Şimdi Ara

Böyle Fotoğraflar Çekebilmek İçin ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
1
Favori
611
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Az önce Instagramda takılırken birinin profilinde bu tarz fotoğraflar gördüm efektler ve netlik çok güzeldi baya baya beğendim , Photoshop Cs6 kullanan birisi olarak bu tarz fotoğraflar ben bile elde edemiyorum ki fotoğrafları Instagrama atan kişiyi de uzaktan tanıyorum Photoshop programları kullanmıyor.
    Bence SLR bir fotoğraf makinesi var ve çektiği fotoğraflara basit bir programla bu tarz efektler veriyor tabii bu tarz şeylerde amatör olduğum için net olarak bilemiyorum o yüzden Fotoğraf işinde daha profesyonel olan ve fotoğraf makinelerini yakından tanıyan sizlere sormak istiyorum , sizce bu fotoğrafları çekmek için üst seviye bir telefon yeterli mi ? Ya da bu efektler basit bir program işi mi yoksa Photoshop işi mi ?

Bu tarz fotoğraflar çekmek ve efekt vermek için nelere sahip olmam gerekir ?

Bu sene Üniversiteye gidiyorum ve gittiğim şehirde bol bol fotoğraf çekinip ileride çocuklarıma , yakınlarıma anılarımı anlatacağım ee haliyle net ve kaliteli fotoğraflar çekmek istiyorum ayrıca amatör olarak fotoğraf ve grafik işleriyle uğraşıyorum bunun için elimdeki donanımlar yetersiz , bana 900₺ civarı neler önerirsiniz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gray Hat Ghost -- 1 Temmuz 2017; 3:27:22 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Konuşulan ortam instagram ise, yanılmıyorsam instagram'da gösterilen fotoğraflar ya 1mp. falan.
    Square Image: 1080px in width by 1080px in height

Vertical Image: 1080px in width by 1350px in height

Horizontal Image: 1080px in width by 566px in height

Bugün sanırım 8 mp'den ufak çözünürlüğü olan pek makina ve cep tel kalmadı. Hele merakı fotoğraf olan için herhalde hiç kalmamıştır. Instagramda fotoğrafın en iyi görüntülenmesi için bu çözünürlüğe göre aynen ufaltılması da gerekir. Telefonlardaki sensörlerin ışığı algılama kapasiteleri bir d-slr gibi değildir. Yani 2016/17'de çıkmış çok üst düzey şu 4-5 bin liralık cep tellerini bilemiyorum tabi ama yine de zannetmiyorum onların bile giriş seviyesi 2-3 bin liralık d-slr kadar iyi algılayabilsin ortam ışığını, renklerini vs.

Fakat bu instagram'da olay çok yönlü. Şöyle ki, yanılmıyorsam facebook instagram'ı satın almıştı. Bugün bilmeyen pek kalmamıştır sanırım facebook'un fotoğrafların kalitesini düşürerek paylaştığı gerçeğini. Dolayısı ile instagram da aynı uygulamayı yapıyor diye düşünüyorum ki zaten fotolarda exif bilgisi falan da olmuyor. Yani aslında facebook yada instagram'da gördüğümüz fotoğraflar burada göründüklerinden daha da iyi görsel kaliteye sahip olabilirler. Bunun tam tersi oluyor gibi o ise ! PC monitöründe daha kötü görünür, cep telde daha iyi görünür instagram'daki fotolar mesela. Nedeni de birkaç tane. Birincisi gösterilen alan ve alandaki pixellerin yüzeysel boyutu. Monitördeki bir pixel mesela diyelim ki 1x1 cm. kare ise, cep teldeki pixel 1x1 milimetrekare. Yani çok daha yoğun ve küçük bir alanda gösteriliyor. İkinci neden de cep tellerin panelleri IPS, OLED ve daha yüksek kontrastlı vs. falan oluyor.

Velhasıl instagramdaki 1 mp. çözünürlükteki fotolara bakıp "Çok iyi" falan diyerekten arşivlik fotolar falan olarak düşünmek bence hiç de sağlam bir yol değil. Sıfır 1.500 liraya acaba ne var ? Şöyle bir baktım da pek birşey yok. 2.elde Canon 100D, Nikon D3300 bulunabilir 1.300-1500 liralara.

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Konuşulan ortam instagram ise, yanılmıyorsam instagram'da gösterilen fotoğraflar ya 1mp. falan.
    Square Image: 1080px in width by 1080px in height

Vertical Image: 1080px in width by 1350px in height

Horizontal Image: 1080px in width by 566px in height

Bugün sanırım 8 mp'den ufak çözünürlüğü olan pek makina ve cep tel kalmadı. Hele merakı fotoğraf olan için herhalde hiç kalmamıştır. Instagramda fotoğrafın en iyi görüntülenmesi için bu çözünürlüğe göre aynen ufaltılması da gerekir. Telefonlardaki sensörlerin ışığı algılama kapasiteleri bir d-slr gibi değildir. Yani 2016/17'de çıkmış çok üst düzey şu 4-5 bin liralık cep tellerini bilemiyorum tabi ama yine de zannetmiyorum onların bile giriş seviyesi 2-3 bin liralık d-slr kadar iyi algılayabilsin ortam ışığını, renklerini vs.

Fakat bu instagram'da olay çok yönlü. Şöyle ki, yanılmıyorsam facebook instagram'ı satın almıştı. Bugün bilmeyen pek kalmamıştır sanırım facebook'un fotoğrafların kalitesini düşürerek paylaştığı gerçeğini. Dolayısı ile instagram da aynı uygulamayı yapıyor diye düşünüyorum ki zaten fotolarda exif bilgisi falan da olmuyor. Yani aslında facebook yada instagram'da gördüğümüz fotoğraflar burada göründüklerinden daha da iyi görsel kaliteye sahip olabilirler. Bunun tam tersi oluyor gibi o ise ! PC monitöründe daha kötü görünür, cep telde daha iyi görünür instagram'daki fotolar mesela. Nedeni de birkaç tane. Birincisi gösterilen alan ve alandaki pixellerin yüzeysel boyutu. Monitördeki bir pixel mesela diyelim ki 1x1 cm. kare ise, cep teldeki pixel 1x1 milimetrekare. Yani çok daha yoğun ve küçük bir alanda gösteriliyor. İkinci neden de cep tellerin panelleri IPS, OLED ve daha yüksek kontrastlı vs. falan oluyor.

Velhasıl instagramdaki 1 mp. çözünürlükteki fotolara bakıp "Çok iyi" falan diyerekten arşivlik fotolar falan olarak düşünmek bence hiç de sağlam bir yol değil. Sıfır 1.500 liraya acaba ne var ? Şöyle bir baktım da pek birşey yok. 2.elde Canon 100D, Nikon D3300 bulunabilir 1.300-1500 liralara.

Hocam uzun uzun yazmışsın eline sağlık fakat ben zaten bu anlattıklarınızın çoğunu biliyorum , tabii ki de Instagrama atılan fotoğrafların çözünürlüğü düşüyor hem de bariz bir şekilde ama benim anlayamadığım kısım çözünürlüğü düştüğü halde nasıl bu kadar net olabiliyor ? Bak şimdi bir tane link atacağım fotoğrafa bakınca çok daha iyi anlayacaksın.

https://instagram.com/p/BVsVPOcAbaB/

Kaldırım taşlarının netliğine bakar mısınız ?

Cidden hayran oluyorum , çözünürlüğü düşük bir fotoğraf nasıl bu kadar net olabilir ki ? Benim telefon ile çektiğim fotoğrafların çözünürlüğü Instagramdaki fotoğrafların çözünürlüğünden yüksek olduğu hâlde o kadar net değil.

Neyse hocam anladığım bu fotoğraf işi %70 makinenin yeteneği çözünürlük düşse de netlik değişmiyor , önerilerin ve uzuuun yazıp bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İkisi de cep telefonuyla veya basit bir kompakt makine ile çekilmiş gibi duruyor.

İlkine biraz kontrast, clarity ve vignetting verilmiş, ikincisinde ise telefonun hdr modu kullanılmış sanırım.

Özellikle 2. fotoğrafta kalite çok düşük. Kalitesi ya Snapseed'de falan oynandığı için düşmüş ya da kamerası pek iyi olmayan bir telefonla çekilmiş.

"Çok net" dediğin şey aslında "aşırı keskinlik". Sharpness ve clarity ayarlamalarını abartırsan senin fotoğrafların da böyle olur. Doğallıktan uzak ve kalitesiz bir görüntü oluşuyor, orası ayrı tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VYC Majoris -- 1 Temmuz 2017; 13:59:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gray Hat Ghost

Hocam uzun uzun yazmışsın eline sağlık fakat ben zaten bu anlattıklarınızın çoğunu biliyorum , tabii ki de Instagrama atılan fotoğrafların çözünürlüğü düşüyor hem de bariz bir şekilde ama benim anlayamadığım kısım çözünürlüğü düştüğü halde nasıl bu kadar net olabiliyor ? Bak şimdi bir tane link atacağım fotoğrafa bakınca çok daha iyi anlayacaksın.
    https://instagram.com/p/BVsVPOcAbaB/

Kaldırım taşlarının netliğine bakar mısınız ?

Cidden hayran oluyorum , çözünürlüğü düşük bir fotoğraf nasıl bu kadar net olabilir ki ? Benim telefon ile çektiğim fotoğrafların çözünürlüğü Instagramdaki fotoğrafların çözünürlüğünden yüksek olduğu hâlde o kadar net değil.

Neyse hocam anladığım bu fotoğraf işi %70 makinenin yeteneği çözünürlük düşse de netlik değişmiyor , önerilerin ve uzuuun yazıp bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.

Rica ederim...
    Net değil ki o kaldırım taşları, aydınlık deseniz tamam doğru tanımlama ama netlik denilen şey "Bir objenin sınırları ve yapısının detaylı biçimde görünür olması" bence. Burada sepet net, biraz da sepetin izdüşümü olan bölgedeki kaldırımlar net. En ön kısım ve net kısımın gerisinde herşey bulanık... ama aydınlık.

Çözünürlüğü düşünce netleşir normal olan budur. Mantıklı olan budur ki... Ben size şöyle bir örnek göstereyim ama PC'den falan bakarsanız bir de ekrana sığdırır ilk açıldığında genelde cep tel- tablet ve PC'ler , siz tıklar 1:1 tam boy aç derseniz görürsünüz aslını. Diğer türlü çözünürlük düşürülür. Mesela foto makinası 18-20-24mp. çeker, o fotoyu siz PC'de 1mp. çözünürüğe sıkıştırılmış olarak görürsünüz. Cep teliniz de işte 1920x1080 ise bu çözünürlükte görürsünüz.

Mesela foto bu
    IMG_6476 by Maciek P, on Flickr
    Müthiş güzel di mi ? Peki altta çözünürlüğü görüyorsunuz kaça kaç ? Aslına bakalım bir de hani ekranın çözünürlüğüne göre ufaltılmadığında bu foto aslında nasıl netlik falan olarak ?
    5400 x 3600 pixel'dir https://c1.staticflickr.com/5/4251/34993317210_ac1f863d1b_o.jpg

Bir başka örnek :
    IMG_5898 by Maciek P, on Flickr

Tam boy https://c1.staticflickr.com/5/4264/35360047025_9bcc0dc846_o.jpg

Daha bir sürü gösterebilirim. Bilmem görebildiniz mi ?
    Yani çözünürlük düşer ise + bir de görüntülenen ekranın yüzölçüm alanı da ufalır ise insan gözü onu çok çok daha iyiymiş gibi görür. Bu nedenle cep tel, instagram gibi ortamlar "iyi fotoğraf" için bakılacak sağlam kaynak ve ortamlar değildir. O instagramdaki şahane foto 1080x1080'i indir baskıya ver ne çıkacak mesela ?

Bir de şöyle bir örnek göstereyim,
    Shiny ground squares by Ciddi iyi1i, on Flickr

Tam boy haline de bakın,https://c1.staticflickr.com/5/4241/35220232425_4626a9c019_o.jpg
    Yukarıdakilerin tam boy hallerine bakınca onlar ile bunu kıyasladığınızda hangisi sizce daha net ?

2 türlü sıkıştırma var ve bunların etkileri-sonuçları farklı.
    1. fotoğrafın jpeg formatında sıkıştırılması. Bu yöntemde jpeg'in kullanıcıya tanıdığı seçenekler var. Az sıkıştır = megabyte'e cinsinden dosya boyutu(12mb) büyük kalsın ama buna karşın fotoğraf daha çok renk ve ton verisi içersin. Çok sıkıştır = megabyte cinsinden fotoğrafın boyutu (2mb.)olsun ve renk+tonlar az olsun, ben bunu minicik çözünürlükte paylaşırım çok güzel görünür.
    2'inci tür sıkıştırma da pixel ölçü birimi olarak fotoğrafın çözünürlüğünü ufaltmak. Aynı jpeg sıkıştırması kullanılarak "Az sıkıştır" ama birisi mesela 3200x2400 pixel, siz bunu 800x600 pixele ufaltıroysunuz ama jpeg sıkıştırması her ikisinde de aynı.
    Benim ilk mesajımda dediğim instagram'da bu 2 sıkıştırma da uygulanır ve her ikisinde de kontrol sizde değil. Görüntülenen alan ufacık olduğundan size iyi görünür ama gerkeçte o kadar iyi mi tam boyutunu görmeden bir şey diyemeyiz. İşte örnek de yukarıdaki fotolar. Ufakken ne süperler, tam boyutta !? Çeken makina da Canon 6D + lensi ile 6-7 bin liralık ekipman.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 1 Temmuz 2017; 18:4:27 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.