Şimdi Ara

BUZZER DEVRESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.422
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar google amcadan bi cevap alamadım
    buzzer devresi denince buzzeri çalıştıran bir devre çıkıyor hep.
    bana PC anakart üzerinden çıkan yada eski tip 55k modemlerin üzerinden çıkan buzzerleri çalıştıracak bir devre lazım.
    piyasadan aldığımızbuzzerlere 5 volt verdiğimizde bile ötüyor ama
    diğerlerine voltajı verdiğimizde tık diyor başka ses yok.
    bunun basit bir devresi var ama maalesef bulamadım elinde olan varsa verebilirmi.

• Gercekten flip flop kullanabilirsiniz, bununla sesin otme hizini da ayarlayabilirsiniz.
  • flip flop devresine nasıl uygulanacak örnek verebilirmisiniz. denedim led yerine buzer koydum
    ama her led yanma sırası geldiğinde tık diye ses geliyor başka bişey yok.
    acaba ledin yanma aralığını çok kısamı tutucaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: rondo1194

flip flop devresine nasıl uygulanacak örnek verebilirmisiniz. denedim led yerine buzer koydum
    ama her led yanma sırası geldiğinde tık diye ses geliyor başka bişey yok.
    acaba ledin yanma aralığını çok kısamı tutucaz

5V verip öten buzzer'ların içinde frekans üreteci vardır. Sizin kullandığınız tık yapan buzzer'larda ise bu yoktur ve haricen konulması gerekmektedir. 5V verip ötenlerden koyarsanız, led yandığı sürece uygulanan doğru değerdeki (5V) bir gerilimle buzzer da öter. Şayet diğer elinizdekinden kullanacaksanız ledin yanıp sönme sıklığı (buzzer'a uygulanan frekans) yüksek olmalıdır.

http://www.geeetech.com/wiki/images/8/8d/Micro2440_hard_12.jpg

Örneğin buradaki gibi bir devreye tetikleme olarak 1KHz frekansında bir giriş verirseniz elinizdeki buzzer'ın öttüğünü göreceksiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Trancequality -- 24 Ağustos 2014; 23:10:26 >
  • işte bu frekans devresini istiyordum ben.
    dneyeceğim hemen.
    elimde içinde frekans devresi olmayan buzzerler var
    kullanabilmek için lazımdı cok makbule geçti.
    teşekkürler
  • Halil bey.. ekteki linki tıklayın birçok buzzer için devre bulacaksınız istediğiniz devreyi güvenle yapabilirsiniz...
    https://www.google.com.tr/search?q=Ne555+ile+buzzer&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Pz_7U4utOYLcaLmCgbgH&ved=0CB0QsAQ&biw=1350&bih=558
  • quote:

Orijinalden alıntı: rondo1194

işte bu frekans devresini istiyordum ben.
    dneyeceğim hemen.
    elimde içinde frekans devresi olmayan buzzerler var
    kullanabilmek için lazımdı cok makbule geçti.
    teşekkürler

Transistör olarak herhangi bir NPN kullanabilirsiniz. BC547 gibi piyasada çok bulunanlardan bir tanesi olabilir. Giriş (base) direncini 2K yerine 1K yapın. GPB0 yazan yere de 1KHz'lik kare dalga uygulayın. Yoksa çalışmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kenakord

Halil bey.. ekteki linki tıklayın birçok buzzer için devre bulacaksınız istediğiniz devreyi güvenle yapabilirsiniz...
    https://www.google.com.tr/search?q=Ne555+ile+buzzer&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Pz_7U4utOYLcaLmCgbgH&ved=0CB0QsAQ&biw=1350&bih=558

kenan bey teşekkürler,
    trancegualty teşekkür ederim

google den verdiğiniz devreleri hep görmüştüm kenan bey ama ben onları kendinden osilatörlü buzzerlere uygulanan devre sanmıştım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.