepsini gostermicek sadece bir kismini gostericek ama nedenini bilmiyorum kolay gelsin
    toplam=a+b+c+d+e+f+g+h+i+j+k+l+m+n+o+p+q+r+s+t+u+v+w+x+y+z+a1+b1+c1+d1+e1+f1+g1+h1+i1+j1+k1+l1+m1+n1+o1+p1+q1+r1;
    ortalama = toplam/45;
    cout<<v<<endl<<w<<endl<<x<<endl<<y<<endl<<z<<endl<<a1<<endl<<b1<<endl<<c1<<endl<<d1<<endl<<e1<<endl;
    cout<<f1<<endl<<g1<<endl<<h1<<endl<<i1<<endl<<j1<<endl<<k1<<endl<<l1<<endl<<m1<<endl<<n1<<endl<<o1<<endl<<p1<<endl<<q1<<endl<<r1<<endl;

getch();
    return 0;
    }

Cook yanlış hocam. Dizileri daha iyi öğrenin. Öyle 45 değişken de yazmayın tek tek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: GhilleintheMist

quote:

quote:

quote:

İyi Çalışmalar.

{

Kod:
    #include <cstdlib>
    #include <iostream>
    #include <conio.h>
    using namespace std;

{
    long toplam,ortalama;

ortalama = toplam/45;

getch();
    return 0;
    }

Cook yanlış hocam. Dizileri daha iyi öğrenin. Öyle 45 değişken de yazmayın tek tek.

biliyorum arkadasim ama c++ diline yeni giris yaptim yazilmis programin ne sonuc vericegini bulsam da kendim iyi program yazamiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: GhilleintheMist

quote:

quote:

quote:

İyi Çalışmalar.

{

Kod:
    #include <cstdlib>
    #include <iostream>
    #include <conio.h>
    using namespace std;

{
    long toplam,ortalama;

ortalama = toplam/45;

getch();
    return 0;
    }

5 elemanlı bir diziye, 1 ile 50 arasında bilgisayarın rastgele ürettiği 5 adet sayı atanarak, bu sayılardan 20 den büyük ve tek olan kaç adet sayı olduğunu bulup, ekrana yazan console uygulamasını yapınız.

Şimdi bu soru içinse şöyle bir senaryo geliştireceğiz. Önce yine rastgele sayı üretmemiz gerektiği için random sınıfından bir nesne oluşturacağız. 5 elemanlı boş bir integer türünde dizi tanımlayacağız. Daha sonra 5 kez dönen bir döngü açacağız. Döngü içinde her defasında farklı sayı üretmemizi sağlayan komutumuzu kullanacağız. Sonrasında sırayla bu sayıların istediğimiz koşulu sağlayıp, (>20 ve tek sayı olma durumunu) sağlamadığına bakacağız. Ve sağlayanların sayısını teker teker saydıracağız. Hadi bakalım şimdi kodlayalım.

5 elemanlı bir diziye, 1 ile 50 arasında bilgisayarın rastgele ürettiği 5 adet sayı atanarak, bu sayılardan 20 den büyük ve tek olan kaç adet sayı olduğunu bulup, ekrana yazan console uygulamasını yapınız.
    //Önce bir Random sınıfından rastgele
    //isimli bir nesne oluşturuyoruz.
    int[] sayi = new int[5];
    int rastsayi,adet=0;
    Random rastgele = new Random();

//sayi dizimize rastgele sayı atayalım.
    for (int i = 0; i < 5; i++)
    {
    //1 ile 50 arasında sayı üretmek için.
    rastsayi = rastgele.Next(1, 50);
    sayi = rastsayi;
    }
    //sayi dizimizi ekrana yazdıralım.
    {
    Console.WriteLine(sayi);
    }

//Şimdi koşulu sağlayan dizideki sayıların
    //adetini bulalım.
    {
    if (sayi > 20 && sayi % 2 == 1) adet++;
    }
    Console.WriteLine("20'den büyük ve tek olan sayıların adeti:{0}", adet);
    Console.ReadKey();

Alintidir
    Kaynak: forum.iyinet.com

• #include <stdio.h> 
    #include <conio.h>

main()

{printf("dizin olusturuluyor");
    system("MD YEDEK");
    system("copy *.c \YEDEK");
    getch();
    }

yukarıdaki kodla c dosyalarımı "yedek" adlı klasore kopyalama yapıyorum.

İstediğim şey ise her dosyayı kendi adında bir klasor oluşturup içine kopyalamak.

Bunun nasıl yapabilirim ??
  • şöyle bir kod var,çalışıyor ama ekran hemen kapanıyor.getch(); komutu yazdığımda ise hata veriyor:

using namespace std;

int main()
    {
    int sayi;

int sayac=0;

cout<<"BIR SAYI GIRINIZ:";

cin>>sayi;

for(int j=1; j<=sayi; j++)
    {
    if(sayi % j == 0)
    {
    sayac++;
    }
    }
    if(sayac == 2)
    {
    cout<<"ASALDIR."<<endl;
    }
    else
    cout<<"ASAL DEGILDIR."<<endl;

return 0;

}
  • getch() fonksiyonu için conio.h kütüphanesinin eklenmesi gerekiyor.
  • Arkadaslar bana birisinin debug yapmayi anlatmasi gerekiuor,kendi basima isin icinden cikamadim,ne f7,ne f8 ,dev c kullaniyorum,project options hata veriyor,hocamada mesaj attim ama cevap verirmi bilmiyorum,adim adim debug nasil yapilir 2 kitap var elimde kitaplarda yok yabanci sitelerde buldum anladigim.gibi yapmaya calisinca desigim gibi hata veriyor, bilen bir arkadas anlatirsa cok makbule gecer,butte cikabilecek bir soru.

• Devc ile debug mu yapılır. Hocanız mı söylüyor bu antikaları kullanın diye? Utanmasalar turbo c ile verecekler ödevi.

Derleyici olarak mingw-builds diye arat, auto-installer var onunla kur. IDE olarak Qt Creator kullan. Kodu yazıyorsun ve debug modda derliyorsun. Sonra kaynak kodda istediğin noktalara breakpoint koyuyorsun. Satır numalarının hemen yanındaki boşluğa tıklarsan kırmızı bir işaret koyar, işte o. Solda çalıştır simgesinin altında start debugging var, ona tıklıyorsun. Program işaretlediğin yere gelinceye kadar çalışır ve orada durur. "Continue" sıradaki işaretli noktaya kadar çalışır. "Step into" fonksiyonların içine dallanır ve onu debug etmeni sağlar. "Step over" fonksiyonların üzerinden geçer (sorunsuz kod grupları için). Watches ya da watch window değişkenlerin, nesnelerin durumunu takip etmeni sağlar. Buraya add expression diyerek kendin bir ifade yazabilirsin. Mesela dizinin özel bir elemanı, ya da sınıfın bir üyesi gibi.

Detaylı bilgi.https://qt-project.org/doc/qtcreator-3.1/creator-debug-mode.html

• quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

Devc ile debug mu yapılır. Hocanız mı söylüyor bu antikaları kullanın diye? Utanmasalar turbo c ile verecekler ödevi.

Derleyici olarak mingw-builds diye arat, auto-installer var onunla kur. IDE olarak Qt Creator kullan. Kodu yazıyorsun ve debug modda derliyorsun. Sonra kaynak kodda istediğin noktalara breakpoint koyuyorsun. Satır numalarının hemen yanındaki boşluğa tıklarsan kırmızı bir işaret koyar, işte o. Solda çalıştır simgesinin altında start debugging var, ona tıklıyorsun. Program işaretlediğin yere gelinceye kadar çalışır ve orada durur. "Continue" sıradaki işaretli noktaya kadar çalışır. "Step into" fonksiyonların içine dallanır ve onu debug etmeni sağlar. "Step over" fonksiyonların üzerinden geçer (sorunsuz kod grupları için). Watches ya da watch window değişkenlerin, nesnelerin durumunu takip etmeni sağlar. Buraya add expression diyerek kendin bir ifade yazabilirsin. Mesela dizinin özel bir elemanı, ya da sınıfın bir üyesi gibi.

Detaylı bilgi.https://qt-project.org/doc/qtcreator-3.1/creator-debug-mode.html

Tesekkur ederim bilgi icin derse girmedigimden islemi bilmiuyorum,hoca konuyu tahtada anlatmis bende program olarak dev c kullandigimiz icin onda yamaya calistim sizide gunaha sokmayim eksik bilgim yuzunden,verdiginiz bilgiler icin tesekkur ediyorum tekrar yarin isten gelince deneyecegim,iyi geceler.

• C# form u içerisine gömülmüş swf video dpsyasını nasıl kayıt edebilirim?

• her yonuyle c# 5.0 kitabini satiyorum.ilgilenen mesaj atabilir.
  • şu koda bakabilir misiniz.ben hatayı bulamadım

using System;
    class ilkprogram
    {
    static void Main()
    {

int[] dizi1=new int[]{5,8,6,1,7,15,25,23};
    int temp=0;
    for(int i=1; i<=dizi1.Length-1; i++){
    for(int j=0; j<dizi1.Length-i; j++){

if(dizi1[j]>dizi1[j+1]){
    temp=dizi1[j+1];
    dizi1[j+1]=dizi1[j];
    dizi1[j]=temp;
    }
    }
    }
    for(int a=0; a<dizi1.Length; a++)
    Console.WriteLine(dizi1[a]);

Console.ReadKey();

}
    }
  • quote:

Orijinalden alıntı: mow_

şu koda bakabilir misiniz.ben hatayı bulamadım

using System;
    class ilkprogram
    {
    static void Main()
    {

int[] dizi1=new int[]{5,8,6,1,7,15,25,23};
    int temp=0;
    for(int i=1; i<=dizi1.Length-1; i++){
    for(int j=0; j<dizi1.Length-i; j++){

if(dizi1[j]>dizi1[j+1]){
    temp=dizi1[j+1];
    dizi1[j+1]=dizi1[j];
    dizi1[j]=temp;
    }
    }
    }
    for(int a=0; a<dizi1.Length; a++)
    Console.WriteLine(dizi1[a]);

Console.ReadKey();

}
    }

hata yok gibi doğru bi şekilde sıralaması lazım
  • eebm38 kullanıcısına yanıt
    az önce sıralamıyordu valla ya ilginç
  • Seneye universiteye basliyorum derslerin birinde c++ ogrenecekmisiz. Programlama hakkinda hic bir bilgim yok, ne c, c++, nede java v.b. Buna gore bana videolarla c++ ogreten (yada bunun oncesinde genel bir temel olusturmak lazimsa o da olur) bir site tavsiye eder misiniz?
    EDIT: Kaynak Ingilizce olsa daha iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oondun -- 1 Temmuz 2014; 17:42:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oondun

Seneye universiteye basliyorum derslerin birinde c++ ogrenecekmisiz. Programlama hakkinda hic bir bilgim yok, ne c, c++, nede java v.b. Buna gore bana videolarla c++ ogreten (yada bunun oncesinde genel bir temel olusturmak lazimsa o da olur) bir site tavsiye eder misiniz?
    EDIT: Kaynak Ingilizce olsa daha iyi olur.

forumun bu bölümünde senin gibi onlarca kişi aynı soruyu açtı. her hafta en az 2 tane böyle soru görüyorum. konuları gezersen bir sürü işini görecek yanıt var.
  • MERHABA...

ELİMDE BİR CSV DOSYASI VAR EXCEL DE ÇALIŞIYOR.

BU DOSYANIN İÇERİSİNDEN ÖRNEK:50,100 (KOLON,SATIR) GİBİ.. BU YERDEN BİLGİ ALMAK VEYA ORADAKİ BİLGİYİ C# DA BİR PROGRAM YAZARAK KONTROL ETMEK İSTİYORUM
    BUNU NASIL YAPARIM BİLGİSİ OLAN VAR MI?
  • 
Sayfa: önceki 147148149150151
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.