Şimdi Ara

BUDERUS GB 012 KULLANANLAR (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.457
Cevap
31
Favori
285.936
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sec35

merhaba,
    malesef boruların yapısını bilmiyorum. ama pprc ve oksjn bariyerli olmadığına eminim. çünkü bina eski ve kalorifer tesisatı için yapılmış bir borulama sistemini doğalgaz için kullanmak durumundayız.
    peteklerin yükseklik durumunu da firmadan gelenler belirledi. h.60 olabilirmi diye ayrıca sorucam. sizinde dediğiniz gibi 7 petek 1 havlupan var.
    öncelikle bu teklifi aldığım firmayı tekrar çağırıp tam olarak ne kullanılacağı hakkında detaylı bir tesbit yapmalarını rica ettim. geçen cuma geldiler ve yazılı tekliflerini aldım. evin ısıtma alanı tahmin ettiğiniz gibi 75-80 m2 arasında.

10m2 (1,2 mt petek ) , 12m2 ( 1,2 mt ) ve 13m2 ( 1,3 mt ) den 3 oda,
    22 m2 salon ( 1 mt 2 adet )
    10m2 hol + koridor ( 0,90 mt )
    4,5 m2 banyo ( 1000*500 havlupan )
    7 m2 mutfak ( 0,90 mt )

KOMBi MODELi : Buderus marka GB-012 modeli, dijital oda kumandalı yoğuşmalı, hermetik kombi 25 KW ( 22.000kcal/h) RADYATÖRLER : DEMiRDÖKÜM Panel Plus marka toplam 7,5 m/tül radyatör montajı yapılacaktır.
    HAVLUPAN : ARTPAN marka 50X1100 ebatlarında kromaj ya da beyaz renkte kullanılacaktır.
    VANALAR : ECA marka köşe radyatör vanası kullanılacaktır. • 3 Adet DANFOSS marka termostatik vana kullanılacaktır. BORULAR : Montajda ve hatların taşınmasında KALDE marka cam elyaf katkılı kompozit boru.
    DOĞALGAZ TESiSATI : BORUSAN marka doğalgaz borusu, ECA marka küresel doğalgaz vanası kullanılacaktır.
    Yapılacak tesisatın projesi çizilerek iZMiRGAZ onayı alınacak ve projeye bağlı kalınarak uygulama yapılacaktır.
    Ayrıca 1 yıllık doğalgaz sigorta poliçesi düzenletilecektir.
    KOMBi BAĞLANTI : Kombi; doğalgaz iç tesisat şartnamesine uygun olarak gaz, ısıtma ve kullanım sıcak su hatlarına bağlanacaktır. hermetik bacası dış ortama verilecektir.
    GÜVENLiK PAKETi : Sayaç çıkışına gaz kesici vana monte edilecek, sinyal kablosu ile içerideki gaz alarm cihazına bağlanacaktır. Bu sayede herhangi bir kaçak durumunda gaz, daire girişinden otomatik olarak kesilecektir.
    BAĞLANTI MALZ. : Tesisatta kullanılacak rekor, pislik tutucu, dirsek vb yardımcı malzemelerin tamamı TSE standartlarına uygun olacaktır.
    MONTAJ SÜRESi : Proje ve onay işlemlerinden itibaren imalat süresi 3 işgünüdür.
    ELEKTRiK MENFEZ : Kombinin monte edileceği bölüme topraklı elektrik tesisatı çekilerek sigorta bağlanacaktır. Ocak ve
    kombi vanalarının bulunduğu kapalı mahallere havalandırma menfezi açılacaktır.
    KOMBi DOLABI : Kombinin açık balkona monte edileceği durumlarda cihaz PVC dolap içersine alınacaktır.
    GARANTi : Kombi 2 yıl, radyatörler 10 yıl üretici firma garantisi, montaj işi 2 yıl firmamız garantisi altındadır.

toplam 4.500 TL ( 1200 tl peşin kalanı 10 taksit ) yada 4.250 TL peşin...

tüm tesisat aynı sadece kombi olarak DEMİRDÖKÜM NİTRON olursa 3900 TL ( 800 peşin kalanı 10 taksit ) yada tamamı peşin 3.650 TL

kararsız kaldım .... napcaz üstadlar...????

Buderus önceliğiniz olduğundan farklı marka-model önermedim. Ancak işe DD Nitron girince değişir. Bu yoğuşmasız kombiye vereceğiniz parayı aşağıdaki yoğuşmalı modellere veriniz. En az % 10 tasarruf sağlarsınız. 1.000 TL yakıtta 100 TL düşününüz.
    1- Bosch Classic Condense 22 kW premix yoğuşmalı (GB012 den 100 TL daha uygun olmalıdır)
    2- Ferroli Domicondense 24 kW klasik yoğuşmalı (Buderus GB012 den 350 TL uygun)
    3- Bosch Condense 2000W 24 kW klasik yoğuşmalı ( " " " ")
    2 ve 3. sıradaki modeller GB012 gibi klasik yoğuşmalıdır.
    Bence bu firmalardan da yada kombi montajını yapacak kişiden teklif alıp değerlendiriniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sec35
    merhaba,
    malesef boruların yapısını bilmiyorum. ama pprc ve oksjn bariyerli olmadığına eminim. çünkü bina eski ve kalorifer tesisatı için yapılmış bir borulama sistemini doğalgaz için kullanmak durumundayız.
    peteklerin yükseklik durumunu da firmadan gelenler belirledi. h.60 olabilirmi diye ayrıca sorucam. sizinde dediğiniz gibi 7 petek 1 havlupan var. öncelikle bu teklifi aldığım firmayı tekrar çağırıp tam olarak ne kullanılacağı hakkında detaylı bir tesbit yapmalarını rica ettim. geçen cuma geldiler ve yazılı tekliflerini aldım. evin ısıtma alanı tahmin ettiğiniz gibi 75-80 m2 arasında.

10m2 (1,2 mt petek ) , 12m2 ( 1,2 mt ) ve 13m2 ( 1,3 mt ) den 3 oda,
    22 m2 salon ( 1 mt 2 adet )
    10m2 hol + koridor ( 0,90 mt )
    4,5 m2 banyo ( 1000*500 havlupan )
    7 m2 mutfak ( 0,90 mt )

KOMBi MODELi : Buderus marka GB-012 modeli, dijital oda kumandalı yoğuşmalı, hermetik kombi 25 KW ( 22.000kcal/h) RADYATÖRLER : DEMiRDÖKÜM Panel Plus marka toplam 7,5 m/tül radyatör montajı yapılacaktır.
    HAVLUPAN : ARTPAN marka 50X1100 ebatlarında kromaj ya da beyaz renkte kullanılacaktır.
    VANALAR : ECA marka köşe radyatör vanası kullanılacaktır. • 3 Adet DANFOSS marka termostatik vana kullanılacaktır. BORULAR : Montajda ve hatların taşınmasında KALDE marka cam elyaf katkılı kompozit boru.
    DOĞALGAZ TESiSATI : BORUSAN marka doğalgaz borusu, ECA marka küresel doğalgaz vanası kullanılacaktır.
    Yapılacak tesisatın projesi çizilerek iZMiRGAZ onayı alınacak ve projeye bağlı kalınarak uygulama yapılacaktır.
    Ayrıca 1 yıllık doğalgaz sigorta poliçesi düzenletilecektir.
    KOMBi BAĞLANTI : Kombi; doğalgaz iç tesisat şartnamesine uygun olarak gaz, ısıtma ve kullanım sıcak su hatlarına bağlanacaktır. hermetik bacası dış ortama verilecektir.
    GÜVENLiK PAKETi : Sayaç çıkışına gaz kesici vana monte edilecek, sinyal kablosu ile içerideki gaz alarm cihazına bağlanacaktır. Bu sayede herhangi bir kaçak durumunda gaz, daire girişinden otomatik olarak kesilecektir.
    BAĞLANTI MALZ. : Tesisatta kullanılacak rekor, pislik tutucu, dirsek vb yardımcı malzemelerin tamamı TSE standartlarına uygun olacaktır.
    MONTAJ SÜRESi : Proje ve onay işlemlerinden itibaren imalat süresi 3 işgünüdür.
    ELEKTRiK MENFEZ : Kombinin monte edileceği bölüme topraklı elektrik tesisatı çekilerek sigorta bağlanacaktır. Ocak ve
    kombi vanalarının bulunduğu kapalı mahallere havalandırma menfezi açılacaktır.
    KOMBi DOLABI : Kombinin açık balkona monte edileceği durumlarda cihaz PVC dolap içersine alınacaktır.
    GARANTi : Kombi 2 yıl, radyatörler 10 yıl üretici firma garantisi, montaj işi 2 yıl firmamız garantisi altındadır.

toplam 4.500 TL ( 1200 tl peşin kalanı 10 taksit ) yada 4.250 TL peşin...
    tüm tesisat aynı sadece kombi olarak DEMİRDÖKÜM NİTRON olursa 3900 TL ( 800 peşin kalanı 10 taksit ) yada tamamı peşin 3.650 TL
    kararsız kaldım .... napcaz üstadlar...????

Selamlar,
    Firmanın kullandığı malzemelerin kaliteleri uygun, termovanlarda Danfos ortanın üstünde kaliteli bir markadır. Petekler DD plus gayet iyi, Merkeziden dönüştüğüne göre muhtemelen demir boru olan eski hattın içindeki pislik en azından su sirkilasyonu ile temizlenmeli.
    Bir çok firmanın yaptığı çok önemli hatalardan biri hattın yeni bile olsa temizliğinin yapılmamasıdır. Özellikle metal tozlari ve küçük partiküller sistemdeki termo vanaların çalışmaz hale gelmesinden tutun, sirkülenin zayıflamasına ve ömrünün kısalmasına yol açabiliyorlar.
    Sizde eski tesisatta var buna dikkat edilsin. Tesisat bittiğinde veya mümkünse tüm sistemin hortumla su vererek kaba pisliği alsınlar. Tesisat bittiğinde de ilk çalıştırmadan bir hafta sonra kombinin peteklerden geri dönüş hattı üzerindeki filtreyi kontrol ettirin muhakkak biriken pislik olacakdır. Bu işlemi ısıtma dönemi başlarında da yaparsanız iyi olur. Çoğu kullanıcı yapmıyor. Ama önemli zira ben unutmazsam yaptığımda az da olsa hep pislik oluyor.

Açık balkonda yoğuşmalı kombi kullanımı çok tavsiye edilemez ama tedbiri alınırsa neden olmasın, bir de iklim şartları ile ilgili tabi ki şimdi don olayı olmayan bölgelerde dolap içine alınan ve bağlantı boruları yalıtılan ürünler açık balkonlarda kullanılabiliyor. Buca , kıyıdan biraz daha içerde olsada çok uzak değil. Don olayları sıkça olmuyorsada düşük dış sıcaklıkla dönemsel olarak olmuş bir bölge, yalıtımlı bir dolapla uygulama düşünebilirsiniz. Yada balkonu kapamanız en az 2-3 derecelik fark yaratacağından , yalıtımsız bir dolaplada iş görecekdir.
    Hatta eski üyelerden bir arkadaş İst. Kadıköyde balkonda gb022 kullanıyor. Ama çok iyi bir yalıtımı olan dolap içindeydi.

Bunun dışında tüm kombilerde gövde üstünden çok küçükde olsa ısı kaybı olur. Bu kaçınılmaz bir durum.Kombi yaşam alanında olduğunda bu kayıp faydalı ısı olarak değerlendirildiği için kayıp olmakdan çıkıyor.

Ürün Mutfakda olduğunda malesef yer kaplıyor , tesisatın görüntüsü çirkin olabiliyor ve ona özel bir kombi dolabı gerekiyor. Benimde şu an mutfakda olduğu için aynı sıkıntıları bende yaşadım.
    Üstelik birde kombinin kapaklarının (bakım için) açılabilmesi için geniş bir dolap olması yanlarda ve alt üst kısımlarda boşluk olması gerekiyor. Balkona yapılan dolap uygulamalarında da buna dikkat edin, özellikle vaillant ve protherm bu konuda sorun çıkartabilir. kombinin altı ve üstünde en az 20 cm lik boşluk istiyorlar. Ellerindeki uygulama talimatında alt 30 üst 20 cm diye yazıyor.
    Kombinin sigortasının müstakil, gecikmesiz tipde ve 2 amper gücünde olması gerekiyor.
    Gaz alarm cihazı tetiklemeli gaz kesici iyi olmuş, alarm cihazının gaz kaçağı durumunda gazın yükselmesi muhtemel yere bağlanması önemlidir.
    Yoğuşmalı seçiminde gider bağlantısınıda hazırlatın.

Ürün konusuna gelince, ısıl ihtiyacınız çok düşük , genel ısıtma döneminizde kısa bu nedenlerle yoğuşmalı ürün önermek istemedim, zira iyi bir ürün , 1600 tl üstünde , aradaki farkın geri dönüşü sizin projenizde uzun döneme yayılacakdır. Ürüne bağlı değişebilir ama kaba bir hesapla en iyi ihtimallaerde bile 7 yıl dan önce olacağını düşünmüyorum.
    Şimdi burda yoğuşmalı ürünlerin en düşük fiyatlı olanı ile yoğuşmasız ürünlerin en düşük fiyatlı olanlarına bakmak gerekir.
    Bugün 750-800 tl ye yoğuşmasız konvansiyonel ürünler satılıyor. 1300-1400 tl ye de yoğuşmalılar başlıyor. Yani nerdeyse yarı yarıya bir fark var , işin içine kalite ve donanım detayları girdiğinde fiyatlar değişkenlik gösteriyor.
    Şimdi en düşük fiyattaki ürünle burda yoğuşmalı olarak bahsedilen en düşük fiyatlı ürün tüketimde %15 fark yaratsa, tahminen 140 günlük ısıtma döneminde bu büyüklükde bir alan için maks. 700-750 m3 gaz harcarsınız burdan da m3 0,8 tl olsa (net değeri izmir için bilmiyorum)
    90 tl/yıl kazancınız olur. 600 tl yide amorti etmek için 7 yıl gerekir. Bu tür hesaplarda cebinizden peşin veya taksitlede olsa çıkan fazla paranın finans maliyetininde eklenmesi şarttır. Bunuda eklersek 10 yıl demek rahatlıkla mümkündür.

Tüm bunlara rağmen, aşağıdaki verilere göre ;

10m2 (1,2 mt petek ) uygun değerde
    12m2 ( 1,2 mt ) uygun değerde
    13m2 ( 1,3 mt ) , uygun değerde
    22 m2 salon ( 1 mt 2 adet ) Yeterli , ama buraya gelecel peteğin birinini 1,4 veya ikisini 1,2 yaparsanız daha iyi olur.
    10m2 hol + koridor ( 0,90 mt ) uygun değerde
    4,5 m2 banyo ( 1000*500 havlupan ) 20 derecelik ortam için ısıtmada yeterli olur ama Banyolar 24-26 derece olmalıdır.
    h:50 olarak 0,6 mt petek daha iyi olurdu.
    7 m2 mutfak ( 0,90 mt ) uygun Peteklerinizi küçük olduğu için klasik bağlantılar iş görür, ama imkan varsa çapraz bağlattırın.

Petek ölçüleriniz mükemmele yakın , muhtemelen oda durumlarına göre her daim yoğuşmadan fayda sağlayacak 50-30 işletme sıcaklığı hedef alınmış olması çok güzel.
    Kullanılan malzemelerde ve projelendirme dikkate alındığında firmayı tebrik etmek gerekli. İşçiliklerini bilemem ama projelendirme çok iyi burdaki müh. arkadaş bu konuda iyi iş çıkarmış.
    Bu durumda sisteminizde uzatmalar için kesinlik oks . bariyerli boru kullansınlar ve eğer bütçenizde problem yoksada tam yoğuşmalı olarak
    1. sırada Bosch 2. sırada ECA confeo premix 24 kw 3. ferroli 3. Ariston clas premium olabilir. Bu ürünlerin bölgenizdeki servis durumuna göre seçimizi yapın. Buderusu eliyorum zira bu sisteme tam yoğuşma yapmayan melez bir model anlamsız olduğu kadar, 50-30 işletmede 27,2 kw ( 23400 kcal) gücündeki bu cihaz güç olarak fazla. Üç modelden biri için karar verin.

Öte yandan vaillant konusunda haklısınız pahalı, buderus diyemiyorum U062 zaten ciddi rakkam U052 eski ürün. Geriye ithal olarak kalan Protherm , ferroli, arsiton , immergaz , uzakdoğu ürünleri var. Yerli markalar içinde öncelikle modülasyonu en düşük cihazlar tercih edilmeli. Tabi ki yine servis desteği olan . Burda sizin bölgenizde hangi ürününün servisi varsa ona yönelmek daha doğru olur.

Yoğuşmasız önerimde , yinede vaillant 202-3 modeli aslında tartışmasız olarak sizin için en iyi cihaz İstanbulda 1300 tl ye veya altına bulmak mümkün olabiliyor. İzmirde ne olur bilemem. Bunu muhakkak değerlendirin. Zira 17000 kcal yoğuşmasız ürün ve modülasyon aralığı çok iyi bir cihaz. 6,7 kw 5762 kcallik lık min değer şu piyasadaki bu sınıfdaki diğer markalarda bulamayacağınız bir değer. Yoğuşmasızda bu ürün üzerine girmenizi tavsiye ederim. Diğer en altta Ariston egis ve Protherm var. Ben protherm mi , şimdiye kadar yakınım ve komşum olma üzere 4 farklı yerde kullandırdım. 2 tanesi 2 seneyi doldurdular ve şu an için sorun yok . Diğerleri daha çok yeni. Genelde kiracı kombisi diye adlandırılan bu ürünler vaillant desteğindeler ve 1000 tl altı grupda ki en iyi fiyat performans ürünleridir.
    Bu grupda benim beğendiğim bir model olan nitronda özellikleri ile ön planda bu üründe beni rahatsız eden tek konu döküm olan brülörü genelde bu uygulamada zamanla verim düşmesi oluyor, kesinlikle düzenli bakım şart. Bu üründen de forumda kullanan kişiler var ve bir kişiden geçmişde tüketim konusunda geri dönüş oldu ama bunun kombiden çok yalıtım probleminden kaynaklı olması hususu söz konusuydu.
    ECA da bu grupda confeo digital ve proteus önerilen bir model, proteus düşük fiyatlı ürün olması açısından pazar payını arttırmak için çıkarılmış bir modeldir.

Bence kafanızı daha fazla karıştırmadan öncelikle yoğuşmalı mi yoğuşmasız mı seçimi yapın.Yoğuşmalı için Bosch yoğuşmasız için Vaillant benim önerilerim.
    Ucuza yoğuşmalı Ariston cazip gözüksede bu cazibe 1000 tl atındaki yoğuşmasız ürünler konu olduğunda ortadan kalkar.
    Burda Bosch , Buderus ve Eca yoğuşmalı için karşılık vaillantın önerdiğim yoğuşmasız modeldir. Eğer Ariston, DD, gibi en alttaki yoğuşmalı modeller için, yoğuşmasız 1000 tl altında modeller protherm, ariston, immergas, airfell, DD ve ECA vardır.

Kolay gelisn.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 28 Mart 2011; 14:36:06 >
  • Değerli arkadaşlar açıkçası oda termostadi ve kombim ile ilgili birçok sorunu çözdüm ancak yinede sormak istediğim bir soru var.
    Daha öncede bahsettiğim gibi taşındığım bina daha yeni inşaattan çıkmış ve hiç yaz görmemiş bir bina.Üstelik kocaman binada sadece ben oturuyorum.Altım,üstüm,her yanım boş.Ilk taşındığımda daire 0 dereceydi.Lafı uzatmadan şimdi yavaş yavaş yaz mevsimine giriyoruz malum.Dolayısıyla oda term.dinin derecesini düşürdüm.Şu anda oda ısısı 22 derecede.Peteklerin derecesinide 65den 45e düşürdüm.Akşam saatlerine kadar herşey normal.Fakat geceye doğru artık üst ve alt kat boş olduğu için mi bilmiyorum oda 22 dereceden 21.5 a düşüyor.Yani 45 derece petek ısısı yetmiyor.Sizce bu normalmıdır?Yani ısı kaybı sebebiyle petek ısısı odanın ısısını korumaya yeterli olmuyormu?Cevaplamanızı rica ediyorum.
  • Evet arkadaşlar kombim yine bozulunca bugün gb 12 siparişini verdim,proje ,baca ,işçilik dahil herşey teslim 2400 lira,cumartesi gelip takıcaklar,umarım iyi bir fiyata anlaşmışımdır,sizin önerdiğiniz gibi hermetik olmasınada ayrı sevindim,umarım uzun yıllar sorunsuz kullanırım,bütün tavsiyeler için teşekkür ederim.
  • bugün kombimiz takıldı ,yalnız regülatör takmam için servis uyardı şimdi elektrikçiyi bekliyorum ,önerebilceğiniz bir regülatör var mı yoksa hepsi olurmu ?bu kış eski kombim ile geçirdiğim kabus dolu günler sona erdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Malvolorne -- 2 Nisan 2011; 18:02:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sekoya81

bugün kombimiz takıldı ,yalnız regülatör takmam için servis uyardı şimdi elektrikçiyi bekliyorum ,önerebilceğiniz bir regülatör var mı yoksa hepsi olurmu ?bu kış eski kombim ile geçirdiğim kabus dolu günler sona erdi.

Tunçmatik vb kombi regülatörleri (60 TL) olur.
    http://www.kombidukkani.com/?urun-186-REGULINE-500-VA-KOMBi-REGULATORU.html
    Kombinin şok önleyici prize(10 TL) takılı olmasında bana göre yarar var.
    http://www.wturk.com/topic/67798-thok-oenleyici-priz-alyn/
    Bir arkadaşımın Ankara'daki villasına yıldırım düşmüştü. Tüm elektrikli aletleri zarar görmüştü. Hem de yazın, kendileri yazlıkta iken.
    http://www.kombi.com/index.php?cat=Enerji-Koruma-Prizi--103
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

bugün kombimiz takıldı ,yalnız regülatör takmam için servis uyardı şimdi elektrikçiyi bekliyorum ,önerebilceğiniz bir regülatör var mı yoksa hepsi olurmu ?bu kış eski kombim ile geçirdiğim kabus dolu günler sona erdi.

Tunçmatik vb kombi regülatörleri (60 TL) olur.
    http://www.kombidukkani.com/?urun-186-REGULINE-500-VA-KOMBi-REGULATORU.html
    Kombinin şok önleyici prize(10 TL) takılı olmasında bana göre yarar var.
    http://www.wturk.com/topic/67798-thok-oenleyici-priz-alyn/
    Bir arkadaşımın Ankara'daki villasına yıldırım düşmüştü. Tüm elektrikli aletleri zarar görmüştü. Hem de yazın, kendileri yazlıkta iken.
    http://www.kombi.com/index.php?cat=Enerji-Koruma-Prizi--103

bilgiler için teşekkür ederim,bugün elektrikçi regülatör ve 2 amperlik sigorta takıp ayrıca,topraklama yapıcak,birde su çok basınçlı diye 5 barlık basıç düzenleyici taktık.
  • Selam herkese
    Buderus gb 12 nin eşanjörü çift mi
    Kombi alırken tek eşanjörlü alırsak bir olumsuzluk olur mu
    Benim evim net 85 m2 8,2 m petek var bu kombiyi mi almalıyım
    şehir afyonyo 14 m² 120 cm petek
    ço 10.4 m² 110 cm petek
    oo 12.5 m² 120 cm
    mo 22.8 m² 150 cm+ 90 cm iki petek
    banyo 4 m² 50 cm petek
    mutfak 10.6 100 cm petek
    antre 9.5 m 80 cm
    birinci kat altımda ön tarafta boş dükkan arkada ise kalorifer kazan dairesi var üst katta ve yanımda daire var.Doğalgaza geçiyoruz. Evim 3 cepheden açık öğlen güneşi alıyor.Pencereler pimapen.Ayrıca bir yalıtım yok. Petekler 8.20 cm
    1.Sizce yoğuşmalı mı yoğuşmasız kombi mi almalı mıyım ?
    2. Yoğuşmalı alırsam peteklerin boyunu artırmalı mıyım (kaç cm yeterli olur)? (75-65 ve 90 80 derece için ayrı ayrı)
    3. Yoğuşmasız alırsam petek boyu yeter mi (75-65 ve 90 80 için ayrı ayrı )hangi odaya ne kadar eklemeliyim
    bu kombiyi mi almalıyım gb12 şimdiden teşekkürler.

tşkrlr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mehmet Öz -- 3 Nisan 2011; 12:33:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: blueeagle2020

Selam herkese
    Buderus gb 12 nin eşanjörü çift mi
    Kombi alırken tek eşanjörlü alırsak bir olumsuzluk olur mu
    Benim evim net 85 m2 8,2 m petek var bu kombiyi mi almalıyım
    şehir afyonyo 14 m² 120 cm petek
    ço 10.4 m² 110 cm petek
    oo 12.5 m² 120 cm
    mo 22.8 m² 150 cm+ 90 cm iki petek
    banyo 4 m² 50 cm petek
    mutfak 10.6 100 cm petek
    antre 9.5 m 80 cm
    birinci kat altımda ön tarafta boş dükkan arkada ise kalorifer kazan dairesi var üst katta ve yanımda daire var.Doğalgaza geçiyoruz. Evim 3 cepheden açık öğlen güneşi alıyor.Pencereler pimapen.Ayrıca bir yalıtım yok. Petekler 6.30 cm
    1.Sizce yoğuşmalı mı yoğuşmasız kombi mi almalı mıyım ?
    2. Yoğuşmalı alırsam peteklerin boyunu artırmalı mıyım (kaç cm yeterli olur)? (75-65 ve 90 80 derece için ayrı ayrı)
    3. Yoğuşmasız alırsam petek boyu yeter mi (75-65 ve 90 80 için ayrı ayrı )hangi odaya ne kadar eklemeliyim
    bu kombiyi mi almalıyım gb12 şimdiden teşekkürler.

tşkrlr

Çift eşanjör tercihinizin temel amacı nedir? Çift eşanjörde, biri bozulunca diğeri o işi görür diye mi? Yoksa biri petekleri ısıtırken diğeri sıcak su verir diye mi? Sadece şunu söyleyebilirim; her ikisi de değil. Çift eşanjörde belki biraz daha fazla sıcak su temini olabilir o kadar. Bence tercihte önemli bir faktör olamaz. Siz diğer özelliklerine ve satış sonrası problemleri ve desteğini karşılaştırın.
    85 m2 ev ve 6,3 m petek için yoğuşmalı yada yoğuşmasız fark etmez. Yoğuşmalıdan fazla tasarruf sağlamasanız da zararı da olmayacaktır. Sadece biraz daha pahalı olacaktır. Bu eve yoğuşmalı-yoğuşmasız, 1.200-1.700 TL bandında, iyi marka ve model en az 8 kombi seçebilirsiniz.
    Nerde oturuyorsunuz bilmiyorum ama 85 m2 eve 6,3 m petek soğuk iklimlerde bile oldukça yeterlidir.
  • delta plus 500 v regülatör,2 amperlik sigorta ve topraklama yapıldı.
    Bu aleti veya diğer hassas cihazları alıcaklar muhakkak bu üç tesisatı yapsın yoksa makine garanti dışı kalıyor.

Kombi sıcaklığını 50 ye,su sıcaklığını 45 e ayarladım,yoğuşma için bu değerler ideal mi?Yoksa ısıyı arttırmalımıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Malvolorne -- 3 Nisan 2011; 14:11:44 >
  • Kombiyi devreye alan servis yetkilisi bana petek sıcaklığının 65,musluk suyu sıcaklığının 45-50 derece olmasının yeterli olacağını söylemişti.Bazı arkadaşlar petek ısısının maksimumda olması gerektiğini zira oda kumandasının sıcaklığa göre modüle edeceğini söylüyorlar.Açıkçası benimde aklım karışmadı değil.
  • ben oda kumandası taktırmadığım için şimdilik 50 derece petek sıcaklığı bana yetiyor belki kışın sert havalarda arttırmak gerekebilir, su için ise servis banada 45 50 yi önerdi yalnız ben su sıcaklığını 55 çıkardım ,45 biraz ılık gibi geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Malvolorne -- 5 Nisan 2011; 11:55:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperenxxx

Kombiyi devreye alan servis yetkilisi bana petek sıcaklığının 65,musluk suyu sıcaklığının 45-50 derece olmasının yeterli olacağını söylemişti.Bazı arkadaşlar petek ısısının maksimumda olması gerektiğini zira oda kumandasının sıcaklığa göre modüle edeceğini söylüyorlar.Açıkçası benimde aklım karışmadı değil.

Yetkilinin modülasyon konusunda söylediği doğru. Oda termostatı kombi azami ısısını ayarlıyor(modüle ediyor). Hava bugünlerdeki gibi ılık ise en fazla 45-50 dereceye kadar çıkartır. Soğuklarda gerekirse 60-65 dereceye arttırır. Asıl amacı oda ısısını bir an önce istediğiniz sıcaklığa getirmektir.
    Bana göre kombi azami ısısını oda termostatı olsa bile 55 dereceye ayarlayın. Bu sıcaklığı geçerse yoğuşmadan verim alamazsınız. Çok soğuk kış günlerinde yetmezse arttırırsınız. Bazıları "kombi dur-çalış fazla yaparsa çabuk bozulur" diye karşı çıkar. Bana göre bu tamamen doğru değil. Çünkü bugüne kadar piyasadaki tüm kombilerin termostatsız kullanımda yaptığı dur-kalktır. İnsanlar fazla harcamasın diye 45-50 derecede tutarlar. O zaman kombi belli süre çalışır, belli süre durur. Kombi hızla azami sıcaklığa geliyor ve hızla düşüyorsa sistemde önce kirlilik aramak gerekir. Kombi çalışır, kendi içindeki suyu ısıtır ama sıcak su yeterli devir daim yapamadığı için alınan verim düşer. Sadece kombinin kendi içinde sıcak su döner durur. Çok azı sisteme gider. Doğalgaz harcanmasına rağmen yeterli ısınamazsınız. Bu durumda en basit müdahale kombi dönüş filtresini temizlemektir. Bu uygulama size tasarruf da sağlayacaktır.
    Ortalama el becerisi olan birisi bunu rahatlıkla yapar. Ancak önce görerek öğrenmeniz gerekir tabi. Görmeden denemeyiniz. Öncelikle kombi suyu boşaltılır, sonra dönüş borusu üzerindeki kendinden vidalı kapak çıkarılır. İçindeki filtre su ile temizlenerek tekrar yerine takılıp, sıkıştırılır. Tekrar kombiye 1,5 a kadar su konularak çalıştırılır. Hava yaparsa, havası alınır. Bazı kombiler bunu otomatik yapar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 5 Nisan 2011; 13:33:19 >
  • quote:

ben oda kumandası taktırmadığım için şimdilik 50 derece petek sıcaklığı bana yetiyor belki kışın sert havalarda arttırmak gerekebilir, su için ise servis banada 45 50 yi önerdi yalnız ben su sıcaklığını 55 çıkardım ,45 biraz ılık gibi geldi.

Her ikisini de 50 dereceye ayarlamak tasarruf bakımından önerilir. Sıcak su ve kombi azami ısısı için 50 derece idealdir.
    Benim önerim; Buderus GB012 kullanıyorsanız, emsal kombilerden çok ucuz (125 TL) olan OTM-P oda termostatını edinmenizdir. Bu durumda kombi azami ısısını 55 dereceye getirin. Yukarda diğer arkadaşımıza anlattığım gibi gerektiği kadar kombiyi çalıştıracaktır(modüle eder). Oysa ki şimdi bahar aylarında, sürekli aç-kapa yaparak kalorifercilik oynarsınız. Bu termostat size % 10 yakın tasarruf sağlayacaktır.
  • OTM-P nin kılavuzunu gönderebilirmisiniz arkadaşlar? yada internette bir yere yükleseniz

teşekkürler
  • Kardeşim de OTM-P kumanda ile kullanıyordu. Geçenlerde sıcak su ile ilgili bir arıza vermiş. Servis gelmiş sorunu halletmiş. Fakat servis gittikten sonra şöyle bir sıkıntı başlamış
    :
    Isıtma suyu sıcaklığı kumandadan 70 dereceye ayarlı. Daha önce de öyleydi. Isıtırken servisten önce 50 dereceyi bile görmeyen sıcaklık şimdilerde 68-70 derecelere yaklaşıyor. Modülasyon yapmıyor anladığım kadarıyla, on/off kumanda gibi. Servis çağırmış bunun normal olduğunu söylemiş. Ama mantıken düşündüğümüzde servisten önce niye öyle değildi? OTM-P kumandayı on/off şeklinde kullanmak için bir ayar mı var acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: senolars

Kardeşim de OTM-P kumanda ile kullanıyordu. Geçenlerde sıcak su ile ilgili bir arıza vermiş. Servis gelmiş sorunu halletmiş. Fakat servis gittikten sonra şöyle bir sıkıntı başlamış
    :
    Isıtma suyu sıcaklığı kumandadan 70 dereceye ayarlı. Daha önce de öyleydi. Isıtırken servisten önce 50 dereceyi bile görmeyen sıcaklık şimdilerde 68-70 derecelere yaklaşıyor. Modülasyon yapmıyor anladığım kadarıyla, on/off kumanda gibi. Servis çağırmış bunun normal olduğunu söylemiş. Ama mantıken düşündüğümüzde servisten önce niye öyle değildi? OTM-P kumandayı on/off şeklinde kullanmak için bir ayar mı var acaba?

Servisin bunun normal olduğunu söylemesi için, iç ve dış ısının kış koşullarında çok düşük olması gerekir. Kaldı ki 70 derecede çalışmada, bu havalarda, ev ısısının istenilen dereceye hemen gelmesi ve kombinin kapanması gerekir. İstenilen ısıya gelip kombi hemen kapanıyor mu?
    Bence servis işin içinden çıkamamış. Siz de kumanda dan şimdilik 50 dereceye ayarlayın ve durumu e mail ve telefonla Genel Merkeze bildirin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 21 Nisan 2011; 23:46:27 >
  • bosch condense 2000w, ferroli domicondens ve buderus gb 012 kombileri arasında tercih yapacaktım. kalite baz alındığında galiba bu 3'ü arasında en iyisi buderus sanırım. fiyatı gözardı ederek sizce hangisi en iyisi? benim asıl sorum ise: kombiyi mutfaga taktırmayı düşünüyorum. evde en çok salonda oturuyoruz, oturma odası ve çocuk odasında pek vakit geçirilmiyor.. oda termostatını(otm-p) nereye koydurmalıyım. az kullanılan diğer odalara (yatak odası, oturma odası ve çocuk odasına) termostatik vana taktırsam nasıl olur???
  • quote:

Orijinalden alıntı: tansu8285

bosch condense 2000w, ferroli domicondens ve buderus gb 012 kombileri arasında tercih yapacaktım. kalite baz alındığında galiba bu 3'ü arasında en iyisi buderus sanırım. fiyatı gözardı ederek sizce hangisi en iyisi? benim asıl sorum ise: kombiyi mutfaga taktırmayı düşünüyorum. evde en çok salonda oturuyoruz, oturma odası ve çocuk odasında pek vakit geçirilmiyor.. oda termostatını(otm-p) nereye koydurmalıyım. az kullanılan diğer odalara (yatak odası, oturma odası ve çocuk odasına) termostatik vana taktırsam nasıl olur???

Bana göre üçü de aynı kalitededir. Hangisine daha yatkınsanız onu alın.
    Kombiye en yakın oda hangisi belirtmemişsiniz ama ona taktırın. Yada ilk koridora. Daha önce nedenini açıkladım:
    Odalar arası ısı farklılıkları 1-2 dereceyi geçecek şekilde çok fazla olmaz zaten. Oda termostatının temel amacı; ev ısısını istenen ortalamalara getirmektir. Bu nedenle kombiye yakın odaya yada ilk koridora taktırabilirsiniz. Örneğin ilk başta 22 dereceye ayarladınız ve yatak odasında üşüdünüz. O zaman 1 derece arttırırsınız. Bu şekilde yaşanabilir ısıyı bulursunuz. Bundan sonraki kolay.
    Termostatik vana; temel olarak takılan odadaki ısıyı aşağıda tutmak ve buraya gelecek sıcak suyu istenilen odalara yönlendirilmesini sağlama amaçlıdır. Isı yükseltmede kullanılmaz. Bu nedenle 2+1 küçük evlerde termostatik vana zorunlu değildir. Bunun yerine örneğin salonu az kullanıyorsanız, peteklerini tam kapatıp 1 tur açınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tansu8285

bosch condense 2000w, ferroli domicondens ve buderus gb 012 kombileri arasında tercih yapacaktım. kalite baz alındığında galiba bu 3'ü arasında en iyisi buderus sanırım. fiyatı gözardı ederek sizce hangisi en iyisi? benim asıl sorum ise: kombiyi mutfaga taktırmayı düşünüyorum. evde en çok salonda oturuyoruz, oturma odası ve çocuk odasında pek vakit geçirilmiyor.. oda termostatını(otm-p) nereye koydurmalıyım. az kullanılan diğer odalara (yatak odası, oturma odası ve çocuk odasına) termostatik vana taktırsam nasıl olur???

En iyiden kasıt en tasarruflu olanı ise gb 012, üç değişkene göre alev modülasyonu yapmasıyla bir adım öne çıkar. Ama Buderus gb 012 parasıyla, ondan da tasarruflu (premiks teknolojisine sahip) Ferroli Econcept veya daha uygun fiyatlı (yine premiks teknolojisine sahip) Bosch Classic Condense kombileri alabileceğinizi de unutmayın...

Bence bir mekanda oda termostatı konacak en uygun yer, mümkün olan en büyük, dolayısıyla ısıl denge yönünden daha stabil ve günlük kullanılan alandır. Isı değişikliklerinden çabuk etkilenen alanlara oda termostatı uygulaması, kombiyi daha çok çalıştırıp durduracağından tercih edilmemeli. Örneğin dış kapı girişi ve bağlantılı bölümlerde ortam sıcaklığının daha sık oynaması nedeniyle, bu alanlara konacak termostat kombiyi daha sık çalıştıracak, dolayısıyla gaz sarfiyatı artacaktır.

Diğer odalara gelirsek...Hepsine de termostatik vana taktırın demiyorum, ama kombinin ısıtmasına en az ihtiyaç duyulan (az kullanılan ve/veya güneş alan) birkaç odanızdaki peteklere termostatik vana taktırın. Ortam sıcaklığı tercihlerinizi termostata yansıtırken fazladan seçilen her 1 C nin faturaya % 5-10 yansıdığını da gözönünde bulundurun.

Kolay gelsin!
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.