Şimdi Ara

Bütçe: 10000TL - 15000TL İş / Render (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
1.178
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ramlerinin performansa etkisi buyuk, ramlerin anakartin destek listesinde yer aldigindan emin olun. Cok onemli, 2400 mhz de soyle boyle calismasini istemezsiniz. Samsung chipli olsun ayrica. 16gb x 2 samsung b-die var midir bilmiyorum biraz arastirmak lazim. Aldiginiz rami uzun yillar kullanacaksiniz. Sectiginiz rami c7h ile kullanan var mi, arastirdiniz mi? ne zaman toplanmasi gerekiyor ve yurtdisi alima acik misiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cevaplar ve ilginiz için tekrar teşekkürler. İşlemci olarak AMD 7 1700 karar kıldım. Bu kısıma tik atıyorum.

Fakat anakart konusu kafamı karıştırdı. Teknik konulara pek hakim değilim. Seçtiğim anakart ile önerilen asus'un hero modeli 1000TL fark var. 10k'lık bir sistem için 1000TL arttırılabilir. Cepte dursa daha iyi tabi de :).

Anakart konusunda nasıl hareket edeyim ne dersiniz son kez? Bu anakartın yeni çıkacak işlemcileri destekleyeceği garanti mi? Buna neye göre anlayabiliyoruz? Asus'un x470 chipsete sahip ürünlerini inceledim. AMD ryzen serisi 8 çekirdeğe kadar destekler olarak kendi sitesinde özelliklerde yazıyor. Mesela 12 çekirdeği desteklemez mi? threadripper zaten sanırım desteklenmiyor?

https://www.hepsiburada.com/asus-crosshair-vi-hero-amd-x370-socket-am4-ddr4-atx-anakart-p-HBV000009MXRX?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=CjwKCAiA0ajgBRA4EiwA9gFOR-Oo7mRSTDuuHZ83n3ov1B6jazPDK66F7VmEioO1LWK_ct2vjPY5nxoChv8QAvD_BwE daha ucuza bulamadım 1900tl. Belki önümüzde ki günlerde düşer.

Monitör dahil şöyle 13bin, 13.500'e kapatabilirsen içime sinecek bir şekilde iyi olacak. Bir yandan 10k gibi sistem kurup, bin lira için topladığım sistemin yatırım olarak geleceğinin olmaması yanlış bir seçim olacak. Anakart için verdiğim 2k'nın doğru bir seçim olmasını istiyorum. İleride işlemci değiştirirken iyi ki bu modeli almışım demek lazım. Tabi bu teknik bilgiyle zor :) Sizlerin fikirleriyle donanımı oluşturabiliyorum.

Edit: Yaklaşık 1 haftalık sürede toplamam iyi olur. Projeler beklemede.. Yurtdışına sıcak bakmıyorum garanti vs uğraştırmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cihato -- 7 Aralık 2018; 23:21:21 >

• ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkhandemirci -- 13 Ocak 2020; 20:12:13 >
  • berkhandemirci B kullanıcısına yanıt
    Şimdi sistemi biraz daha detaylandırdım. Üstümden epey bir yük kalktı diyebilirim. Sonra monitör macerasına geçeceğim. Boş kasa fiyatı biraz tuzlu görünüyor onun yerine başka bir kasa araştıracağım. Ferah olsun, ileride farklı soğutma sistemleri icap eder diye full tower olarak seçtim. RAM x2 olarak toplamda 32GB

Bütçe: 10000TL - 15000TL İş / Render

Kasa bakınırken Dark N10 buldum. Genel kanı memnun. Mid tower, ama işimizi görür sanırım. Kasanın soğutması kadar sessiz olması da önemli. F/p olarak seçebilirim eğer ki olumsuz görüşler yok ise.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cihato -- 8 Aralık 2018; 1:0:33 >

• cihato C kullanıcısına yanıt
    ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkhandemirci -- 13 Ocak 2020; 20:11:53 >
  • berkhandemirci B kullanıcısına yanıt
    Sağolun, yardımlarınız çok makbule geçti. PSU hiç araştırmadım, bronz sertifikayı görünce fiyata bakarak ekledim. Ama dediğiniz gibi kendini ispatlamış bir marka ile değişimini sağlarım. Maceraya gerek yok. Overlock konusunda da aynen dediğiniz yapacağım inşallah.
    Merhabalar,

simdi tekrar firsat buldum söyle bir baktim. Seciginiz anakart ve ram uyumlu görünmüyor " hx432c18fb2k2/16 "
    https://www.msi.com/Motherboard/support/X470-GAMING-PLUS#support-mem-12 bu siteden kontrol edeceksiniz, memory rx-1x00 kismindan kontrol edeceksiniz. Söylede bir konuda uyarmam gerekiyor. Gayet iyi bir anakart benim de tercih listemde ön siralarda yer aliyor fakat bios update konusunda bazi arkadaslar problem yasadigi icin söylemem gerekiyor. Bios update icin msi chipset driver inin kurulmasini zorunlu kiliyor. "MSI strongly recommend to update AMD chipset driver 18.10xxxxxxx or latest version before update BIOS." ve anakartin usb2.0 yuvasindan yapilmasi gerekiyor. Eger bios update ile ilgili bir problem yasarsaniz. yedek bir bios yok. usb üzerinden bilgisayar kapaliyken tek tusla bios update özelligide yok.

Eger b450 gaming pro carbon düsünürseniz onda bu bios sorununa karsi cözüm var. "BIOS FLASHBACK+: Simply use a USB key to flash any BIOS within seconds, without installing a CPU, memory or graphics card."https://www.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PRO-CARBON-AC/Gallery

x470 gaming plus ile b450 gaming pro carbon ayni mosfet yapisina sahip termal performansi ayni diyebiliriz. Oc konusunda birbirinden asagi kalir yani yok. "b450 gaming pro carbon test review" diye google da aratirsaniz cokca sonuc elde dersiniz. benim bildigim tek eksisi full yükte diger anakartlara nazaran biraz daha fazla watt harciyor. Zaten her halukarda render islemci yapacaginiz icin güzel bir sogutma almayi düsünmelisiniz. Stok sogutucu ile uzun süre render alinmaz.

psu konusunda daha bilindik markalar düsünmekle dogru bir karar veriyorsunuz, sharkoon tier4-5 kategorisinde bir psu. Cokta kaliteli bilesenleri oldugu söylenemez. Alman markasi olmasina ragmen, almanyada tercih edilmiyor daha cok bequiet! markasi tercih ediliyor ve diger bizim bildigimiz ürünler. sharkoon kasalari alinabilir ama psu icin benim icin rahat olmaz sahsen. Render ile ugrasiyorsunuz. Gold serisi düsünmenizi öneririm. Psu dan tasarruf etmemek uzun vadede sizin yarariniza olur. Corsair tx750m, rm750i yada diger arkadaslardan gelecek olan önerilere acik olabilirsiniz. Eger corsair ürününü inventustan alirsaniz, mesela 10 yil garantisi olsun, onlar bu süre zarfinda garantisi ile sizin yerinize ilgileniyormus, diger saticilar sadece 2 yil icerisindeki hatalar icin destek veriyor bunuda söylemis olayim.

uyumlu ram ariyorum fakat sanirim bir cok yerde stok sikintisi var. yine arkadaslardan ram önerisi alabilirsiniz.

• Mukarnas kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Yorumunuz çok önemli oldu. Tamda sipariş vermeden tekrar konuya bakayım dedim, iyi ki bakmışım. Bu konudan sonra günlerdir monitör araştırdım. Araştırmam şuan bitti ve artık yeter düşüncesiyle sipariş verdim. Yoruldum :) Dellu2715h

Şimdide kasayı halledersem çok iyi olur.

PSU için iki modelden birisini alıyorum. O konuyu netleştirdim.

Anakart konusunda ise vatanda buldum ortalama 1k fiyat. Asus rog VII problemsiz, ram seçeneğimiz de sorunsuz ise onuda seçebilirim. 800tl oynuyor. Artık yapacak bir şey yok. Donanımı faaliyete geçirmem gerekiyor, tabi doğru bir şekilde.. Nasıl hareket edelim ne dersiniz?

Bu mesajdan sonra bende anakartları araştırmaya çalışacağım.

Edit: Önce Hero vii baktım. Anakart stoklarında sıkıntı yok fakat uyumlu ram listesinde ki listedeki ramlar piyasada yok. 3000 veya 3200mhz baktım. MSI B450 GAMING PRO CARBON kendisi piyasada yok, stok sıkıntılı.

Nasıl ilerleme yapacağım bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cihato -- 10 Aralık 2018; 12:30:3 >

• https://helpx.adobe.com/tr/premiere-pro/system-requirements.html

Bu en son 2 Kasım'da güncellenmiş ve CPU olarak "Intel® Intel 6thGen or newer CPU" yazılmış. Tuhaf bir şekilde Ryzen önerilmiyor.

https://forums.adobe.com/thread/2489931

Burada da "Ya program değiştir Ryzen al" ya da "Adobe Intel ile daha uyumlu Intel al" tarzı konuşulmuş. Bazı kişiler de "Intel daha iyi ancak Ryzen multitasking'te işini görür" demiş.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/After-Effects-CC-2018-CPU-Comparison-AMD-Ryzen-2-vs-Intel-8th-Gen-1137/

After Effects ise buradaki testlere göre tek çekirdek performansına bakıyor.

Ben buradaki üç linki dinleyerek Intel sistem önereceğim. Alttaki not kısmını okumayı unutmayın birçok absürt durumu açıkladım.

İşlemci Intel i7 9700K 3.60 Ghz 12MB 1151p v2 14nm İşlemci 1 2.728,03 TL

Anakart Asus Z390-A Prime 2133mhz-4266mhz(OC) 1151p v2 ATX Anakart 1 1.303,24 TL

Bellek Kingston 32GB(2x16) HyperX Fury Siyah 2400mhz CL15 DDR4 Ram (HX424C15FBK2/32) 1 1.816,43 TL

Ekran Kartı Asus GeForce GT1030 2G-BRK 2GB GDDR5 64 Bit Ekran Kartı 1 599,89 TL

SSD Disk Samsung 500GB 970 Evo NVMe Okuma 3400MB-Yazma 2300MB M.2 SSD (MZ-V7E500BW) 1 952,11 TL

Kasa Aerocool QS240 Mavi Led Fan USB 3.0 mATX Mini Tower Kasa 1 231,33 TL

Güç Kaynağı Aerocool 750W P7 Serisi 80+ Platinum Tam Modüler Güç Kaynağı 1 742,79 TL

İşlemci Soğutucu CoolerMaster MasterLiquid Lite 120 mm Intel-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu 1 440,40 TL

Montaj ve Test PC Toplama Hizmet Bedeli (Montaj Hizmeti) 1 32,15 TL

Ara Toplam : 7.496,92 TL

KDV Toplamı : 1.349,45 TL

Genel Toplam : 8.846,37 TL

Not: Kasayı placeholder niyetine seçtim, ben kendi kasam olan Corsair Graphite 780T'yi öneririm ama sizin zevkinize kalmış foruma beğendiğiniz kasayı sorarsanız bilgili kişiler yorumlar iyi mi kötü mü diye. Soğutucunun overclock yapılmazsa yeteceğini düşünüyorum overclock yapılacaksa daha kaliteli bir soğutucu alınabilir. Anakartın Z390 olmasını tavsiye ederim ama Z370'in sorun çıkaracağını düşünmüyorum. Dediğiniz programların CUDA ile mi yoksa OpenCL ile mi daha yi çalıştığını bilmediğimden dolayı seçmedim ama araştırmalarıma göre CUDA daha iyi çalışıyor o yüzden 1080Ti veya Ray Tracing kullanma niyetiniz varsa (kullanılabiliyor mu bilmiyorum) 2080 öneririm para çıkmazsa 1080'de olur. Bir de PSU'yu yanlış seçmişim 750W kaliteli bir PSU yetecektir işinizi garantiye almak için 850 yapabilirsiniz +80 sertifikalı seçin mutlaka. SSD'nin kapasitesi lazımsa arttırılabilir mutlaka M2 SSD olsun.

Site: Sinerji

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anti Fanboy -- 10 Aralık 2018; 12:55:31 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Anti Fanboy A kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Evet bende araştırma esnasında o belgelere rastlamıştım. Fakat mevcut forumlarda intele karşı o kadar ryzen işlemci övülüyor ki, herhalde dedim adobe pazarlama, marka anlaşmalarından ötürü inteli öneriyor. Bulaşık makinelerini aldığınızda deterjan marka önerisi olur. Buda o hesap diye düşündüm.

Bazı videolarda izledim ryzen daha hızlı işlemi bitiriyordu. Aslında burada tecrübe edilen yorumlara çok ihtiyacımız var. Kağıt üzerinde okeyliyoruz ama pratik de gerçekten intel mi yok amd işlemci mi seçilmeli. İngilizcem çok iyi olmadığı için yabancı forumları dolaşamıyorum, bazen ufak kelime yanlış anlaşılmalar büyük yanlış sebebiyet veriyor. Sizin gördüğünüz forumlarda kullanıcı postlarında sektörel kullanıcıların tavsiyelerini dikkate almak lazım. Bakalım bekliyorum mesajları.

Donanım listesi için teşekkürler. Render kısmında işlemci tabanlı mı gpu tabanlı mı olmak gerekiyor onu seçip, yatırımı o şekilde yönlendirmek gerekiyor. İşlemci grubunda işlemci+ram+ssd kapsıyor diğerinde gpu önemi büyük. GPU tabanlı render işlemlerinde bazı hatalar, saçmalamalar alındığını okudum.

Bu sebeple işlemci grubu ağırlıklı bir makine kurmak istiyorum. Bütçe olarak da 1070ti seçmiştim.

• ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkhandemirci -- 13 Ocak 2020; 20:10:48 >
    İşlemci tabanlı olacaksa ve HİÇBİR ŞEKİLDE GPU gücü gerekmiyorsa ekran kartının görüntü vermesi yeterli olacaktır o yüzden 1050 ve ya 1050Ti alınabilir işlemci 9900K yapılabilir (ciddi bir soğutucu masrafı gerekecek bu babayiğit kolay soğumuyor diyorlar.) 2700X'ten her konuda üstün bir işlemci kendisi. GPU gücü gerekecekse pek tabii 1070Ti de seçilebilir o da iyi kart.

Ama şöyle bir şey var, 9900K ortalama %20-25 daha iyi ama bu fark için 1500TL civarı daha fazla ödemeniz lazım soğutucu hariç. Buna değer mi değmez mi bunun muhasebesini de siz yaparsınız artık.

https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=9512

https://www.sanalmarketim.com/Urun/Intel-Core-i9-9900K Coffee-Lake-5-0GHz-16MB-UHD-630-Lga1151-Islemci/101321

• Anti Fanboy A kullanıcısına yanıt
    puget ten gönderdigin linkin en sonuna overall performance a bakarsan 2700x %92 - 8700k %100 olarak görülüyor sen matematik bilen insansin %8 lik fark icin 700lira fark verilir mi? Bu iki islemci icin soruyorum. Sen verebilirsin o senin tercihin, kimse karismaz. After effect icin konustuk. Gelelim premiere ye ve senin tuhaf bir sekilde vermedigin test sonuclarina;https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Premiere-Pro-CC-2018-Core-i7-9700K-i9-9900K-Performance-1254/ overall score bakarsan 2700x yine daha iyi. Olmadiysa böylede bak:https://techgage.com/article/a-performance-review-amds-ryzen-5-2600x-ryzen-7-2700x-processors/4/ farkli bir bakis acisiyla bu da var:https://www.gamersnexus.net/guides/3310-adobe-premiere-benchmarks-rendering-8700k-gpu-vs-ryzen vehttps://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=Tj6rUdhmIvQ

puget system premiere icin Amd Threadripper öneriyor en üst versiyon olarak:https://www.pugetsystems.com/recommended/Recommended-Systems-for-Adobe-Premiere-Pro-CC-143/Buy_249 ekrankartinida quad(4x) gtx 1070ti koymus, acaba neden gt 1030 önermemis? gt 1030 da da cuda var biliyorum o da is görüyor sonucta.

konuya gelecek olursak üzerime alindigim kisim; 2700x almayi düsünürken, arkadasa neden 1700 önerdim? 2700x ile neredeyse yari yariya fiyat farki var. (r7 1700 164euro) Render konusunda overall performansi gayet basarili. Ben zen 2 lerden umutluyum. Alman siteleri dahi bunu suan yaziyor ciziyorlar, eger onlarda yanilirsa hepsi biraksinlar bu isi.. Kaldi ki yeni cikanlar 2700x ten kötü olacak hali yok. Fiyat olarak ta intelden bir hayli ucuza gelip mantikli bir ürün ortaya cikiyor. Ryzen 3000 serisinin basarisiz olacagini düsünüyorsan, arkadasa intel önerebilirsin. Burda gelecegi kimse bilmiyor, ben hicbir bilgi olmadan cikar cikmaz 1700 aldim, c6h-flarex ile beraber. Suana kadar mimari render da kullanildi, beni tek bir noktada üzdü, ilk aldigimda 290eu civariyken simdilerde 164eu ya bulunabiliyor olmasi..

• Mukarnas kullanıcısına yanıt
    Önerdiğim sistemin altında not kısmını oku neden gt 1030 yazmışım anlarsın. Okuma konusunda çok über süper olduğumuz doğrudur ne yazık ki.

%8 100 günde 8 gün demektir bence ciddi rakam. Ayrıca bunun muhasebesini ben sen değil konu sahibi yapar.

Senin attığın benchlerde bile 9900K daha iyi gözüküyor ki bu işlemci ortalama %20 daha iyi performans veriyor senin mesajının bir yukarısına yazmıştım bunu.

• Msi Armor RTX 2070 3500 TL gözüküyor.

https://www.sinerji.gen.tr/msi-geforce-rtx2070-armor-8g-8gb-gddr6-256-bit-ekran-karti-pmu416598

Zotac AMP! RTX 2070 ile aralarında 1000 TL oynuyor. Bu fiyat farkına değerse siz seçtiğiniz kartı alın ancak değmezse bunu alın ve 1000 tl ile de ya diğer bileşenleri güçlendirin ya da cebinizde kalsın o para.
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkhandemirci

....
    Ramlerin 100,200hz çalışmaları sorun değil. Benim merak ettiğim nokta bu düşüş miktarını nasıl öngörebiliriz? Yani 3000mhz değerin 2200 değere düşme durumu olabilir mi? 100,200mhz düşüşte sorun yok.

Şimdi carbon olan anakart piyasada yok. Mecburen ya game pro plus modeline yöneleceğim yada hero vii olan modele. Game pro plus modelinde yönergelere göre update yapsak sorun çıkarma olasılığı olabilir mi? Gerçi rog hero vii ile çok fark yok.

Bu anakartlar için ramleri üreticinin listesinde olmayan modellerden seçmek durumundayım. Bunu neye göre, nasıl seçmem lazım. Düşündüğüm hız 3000-3200mhz. Ayrıca önereceğiniz ramleri hem game pro modeli için hemde rog hero vii için kabul edebilir miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cihato -- 10 Aralık 2018; 17:25:58 >

• Mugetsuga kullanıcısına yanıt
    Bütçe: 10000TL - 15000TL İş / Render Bütçe: 10000TL - 15000TL İş / Render Bütçe: 10000TL - 15000TL İş / Render Bütçe: 10000TL - 15000TL İş / Render

Mantıklı görünüyor

En uyumsuz ram 2933 MHz'de çalışıyor aşağısını görmedim ryzen2'ler ve 400 anakartlar ile. Uzunca bir süredir forum kullanıcıları çok sayıda ryzen 2000 alıyor envai çesit anakatlar ile yine envai çeşit-marka-model-hız ram ile. Doğru dürüst ram hızı uyumu ile ilgili konu görmedim. Ryzen1'lerde her gün 1-2 konu açılıyordu. Ram uyum konusu son zamanlarda çok abartılıyor burada. Uyum sorunu olsa burada yardım ram uyumsuzluğu diye onlarca konu görürdük sürekli. 350 anakart ve ryzen1 kullanıcıları bile neredeyse tamamen ram sorunu kalmadığını söylüyor bios güncellemeleri ile.

Benzer durum bios update ile ilgili de geçerli. Bir arkadaşımız bios update yaparken sorun yaşadı diye bir sürü şey söylendi. Bu kadar ince bakacak olursak hiçbir anakart hiçbir işlemci hiçbir parça alamayız. Hepsinde illa sorun yaşayan 1-2 kişi var çünkü. Derler ya sakınan göze çöp batar. Öyle olmasın ama bu kadar titiz olursak hiçbir markanın hiçbir ürününü alamayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkhandemirci -- 10 Aralık 2018; 18:14:36 >

• Ok ise yarın sabah sipariş geçiyorum. Ryzen 1700 inventus'da bulamadım. 1700x aldım, soğutucuda aldım umarım yanlış seçim yapmamışımdır. 1070ti'de ellerinde yokmuş. 2070 ekledim, kısa süre benchmarklara baktım 1070ti ile aralarında fazla fark yok. Onuda gece detaylandıracağım.

Inventus firma olarak fena değil diye biliyorum, gece firma hakkında ve donanım fiyatları ile de alakalı detaylı inceleme yapacağımBütçe: 10000TL - 15000TL İş / Render .

• Bence çok güzel bir sistem olmuş. Tam render-iş bilgisayarı
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.