Şimdi Ara

Büyük Akvaryum Ve Dış Filtre Yapımı, Pilli Hava Motorunu Şarjlı Hale Getirme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
1
Favori
2.035
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir çikleti kusturma ile hortlayan balık sevdam evde akvaryum ve dış filtre yapmaya kadar uzandı.

1 metrelik 2. el akvaryum bir akvaryum almıştım önce, sarı prensens ile başladım. Aylık 80-100 yavru almaya başlayınca yer yetersizliğinden 70 cm lik ve 20 cmlik yavru akvaryumları edindim.

Bu arada yavru yunus ve yavru flowerhornlar da katılmıştı aileye.

Sıfır büyük akvaryumlar çok pahalı, ikinci eller alınabilir ama büyük hacimde olunca sağlamlığına güvenip alamadım bir türlü.
    Yavrular büyüyünce yine yer sıkıntısı meydana geldi ve işi kökünden çözmek için evde akvaryum yapmaya karar verdim.

Çalıştığım şirketin iş yaptığı cam üreticisi olduğunu öğrenince hemen fiyat sorup sipariş verdim.

Ölçüler büyük olduğundan kayıt ve kuşak için de cam kestirdim. Toplam 180 TL masrafım oldu.

Cam silikonu, kağıt bant ve camsil edindim. (Yaklaşık 30 TL). Biraz yardım ile camları yapıştırmaya başladım. Üst tarafa kayıt aldım fakat yapıştırmamıştım ilk önce.

Yapıştırma işlemi bitince uzunca bir süre kurumaya bıraktım. Kuruduğundan emin olmak için kademe kademe su doldurdum. Yaklaşık 250 LT su aldı. Bu şekilde birkaç gün bekletmeyi düşünüyordum ki uzun kenarlardaki esnemeyi fark ettim. 10 mm cam olmasına rağmen su basıncı camı esnetmişti.

Acilen suyu bidonlara boşalttım ve kuruduktan sonra üst geniş kayıtları da yapıştırdım. Daha da garanti olsun ve güzel görünsün diye ahşap görünümlü alüminyum köşebent alarak dış kenarlardan yapıştırdım.
    Yetinmedim plastik köşebent ile iç taraflardan da geçtim. ( Köşebentler için toplam 100 TL harcadım)
    Tekrar suyu doldurdum ve esnemenin olmadığını görünce deneme amaçlı su dolu şekilde 3-5 gün beklettim. İçerisinde iç motor çalıştırdım bir süre.

Kaçak olmadığından emin olduktan sonra , sehpa yapmaya başladım. Önceleri metal olarak düşünmüştüm ancak kaynak işi vardı ve malzeme masrafı artacağından ayrıca çok güzel görünmeyeceğini düşündüğümden ahşaptan yapmaya karar verdim.

Elimde bulunan 8x8 kalaslardan akvaryum ölçülerine uygun bir sehpa yapıp bunu suya karşı koruma sağlamak amacı ile cilaladım. Kuruduktan sonra önce boş akvaryum ile daha sonra kademeli su dolumu ile sehpayı denedim. Birleşim yerlerini metal köşebentler ile vidaladım.

Sehpanın zemine zarar vermesini engellemek adına ayaların altına keçe yapıştırdım.
    Sehpa ile akvaryum arasına ince sert köpük koydum.

Plastikten fotoda gördüğünüz kapağı yaptırdım camcıda.(40 TL)

Sonunda akvaryum hazır.
    Şu an ikiye bölük durumda, yunuslar bir tarafta, diğer tarafta ise mavi ve sarı prensesler var. Havalar ısınınca flowerhornlar taşınacak buraya O hacimdeki suyu kışın ısıtmak çok masraflı.

Elektrik kesintilerinden etkilenmemek için aldığım pilli motor NS 7200 hava motoru 2 adet 1.5 volt büyük pil ile çalışıyordu ancak çok güçlü ve verimli değildi.
    Daha güçlü olan 18650 pillerden kullanmaya karar verdim ancak onların çıkış gücü 3,6 olduğundan araya 2 adet direç koydum (bu konu da yardım aldım çok bilgim olan bir konu değil)

Voltajı yaklaşık 1,8 e düşürüyordu ve gayet güçlü ve verimli çalışmaya başladı. Pillerin zayıflaması ihtimaline karşı araya bir anahtar koyarak dirençlerin gücünü azaltacak şekilde bağlantısını yaptım. Anahtarı 1 konumuna getirdiğimde voltaj değeri yaklaşık 2,5 oluyor. (Ancak bu durumda uzun süre çalışırsa hava pompasının bozulmasına neden olacağından sadece pillerin zayıfladığı zamanlarda açılması gerekir.)
    Pillerin powerbankın içine koyarak giriş ve çıkışına usb kabloları bağladım. Çıkıştaki usb kablonun micro usb ucunu keserek + ve – kabloları hava motoru içindeki pillerin konulduğu yuvaya lehimledim. Kapağın kapanabilmesi için motor gövdesine ufak delikler açarak kabloların girişini sağladım. Şu an sistem gayet başarılı çalışıyor.

Dış filtre yapımını daha sonra yazacağım…..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lowradiation -- 16 Nisan 2018; 16:57:33 >

• Öncelikle güzel bir çalışma olmuş,camların ölçülerine baktığımda bir hata var sanki rodajlı camlarda yancephelerin ya 37*51 yada 33*49 olması gerekmiyormu.birde rodajsız yazan camların hepsini kullandınızmı?ben resimde 33*5 ten 4 tane,158*5 ten 1 tane gördüm.Sehpa dahil toplam ne kadar tuttu?
  • akuu A kullanıcısına yanıt
    Merhaba, teşekkür ederim.

Rodajlı ölçülerde hata yok, rodajsızların ise 5x158 den 3 (2 si zeminde) tane kullandım, 5x33 ten kullanmaya gerek kalmadı, gayet sağlam olduğunu düşündüm. 4 tane olan 33x10, ölçü fotosunda 3 tane görünüyor, sonradan güncelleme yaptım muhtemelen. Unutmuşum, o kadar uzun zamana yayıldı ki bu işler, anlatamam. Mevsimler değişti :)
    Camlara 180 TL verdim, sehpa için kullandığım malzemeler hazırdı elimde, kesim ve işçilik için arkadaşıma kendi işi için malzeme tedarik ettim sadece. Onlarda 50 TL civarında falandı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.