Şimdi Ara

Brick olan Xiaomi Mi WiFi 3G Router'ı Kurtarma, OpenWRT'den Orijinal (stock) rom' a dönme rehberi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
9
Favori
6.866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Merhaba @maksud hocam.

urun.n11.com
    4 Pin Dişi-Dişi Jumper Kablo-1000mm Fiyatları ve Özellikleri
    https://urun.n11.com/kablolar/4-pin-disi-disi-jumper-kablo-1000mm-P360785052

bu kablo işinizi görür

• ya da onunla uğraşacağınıza bunu almanızı tavsiye ederim. hem de daha derli toplu durur

• ysonmezer kullanıcısına yanıt

bu kablo 5V destekliymiş. ilk mesajdaki anlatımınızda kablonun 3.3V destekli olması gerektiğini yazmışsınız. bir sorun olur mu. zaten güç kablosunu bağlamıyormuşuz.

• sayın @ysonmezer hocam. breed ile uğraştığım için bootloader de sıkıntı olabilir. bahsettiğiniz üçüncü yöntem ile önyükleyici bozulsa bile stock romu yükleyebilir miyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: maksud

bu kablo 5V destekliymiş. ilk mesajdaki anlatımınızda kablonun 3.3V destekli olması gerektiğini yazmışsınız. bir sorun olur mu. zaten güç kablosunu bağlamıyormuşuz.

Hocam merhaba. Söylediğiniz gibi +vcc ucu bağlanmadığı için sorun olmayacaktır. USB serial adaptör üzerindeki 3.3 ve 5v uçları, adaptöre bağlanacak küçük akım çeken cihazları beslemek için kullanılıyor. Bizim cihazı beslemesi mümkün değil. Aldığım kaynakta 3.3 v olması gerektiği yazdığı için ben de öyle yazmıştım. Sonra tecrübe ederken buna gerek olmadığını anladım. Hatta +vcc ucu bağlandığında iki cihaz da etkilenip bağlantı resetleniyor. Uzun süre bağlı kalırsa zarar bile görebilir bence. Ana konuda 3.3v kısmını kaldırcağım.

Benim kullandığım usb adaptörün linkini veriyorum. Ancak kablolu olanlar (siizin gönderdiğiniz linkteki) daha pratik. Onları tavsiye ederim.

www.hepsiburada.com
    Arduino Pl2303 Usb-Ttl Seri Dönüştürücü Kartı Rs232 Çevirici Fiyatı
    https://www.hepsiburada.com/arduino-pl2303-usb-ttl-seri-donusturucu-karti-rs232-cevirici-p-HBV000004QHGN?magaza=Robotekno

• quote:

sayın @ysonmezer hocam. breed ile uğraştığım için bootloader de sıkıntı olabilir. bahsettiğiniz üçüncü yöntem ile önyükleyici bozulsa bile stock romu yükleyebilir miyim.

@maksud hocam 3. yöntemde anlatılan serial (uart) bağlantı ile cihaz daha boot olurken ekranınızda tüm aşamaları ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Cihazı ilk açtığınızda ethernet, usb gibi dış bağlantı noktaları henüz aktif değildir. Bunlar boot sırasında romdaki yazılıma göre sırasıyla yüklenerek cihaz kullanıma hazır hale gelir. Aynı bilgisayarın açılma aşaması gibi düşünebilirsiniz. İşletim sistemi yüklenmeden ethernet ve usb çalışmaz. Onun için uart ile cihaza daha fazla hakimiyet sağlarsınız. Stock romu uart ile yükleyebilirsiniz.

• teşekkürler. hazırladığınız rehber sayesinde 3G cihazı @0ldskool hocamın da yardımları ile kurtarıldı. ama putty ve yerine bulduğum coolterm programları bende işe yaramadı. onların yerine teraterm diye bir program kullandım. tftp server da ise solarwinds tftp server kullandım.

• Mi Rauter 4A giga versiyonu var OpenWRT yanlışlık ile snapshot veridsoynu kurmuşum İnternete bağlanamadım stok yazılımıa dönerken cihaz brick oldu. Şuan turuncu ışık yanıp yanıp sönüyor bunun için bir şeyler yapabilirmiyim acaba yoksa garanti servisinemi yollasam hangisi daha çok uğraştırır

• quote:

teşekkürler. hazırladığınız rehber sayesinde 3G cihazı @0ldskool hocamın da yardımları ile kurtarıldı. ama putty ve yerine bulduğum coolterm programları bende işe yaramadı. onların yerine teraterm diye bir program kullandım. tftp server da ise solarwinds tftp server kullandım.

Cihazın kurtulmasına sevindim. @0ldskool hocam yardım ettiyse cihazın kaçacağı yer yok zaten :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Ahmetsmt12

Mi Rauter 4A giga versiyonu var OpenWRT yanlışlık ile snapshot veridsoynu kurmuşum İnternete bağlanamadım stok yazılımıa dönerken cihaz brick oldu. Şuan turuncu ışık yanıp yanıp sönüyor bunun için bir şeyler yapabilirmiyim acaba yoksa garanti servisinemi yollasam hangisi daha çok uğraştırır

Merhabalar. Kendiniz kurtarabilirsiniz hocam. Sorunun çözülememesi imkansız diyebilirim. Servis ile uğraşmayın.

Aşağıdaki konulara bir göz atın. Eğer yine de çözemezseniz cihazı gönderin, uygun bir zamanda yapıp gönderirim.

https://forum.donanimhaber.com/xiaomi-mi-router-modelleri-ve-openwrt-firmware-ana-konu-openwrt-21-02-0-yayinlandi--135790478

ya da

https://forum.donanimhaber.com/brick-olan-xiaomi-mi-wifi-3g-router-i-kurtarma-openwrt-den-orijinal-stock-rom-a-donme-rehberi--137217795

• quote:

Orijinalden alıntı: ysonmezer

Merhabalar. Kendiniz kurtarabilirsiniz hocam. Sorunun çözülememesi imkansız diyebilirim. Servis ile uğraşmayın.

Aşağıdaki konulara bir göz atın. Eğer yine de çözemezseniz cihazı gönderin, uygun bir zamanda yapıp gönderirim.

https://forum.donanimhaber.com/xiaomi-mi-router-modelleri-ve-openwrt-firmware-ana-konu-openwrt-21-02-0-yayinlandi--135790478

ya da

https://forum.donanimhaber.com/brick-olan-xiaomi-mi-wifi-3g-router-i-kurtarma-openwrt-den-orijinal-stock-rom-a-donme-rehberi--137217795

Alıntıları Göster

Sağolun yaptım ilk başta çin versiyonu yüklendi ama sonra tekrar glolbal sürüme döndürmeyi başardım.

OPENWRT kurunca wifi ağına yada ethernet ile bağlansam bile router internete bağlanmıyor bir tek bunu çözemedim.

• modemle router ı birbirine nasıl bağlıyorsunuz anlatabilir misiniz

• Arkadaşlar iyi aksamlar bir sorum olucak mi router 3g usb modeli olan cihazi kullanmaktayim ama benim yazılım sürümü 19.07.2 iken son cikan 21 kusurlu yazilimi yukledim ve cihaz brick oldu resetleme yontemi ve ssh yontemi ile cihaza ulaşamıyorum cihaz sari isikta kaldi bana yardimci olurmussunuz ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba Xioami 3g cihazima sitesinden yeni firmware indirirken brick oldu

Cihaza reset ve daha sonra power butonunu takarak breed web uzerinden ulasabiliyorum. Cesitli firwareler attim ama olmadi

Konuda belirtilen usb uart ile ulasmayi denedim ama bu sefer de terminale anlamsiz harfler disinda bir yazi gelmiyor. Fise takinca tamamen yazi gelmesini durduruyor.

Bu cihaz artip cop mudur? Geri getirilemez mi?

• ummut U kullanıcısına yanıt
    Hocam cihazı atma sakın. Bir şekilde geri gelir. Bana PM atarsan müsait olunca bakalım

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • sweet81 S kullanıcısına yanıt
    Hocam sizin cihaz ne durumda

• ysonmezer kullanıcısına yanıt

Hocam cihazi yardimlariniz sayesinde dondurebildim su an için bir problem yok tekrar teşekkür ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rica ederim hocam

• sweet81 S kullanıcısına yanıt

aynısı basıma geldi, gerekli malzemeleri alıdım gelmesini bekliyorum.

Sonrasında unbrick etmeye çalışacagım.

Başarırsam nacızane tecrubelerimi paylasırım, olmazsa yardım isterim.

edit:

Gerekli malzemeler geldi.

Lehimi yaptım ama cok içime sinmedi, tekrar lehimleyeceğim.

baglantıları yaptım, aldıgım usb için

-Kırmızı: +5V

-Siyah: GND

-Yeşil: Rx

-Beyaz: Tx

olarak geçmekte.

routerdaki pinler içinse yukarıdaki gibi bağlarsam putty de yazılar akmakta, ama servera bağlanmıyor gibi, server ayakta ayarları yapılı ama connection alamıyor gibi. server için solarwinds tftp kullandım.

ilk adımda 192.168.31.1 cihaz ipsi diyor, sunucu ipsi için 192.168.31.100 diyor ve kernel için isim istiyor "kernel0.bin" yazarak enterlıyorum.

ss atayım putty cıktısı için.

192.168.31.100e ping atıyorum, ping gidiyor.

ilk mesajda tx ile rxleri çapraz yapın yazıyordu, o şekilde yaparsam puttyde yazılar gelmiyor.

kaldık şimdilik boyle, lehimleri yenileyip tekrardan deniyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blasph -- 8 Kasım 2021; 1:24:6 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.