Şimdi Ara

Bu LED Şerit'i nasıl kullanabilirim ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
2.182
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Elimde resimde görünen tam 2 metre'lik led şerit var. Bu led şeridi bilgisayar kasası içinde anakart'a bağlamam mümkün mü? Bunun için ne gibi parçalara ihtiyacım var?

3 pin ya da 4 pin'li kablo aparat mı bağlamak lazım? Bu aparatları satan link verirseniz sevinirim..

• Pini mini boş verde o şeridin 1 metresi 500mA olsa 2 metre eder 1Amper... Abooov. Akım sınırlayıcı da olmayınca ısındıkça fazla akım çekecek...

Sen en iyisi hiç acele etme. LM317'li fan hız ayar devreleri var basit düzeyde onlardan edin bir tane. Sonra LED şeridin bu devreye bağlar parlaklığı da ayarlayıp bağlarsın. LM317'li devre LEDlere giden akımı sınırlıyor. Böylece bi gaza bela olmamış oluyor

Elektriği de güç kaynağında mutlaka eski tip çıkış vardır sanırım, harddiske takılan kablo yok mu beşli hani sarı siyah siyak kırmızı oluyor. Hah onun ucu yuvarlaklı olanından varsa, eski bir güç kaynağından erkek fiş bulur ona takar alırsın 12Voltu ama sana tavsiyem rasgele yapma akımı bir sınırlamamaız lazım.

Diğer arkadaşlar konuya el atsınlar benim zamanım kısıtlı. Bu LM317'li akım sınırlayıcılı regülatörler var geçen gün konuştuk bir yardım edin arkadaşlar size zahmet.

• Şerit ledde akım sınırlayıcıya ihityac olmaz. Zaten üzerinde dahili direnç var. Sizin yapmanız gereken bu şerit led'in + ve - sine kablo lehimlemek veya lehimlettirmek. Sonra psu'daki herhangi bir sarı ve siyah kabloya bağlamak.

Yükümlülük size ait. Yapan var , bişey olur diye yapmayan var. Ama sorun olacağını zannetmiyorum. Sarı kablo +12v siyah kablo ground yani eksi.

Kolay gele
  • Şerit led en dandiklerinden bosta kablo varsa sarı ve siyah uçlarını lede lehimle sarı + siyah - .
  • dfk24 kullanıcısına yanıt
    harun577 H kullanıcısına yanıt
    Cevaplar için teşekkürler.. Deneyeceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dfk24

Şerit ledde akım sınırlayıcıya ihityac olmaz. Zaten üzerinde dahili direnç var. Sizin yapmanız gereken bu şerit led'in + ve - sine kablo lehimlemek veya lehimlettirmek. Sonra psu'daki herhangi bir sarı ve siyah kabloya bağlamak.

Yükümlülük size ait. Yapan var , bişey olur diye yapmayan var. Ama sorun olacağını zannetmiyorum. Sarı kablo +12v siyah kablo ground yani eksi.

Kolay gele
    Şuraya bir bakabilir misin dostum:
    https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/led-%C5%9Eeritleri-%C4%B0%C3%A7in-ak%C4%B1m-s%C4%B1n%C4%B1rlay%C4%B1c%C4%B1-yard%C4%B1m.133064/#post-861240

Üşenmeden konuya detaylı bir bak. Orada LED şeridi ile yaptığım bir testi yazdım. Eğer yanılmamışsam giderek fazla akım çekiyor ve o seri dirençler bir işe yaramıyor.

Orada gösterdiğim örnek devre bu sorunu çözebilirse küçük kit şeklinde PCB şeması paylaşıcam.

• quote:

Orijinalden alıntı: KendiİsteğiyleAyrıldı

Şuraya bir bakabilir misin dostum:
    https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/led-%C5%9Eeritleri-%C4%B0%C3%A7in-ak%C4%B1m-s%C4%B1n%C4%B1rlay%C4%B1c%C4%B1-yard%C4%B1m.133064/#post-861240

Üşenmeden konuya detaylı bir bak. Orada LED şeridi ile yaptığım bir testi yazdım. Eğer yanılmamışsam giderek fazla akım çekiyor ve o seri dirençler bir işe yaramıyor.

Orada gösterdiğim örnek devre bu sorunu çözebilirse küçük kit şeklinde PCB şeması paylaşıcam.

Alıntıları Göster
    Öncelikle bu kadar iğrenç bir forum görmediğimi belirtmeden geçemeyeceğim . Resim görüntülemek için bile üyelik istiyor.
    Daha fazla vakit kaybedemem öyle bir forumda. Göz attım biraz yazdıklarınızı. Evet haklısınız smps devreleri LED adaptörü diye satılıyor. Evet yine haklısınız üstündeki potans bazen 13 volta ayarı oluyor direk bağlıyorlar. Bunlar yapılan hatalar. Gerilim yükseldikçe LED ömrü ciddi oranda azalır. Akım sınırlayıcı yapmak iyi bir fikir ama bana göre şerit led için gerekli değil. Şu ana kadar 12v ile beslenipte bozulan şerit LED hiç görmedim. Ancak seneler sonra led'in ömrü bittiği için ışığında azalma olur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dfk24 -- 10 Nisan 2020; 15:52:49 >

• quote:

Öncelikle bu kadar iğrenç bir forum görmediğimi belirtmeden geçemeyeceğim . Resim görüntülemek için bile üyelik istiyor.
    Daha fazla vakit kaybedemem öyle bir forumda. Göz attım biraz yazdıklarınızı. Evet haklısınız smps devreleri LED adaptörü diye satılıyor. Evet yine haklısınız üstündeki potans bazen 13 volta ayarı oluyor direk bağlıyorlar. Bunlar yapılan hatalar. Gerilim yükseldikçe LED ömrü ciddi oranda azalır. Akım sınırlayıcı yapmak iyi bir fikir ama bana göre şerit led için gerekli değil. Şu ana kadar 12v ile beslenipte bozulan şerit LED hiç görmedim. Ancak seneler sonra led'in ömrü bittiği için ışığında azalma olur...

Alıntıları Göster
    Böyle bir LED şerid kaç yıl dayanır sence? tahmini.

• quote:

Böyle bir LED şerid kaç yıl dayanır sence? tahmini.

Alıntıları Göster
    6-7 yıl , hiç sönmeden yanarsa
  • quote:

6-7 yıl , hiç sönmeden yanarsa

Alıntıları Göster
    Sanmıyorum ama neyse.

Peki 10 yıl dayanmasını ister miydin?
  • quote:

Sanmıyorum ama neyse.

Peki 10 yıl dayanmasını ister miydin?

Alıntıları Göster
    Konu sahibi arkadaş o bilgisayarı 10 sene kullanacaksa bu sorunuza cevabım evet

• quote:

Konu sahibi arkadaş o bilgisayarı 10 sene kullanacaksa bu sorunuza cevabım evet

Alıntıları Göster
    Genel anlamda tüm LEDler için söylüyorum bilgisayara döşenen değil sadece.

Evine dükkanına metrelerce LED şeridi döşüyorsun ama bazen 1 yıl demeden ölüyorlar. Şanslıysan 3 yıla kadar kullanırsın. Tamam ben abarttım 10 yıl zor gider... Ama mümkün mertebe ömrünü arttırsın.

Nasıl.

LEDler direk kaynağa bağlanmaz. Belki de biraz daha kör yansa yine işini görecek? Ama biz sadece çalıştığını görmeye alıştığımızdan onu denetlemiyoruz hiç.

12V bir LED şeridi hayal et. Bunu 11 voltla çalıştırırsak ne olur?

• quote:

Genel anlamda tüm LEDler için söylüyorum bilgisayara döşenen değil sadece.

Evine dükkanına metrelerce LED şeridi döşüyorsun ama bazen 1 yıl demeden ölüyorlar. Şanslıysan 3 yıla kadar kullanırsın. Tamam ben abarttım 10 yıl zor gider... Ama mümkün mertebe ömrünü arttırsın.

Nasıl.

LEDler direk kaynağa bağlanmaz. Belki de biraz daha kör yansa yine işini görecek? Ama biz sadece çalıştığını görmeye alıştığımızdan onu denetlemiyoruz hiç.

12V bir LED şeridi hayal et. Bunu 11 voltla çalıştırırsak ne olur?

Alıntıları Göster
    Sönük yanar

• quote:

Sönük yanar

Alıntıları Göster
    Çok güzel cevap. Burda sohbet ediyoruz kafanda yanlış birşey oluşmasın ben sana kendi teorimi anlatıyorum.

Sönük yanar.

Ama ne kadar sönük yanar?
  • quote:

Çok güzel cevap. Burda sohbet ediyoruz kafanda yanlış birşey oluşmasın ben sana kendi teorimi anlatıyorum.

Sönük yanar.

Ama ne kadar sönük yanar?

Alıntıları Göster
    Estağfurullah hocam ben seni çok iyi anlıyorum ;)

Ne kadar sönük yanar ? Yani yaklaşık %15-20 kadar söner diye tahmin ediyorum .
    Daha yatma konuşcaz

Ama ne kadar sönük yanacağını hiç test etmedin demi?

Kopya vereyim: şeridin üzerinde 3 adet 3,0V LED ve 120 Ohm direnç seri bağlı şekilde birbirlerine paralel paralel gidiyo öyle...
  • quote:

Daha yatma konuşcaz

Ama ne kadar sönük yanacağını hiç test etmedin demi?

Kopya vereyim: şeridin üzerinde 3 adet 3,0V LED ve 120 Ohm direnç seri bağlı şekilde birbirlerine paralel paralel gidiyo öyle...
    Yatmak mı ;) 6 'ya kadar burdayım. Şerit ledi nelerle denemedim ki... Zorda kaldım 5v ile denedim. 9v pil ile denedim. Amma işte 120 ohm direnç var zaten. Daha neyin sınırlaması

Ha şöyle olsa idi , 4 seri LED olsa idi ve benim teorim , zaten 4'ünün toplamı 12v ediyor ne sınırlaması deseydim mantıksız olurdu. Ama 3 LED + direnç ,,, 12v için tasarlanmış bir icat

Mantığın çok güzel ama bi sıkıntı var.

Direnç pasif bir eleman. Sadece üzerine düşen gerilimi hesaplamamalısın. Bizzat deney yaptım evde. Şu alüminyum şeritlerden 2 metre aldım. metresi üzerinden deney yaptım. 12V bir adaptörden besleme verdim. Seri ampermetre bağlı idi. ilk anda 400 kusur miliamperle başladı yanmaya. Sonra giderek ısınmaya başladı ve 550mAları bulduğunda akımı kestim.

Akımın artması ile LED'in daha fazla akım geçirdiğini zaten biliyoruz. Peki ama oradaki direnç neden akımı sabitleyemiyordu?

Dirençlerin değeri sabittir ve ısıyla çok çok az direnç değiştirir. Özellikle led şeritlerinde de kullanılan SMD dirençlerde bu ısıyla değer değişmesi daha minimum yani toleransları çok düşük.

Sabit olduğu için de koruyamıyor işte LED'i.

3Voltluk bir LED'i direk 3V ile çalıştırmamalıyız, böyle diyor teknik şartnameler. İllaki araya bir koruma direnci koy diyor.

Aslen 9V ile çalışması gereken LED şeritlerinde de o direncin temel amacı hem ohm yasasından hem kirşof-2 yasasından faydalanmak. Yani akımı kısıtlamaya çalışırken V düşümünü de aklınca dengelemeye çalışıyor. Ama işini tam yapamıyor işte...

Peki bunca yasa, uygulama, teori yanlış mı?

Hayır doğru. Ama uygulanan hiçbir yöntemin kusursuz olmadığına dikkat çekiyorum burada.

LED şeritlerinde kullanılması gereken şey aslında direnç değil: uygun değerde AMPUL.

Şeride besleme verdiğimiz anda, ampul ısınır. LEDler ısındıkça akım çekmek isterler ama ne mümkün... Ampul o kadar gıcık birşey ki, ısındıkça R değeri yükselerek akım düşürüyor ve V değişkeni de artıyor. LEDler de daha yüksek akım çekemiyor. Sanki oraya otomatik akıllı bir V-A regülatörü bağlamışsın gibi...

Tamam da her LED gurubuna birer ampul takamayız ki...

Gel seninle anlaşalım. Oradaki seri dirençlere yine bir miktar V düşsün, akımı da biraz olsun sınırlasınlar. Ayrıca guruplardan birisi kısadevre olursa o dirençler tam kısadevre olmaktan da korumuş olurlar güç kaynağını

Biz en iyisi bu LED şeridine 12V yerine 10,5V falan verelim.(trafodan ayarlanabiliyor biliyorsun) akımı da sınırlayıcı bir devre ile sınırlayalım. (Bu şart, LED uzunluğu arttıkça değişir, 12, 13,hatta 14Volta kadar ayarlamak zorunda kalabiliriz, konuyu anlamak için anlatıyorum).

Böylelikle Şeridi ideal parlaklıkta, ideal SABİT akımda, ömrü 3 yıl ise 4-5 yıl sıkıntısız kullanabiliriz.

Ne diyorsun?

• ooo konu adeta akıyor

Hayırlı geceler beyler

ilgiyle okuyorum sayfayı yenileye yenileye

aşık atışması gibi olmuş...

klavyenize sağlık.
  • mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    Sağolun siz de birşeyler katın?

LED yakmak için dikkat etmeden şu meşhur dışı faraday kafesli adaptörlerden alıp rastgele baplıyoruz. Ama LED şeritleri aslında LED adaptörü ile veya yukarıdaki normal SMPS + LED sürücüsü ile kullanılmalılar.

Ne biz alıcılar ne de satıcılar o delikli SMPS'lerin hepsinin LED adaptörü olmadığını bilmiyoruz. Aslında LED adaptörlerinin içinde akım sınırlayıcı devre ya da sürücü devre var. Düz SMPS'lerde yok. Böyle olunca sık sık başlık açılıyor, LED şeridim bozuldu, adaptörü değiştirdim hala kör yanıyor, falan diye. LEDler ömrünü tamamlamış zaten trafo değiştirmek sorunu çözmez ki?

Peki biz ne yapabiliriz? Ya da birşeyler yapabilir miyiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KendiİsteğiyleAyrıldı -- 11 Nisan 2020; 1:50:22 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.