Şimdi Ara

BOSCH CLASSIC PLUS KONVANSİYONEL KOMBİ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
56
Cevap
2
Favori
39.823
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gkngnr

Merhaba arkadaşlar. Forumda uzun süre bilgi paylaşımlarından sonra Bosch Condense yoğuşmalı kombi almaya karar vermiştim, ancak yoğuşma gideri ve proje masrafları yaklaşık 450 TL'yi bulduğundan vazgeçmek zorunda kaldım. Zaten evime keşfe gelen 4-5 ayrı mühendis (bunlardan biri Isısan yetkili servisi) yoğuşmalı kombiye tesisatım itibari ile gerek olmadığı hermetik bir kombinin yeterli olacağı yönünde bilgi vernişlerdi. Ben de kombitoptancisi.com isimli firma evimin 2 cadde yanında olduğunda direkt mağazalarına gittim. Orada bana öncelikli olarak Viesmann ve Vaillant kombiler önerildi ancak ikisi de 1380 TL idi. Bosch Classic Plus ise 1070 TL idi. Madem ki hermetik kombi alıyorum o kadar çok fazla para vermenin gereği olmadığını düşündüm. Sonuçta ilk alımdaki o 300 TL farkı Viessman veya Vaillant kombileri tasarruf yoluyla kapatacak değillerdi, nitekim hepsi hermetik kombi. 1070 TL'ye kombitoptancisi.com'dan kombiyi aldım, kendi ustaları 150 TL montaj, 3 adet (1'i termostatik olmak üzere vana) ve peteklerin bakımı dahil 50 TL, yani toplamda 200 TL artı İgdaş'a bildirim bedeliyle vs. 250 TL'ye montaj yapıldı. toplamda 1320 TL'ye kombiyi almış oldum. Bunun yanısıra 30 TL değerinde gaz alarm cihazı ve peteklerin havasını almaya yarayan anahtardan hediye ettiler. Bu paylaşımımın sebebi kombitoptancisi adlı firmanın satış esnasında bana gayretle yardımcı olduğunu ve fiyatların uygun olduğunu belirtmektir.

Gelelim kombiye, önceki kombim zaten Buderus'tu 12 yıllık bir kombiydi. Buderus'tan Bosch'a geçerken tereddütlerim vardı ama çok şaşırdım, zaten ikisine de Isısan servisi baktığı için, ilk açılım konusunda Isısan servisini aradığımda 15 dk sonra servisi yönlendirdiler, gelen servis daha önceki Buderus kombime bakıma sık sık geldiği ve ellerindek ayıtlar olduğu için yeni kombinin çok daha iyi olduğunu söyledi. Kombi çok sessiz çalışıyor gerçekten çalıştığını bile farketmiyorum. Sıcak su konforuna bayıldım. Eski kombimde belki eski model olduğundandır yaklaşık 1.5 dakika kadar bekliyordum sıcak suyun gelmesini ama bu kombide 15 saniye geçmiyor sıcak su hemen geliyor. Yakıt tüketimi, arıza durumu, sağlamlığı vs. konularda tecrübe ettikçe bilgi paylaşacağım. Merak edilen bir konu olursa bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışırım. Saygılar.

merhaba usta bene aynı kombi var ancak en düşük ayarda bile 24 saatte tesisat suyunu kulanmamama rağmen 10 ile 12 metreküp yakıyor sadece 3 petek açıyorum ne yapacğımı şaşırdım daha yeni aldım alt komşumda airfel var nerdeyse koklayarak yakıyor çok pişmanım aldığımıa

• nerden biliyorsun komşunun az yaktığını cihazlamı ölçtün kombi yanıyorsa ısıtıyordur yanan brülörün ısısı nereye kaçacak örneğin 3 kademede dewamlı sönmeden yanıyorsa evin ısınmak istiyordur oraya yoğuşmalı da taksan boş yani özetle izalasyon meselesi bu iş
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonmoh

quote:

Orijinalden alıntı: gkngnr

Merhaba arkadaşlar. Forumda uzun süre bilgi paylaşımlarından sonra Bosch Condense yoğuşmalı kombi almaya karar vermiştim, ancak yoğuşma gideri ve proje masrafları yaklaşık 450 TL'yi bulduğundan vazgeçmek zorunda kaldım. Zaten evime keşfe gelen 4-5 ayrı mühendis (bunlardan biri Isısan yetkili servisi) yoğuşmalı kombiye tesisatım itibari ile gerek olmadığı hermetik bir kombinin yeterli olacağı yönünde bilgi vernişlerdi. Ben de kombitoptancisi.com isimli firma evimin 2 cadde yanında olduğunda direkt mağazalarına gittim. Orada bana öncelikli olarak Viesmann ve Vaillant kombiler önerildi ancak ikisi de 1380 TL idi. Bosch Classic Plus ise 1070 TL idi. Madem ki hermetik kombi alıyorum o kadar çok fazla para vermenin gereği olmadığını düşündüm. Sonuçta ilk alımdaki o 300 TL farkı Viessman veya Vaillant kombileri tasarruf yoluyla kapatacak değillerdi, nitekim hepsi hermetik kombi. 1070 TL'ye kombitoptancisi.com'dan kombiyi aldım, kendi ustaları 150 TL montaj, 3 adet (1'i termostatik olmak üzere vana) ve peteklerin bakımı dahil 50 TL, yani toplamda 200 TL artı İgdaş'a bildirim bedeliyle vs. 250 TL'ye montaj yapıldı. toplamda 1320 TL'ye kombiyi almış oldum. Bunun yanısıra 30 TL değerinde gaz alarm cihazı ve peteklerin havasını almaya yarayan anahtardan hediye ettiler. Bu paylaşımımın sebebi kombitoptancisi adlı firmanın satış esnasında bana gayretle yardımcı olduğunu ve fiyatların uygun olduğunu belirtmektir.

Gelelim kombiye, önceki kombim zaten Buderus'tu 12 yıllık bir kombiydi. Buderus'tan Bosch'a geçerken tereddütlerim vardı ama çok şaşırdım, zaten ikisine de Isısan servisi baktığı için, ilk açılım konusunda Isısan servisini aradığımda 15 dk sonra servisi yönlendirdiler, gelen servis daha önceki Buderus kombime bakıma sık sık geldiği ve ellerindek ayıtlar olduğu için yeni kombinin çok daha iyi olduğunu söyledi. Kombi çok sessiz çalışıyor gerçekten çalıştığını bile farketmiyorum. Sıcak su konforuna bayıldım. Eski kombimde belki eski model olduğundandır yaklaşık 1.5 dakika kadar bekliyordum sıcak suyun gelmesini ama bu kombide 15 saniye geçmiyor sıcak su hemen geliyor. Yakıt tüketimi, arıza durumu, sağlamlığı vs. konularda tecrübe ettikçe bilgi paylaşacağım. Merak edilen bir konu olursa bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışırım. Saygılar.

merhaba usta bene aynı kombi var ancak en düşük ayarda bile 24 saatte tesisat suyunu kulanmamama rağmen 10 ile 12 metreküp yakıyor sadece 3 petek açıyorum ne yapacğımı şaşırdım daha yeni aldım alt komşumda airfel var nerdeyse koklayarak yakıyor çok pişmanım aldığımıa

Yalıtım önemli sorun tabi. Bunun yanı sıra tesisatın durumu da önemli. 3 petekle ısınma şansınız yok. Oda termostatı ile tüm petekleri açarak kullanın. Az kullandığınız odaların peteklerini tam kapatıp 1 tur açın.
    Oda termostatsız 24 saat sürekli yanan bir kombi, en düşük ısıda bile (örneğin 45 derecede) en az 8-10 m3 yakar.
    Oda termostatı kullanın. Örneğin 20-21 derecede en düşük ısıda yakın. Sanırım yakıt sarfiyatı düşecektir.

• aynı kombiden ev sahibim geçen sene kiracı olduğum daireye taktırdı. kış aylarında kombi devamlı çalışırken sıcak su konusunda şikayetim yoktu. gerci su ayar butonu devamlı minimumda bulunmasına rağmen hep sıcak suyum akıyordu(bu bir arızamıdır bilmiyorum). fakat yazın kombiyi sadece sıcak su için açtığımda acayip sinir bozucu bir durumla karşılaşıyorum. aşırı derecede sıcaklık farkı ve dalgalanma hatta 1,2 dakika buz gibi su akıyor sonra birden kaynar su geliyor. banyo eziyet haline geldi vana açıp kapatmaktan. yardımcı olabilecek kimse varsa yardımcı olursanız sevinirim. su basıncı yeşil çizgide ve su sıcaklık butonu devamlı minimumda duruyor.
  • iyi hoş söylüyorsunuzda arkadaşlar...
    ben bu yıl yeni bir kombi aldım tesisatımda yeni... eca proteus... kalorifer ısısı 40 c den aşağıya düşmüyor ki öğrendiğim kadarı ile bosh classic ile aynı banttan üretim sağlanıyor ve tüm özellikleride de aynı imiş. (bosh da 40c den aşağı düşmüyor) alt kat komşunda proterm var... ben en düşük ısıda 24 saat te 10-11 m2 yakarken adam 35 c de yakıyor 5-6 m2 harcıyor...? oda termostatı yok.. birşeyi yok.. ben peteklerimi dahi değiştirmişken.. kendisi saç petek kullanıyor ? canım burnumda.. lütfen yardımcı olun... ondada izalasyon yok bendede.. yani 2 tane ev düşünün bire bir aynı.. kombiler farklı... alıp kombiyi aldığım adamın kafasına fırlatasım var o derece... korkunç yakıt farkı çıkıyor aramızda düşük ısıda... lütfen bir akıl verin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: XrDr

aynı kombiden ev sahibim geçen sene kiracı olduğum daireye taktırdı. kış aylarında kombi devamlı çalışırken sıcak su konusunda şikayetim yoktu. gerci su ayar butonu devamlı minimumda bulunmasına rağmen hep sıcak suyum akıyordu(bu bir arızamıdır bilmiyorum). fakat yazın kombiyi sadece sıcak su için açtığımda acayip sinir bozucu bir durumla karşılaşıyorum. aşırı derecede sıcaklık farkı ve dalgalanma hatta 1,2 dakika buz gibi su akıyor sonra birden kaynar su geliyor. banyo eziyet haline geldi vana açıp kapatmaktan. yardımcı olabilecek kimse varsa yardımcı olursanız sevinirim. su basıncı yeşil çizgide ve su sıcaklık butonu devamlı minimumda duruyor.

aynı sorun bende de var çeşmeyi hiç kapama sabit sıcaklık için kapatınca baştan ılık su sonra soğuk su ardından haşlak su tekrar soğuk su ondan sonra ayarladığım ısıda su geliyor şimdi çeşmeyi hiç kapamıyorum

• geçen gün 2 radyatörün yeri değiştirildi bu sırada radyatörlerdeki suyu boşaltıldı haliyle basınç düştü ama kombi E9 hatası veriyordu demekki düşük basınç emniyeti var
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Hayırlı olsun. Çok hesaplı bir sistem oldu. Bundan sonra günlük, aylık sarfiyatını da belirtirseniz iyi olacaktır.
    Bosch Classic Plus, 38 dBa oldukça sessiz kombidir. Çok geçişli bitermik eşanjörü(tek ama yeterli boyutta eşanjör) sayesinde yüksek debili sıcak su elde edersiniz.
    Bosch Bayinden TRZ 125 oda termostatı alıp, koymanızı da öneririm. Bu kombiyle çalışır.

aynı kombiden bende de var bu oda termostatının kablosuz olanı varmı trz125 e baktım kablolu kombiyle salon arası bayağı mesafe var arada banyoyla yatak odası var kablo çekemem
  • quote:

Orijinalden alıntı: gurman

iyi hoş söylüyorsunuzda arkadaşlar...
    ben bu yıl yeni bir kombi aldım tesisatımda yeni... eca proteus... kalorifer ısısı 40 c den aşağıya düşmüyor ki öğrendiğim kadarı ile bosh classic ile aynı banttan üretim sağlanıyor ve tüm özellikleride de aynı imiş. (bosh da 40c den aşağı düşmüyor) alt kat komşunda proterm var... ben en düşük ısıda 24 saat te 10-11 m2 yakarken adam 35 c de yakıyor 5-6 m2 harcıyor...? oda termostatı yok.. birşeyi yok.. ben peteklerimi dahi değiştirmişken.. kendisi saç petek kullanıyor ? canım burnumda.. lütfen yardımcı olun... ondada izalasyon yok bendede.. yani 2 tane ev düşünün bire bir aynı.. kombiler farklı... alıp kombiyi aldığım adamın kafasına fırlatasım var o derece... korkunç yakıt farkı çıkıyor aramızda düşük ısıda... lütfen bir akıl verin...

sadece bir öneri kalın perde kullanabilirsin camlarda soğutucu petek gibidir ben banyo ve yatak odası hariç bütün kapıları açık bırakıyorum kombi 1 inci kademede akşam 7 den sbah 8 e 3 m3 harcadım bu akşamda toplama bakıcam hava oldukça soğpuk bakalım ne yakmışım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teco1095 -- 4 Aralık 2012; 14:31:27 >

• slm arkadaşlar; boş classic plus konvansiyonel kombi kullanmaya başladım pişmanım geri iade şansımız varmı bilgisi olan varsa kurtulalım

24 saatlik tüketim sıcak su için kullanılmadığı durumda: 12,5m3 ün altına düşmüyor ve salon peteğini yarım ısıttığı için kapalı tutmak zorunda kaldım 5 petek + 1 de banyo peteğini besliyor şuan ve performans vasat. adamlar ayar için potansiyometre yerine sanayi şarteli kullanmış, eski otomatik vites arabalar gibi çok yakar az gider olmuş. sıcak su için kullanılınca dalgalanmayı boşver resmen gel-git yaşanıyor, harbi boş bir kombi. ev yalıtımlı petek havaları alınmış bunlara bahane bulunmasın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: susaklı

slm arkadaşlar; boş classic plus konvansiyonel kombi kullanmaya başladım pişmanım geri iade şansımız varmı bilgisi olan varsa kurtulalım

24 saatlik tüketim sıcak su için kullanılmadığı durumda: 12,5m3 ün altına düşmüyor ve salon peteğini yarım ısıttığı için kapalı tutmak zorunda kaldım 5 petek + 1 de banyo peteğini besliyor şuan ve performans vasat. adamlar ayar için potansiyometre yerine sanayi şarteli kullanmış, eski otomatik vites arabalar gibi çok yakar az gider olmuş. sıcak su için kullanılınca dalgalanmayı boşver resmen gel-git yaşanıyor, harbi boş bir kombi. ev yalıtımlı petek havaları alınmış bunlara bahane bulunmasın.

çok yakmışsın bende kullanıyorum bu kombiyi günde 10 m3 ten 7 ye düşürdüm gündüz 1 akşam 2 gece 1 inci kademede çalıştırıyorum ikinci el eşya satanlara verebilirsin zararın çok olur araştırmadan aldım en iyisi yoğuşmalı kombi amcaoğlunda eca var eski bir kombi 40 C de yakıyor ev hamam gibi benim yalıtımlı evim ısınmıyor gerçekten adı gibi boş

• quote:

Orijinalden alıntı: susaklı

slm arkadaşlar; boş classic plus konvansiyonel kombi kullanmaya başladım pişmanım geri iade şansımız varmı bilgisi olan varsa kurtulalım

çok yakmışsın bende kullanıyorum bu kombiyi günde 10 m3 ten 7 ye düşürdüm gündüz 1 akşam 2 gece 1 inci kademede çalıştırıyorum ikinci el eşya satanlara verebilirsin zararın çok olur araştırmadan aldım en iyisi yoğuşmalı kombi amcaoğlunda eca var eski bir kombi 40 C de yakıyor ev hamam gibi benim yalıtımlı evim ısınmıyor gerçekten adı gibi boş

• Ben bu kombiden kullaniyorum malesef ayni sikayetlerden bende muzdirabim bu kombinin uzerindeki isitma mandalindaki rakamlar kac dereceye tekabul ediyor 1-2-3-4-5 diye gidiyor
  • Aynı kombiden bende de yok demek isterdim ama malesef var.

Hakkatten de sanayi şalteriyle çalışıyor, derece merece belli değil, banyoda kafaya çin işkencesi gibi
    bi soğuk bi sıcak yiyoruz.

Gerçi ben buna bi çözüm buldum ama çok masraflı oluyor. Şöyle ki: kombi sıcaklık ayarını 1 de
    tutuyorum,(artık kaç derece oluyorsa), lavabodaki musluğu sıcak konumunda iyice açıyorum, o açıkken
    banyo suyunu soğukla karıştırarak istediğim gibi duş alabiliyorum.

Banyo yaparken aklıma Afrikada susuzluktan kavrulan insanlar geliyor. kovayla yapacam yakında.

• quote:

Orijinalden alıntı: kronikyorgun

Ben bu kombiden kullaniyorum malesef ayni sikayetlerden bende muzdirabim bu kombinin uzerindeki isitma mandalindaki rakamlar kac dereceye tekabul ediyor 1-2-3-4-5 diye gidiyor

kullanma klavuzunda yazıyor 1- 30-35 2- 35-40 diye gidiyordu yanlış hatırlamıyorsam
  • quote:

Ben bu kombiden kullaniyorum malesef ayni sikayetlerden bende muzdirabim bu kombinin uzerindeki isitma mandalindaki rakamlar kac dereceye tekabul ediyor 1-2-3-4-5 diye gidiyor

kullanma klavuzunda yazıyor 1- 30-35 2- 35-40 diye gidiyordu yanlış hatırlamıyorsam
  • quote:

bosch classic plus kombi kullanım klavuzunda;
    1 yakllaşık 40 derece
    2 '' 50
    3 '' 58
    4 '' 65
    5 '' 73
    6 '' 80
    max 82 derece olarak yazılmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hikcan

quote:

1 yakllaşık 40 derece
    2 '' 50
    3 '' 58
    4 '' 65
    5 '' 73
    6 '' 80

2 de kullaniyorum cati kati evim 90 metrekare oda termostati var 24 saat 23 derece mutfak kolidor cocuk odadi oturmasi yatak odasi 5 petek toplam 5metretul gunluk safriyatim 10 meteekup nasil dusurebilirim bu safriyati

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hikcan

quote:

1 yakllaşık 40 derece
    2 '' 50
    3 '' 58
    4 '' 65
    5 '' 73
    6 '' 80

2 de kullaniyorum cati kati evim 90 metrekare oda termostati var 24 saat 23 derece mutfak kolidor cocuk odadi oturmasi yatak odasi 5 petek toplam 5metretul gunluk safriyatim 10 meteekup nasil dusurebilirim bu safriyati

Ya yoğuşmalı kombiye döneceksiniz ki bu çok masraf demek. Yada yalıtıma ağırlık vereceksiniz. Oda termostatı, yalıtım konusunu okuyunuz.

• Arkadaşlar memnunmusunuz bu kombiden?

Siparişi verildi umarım sorun yaşamayız
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.