Şimdi Ara

Borsacı için Windows Tablet Önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
37
Cevap
2
Favori
6.008
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benzer nitelikte tavsiye isteyen göremediğim için bu konuyu açma gereği duydum.

Merhaba arkadaşlar,

Amatör borsacıyım ve Matriks, iDeal, Foreks FX Plus gibi derinlikli borsa uygulamaları ile piyasa takibi yapıp alım satım yapıyorum. Ayrıca Metatrader 4 ile forex ile ilgileniyorum az çok.
    Bu proglamlar oldukça kapsamlı ve sadece Windows ortamında çalışıyorlar.
    Web üzerinden çalışan versiyonları da mevcut ancak benim istediğim rahatlıkta piyasa takibi yapılamıyor. Dolayısıyla bir iPad yada Android tablet alıp geçmek gibi şansım olmadı. Macbook Air'lar da güzel ancak onların da en ucuz modelleri için 2500 lirayı aşkın para ödemek gerekiyor.
    Hep Macbook Pro 13" bilgisayarımla gezmek durumunda kaldım bu nedenle.(paralells ile windows çalışıyor)

Bilgisayar ile gezmenin handikapı iyi bilirsiniz ki ortalama 3-4 kg ağırlık taşımak zorunda kalmaktır. Ben 1 kg ve altına düşmeyi istiyorum.

Bilgisayarım 3 yıllık ve i5 M2410 seviyesinde bir işlemcisi, 8 gb rami, 240 gb de hesaplı bir ssd'si var. Ram olarak Windows'a paralells ile 2 yada 3 ayırıyorum sanal olarak.
    Borsa programım 5 ila 10 gb yer kaplayabilir zamanla. Şu an 2.5 gb yer kaplıyor.

Bunun dışında böyle bir aletten beklentim youtube'dan 720 yada 1080p film izletmesi. Yine internetten indirdiğim full hd'ye kadar ripli filmleri açması. Ve tabiiki rahat bir web deneyimi. Bu konuda Note 3'ümden yada Mac'imden yavaş birşey kabul edemem.

Oyun konusu önemli değil pek, evde kardeşimin 840m'li notebook'u ve cebimde Note 3 var hali hazırda. Asphalt türü oyun açsa iyi olur ama açmasa da pek umrumda değil.

Ekran boyutu konusunda şüphelerim var. Geçen gün bir teknomarkette 8 inch bir cihazı denedim(Toshiba 4 çekirdekli bir model). Parmak ile ufak ikonlara tıklamak zor oldu. Bana sanırım kalem yada touchpad klavye tarzı birşeyler de lazım. 10 inch beni bir nebze rahatlatabilir gibi geldi. Kalem olursa mouse gibi hassas tıklayabilmeliyim. 50-100 lira arası bunun için bütçe ayırılabilir.

Ekran çözünürlüğü konusunda Full HD Lenovo Miix 2 dikkatimi çekti. Fiyatı biraz daha yüksek ama kaliteli bir ekran tablet olarak güzel olur diye düşündüm. Dezavantajı ise grafik performansı düşük olabilir yüksek çöz. nedeniyle.

Tableti almak için çok kısa sürem yok. Yılbaşına kadar mevcut düzenle idare edebilirim. Şu işlemcili modeller çıkacak yada şu ürün geliyor derseniz o da aklımda olsun.

Tavsiyelerinizi bekliyorum. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Quattro -- 8 Eylül 2014; 13:35:59 >

• Ekimde Lenovo Helix 2, HP Envy x2 ve Dell Latitude 13 7000 çıkacak Core M işlemcili. Hepsinin kalem desteği var, full hd ekranlar. Türkiyeye ne zaman gelirler bilmiyorum. Ayrıca borsa için sürekli internet bağlantısı iyi olacaktır, 3g'li modelleri de olacak bu ürünlerin ama her ülkeye her model gelmiyor. Fiyatları da 1000 dolar civarından başlayacak.

Lenovo yeni tabletler çıkacağı için indirime gitmiş Miix2 10" şu anda 1200 lira civarında Miix 2 8"' de 800 lira civarında. 3G gerekiyorsa Miix2 8" 3G modeli 1000 lira vatanda ve bimekste. Kullandığınız programları bilmiyorum ama local olarak analiz yapıyorlarsa bence atom yerine core m beklemeniz yararınıza olur ne de olsa vakit nakittir :) Ama sadece client olarak çalışıp gelen veriyi gösteriyorsa bence atom işlemciler yeterli olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: exoz

Ekimde Lenovo Helix 2, HP Envy x2 ve Dell Latitude 13 7000 çıkacak Core M işlemcili. Hepsinin kalem desteği var, full hd ekranlar. Türkiyeye ne zaman gelirler bilmiyorum. Ayrıca borsa için sürekli internet bağlantısı iyi olacaktır, 3g'li modelleri de olacak bu ürünlerin ama her ülkeye her model gelmiyor. Fiyatları da 1000 dolar civarından başlayacak.

Lenovo yeni tabletler çıkacağı için indirime gitmiş Miix2 10" şu anda 1200 lira civarında Miix 2 8"' de 800 lira civarında. 3G gerekiyorsa Miix2 8" 3G modeli 1000 lira vatanda ve bimekste. Kullandığınız programları bilmiyorum ama local olarak analiz yapıyorlarsa bence atom yerine core m beklemeniz yararınıza olur ne de olsa vakit nakittir :) Ama sadece client olarak çalışıp gelen veriyi gösteriyorsa bence atom işlemciler yeterli olur.
    Cevabınız için teşekkür ederim.
    1000 dolar gibi bir fiyatı gözden çıkarsam sanırım Macbook Air gibi bir ürün alırdım.
    500-600 dolar benim için limit gibi görünüyor.

Almak istediğim cihaz bilgisayarıma yardımcı olsa benim için yeterli olur.
    3G konusu elzem değil çünkü telefonum hotspot olabiliyor.

Programlar çok ağır iş yapmıyor ağırlıklı olarak yaptıkları internetten düz basit datası çekip ekranda göstermek.
    Birde analiz olarak bunları grafik olarak çizip üstünde basit çizgi çalışmaları yapıyoruz.

Hesaplama kısmı ise datalar üstünden basit formüller üzerine oluyor. Şu verinin 40 üstünde 70 altında olan hisseleri bul gibi 400-500 enstrümanda yapılan basit aramalar... Şu anki bilgisayarım ile 5 sn sürmüyor. Onu da ayda yılda bir yaptığım için bu konu için i5 işlemcili bir makine benim için şart değil.

İşlem gücü olarak hepsi iş görüyor yani sanırım. @exoz

• quote:

Orijinalden alıntı: Quattro

Cevabınız için teşekkür ederim.
    1000 dolar gibi bir fiyatı gözden çıkarsam sanırım Macbook Air gibi bir ürün alırdım.
    500-600 dolar benim için limit gibi görünüyor.

Almak istediğim cihaz bilgisayarıma yardımcı olsa benim için yeterli olur.
    3G konusu elzem değil çünkü telefonum hotspot olabiliyor.

Programlar çok ağır iş yapmıyor ağırlıklı olarak yaptıkları internetten düz basit datası çekip ekranda göstermek.
    Birde analiz olarak bunları grafik olarak çizip üstünde basit çizgi çalışmaları yapıyoruz.

Hesaplama kısmı ise datalar üstünden basit formüller üzerine oluyor. Şu verinin 40 üstünde 70 altında olan hisseleri bul gibi 400-500 enstrümanda yapılan basit aramalar... Şu anki bilgisayarım ile 5 sn sürmüyor. Onu da ayda yılda bir yaptığım için bu konu için i5 işlemcili bir makine benim için şart değil.

İşlem gücü olarak hepsi iş görüyor yani sanırım. @exoz

Alıntıları Göster
    hocam bence 3g li olması yararınıza olur zira telefonu hotspot yapmak pratik bir çözüm değil ki ayrıca şarjı resmen sömürüyor bu çözüm..

bu arada teknik analiz biliyor musunuz yoksa bu yönde bir eğitiminiz mi var..bende biraz temel var teknik yok fakat bu işte teknikle temeli aynı anda götürebilmek önemli...

• quote:

Orijinalden alıntı: righteous@

hocam bence 3g li olması yararınıza olur zira telefonu hotspot yapmak pratik bir çözüm değil ki ayrıca şarjı resmen sömürüyor bu çözüm..

bu arada teknik analiz biliyor musunuz yoksa bu yönde bir eğitiminiz mi var..bende biraz temel var teknik yok fakat bu işte teknikle temeli aynı anda götürebilmek önemli...

3G güzel ama fiyatı çok arttırıyor.
    Zaten bulunduğum mekanlarda %90 wifi olduğu için o bakımdan dert etmiyorum.

Teknik var biraz idare edecek kadar diyeyim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: righteous@

3G güzel ama fiyatı çok arttırıyor.
    Zaten bulunduğum mekanlarda %90 wifi olduğu için o bakımdan dert etmiyorum.

Teknik var biraz idare edecek kadar diyeyim.

Alıntıları Göster
    lenovo miix 2 10 var muhtemelen o programları kaldıracaktır (bilmiyorum sistem gereksinimlerini)
    1200tl fiyatı var. ekranı 1920x1200, eğer fiyatı biraz daha az olsun derseniz 1000-1100 liraya asus t100 var ama ekran 1366x768p

• quote:

Orijinalden alıntı: eofdred

lenovo miix 2 10 var muhtemelen o programları kaldıracaktır (bilmiyorum sistem gereksinimlerini)
    1200tl fiyatı var. ekranı 1920x1200, eğer fiyatı biraz daha az olsun derseniz 1000-1100 liraya asus t100 var ama ekran 1366x768p

Alıntıları Göster
    Arayışımı T100 DK025 alarak sonlandırdım.
    Miix 2 alacaktım ancak pil ömrünün bariz kısa oluşu beni Full HD ekranı ve 64 gb internal hafızaya rağmen Miix2'den vazgeçirdi.
    Uygulamalarımı yükledim ve bilgisayarın performansı gayet yeterli.

• quote:

Miix 2 alacaktım ancak pil ömrünün bariz kısa oluşu beni Full HD ekranı ve 64 gb internal hafızaya rağmen Miix2'den vazgeçirdi.

Hocam banada böyle bir alet lazım bende borsa takip ediyorum matriks alacağım bu aralar, ürünün matriks performansı nasıl anladığım kadarıyla siz takipten ziyade biraz kodla falanda uğraşıyorsunuz. 2-3 indikatör hareketli ortalama ekleyince, grafiğe yakınlaştırma uzaklaştırma yapınca kama yapıyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim, aslında ben hdmi çıkışı 8" istiyorum taşıması kolay olması açısından iş gereği sürekli dışarıdayım, fakat ekran küçük gelir mi diye ikilemde kalıyorum bu seferde?
    birde hocam şimdi diyelim evdeki bilgisayarda matriks var lisanslı birde bu ürüne kursam aynı lisans ile kullanabilir miyim ikisini aynı anda kullanmamak koşulu ile evdeysem masaüstünü dışaruda isem bunu kullanırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi benv3kendim -- 10 Ekim 2014; 0:37:04 >

• quote:

Orijinalden alıntı: benv3kendim

quote:

Hocam banada böyle bir alet lazım bende borsa takip ediyorum matriks alacağım bu aralar, ürünün matriks performansı nasıl anladığım kadarıyla siz takipten ziyade biraz kodla falanda uğraşıyorsunuz. 2-3 indikatör hareketli ortalama ekleyince, grafiğe yakınlaştırma uzaklaştırma yapınca kama yapıyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim, aslında ben hdmi çıkışı 8" istiyorum taşıması kolay olması açısından iş gereği sürekli dışarıdayım, fakat ekran küçük gelir mi diye ikilemde kalıyorum bu seferde?
    birde hocam şimdi diyelim evdeki bilgisayarda matriks var lisanslı birde bu ürüne kursam aynı lisans ile kullanabilir miyim ikisini aynı anda kullanmamak koşulu ile evdeysem masaüstünü dışaruda isem bunu kullanırım

Ürünü Matriks ile denemedim çünkü bende derinlikli iDeal lisansı var.
    iDeal buna göre daha güncel ve seri çalışan bir program. iDeal üstünde performansı gayet iyi. Evdeki notebook'umu hiç aratmıyor.
    İşlemci kullanımı da gayet iyi.
    Full şarjla evden çıktığım zaman tam seans yaptırıyor bu cihaz. Bu bence çok iyi.

Hareketli ortalama vs ekleyince kama yapmasını anlamadım. Tüm teknik analiz aynı şekilde çalışıyor. Sadece sistem sorguları güçlü makineler kadar hızlı olmaz belki 3-5 sn bekletir o kadar.

Matriks iki bilgisayara da kurabilirsiniz biri aktif olursa diğeri çalışmaz, o şekilde sorunsuz olur.
    Ama ben matriks bu cihazda hiç denemedim.

Matriks eski bilgisayarımda vardı ve 8 gb'lara kadar şişiyordu. O yüzden onu hafıza kartından çalıştırmak daha iyi olabilir. Yoksa başka program kullanmaya pek alan kalmaz sanki.

8" yetmez size ekrandaki nesnelere tıklamak imkansız oluyor. Kalemli model alırsanız başka.
    10" bile ufak kalıyor ama ben ekranımı baştan bir kere derinlikler ile ayarladım ve sadece açıp izliyorum genelde o yüzden kullanımı sıkıntı olmuyor. Arada da ekran klavyesiyle bakacağım derinliği hızlıca değiştiriyorum.
    Yoksa touch Mouse ve ekran klavyesi ile uğraşarak sürekli yeni kağıt bakmak biraz uğraştırıcı olur.

Matriks'i Mediamarkt Vatan vs birgün gittiğinizde orada kurup demosuna bakabilirsiniz ama bence iş görecek kadar çalışır.
    Birde ekran görüntüsü verelim:

Borsacı için Windows Tablet Önerisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Quattro -- 10 Ekim 2014; 12:12:00 >

• Quattro kullanıcısına yanıt
    Hocam eline sağlık cevap yazmışsın, dediğin gibi ben vatana kurdurup denemesini yaparım. Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: benv3kendim

Hocam eline sağlık cevap yazmışsın, dediğin gibi ben vatana kurdurup denemesini yaparım. Teşekkürler
    Bende sırf bu yüzden Windows tablet arayışına girdim, biraz forumu karıştırayım dedim bi baktım aynı fikirlerde olduğum biri var :))

Bende Foreks kullanıyorum. Şimdilik çözümü evdeki bir bilgisayara TeamViewer ile bağlanarak iPhone'dan çözüyorum ama çok etkili olduğu söylenemez.
    Sanırsam benimde gidip görerek denemem gerekiyor.

Yalnız şöyle bir korkum var. Normalen Retina MacBook Pro kullanıyorum.
    2880 x 1800 çözünürlüğü var bilgisayarın(1920x1200 şeklinde kullanıyorum tabi Retina kullananlar anlayacaktır.)
    Sizdeki tablette 1366 x 768 çözünürlük az gelmiyor mu? Ekrana fazla sığdırmak gerekiyor malum :) 2 Fiyat Penceresi 2 Grafik 2-3 Derinlik ekrani sığar mı ki?

@Quattro

• quote:

Orijinalden alıntı: Kuray

Bende sırf bu yüzden Windows tablet arayışına girdim, biraz forumu karıştırayım dedim bi baktım aynı fikirlerde olduğum biri var :))

Bende Foreks kullanıyorum. Şimdilik çözümü evdeki bir bilgisayara TeamViewer ile bağlanarak iPhone'dan çözüyorum ama çok etkili olduğu söylenemez.

2880 x 1800 çözünürlüğü var bilgisayarın(1920x1200 şeklinde kullanıyorum tabi Retina kullananlar anlayacaktır.)
    Sizdeki tablette 1366 x 768 çözünürlük az gelmiyor mu? Ekrana fazla sığdırmak gerekiyor malum :) 2 Fiyat Penceresi 2 Grafik 2-3 Derinlik ekrani sığar mı ki?

@Quattro

Ben bundan önce Macbook Pro 13" klasik model kullanıyordum.(şarj adaptörü servisten gelse yine kullanacağım ) Ekran yoğunluğu haliyle ondan aşağı kalmıyor ancak parlaklık olarak ondan bir miktar daha kötü olduğunu söylemeliyim.
    Biraz bilgisayar kullanır gibi bakınca piksel sayamıyorum ama tablet kadar yaklaşınca da iPad 2 havası vermiyor değil.

Ekran tasarımını ayarlayarak 2-3 derinlik 2 grafik rahat sığabilir. Standart 15,6 bir pc size çözünürlük olarak ne sunuyorsa bu da aynını sunuyor. Sadece yazılar daha ufak oluyor gibi düşünmek lazım.
    İlle de bu çözünürlük yetmez derseniz full hd ekranlı Miix 2 10" var ama onun da şarjı bu kadar gitmiyor. Yoksa onu tercih ederdim.

Bu alet tam seans yapabiliyor bendeki program ile. En sevdiğim özelliği de bu. Şarj adaptörü almadan baştan sona borsayı izleme imkanı veriyor. 600 küsür gram ile sokağa çıkabilmek tüm eksiklerini gideriyor benim kafamda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Quattro -- 11 Ekim 2014; 0:39:26 >

• quote:

quote:

@Quattro

Ben bundan önce Macbook Pro 13" klasik model kullanıyordum.(şarj adaptörü servisten gelse yine kullanacağım ) Ekran yoğunluğu haliyle ondan aşağı kalmıyor ancak parlaklık olarak ondan bir miktar daha kötü olduğunu söylemeliyim.
    Biraz bilgisayar kullanır gibi bakınca piksel sayamıyorum ama tablet kadar yaklaşınca da iPad 2 havası vermiyor değil.

Ekran tasarımını ayarlayarak 2-3 derinlik 2 grafik rahat sığabilir. Standart 15,6 bir pc size çözünürlük olarak ne sunuyorsa bu da aynını sunuyor. Sadece yazılar daha ufak oluyor gibi düşünmek lazım.
    İlle de bu çözünürlük yetmez derseniz full hd ekranlı Miix 2 10" var ama onun da şarjı bu kadar gitmiyor. Yoksa onu tercih ederdim.

Bu alet tam seans yapabiliyor bendeki program ile. En sevdiğim özelliği de bu. Şarj adaptörü almadan baştan sona borsayı izleme imkanı veriyor. 600 küsür gram ile sokağa çıkabilmek tüm eksiklerini gideriyor benim kafamda.

Alıntıları Göster
    Asus Transformer Book T100
    Asus Vivo Tab Smart ME400C
    Lenevo Miix 2

Bu kategoride bulunan bu 3 üründen başkası yok galiba.

• quote:

Lenevo Miix 2

Dell Venue Türkiye'de yok
    Toshiba Encore 8"
    Lenovo Thinkpad 8" Türkiye'de yok.

Aklıma gelen bunlar. Bunlar dışında daha büyük, pahalı ve fanlı ürünler var.
  • quote:

quote:

Lenevo Miix 2

Toshiba Encore 8"

10" ürünlere baktım genelde 8" ve 13" lere bakmadım.

Iki Asus arasındaki farkları karşılaştırayım birde ben
    3G'li olanlar bana daha avantajlı olurdu ama bakalım

Edit: Samsung'un da bu konuda tabletleri varmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kuray -- 11 Ekim 2014; 13:58:23 >

• quote:

quote:

quote:

Lenevo Miix 2

Toshiba Encore 8"

10" ürünlere baktım genelde 8" ve 13" lere bakmadım.

Iki Asus arasındaki farkları karşılaştırayım birde ben
    3G'li olanlar bana daha avantajlı olurdu ama bakalım

Edit: Samsung'un da bu konuda tabletleri varmış.

Alıntıları Göster
    Siz T100'ün hangi modelini ne kadar aldınız acaba?

Bir kaç model var tam kodunu verirseniz sevinirim

@Quattro

• quote:

@Quattro

DK025H modelini Vatan Bilgisayar' dan 1111 TL'ye aldım.
    Aldığım model Z3775 işlemcili ve 500 GB HDD'li dock içeriyor.

İsterseniz HDD'siz docklu ve/ya Z3740 işlemcili modeli seçebilirsiniz ancak ben işlemcisi yüksek olan modeli öneririm.
    Dock' ta HDD olması da bence hoş bir detay. Yedekleme/ arşiv için son derece güzel oluyor.
  • quote:

quote:

@Quattro

İsterseniz HDD'siz docklu ve/ya Z3740 işlemcili modeli seçebilirsiniz ancak ben işlemcisi yüksek olan modeli öneririm.
    Dock' ta HDD olması da bence hoş bir detay. Yedekleme/ arşiv için son derece güzel oluyor.

T100TA-DK023H yani HDD'siz 1.46 GHz olanı 969 TL'ye
    T100TA-DK025H yani HDD'li 1.46 GHz olanı 1099 TL'ye
    130 TL fark var yani..

Ben bugun inceledim biraz HDD'li modeldeki HDD yüzünden klavyesi ağır geldi bana.
    Klavye kısmında HDD dışında bir parça var mı? Neden bu kadar ağır ki

• quote:

quote:

quote:

@Quattro

130 TL fark var yani..

Ben bugun inceledim biraz HDD'li modeldeki HDD yüzünden klavyesi ağır geldi bana.

Klavye kısmında tablet takılı iken düzgün durması yani ağırlık dengesini ayarlayabilmek amacıyla metal ağırlık koymuşlar.
    Bildiğim kadarıyla hdd'li model 50-60 gr daha ağır. Biraz daha kalın olduğunu da söylüyorlar. Ben yanımda sürekli taşımayacağım için bu şekilde aldım.
    Klavyede usb port var ama yine işgal etmeden 500 gb kapasite kazanılmış oluyor ayrıca istersem ileride buraya 1 tb hdd yada ssd takma şansım var(ssd pek değmeyebilir o ayrı). Dock garantisi iptal olur bu durumda o ayrı. :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

@Quattro

130 TL fark var yani..

Klavye kısmında tablet takılı iken düzgün durması yani ağırlık dengesini ayarlayabilmek amacıyla metal ağırlık koymuşlar.
    Bildiğim kadarıyla hdd'li model 50-60 gr daha ağır. Biraz daha kalın olduğunu da söylüyorlar. Ben yanımda sürekli taşımayacağım için bu şekilde aldım.
    Klavyede usb port var ama yine işgal etmeden 500 gb kapasite kazanılmış oluyor ayrıca istersem ileride buraya 1 tb hdd yada ssd takma şansım var(ssd pek değmeyebilir o ayrı). Dock garantisi iptal olur bu durumda o ayrı. :)

Asus T100TA-DK002H Z3740 1.33 GHz cihaz için 650 ve 690 liraya ikinci ellerini buldum
    Lenovo Miix 10" için de 800 liraya ikinci elini buldum. (Miix 2 değil bu arada)

Benim için tek farkı Miix'in 3G'li olması. Miix 2 olsa aslında ekranı da ön plana alarak belki onu seçerdim fakat Miix'de daha düşük performansa 3G almış olucaz.

iPhone'dan HotSpot yapmak bir tercih olucak fakat bu da batarya ömrüne zarar.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.