Şimdi Ara

Silinebilir.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
5.383
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PortakalsızSoda -- 30 Haziran 2021; 20:44:43 >

• Ben de son zamanlarda bu konulara merak saldım. Up.
  • Bende yükselteyim bir kez daha

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba,borsaya genellikle çok para kazanma hevesi ile başlanır ancak genellikle ilk paralar kaybedilir ve onu geri çıkarmak için konan parada kaybedilir ve birdaha borsaya bulaşılmaz aman dikkat edin :D
    Öncelikle borsa hakkında bilgi edinmek istiyorsanız internette birçok kaynak video mevcut ve artı olarak borsa yı ve mantıgını anlatan kitaplar dnr gibi kitapçılarda da mevcut.
    Bunları anlayıp öğrendikten sonra türkiyede isim yapmış yatırım danışmanlığı yapan birkaç hocanın bazı büyük illerde toplantıları,konferansları oluyor onlara katılabilirsiniz.(ücretli)
    Borsada iki analiz türü vardır teknik ve temel analiz
    Teknik analiz bir hissenin veya para biriminin vs grafiklerini inceleyerek gelecekte ne olabilir en çok nereye kadar çıkabilir veya inebilir oldugunu açıklar
    Temel analiz ise bir hisse sahibi şirketin mesela Sahol(sabancı holding hisse kodu) ün finansal bilançolarını,yöneticilerin şirketleri hakkındaki makale veya açıklamaları artı şirketin her hareketini takip ederek şirket değerinin gelecekte artıp artmıyacağını açıklamaya çalışır.Eğer şirket değeri artıyorsa otomatik olarak hissede artar gibi gibi.
    Yani borsaya hevesli isen ilk önce internetten vi kitaplardan bilgiler edinmeye çalış olayın mantıgını kavramaya çalış.
    Çevrende bu işler ile uğraşanlar var ise onlar ile bu konularda sohbet et ve ilk borsaya başladığında tamamı gitsede üzülmeyeceğin miktarda para ile başlayarak kendini test etmeni öneririm

• Borsa oyun yeri değil önce bunu öğrenin.
  • HimoteK H kullanıcısına yanıt
    Hocam borsa oynamak bir kalıp halinde terim değil mi zaten ? Oyun olmadığının bizde farkındayız
  • PortakalsızSoda kullanıcısına yanıt
    kaybedenlerin terimi diyelim :) borsa oynamak deyip uzun süre kazanan birisini tanımadım. Olaya bakış açısı ile ilgili
  • HimoteK H kullanıcısına yanıt
    Doğrudur hocam, hakim değilim daha o kadar

• Borsa veya forex farketmez her ikisi için de ortak konuşacağım..
    Çok zahmetli bir iştir, iki dkk nı ayırıp da yatırım yapıp, dönüp arkanı gidemezsin..
    Alacak olduğun lot un evvelini araştırmak zorundasın, Ralli mi yapıyor, Yerlerde mi sürünüyor, iflasa mı gidiyor bunu öğrenmelisin..
    Borsa veya forex e en çok yön veren ülklerin mali açıklamalarıdır.. Ekonomik takvimi takip etmeli, piyasada herhangi bir beklenti varsa uyanık olup tuzaklara düşmemelisin..
    Bazen bir işlem yapacak dahi olsan, en doğru olan noktayı saatlerce analiz edip ondan sonra girmen gerekebilir...

Bu işin okulunu okumadığınızı farz ediyorum, (işletme iktisat vs.) o yüzden muhtemelen finans haberlerini okumadan, trend yönünü, destek ve direnç noktalarını takip etmeden işe girişecek ve hayal kırıklığı yaşayacaksınız aman dikkat et..

Sana ŞİDDETLİ tavsiyem demo hesap ile önce birkaç ay, kendini sanki gerçek paraymış gibi dene, eğer piyasada ne yapman gerektiğini ve ne kadar zaman ayırmak gerektiğini öğrenirsen, ondan sonra girebilirsin bu işe... Bu arada öğrenme işi epey uzundur benden söylemesi

Dediklerimin hepsi uzman borsacıların yapa yapa ezbelediği ve artık otomatikleştirdiği şeyler...
    Her ne olursa olsun Paranız kıymetlidir, sakın deli cesareti ile hareket etmeyin..
    Kesinlikle Global piyasa veya Ülke piyasasının kritik noktalarını, en çok etkilendiği olayları çoook ama ÇOOOK iyi takip edin... sağlıcakla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetz84 -- 15 Haziran 2017; 16:52:39 >

• ahmetz84 A kullanıcısına yanıt
    Sağolun hocam kabaca birşeyler oluştu aklımda

• Bist 30 hisselerinden şaşma

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • duvara! anlatır gibi en kisaca açıklamasi şu şekilde saniyorum.

ilk önce bir yatirim hesabin gerekli, herhangi bir bankadan hesabini açabilirsin.

ikinci olarak borsada yer alan bir şirketin hissesini seçip oradan bankadaki yatirim hesabin araciligi ile hisse senedinden alacaksin.

alış işlemi bir fiyat üzerinden emir ile oluyor.

(banka senin bu alış isleminden alış bedeli uzerinden komisyonunu alacak)

aldigin sirketin birim hisse fiyati 100 diyelim, sende komisyon haric 1000 tl'lik hisse satin aldin.

103 den satiş emri verdin ve 103'e de sattin diyelim.

(banka bu satis isleminden, satis bedeli uzerinden komisyon aliyor)

1030 tl ye satisini yaptin.

komisyon bedelleri haric 30 tl karin oldu, kisaca borsa budur.

alim satim için. aracı yatirim sirketleri de var bankalar disinda saniyorum onlar daha az komisyon aliyorlar bankalardan.

bu arada ben buradaki örneği kâr ile verdim, zarar da edebilirsin, zarar ederken de komisyon ücretleri ödersin.

bazi kurallar da var mesela bir hisse gunde %20 den fazla deger kazanamiyor. ben ilgiliyken borsa ile seans başına %10'du artık günde %20 oldu. (yaniliyorsam arkadaslar duzeltsinler)

bunun temettusu, kar payi vs. vs. bircok terimi tabiri var ama senin merak ettiklerin için saniyorum bu kadar yeterli.

son olarak yukarida arkadasin dedigi gibi bu oyun degil çok girip ağlayan, birikimlerini, servetlerini kaybeden kişiler var.

mantiği yaklasik olarak bu yonde.

borsa ve forex yerine tavsiyem likit fonlar ve vadeli mevduat hesaplari olur, getirileri azdir ancak guvenilirlerdir.

• Borsada hisse senedi almak ile şirkete payınız oranında ortak olmuş olursunuz. Yani şirket kar ederse kazanır, zarar ederse kaybedersiniz. Dolayısıyla uzun vade için Bist30'daki şirketlerden kar etme olasılığı yüksek gördüklerinize para yatırırsanız faydalı olur. Ancak al-sat yapmak istiyorsanız iyi düşünmek lazım.
  • Günlük alsatçılık zor, uzun dönem alıp,satım yap
    Borsa kitapları,twitterda 1,2 anlatım var,1,2 hisse forum sitesi hissenet,hisseanaliz....
    Denemek için ufak oyna gör...
    Matriks al
    Bigpara ,investing e takıl biraz.

hisse 1 örnek vereyim
    thyao ayıdaydı boğaya geçtiği zamanlarda 200ma geçtiği zaman almalısın en basit bu çok fazla alım yöntemi var.
    5.8 -8.6 oldu yani 1000tl -1482tl oldu . Silinebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 666azazel -- 12 Temmuz 2017; 3:11:4 >

• Silinebilir.

Borsa masa oyunu en az 4 kişiyle oynanıyor.

• borsa oynanmaz borsaya yatırım yapılır.

ufkunu açmak için "wall street 1987" filmini izle evi arabayi satip borsaya girmek istersin

hadi sen yenisin bide guzellik yapiyim. PRZMA 2.00 alim yeridir. ytd..

2 yıl sonra gelen edit:
    2 yıl önceki yorumuma denk geldim tesadüf :D iki gun önce 3.04 ten sattım hisseyi bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RagnaroK19 -- 7 Ağustos 2019; 23:45:46 >
  • merhaba
    borsaya başlamadan önce temel ve teknik analizi öğrenmelisin,bunun yanında takas(pasta) olayı öğrenmeden başlamamalısın.
    başlangıç olarak investing.com'dan grafik çizimlerine elini alıştırmalısın.
    yatırım aracı olarak görmelisin,günlük oynamamalısın.
    SABIRLI OLACAKSIN.
    stop koyacaksın.
    kademeli alışlar yapmalısın.
    dolar,euro,tl bazında grafikleri incelemesin.
    twitter'dan güncel olayları takip etmelisin.
    hangi aracı kurumun veya bankanın 10bin tlde ne kadarlık komisyon aldığına bakmalısın.
    uzun vade için sağlam kağıtları tercih etmelisin.
    giden hisseye atlamayacaksın.
    BORSADA FIRSATLAR BİTMEZ.
    BORSADA KURT OLACAKSIN HER ZAMAN PUSUDA BEKLEMELİSİN.
    böyle devam eder gider...
  • Cebinizdeki para dışında borç-kredi veya acil kullanmanız gereken parayla bu işi yapmayın üzerinizdeki stres devamlı yanlış kararlar almanıza sebep oluyorsa ekranı kapatın satmıyıcam diye her akşam kendinize söz vermenize rağmen ertesi gün ekranda bunu yerine getiremiyorsanız hisseleri blokeleyin/park edin tahta yapıcıyla inatlaşmayın açığa satış yapmayın

• Borsa oyun değildir, yatırım piyasasıdır.

Ancak globalde nasıl "online" kelimesi hakimse ülkemizde de finansal piyasalarla ilgili "oynama" kelimesi hakimdir. Devhasa miktarlar hedge eden firma sahipleri bile "borsa oynuyorum" derken duyabilirsiniz.

Bu konuda kendi sitemde 4 yıldır tonla içerik ürettim. Arşiv sayfalarını karıştırarak aklınıza takılan herşeyi bulabilirsiniz. Buradan başlayabilrisiniz:http://borsanasiloynanir.co/borsa-nedir-yeni-yatirimcilar-icin-ozel-dosya/

Unutmayın kolay olsaydı herkes yapardı. Yüksek analiz ve piyasa takibi gerektiren riskli bir piyasadır. Ücretsiz deneme hesaplarından yararlanmanızı öneririm.

• şu amerikan borsalarını merak ediyorum nasdag gibi büyük dev firmalar
    amerikan borsasına ilk baktıgım yer portakal suyu ne zaaman girsem hep yeşil yanıyor kırmızı yandıgını hiç görmedim kanada borsasıda baya pöpüler bildigim kadarıyla borsa hiç oynamadım ama merakda ediyorum ben uzun yatırım taraftarıyım özelikle teknoloji şirketleri çok takip ediyorumm..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.