Şimdi Ara

Bu sefer Taksiciler Dolmuşçularla birleşti! Maslak'ta Uber Sürücüsüne DAYAK (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
0
Favori
9.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
142 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: KrM's

Başka bir konuda da yazdım.Burda da yazalım.
    Yetkisi ve belgesi olmadan çalışan uber gibi sistemleri savunmak haksızlıktır.
    Önüne gelen herkes her işi yapamaz.
    Bilmediğiniz için ve yanlış yönlendirildiğinizden yorumlarınızda doğru değil.
    Bir şeyin iyi olması demek yasal olması demek değildir.
    Uber gibi firmalar turizm taşımacılığı belgelidir ve taşıma yapacakları yerler bellidir.
    X bir turizm belgesi vrsa onun yolcusunu taşımakla yükümlüdür.Başka yolcu taşıyamaz.
    Taksi ile taşımacılık devlet tarafından T plakalı araçlara zamanında devlet tarafından satılarak, yetkisi verilmiştir.Bedelleri ödenmiş hak edilerek alımıştır.
    Sarı taksi ile yapılan eleştiler haklıdır ve İBB bu konuda ciddi adımlar atmıştır.Yakın zamanda sistem tamami ile düzeltilecektir.

Hocam bir kanunsuzluk varsa mahkemede cozulur. Dayakla cozulmez.

Ayrica UBer kanuni oldugunu iddia ediyor, ulastirma bakaligindan belegelri oldugunu soyluyor.
    Siz neye dayarak belgesi yok diyorsunuz ki?

Biraz geriye donun bakin. UBer gibi bir uygulama (baska bir appti adini ahtirlamiyorum) Turkiyede bu isi yapmaya calistiginda taksicilerin baskisi sonucu ozel luks tasimacailik gibi bir havram ortaya cikmisti ve bu firmalar 2.0 motor ustu arac kullanmak zorunda denmisti.

ZAten bakin normalde uberin en dusuk verisyonu olan uberX Turkiyede yok neden cunku kanun izin vermiyor. Ancak luks tasimacilik olabilir diyor bunun kriterlerini de belirlemis. Adamlarda o yuzden UberXL hizmetini sunuyor.

Bu is IBB ile falan cozulmez, taksiler gider mahkemeye veriri Uberin yetisiki yok diye mahkeme de karari verir gerekirse sirketi kapatir. Ama sen doverek, zorluklar cikartarak engellemeye calisirsan bu hukuksuzluktur.

• Hemican kullanıcısına yanıt
    Üste yazdım okumadınız yada anlamadınız.
    Zaten olay mahkemelik.Dava açıldı.Dava konusu yetkisi ve belgesi olmadan TAKSİ taşımacılığı yapmak.
    Taksi ile yolcu taşımacılığı yapma yetkisi varsa göstersin bi tanesi.
    Turizm taşımacılığı var onların.
    Yine yazalım.
    X otele kayıtlıdır yada x turizm şirketine.Onun yolcusunu taşır buna da itiraz yok.
    Taksi gibi taşımacılık yapamaz.
  • Aslında yapılacak iş basit...Uber sürücüsü yoldan normal bir taksiye binip mahallesine götürecek...Mahallede Ubercinin 10-15 sopalı arkadaşı taksiciyi karşılayıp adam akıllı ıslatacaklar...Çünkü bunlar başka türlü akıllanmaz bundan sonra...Hükümeti de arkalarına almışlar...
  • quote:

Zaten olay mahkemelik.Dava açıldı.Dava konusu yetkisi ve belgesi olmadan TAKSİ taşımacılığı yapmak.
    Yine yazalım.
    X otele kayıtlıdır yada x turizm şirketine.Onun yolcusunu taşır buna da itiraz yok.

Hocam davanin sonucunu gorelim. Mesela Uber bir turizm sirketi sayilamaz mi? Appten gelen yolcular bu turizm sirketinin yolcusu olamaz mi? Bilemiyorum, dava sonucunu gormek lazim. Umarim bu olaylar sonucunda ya alternatif bir sey cikar ya da taksiclik duzeni komple degisir.

devletin bir gorevi de serbest piyasa duzenini korumaktir. Bunun icin kurumlari vardir. Ama her nedense bu taksicilik isinde develt kendi eliyle tekel benzeri bir olusum yaratmistir ve bunu korumaya calismaktadir. Tamam belirli sayida plaka verilebilir ama bu plakanin talep ile dogru orantlili arttirilmasi gerekir. Eger ki bir plaka milyon TL oluyorsa burada bir sorun vardir. Ki bence plakanin sinirli olmasi da yanlis, serbest piyasa kendi denegesini bulucaktir, taksi saysisi talebe gore azalip artar serbest birakilirsa.

Gunumuzde teknolojinin de etkisi ile bu tarz tekelleri korumak cok zor. Bugun Uber cikar, yarin baska bir sey. Talep varsa arzda olacaktir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hemican -- 19 Mart 2018; 21:17:2 >

• taksi plakası olan siyasiler ve satılık köşe kalemleri nasıl da kuduruyor. bu taksiciler de düşünme özürlü sanırım, havadan plaka sahibine her ay niye 8bin lira veriyorum kendim zor geçiniyorum demiyor, plaka sahibini koruyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hemican

quote:

Yine yazalım.

Hocam davanin sonucunu gorelim. Mesela Uber bir turizm sirketi sayilamaz mi? Appten gelen yolcular bu turizm sirketinin yolcusu olamaz mi? Bilemiyorum, dava sonucunu gormek lazim. Umarim bu olaylar sonucunda ya alternatif bir sey cikar ya da taksiclik duzeni komple degisir.

devletin bir gorevi de serbest piyasa duzenini korumaktir. Bunun icin kurumlari vardir. Ama her nedense bu taksicilik isinde develt kendi eliyle tekel benzeri bir olusum yaratmistir ve bunu korumaya calismaktadir. Tamam belirli sayida plaka verilebilir ama bu plakanin talep ile dogru orantlili arttirilmasi gerekir. Eger ki bir plaka milyon TL oluyorsa burada bir sorun vardir. Ki bence plakanin sinirli olmasi da yanlis, serbest piyasa kendi denegesini bulucaktir, taksi saysisi talebe gore azalip artar serbest birakilirsa.

Gunumuzde teknolojinin de etkisi ile bu tarz tekelleri korumak cok zor. Bugun Uber cikar, yarin baska bir sey. Talep varsa arzda olacaktir.

Hocam kusura bakmayın ben size anlatamıyorum ülkeye nasıl anlatayım derdimi.
    Yazdım oysa yukarda.
    Uber ve benzerleri turizm taşımacılığı yapar.App ten gelenler turizm şirketinin yolcusu olamaz.Çünkü bunlar fatura kayıtlı müşterilerdir.Oelde kalan müşteridir.Turizm firması ile gelen müşteridir.Bulunduğu firmaya kayıtlıdır müşteri.
    Bak zaten mantık yürüt bunlar resmi olsa bu kadar tantana çıkarmı.
    c plakalar var m plakalar var istanbulda.Bulundukları yerde çalışıp istanbul içinden yolcu alamaz.
    Kurallar vardır.T plakalı araç ta gidip beylikdüzünden yolcu alamaz.
    Sen hiç duydun mu yada gördün mü korsan otobüs yada minibüs yapan.Hade uber girsin o işe.Yapsın bakalım.
    Serbest piyasa diyosun alsınlar bir otobüs yapsınlar bakalım.Akbil yerine para toplsaın.Daha ucuza yapsın.
    O otobüsün lastiğini yola çıkaramaz.2 metre gidemez.
    Görüldüğü gibi değildir bu işler yanlış anlama.
    Çiftlikbank gibi olacak bu iş.İnsanlar mağdur olup bi tonda ceza ile karşılaşacaklar.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Hemican

quote:

Yine yazalım.

Hocam kusura bakmayın ben size anlatamıyorum ülkeye nasıl anlatayım derdimi.
    Yazdım oysa yukarda.
    Uber ve benzerleri turizm taşımacılığı yapar.App ten gelenler turizm şirketinin yolcusu olamaz.Çünkü bunlar fatura kayıtlı müşterilerdir.Oelde kalan müşteridir.Turizm firması ile gelen müşteridir.Bulunduğu firmaya kayıtlıdır müşteri.
    Bak zaten mantık yürüt bunlar resmi olsa bu kadar tantana çıkarmı.
    c plakalar var m plakalar var istanbulda.Bulundukları yerde çalışıp istanbul içinden yolcu alamaz.
    Kurallar vardır.T plakalı araç ta gidip beylikdüzünden yolcu alamaz.
    Sen hiç duydun mu yada gördün mü korsan otobüs yada minibüs yapan.Hade uber girsin o işe.Yapsın bakalım.
    Serbest piyasa diyosun alsınlar bir otobüs yapsınlar bakalım.Akbil yerine para toplsaın.Daha ucuza yapsın.
    O otobüsün lastiğini yola çıkaramaz.2 metre gidemez.
    Görüldüğü gibi değildir bu işler yanlış anlama.
    Çiftlikbank gibi olacak bu iş.İnsanlar mağdur olup bi tonda ceza ile karşılaşacaklar.

Hocam ben kanunu bilmiyorum kanunda yaziyor mu turizm yolcusunun tanimi? Leventten taksime gitmek isteyen adamin turizm yolcusu sayilamayacagini belirten bir sey mi var mesela kanunda? Ya da taksiciligin veya turizm yolcusunun tanimi nedir. Kanunda boyle bir ayrim avr mi? Varsa nasil tanimlanmistir.

Anlamiyor degilim, kesin bir sey soyleceyecek kadar kanunu bilmiyorum. Siz biliyorsaniz soyleyin deyin ki turizm yolcusunun tanimi budur. Otelde kalan musteri diye bir tanim olamaz bence. Insanlari otelde kalanlar evde kalanlar diye ayiramazsin, ayirsan da bunu pratikte uygulayamazsin. Appten gelen yolcunun turizm yolcusu olamayacagini belirticek ne yaziyor kanunda mesela? Bu sorularin cevabi sizin mesajinizda da yok o yuzden diyorum karari gorelim.

Bir konuda hemfikiriz, insanlar madur olacak. Ve yaklasik 30-40 yildir madur oluyor sebep de devletin yeteri kadar taksi plakasi vermeyip rant yaratmasi. Maduriyetin tek kaynagi budur. Devlet kendi eliyle serbest piyasa duzenini engellemeye calismaktadir. Arzi talepten az tutarak fiyatlari yukseltmektedir, rant yaratmaktadir. Bir insanin taksi plakalasi kiralayarak para kazanmasi mantikli midir? Bunun sonucunda da alternatifler cikar. Dusunun taksi plakasi bu kadar pahali olmasa ne olacak, hem taksici daha cok para kazanacak, hem de belki yolcu daha ucuza seyahat edecek. Herkes icin karli yani.

Su an bir cok ulkede Uber yapiliyor. KArsi gelirsin, kanunla engellersin vs. bir sure ertelersin ama komple engelleyemezsin talep varsa. Ya taksi plakasi vereceksin ya bunlara razi olacaksin. Teknoloji bir cok sirketi kurumu bu sekilde yikti serbest piyasinin olanaklarini kullanarak. bkz. Amazon, Airbnb, Uber. Yakinda insanlar kullanmadiklari zaman arabalarini kiralayacaklar ayni bu sekilde. O zaman araba kiralamacilar ayaklanacak, Airbnbden insanalr evini kiraliyor, simdi simdi bazi ulkelerde oteller karsi cikmaya basladi, ama sonuc degismeyecek.

Karsisinda durmaya calisirsan daha cok sorun cikiyor. Onemli olan kanunlarini ona gore ayarlayip teknolojinin gelisimine ayak uydurabilmek, bunu basaran ulkeler bu sureci daha iyi idare ediyor. Kanunu yeniden duzenle, denetime, al, vergini topla. Ama sen dersen ki ben 50 yil once bir duzen kurdum, 18 bin taksi plakasi verdim nufus cikmis kac katina, hayir 50 yil onceki sistem devam edecek yapamazsin.

Su an kapali ekonomi kalmadi gibi bir sey. Buz hizmeti vermek isteyen varsa, bu hizmeti almak isteyen varsa. Develt gelip de hayir kardesim sen almayacaksin sen de vermeyeceksin derse ancak bir yere kadar direnebilir, o insanlar oyle ya da boyle birbirini bulup hizmeti alir. Bir yerde sistem yikilir. Bu taksisicilik olayinda da su an tam yikilma noktasinda. Ya taksi plakasi sayisi artacak ya da bu alternatifler cogalacak.

Bu son kisimda soylediklerim kanunla ilgili degil, hatali politakalar tamamen. Uber belki dediginiz gibi su anki kanunlara uygun olmayabilir, kapatilabilir ama bu tekel bir sekilde duzeltilmeli.

Ayrica, uber Airbnb vs. gibi olusumlari ben dunyamizdaki kaynaklarin ve is gucunun daha verimli kullanmilmasi olarak goruyorum. Senin bos zamanin var gidip para kazanabiliyorsun. Araban bosta duracagina bir ise yariyor. Evin bos duracagina biri kalabiliyor vs.

Bundan 10 yil sonra herkesin belki arabasi olamayacak. Toplam araba sayisi azalacak belki de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hemican -- 19 Mart 2018; 22:46:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

taksi plakası olan siyasiler ve satılık köşe kalemleri nasıl da kuduruyor. bu taksiciler de düşünme özürlü sanırım, havadan plaka sahibine her ay niye 8bin lira veriyorum kendim zor geçiniyorum demiyor, plaka sahibini koruyor

Asgari ücret alan dangalağın katrilyonluk siyasetçileri ölümüne savunması gibi birşey bu da...
  • Taksi dolmuş otobüs hepsini özel şirketlere vereceksin. Hem de rekabet olsun diye birden fazla şirkete. İzle o zaman nasıl hizaya geliyor hepsi. Kurumsallık önemli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • son çırpınışlar. 33 yaşındayım bu yaşıma kadar bir tane düzgün taksi şoförüne denk gelinmezmiya :S nasıl bir yerde dünyaya geldik be :S

hepiniz en acil kısmından yok olmanız dileklerimle. bu arada gider ayak trilyon verip aldığınız plakalar üzerinden asgari ücretliden daha fazla vergi beyanında bulunmanızı tavsiye ediyorum.

devlet hiçmi görmez trilyona plaka alıyor vergi beyanı asgari ücretliden düşük. o zaman devlet plakayı ellerinden alsın madem bu kadar değersizmiş sahibini de karşılıksız asgari ücrete maaşa bağlasın. ülkecek daha fazla kar ederiz.
  • Hapisten çıkan taksici oluyor memlekette çok normal,ben mi dedim plakaya 2m ver diye,doğru dürüst hizmet etmiyorsan ağlamayacaksın.

• quote:

Uber gibi firmalar turizm taşımacılığı belgelidir ve taşıma yapacakları yerler bellidir.
    X bir turizm belgesi vrsa onun yolcusunu taşımakla yükümlüdür.Başka yolcu taşıyamaz.
    Taksi ile taşımacılık devlet tarafından T plakalı araçlara zamanında devlet tarafından satılarak, yetkisi verilmiştir.Bedelleri ödenmiş hak edilerek alımıştır.
    Sarı taksi ile yapılan eleştiler haklıdır ve İBB bu konuda ciddi adımlar atmıştır.Yakın zamanda sistem tamami ile düzeltilecektir.

taksici dandik arabasını transporter ile değiştirecek mi?
    hala dolmuşların yarısından çoğu magirus.
    bu adamların taksicilik, dolmuşculuk yapma hakkı olsa ne olur olmasa ne olur.
    kazanamasın para bi zahmet.

• Uberden araç talep edildiğinde kdvli ücret kesiliyir diye biliyorum. Al sana faturalı turizim yolcusu.

• İşin iyice tadı kaçtı. Maganda doldu ortalık. Önüne gelen kaba kuvvet kullanmaktan çekinmez oldu. Bugün sen onu döversin, yarın Übercide bu sefer dayanamayıp seni döver, ne olacak bu işin sonu.

Çok şey yazacağım bu kanunlarla ilgili de , başımız belaya girer...En iyisi sandık.

Yalnız bu yukarıda arkadaşın dediği turizm yolcusu olayları falan doğruysa, yani istanbul içinden bir nevi kaçak almış oluyor ise, sözümü geri alırım. Kuruluş amacı ve işleyişi hakkında bilgisi olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vollkan59 -- 20 Mart 2018; 2:7:39 >
  • Arkadaşlar;Bunların taşıma yetkisi turizm dir.Taksi deki yetki olsa kim itiraz edebilir.
    Örnekle açıklayalım.Antalya istanbul yada izmir otelle yada tur la anlaştınız.Otelin yada tur firmasının aracıdır yada onlar adına yetkili firmadır.Bu araçlar sizi taşıyabilir.Havaalanından alır havaalanına götürür yada istediğiniz yere buna da kimse bir şey diyemez.Çünkü müşteri otel yada turizm acentasının kayıtlı müşterisidir.Çevrildiğinde müşterinin faturası tebliğ edilir ve kimse itiraz edemez.Ceza da kesemez.
    Tur satın alırken transfer ler dahil derler o iştir kısaca.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Annalise

quote:

taksici dandik arabasını transporter ile değiştirecek mi?
    hala dolmuşların yarısından çoğu magirus.
    bu adamların taksicilik, dolmuşculuk yapma hakkı olsa ne olur olmasa ne olur.
    kazanamasın para bi zahmet.

Değişimler başladı.İbb yola getirecek meslektaşlarımızı ve araçları.

• Bu arada poliste orda burda otlasin. Onu neden ilgilendiriyor ki? Kac tane saldiri haberi geliyor bir tanesinde de polis lafi gecmiyor.

• Her dayak olayi insanlari taksicilerden sogutup ubere samimilestiriyor :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: D@rbeli M@tk@p

Aslında yapılacak iş basit...Uber sürücüsü yoldan normal bir taksiye binip mahallesine götürecek...Mahallede Ubercinin 10-15 sopalı arkadaşı taksiciyi karşılayıp adam akıllı ıslatacaklar...Çünkü bunlar başka türlü akıllanmaz bundan sonra...Hükümeti de arkalarına almışlar...

O zaman uberin mafya taksicilerden farki kalmaz hocam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dikkat ettiyseniz burada işgüzar minibüsçüler adamı dövmüş. Demek ki çok pis rantları var orada!!

En çok ortadan kaldırmak istediğim minibüsçü grubu şu zincirlikuyu'daki trafiğe neden olan minibüsçü güruhu!!

Bir tane de marsık gibi keke var oralarda, reis gibi takılıyor yolun ortasında.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.