Şimdi Ara

**BUDERUS GB 062**Kullanıcıları (183. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.222
Cevap
60
Favori
330.492
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 181182183184185
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam elektrik kesintisi olup geri geldikten sonra kombiler normal şekilde çalışmaya devam ederler mi? Veya herhangi bir müdahaleye gerek var mıdır?

@disintegration

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • eyilmaz93 kullanıcısına yanıt
    anakartın koruma sistemine göre değişir bazıları çalışır bazıları çalışmaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Hocam yaklaşık 2 senedir kullanıyoruz kombiyi de bu zamana kadar hiç ellemiyorduk elektrik kesintisinden sonra normal şekilde çalışıyordu. Ancak bugün 2 defa elektrik gitti geldi cihaz 6A uyarısı verdi resetledikten sonra ise sorunsuz çalıştı. İlk gittiğinde doğalgaz da kesilmişti ondandır hata vermesi de ikincisinde gazın gittiğini bilmiyorum bu sebeple sormak istedim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba;

Gb062 v2 kombimi yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. Bu zamana kadar 36-42 derece arası çalıştırıyordum. Ayarladığım sıcaklığa gelince kombi duruyor, dönüş suyu sıcaklığı ayarladığım sıcaklığın 5 derece altına düşünce tekrar çalışıyordu. Havaların soğumasıyla 48-50 derecelere çıkmamız gerekti. Benim fark ettiğim kadarıyla 46 derece ve üstü bir sıcaklık ayarlandığımda kombi ayarladığım sıcaklığa ulaştıktan sonra durmuyor. Mesela 48 dereceye ayarlayınca 48 dereceye ulaşıyor ve sabitleniyor ama kombi durmuyor. 1 saate yakın başında bekledim ve hiç durmadı. Ne 49 oluyor ne de aşağı düşüyor. Sıcaklığı artırınca bu sefer de yeni ayarladığım sıcaklığa çıkıyor ve sonra sabit kalıyor. Kombi yine durmuyor. Düşük bir sıcaklığa ayarlayınca duruyor. Su sıcaklığı ayarladığım sıcaklıktan 5 derece düşünce tekrar çalışıyor. Ayarladığım sıcaklığa ulaşınca yine sabitleniyor. Ama kombi durmuyor. Defalarca resetlememe rağmen durum değişmedi. 45 dereceye ayarlayınca sorun kalmıyor ama 45 dereceden daha yüksek bir sıcaklığa çıkınca yukarıdaki gibi oluyor.

Evim brüt 200 metrekare net oturum alanı 155 metrekare. 30 metrekarelik bir odam kapalı. Yani 125 metrekarelik alanda petekler aktif. Toplam petek boyu 6.5 metre. Dış hava sıcaklığı -10 derece civarı. Evin ısı yalıtımı var. Ara kat. Oda termostatı kullanmıyorum.

Ben kombimin arızalı olduğunu düşünüyorum. Sizin fikirleriniz nedir acaba?

Edit: Ekleme ve imla düzeltmesi yapıldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JaCkBuiLt -- 31 Aralık 2018; 6:52:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: JaCkBuiLt

Merhaba;

Gb062 v2 kombimi yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. Bu zamana kadar 36-42 derece arası çalıştırıyordum. Ayarladığım sıcaklığa gelince kombi duruyor, dönüş suyu sıcaklığı ayarladığım sıcaklığın 5 derece altına düşünce tekrar çalışıyordu. Havaların soğumasıyla 48-50 derecelere çıkmamız gerekti. Benim fark ettiğim kadarıyla 46 derece ve üstü bir sıcaklık ayarlandığımda kombi ayarladığım sıcaklığa ulaştıktan sonra durmuyor. Mesela 48 dereceye ayarlayınca 48 dereceye ulaşıyor ve sabitleniyor ama kombi durmuyor. 1 saate yakın başında bekledim ve hiç durmadı. Ne 49 oluyor ne de aşağı düşüyor. Sıcaklığı artırınca bu sefer de yeni ayarladığım sıcaklığa çıkıyor ve sonra sabit kalıyor. Kombi yine durmuyor. Düşük bir sıcaklığa ayarlayınca duruyor. Su sıcaklığı ayarladığım sıcaklıktan 5 derece düşünce tekrar çalışıyor. Ayarladığım sıcaklığa ulaşınca yine sabitleniyor. Ama kombi durmuyor. Defalarca resetlememe rağmen durum değişmedi. 45 dereceye ayarlayınca sorun kalmıyor ama 45 dereceden daha yüksek bir sıcaklığa çıkınca yukarıdaki gibi oluyor.

Evim brüt 200 metrekare net oturum alanı 155 metrekare. 30 metrekarelik bir odam kapalı. Yani 125 metrekarelik alanda petekler aktif. Toplam petek boyu 6.5 metre. Dış hava sıcaklığı -10 derece civarı. Evin ısı yalıtımı var. Ara kat. Oda termostatı kullanmıyorum.

Ben kombimin arızalı olduğunu düşünüyorum. Sizin fikirleriniz nedir acaba?

Edit: Ekleme ve imla düzeltmesi yapıldı.
    Aynı kombi bende de var ve aynı bahsettiğiniz gibi çalışıyor. Sizinkinden bir farkla ben bazen denk geliyorum brülorün devrede olmadığına. Bende şöyle mesela 48 dereceye ayarlıyorum. Brülor devreye giriyor sıcaklık 46-47 gibi yaptığında brülor işareti hala dururken sıcaklık 44-45 lere iniyor ve sonra yine 48e dogru çıkıyor ve baya bir süre 48de kalıyor. Sonra brülorü kesiyor. 40-41 derecelerde de kullanmıştım. Böyle çalışmıyordu o zaman.

Normal midir diye internette araştırmıştım ama birşey bulamamıştım. Bende merak ediyorum normal mi acaba.

Not: Oda termostadı kullanmıyorum.

• enthusia kullanıcısına yanıt
    Umarım bu sıkıntıyı en kısa zamanda atlatırız. Yoksa ben evi ısıtmakta zorlanıyorum. 45 derece yetmiyor. Daha yüksek ayarlarsam da kombi hiç durmuyor. Faturadan koruyorum. Bir kombi parası da faturaya vermek istemiyorum açıkçası.

• JaCkBuiLt J kullanıcısına yanıt
    Evin ısı kaybı kombinin minimum ısıl gücüne yakın ise kombi dönüş suyunun sıcaklığına bakarak minimum ısıl güçte devam ediyor olabilir, sonuçta dış ısı -10 diyorsunuz, gb062 7-7.5 KW min ısıl güce sahip olsa o büyüklükteki bir ev -10 derecede bu kadar ısı kaybeder diye düşünüyorum, Kazan derecesi düşük olduğunda durması ise o derecede tutmaya min ısıl güç fazla geliyordur o nedenle dur/kalk yapıyordur. Yani bence kombide sorun yoktur, kazan ısısını arttırdıktan sonra evin ısısı oturuncaya kadar bekleyin muhtemelen ısı oturduktan sonra yine dur/kal yapmaya başlar
  • kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Yani 48 derecede sürekli çalışırken aslında maksimum güçte çalışmıyordur mu demek istemişsiniz sanırım. Çünkü kombinin ısıtma gücü yetmeseydi sıcaklığı artırsam dahi daha yüksek sıcaklıklara çıkamaması lazımdı. Ama ben sıcaklığı yükseltince kombi de suyu daha fazla ısıtabiliyor.

Peki daha fazla ısıtabilmesine rağmen neden kendini 48 dereceye sabitleniyor da suyu ısıtıp dinlenmeye geçmeyi tercih etmiyor olabilir?

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

rc150 bozuk diyeceğim ikinci olasılık rc150 yi nereye monte etmiştiniz evin genel derecesini yansıtan çok soğuk olmayan ve peteği olan bir oda olmalı ve de kombiye çok yakın olmamalı.belki rc 150 nin olduğu yer olmaması gereken bir yer

oda termostatında referans noktası önemli
    İlginize teşekkür ederim. Termostatın yeri yerden 175cm yukarıda ve iç duvarda takılı ayrıca etrafında etkileyecek bir ısı kaynağı yok.
    Ürün henüz garantili o yüzden bir servis çağıracağım.
    Kombiniz max gücün %30 una kadar modulasyon yapabiliyor yani 7.3 KW güce kadar inebiliyor, yani bu güçte uzun süre devam edebilir. zaten kombiler hep güçte çalışsa saate 2-3 m3 gaz tüketir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kir-pi -- 31 Aralık 2018; 9:59:58 >
  • kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Bugün aynı şeyi 45 derecede de yapmaya başladı. Bugün hava sıcaklığının düne göre daha yüksek olmasına rağmen.

Ben 48 dereceye ayarlayıp bir gün boyunca dokunmadan bekleyeyim. Ne kadar yaktığını göreyim o zaman. Eğer abes bir durum yoksa kafaya takmayayım.

Kombi modülasyonlu olduğu için gücünü düşürdüğünde gidiş ve dönüş suyu arasındaki fark azalıyorsa gittikçe en düşük güce geçer hala fark azalıyorsa bu sefer brulör kapanır ve dinleme moduna geçer. Ama tam tersi olduğunda diyelim ki 50 de açtınız kombi %36 modülasyonla bu sıcaklığı sabit gönderebiliyorsa o şekilde saatlerce çalışabilir. Ne zaman ki peteklerden dönen su sıcaklığı kombinin gönderdiği suyun sıcaklığına yaklaşır o zaman modülasyon oranı 35-34-33-32-31 şeklinde düşer. Eğer %31 de fark sabit kalıyorsa o şekilde devam eder çalışmaya ama fark azalmaya devam ederse dinleme moduna geçmiş olur. Kombinin servis kitapçığı duruyorsa ordan bu değerleri takip edebilirsiniz.

• batu25 kullanıcısına yanıt
    Servis kitapçığı duruyor. Oradan bakayım dediğiniz duruma. Bugün sabah servis çağırmıştım. Onlar gelip gerekli kontrolleri yapsınlar sonra durumu paylaşırım buradan.

• Merhaba 2 sene önce gb62 ve rc20rf ve peteklerde danfoss bağlı olarak kullanıyoruz . bu sene kombinin ana kartı değişti garantiden. Geçen senede olan olay şuydu peteklerin altı soğuk hiç ısınmıyor, havlupan ve 2 petekden hava aldım amamhiç hava sesi gelmedi hata kombni suyu bitti.tekrar su bastım . bariz tüm petekler havlupanlar hariç altları soğuk.

• Arkadaşlar servis geldi ve bir sorun olmadığını söyledi. Sizin belirttiğiniz gibi 48 derecede sürekli de çalışıyor olsa modülasyon yaptığı için alev boyunu kısar ve tam güç çalışmaz dedi. Ben de bir günlük tüketimi ölçtüm 14 metreküp çıktı. Aslında oldukça fazla gibi ama hava soğuk olduğu için normal karşılıyorum artık.

• Arkadaşlar iyi akşamlar yaklaşık 40 gündür Buderus GB62 kullanıyorum gayet memnunum Rt24rf oda termostatı ile birlikte kullanıyorum Dairem Brüt 175 metrekare yalıtımlı gaz sarfiyatım günlük 2,5 ile 4 metreküp arası oluyor.Merak ettiğim Binamızda 2 kişi Buderus GB62 ve 1 kişi GB72 modelini kullanıyoruz üçümüzde yaklaşık 45 gün önce kombilerimizi aynı gün montaj ettirdik Benim GB62 diğer arkadaşlardaki kombilere göre biraz sesli çalışıyor Hele GB72 modeline göre bariz ses farkı var yapmış olduğum incelemelerde her iki modelin ses DB aynı gözüküyor acaba bu ses farkı neden olabilir bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.
    hocam aynı kombi bizdede mevcut ev dubleks dıştan yalıtım yapıldı kullanım alanı 140 m2 civarı 3 katlı 3. katta açık teras ve 1 oda var. 8 petek + 1 havlupan var 2 petek en üst katta 2 de ayarlı diğerleride 3 ve yatak odası 5 olarak ayarlı ancak yatak odasının üzeri açık terasa denk geldiği için soğuk olmaya başladı ve içten yalıtım yapacacağım tavana. kolltektörlü mobil sistem tesisat petekler alttan girip alttan çıkıyor çapraz bağlantı yapacağım birde termostatik vanalar altta olduğu için...

sizin dediğiniz gibi 36 40 da kullanıyorduk sorun olmuyordu, bu kış soğuk olmaya başladı 43 44 de tutuyorum ancak yatak odası 21 dereceyi geçmiyor biraz ılık evin içi ama kombi bahsettiğiniz şekilde çok uzun süreler çalışmaya başladı durma süresi 6-7 dakikayı geçmeden tekrar çalışıyor günlük tüketim 12 m3 civarı eskiden 7 8 olurdu.. keşke biraz daha büyük bir kw tercih etseydik diyorum bazen yine de bir oda termosatı ve belirli yerlere içten yalıtım yaparak çapraz bağlantı ile de daha verimli ısınacağımı düşünüyorum.

• jk21 kullanıcısına yanıt
    Kazan ısısı yetmiyor, KW ile alakası yok. kazan ısısını ısınabileceğiniz bir seviyeye getirin.
  • jk21 kullanıcısına yanıt
    Bence sizin evinizde de benim evimde de ısı kaybı fazla. Isı kaybına neden olan yerlerde yalıtımı iyileştirmek lazım gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JaCkBuiLt -- 3 Ocak 2019; 12:34:48 >
  • Modülasyonlu oda termostatında, ayarlanan oda sıcaklığına göre kazan sıcaklığını ayarladığından, bizim kombi üzerinden 60 ya da 70 yapmamızın anlamı nedir?

Örneğin 60'a ayarlasak, oda sıcaklığına göre ihtiyaç duyarsa 70'e çıkmaz mı? Biz üst limiti mi belirlemiş oluyoruz?
  • 
Sayfa: önceki 181182183184185
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.