Şimdi Ara

Boğaziçi Bilgisayar - ODTÜ Elektrik Elektronik - Bilkent Bilgisayar - Tıp

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
3
Favori
3.725
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar zorlu bir süreci atlattık ve şimdi daha kritik bir süreç içerisindeyiz. Bu yüzden deneyimleri, tecrübeleri olanların yorumları bizler için çok değerli bu amaçla sizlere danışmak bana yardımcı olacak diye düşünüyorum.

Sıralamamı daha önce paylaşmıştım şu şekilde :

Boğaziçi Bilgisayar - ODTÜ Elektrik Elektronik - Bilkent Bilgisayar - Tıp

Kendimden bahsedeyim biraz, küçüklükten beri bilgisayarla içli dışlı olmuşumdur çevremdeki hemen herkes bilgisayarla ilgili bir sorununda soluğu benim yanımda almıştır ki severim de böyle durumları.

Fakat liseyle birlikte fiziğe olan ilgim arttı ve bu bende elektrik elektronik ilgisi başlattı.

Biyolojiye diğerlerine göre hep daha soğuk kaldım ama bu hiç sevmiyorum anlamında da değil.

Fakat gel gelelim üniversite bunlardan tamamen bağımsız olacağını biliyorum. Bilgisayar mühendisliğinin benim bilgisayar sorunlarıyla ilgilenmemden bağımsız bir şey olduğunu, sadece fiziğe olan ilgiyle elektrik elektronik mühendisi olunamayacağını, ya da biyolojiye yakın değilim diye doktor olunamayacağını vs..

Hedef ve gelecek olarak şöyle düşünüyorum: Sevebileceğim alanda gerek yurtdışında yüksek lisans yaparak gerek bireysel olarak gelişerek yüksek mevkilere, yöneticiliklere yükselmek istiyorum. Böylece kendime ve aileme güzel bir yaşam sunabilirim.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, bazı mezunlardan fikir alarak başlıktaki gibi 3-4 alternatife düşebildim.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği :

Şu sıralar aklıma en çok yatan fakat bi yandan da olmama olasılığı barındıran bir bölüm. Dediğim gibi küçüklükten gelen bilgisayar ilgimi burada daha ileriye taşıyarak az önce bahsettiklerimi gerçekleştirmeyi hedefliyorum burada bunu başarabilir miyim?

Bi yandan da yurt ücretleri, İstanbul standartları beni korkutmuyor değil.

ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği :

Benim gibi fiziğe ilgi duymaya başlayanların hedefindeki bölüm. İstanbul standartlarına göre daha rahat okunulabilecek bir bölüm.

Bu bölümde okurken ilerleyen dönemlerde sanırım bilgisayar işe ilgili alanlara yönelebiliyormuşsun ama bilgisayar mühendisi olmak varken değer mi ?

Ya da bilgisayar alanına yönelmeyip diğer elektrik elektronik temalı bölümlerde devam edilirse bilgisayar mühendisliğindeki kadar tutunabilir miyim ?

En son da marka olarak Boğaziçi Bilgisayar mı yoksa ODTÜ Ee mi beni bahsettiğim hedeflerime ulaştırabilir ?

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği :

Özel üniversite pek düşünmezdim çevreden diplomasında mezun olunca Bilkent üniversitesi tam burslu bitirdi yazmayacak diğerleriyle aynı kefede olacak tarzı yorumlar alıyorum.

Fakat devlet üniversitelerindeki nitelikli hocaların bazı sebeplerden özel üniversitelere kaydığını,

Dolayısıyla bu hocaların referanslarıyla yurtdışı bağlantının daha kolay olacağını,

Daha nitelikli eğitim alıp kendini daha iyi geliştireceğini söyleyen orada okuyan arkadaşlarım var.

Aylık vereceği burs ve yurt ücretinin olmaması bir diğer avantajı.

Tıp Fakültesi :

Olası bir durumda puanıma göre Cerrahpaşa , Çapa ve Ege'den birini tercih edeceğim bölüm.

Aynı zamanda çevremdeki 3 kişiden 2'sinin gitmemi önerdiği bölüm.

Eğer seçersem evet doktorluk yapabilirim severek hem de. Fakat çok uzun bir eğitim sürecinin olması, sınavlara bilgisayarla ilgili bir şeyi çalışmak yerine 200 sayfa ezber yaparak girdiğim bir bölüm olacak.

Eğer önceki saydıklarım bunu sağlayabilecekse üniversite hayatımı neden bu süreçte heba edeyim ? Ha kesinlikle olmaz da demiyorum.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Durum böyle görünüyor arkadaşlar tek amacım bu hayallerimi gerçekleştirip ileride üst düzey bir yaşam sürmek. (lütfen egosu yüksek olarak algılamayın kim bunu istemez ki.)

Bu yüzden sizin yorumlarınız tecrübeleriniz benim için çok önemli.

Yakınınız olur bir arkadaşınız olur ya da siz olursunuz her örneğe o kadar ihtiyacım var ki.

İster konuya yorum atın, isterseniz özel mesaj atın, ya da telefonumu vereyim oradan konuşalım.

Her şey için şimdiden çok teşekkür ediyorum sizlere.

• öncelikle tebrikler, öncelikle seçeceğin üniversitelerin eğitim konusunda pek fark olacağını sanmıyorum belki yurtdışı veya laboratuvar gibi etkenler fark yaratabilir, bence seçimini eğitim dışı etkenlere bakarak yapmalısın mesela şehir, kampüs, ekonomik durum, yurt vs.. ayrıca yazdığın bölümler tamamen sıralamaya göre yapılmış gibi, mesela sıralaman daha iyi olsaydı eminim boğaziçi elektrik elektroniği de koyacaktın oraya :D başkalarının tavsiyesi eğer kararsızsan önemli olabilir ama tamamen sana bağlı, tercih süresince çok da çevreni dinleme derim, git araştır kampüsleri gez mezunlarıyla konuş, en önemlisi hangi alanda çalışmak istiyorsun ona karar ver
  • bilkenti boşver diploması daha değersiz dediğin gibi boun ve odtüye göre.
    Boun ve odtüden boun pc tam seçilmiş kaftan senin için.Bence boun pc yaz.Tıpıda boşver bir anlamı yok okumanın her sene 10000 doktor geliyor mühendislikten bir farkı kalmayacak.Bari seçmişken okuması kısmen rahat (Sınıfı geçmek için okuyacaksan rahat bir bölüm boun pc arkadaşım okuyor) bir bölüm oku.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FrederikChopin -- 6 Temmuz 2014; 17:10:54 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Seç TIPı gitsin. Maksat aileye güzel bir yaşam sunabilmek, para kazanabilmekse bilgisayar mühendisliği olmamalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: plastik cerrah

bilkenti boşver diploması değersiz dediğin gibi.
    Boun ve odtüden boun pc tam seçilmiş kaftan senin için.Bence boun pc yaz.Tıpıda boşver bir anlamı yok okumanın her sene 10000 doktor geliyor mühendislikten bir farkı kalmayacak.Bari seçmişken okuması kısmen rahat (Sınıfı geçmek için okuyacaksan rahat bir bölüm boun pc arkadaşım okuyor) bir bölüm oku.

bilkentin diploması mı değersiz sdfasdfasdfasdf. türkiye birincileri boşuna bilkente geliyo desene

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CommonSense12 -- 6 Temmuz 2014; 16:53:03 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: decoder5

quote:

bilkentin diploması mı değersiz sdfasdfasdfasdf. türkiye birincileri boşuna bilkente geliyo desene

değersiz derken boun ve odtüye göre değersiz.Birine parayı basıp alabiliyorsun diğerine milyoner olsan bile alamayabilirsin. bu yüzden daha değersiz.Benim fikrim bu yönde.

• quote:

quote:

quote:

değersiz derken boun ve odtüye göre değersiz.Birine parayı basıp alabiliyorsun diğerine milyoner olsan bile alamayabilirsin. bu yüzden daha değersiz.Benim fikrim bu yönde.

harvard yale MIT ye de parayı basıp gidiyosun. hatta barajı geçemeyen abdullah gülün oğlu harvard da okuyor. senin mantığına göre harvard çöp bu kafalar yüzünden bu ülke bi yerlere gelemiyo işte.

• al bak bakalım stanforddaki, microsoft amerikadaki adamlar da mı bilkentin diplomasına değersiz diyomuş. tanıtım filminde microsoftun en büyük ikinci adamı konuşuyor.
    http://www.adaybilgi.bilkent.edu.tr/film.html
  • quote:

quote:

quote:

quote:

harvard yale MIT ye de parayı basıp gidiyosun. hatta barajı geçemeyen abdullah gülün oğlu harvard da okuyor. senin mantığına göre harvard çöp bu kafalar yüzünden bu ülke bi yerlere gelemiyo işte.

harvard ile bilkenti kıyaslamak veya Amerika ile Türkiyeyi kıyaslamayı kalkarsan arada devasa uçurumlar görürsün.Amerikadaki tüm devlet ünileri zaten paralı en basitinden.Daha fazla konuşmuyorum.Büyük ihtimal sende paralı gireceksin heralde ki bu kadar çok sinirlenmişsin

• Öncelikle Boğaziçi ve ODTÜ yü ayıralım. İkisinin konsepti farklı. ODTÜ teknik bir üniversite, teknik dersleri daha detaylı işliyorlar. Boğaziçi ise ekonomi ve yönetim üzerine kurulu bir üniversite. Her ikisininde ders programları aşağıda. Boğaziçi EE kazanabilecek puanı olduğu halde ODTÜ yü tercih eden bir çok kişi var. Bunun iki temel sebebi var, 1 Aileleri Ankarada, 2 gerçekten "Teknik" ağırlıklı bir üniversite tercih edebiliyorlar.

http://www.ee.boun.edu.tr/Undergraduate/Curriculum/tabid/281/language/en-US/Default.aspx

http://eee2.metu.edu.tr/programs/undergraduate

Bölüm olarak EE fizikten ziyade güçlü bir matematik bilgisi gerektirir ki bu diğer mühendislikler için de geçerli.

Eğer fizik, geometri ve matematikle aran iyiyse 3 boyutlu düşünebiliyorsan ODTÜ makinayıda düşünebilirsin iş olanakları ve çalışma şartları EE ile çok rahat kapışır. Ancak hangi mühendisliği seçersen seç bölümden iyi bir ortalama ile mezun olman şart. Onan için birazda yapabileceğin bir mühendisliği seç.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

harvard ile bilkenti kıyaslamak veya Amerika ile Türkiyeyi kıyaslamayı kalkarsan arada devasa uçurumlar görürsün.Amerikadaki tüm devlet ünileri zaten paralı en basitinden.Daha fazla konuşmuyorum.Büyük ihtimal sende paralı gireceksin heralde ki bu kadar çok sinirlenmişsin

türkiye 250.siyim. senin 10 sene girsen de ulaşamayacağın bi derece ve bilkenti tercih edicem.

• hala bilkente koça paralı diye hönküren adamlar var ve yıl 2014.
  • Bana kalırsa Cerrahpaşa yolu senin için daha iyi. Gerçekten doktor olurum severek de yaparım diyorsan. Hiç mühendislikle riske atma kendini tıpa git garantile. Mühendis sayısı o kadar arttıki diplomadan daha çok kişinin kalitesi ön plana çıktı mühendis olunca gerçekten çok geliştirmek gerekiyor kendini insanınn. Ama ben gönlüm birşey oluşturmak doktorluk yapmak değil diyorsan. ODTÜ elektrik elektronik iyidir. Elektronik devreleri programlayarak hem bilgisayarcı hem elektronikçi olabilirsin. Bilgisayar sektöründe zaten illa bilgisayar mühendisliği çıkışlı olacaksın diye birşey yok.
  • Arkadaş haklı bilkentin diplomasına değersiz deme başka yerde gülerler gerçekten.Bunu diyen ben değilim skype vb. yerlerden iletişim kurduğum şu anda yurtdışında yükseklisans doktora yapan elemanlar.Beni de onlar ikna etti zaten. Ha bana da klasik "paralı okuyan mal " etiketi yapıştırabilirsin ee hariç diğerleri %100 oluyordu ama eeyi seçicem.

O paralı okuyan tipler de (kendim için demiyorum) nerde ne var iyi bilen tipler aileden bir vizyonları oluyor genelde nerede staj yapılır hangi sınavlara girilir gibi olayları biliyorlar. Üniversite sonunda o lafları yedirtiyorlar millete gitikleri yerlerle. Kıytırık bir sınavda iyi yaptın diye milleti ezemezsiniz

• Telefondayim uzun yazamiyorum ama odtu ee kesinlikle

• abi bi kere tıpı salla. tıp 5-6 seneye bitmezse de gel beni bul. bitecek derken doktor enflasyonundan bahsediyorum. ilk önce mecburi hizmet kalkar sonra işsiz doktorlar türer. doktor sayısı arttıkça da maaşlar doğal olarak düşer. şu an bile 12 sene okuyan bi doktor 10 bin lira alamıyor. ileride bu durum daha da kötüleşecek.benim ailem de eski kafalı oldğu için biraz tıpta direttiler ama yazmıcam. dedem de anneme zamanında hukuk fakültesine girebilecekken öğretmenlik yazdırmış çünkü o dönem öğretmenler kesin atanıyomuş. annem şimdi öğretmen ve çok kızar dedeme hala hukuk fakültesine göndermedi diye. bu da aynı durum.
  • Bilkente laf edeni dövüyolar burda dikkatli olun. Fanboylar affetmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: ee_35

Bilkente laf edeni dövüyolar burda dikkatli olun. Fanboylar affetmez.

fanboylukla ilgisi yok bunun. yeri geldi odtüyü tavsiye ettim yeri geldi boğaziçini yeri geldi itüyü vs. ama bi ortamda saçmalanıyosa da orada insiyatif almak gerekir. odtünün saçma sapan bölümlerine 100 bininci adam girer bişey yok bilkentbin paralı bölümelrine 50 bininci adam girince bilkent tü kaka. odtüde pkklılar fink atar kürdistan bayrağı açar,kimlik kontorlü yapar bişey yok ortam güzel, bilkente gelince millet çok zengin çok tiki, ortam çok kötü. ikiyüzlülük fanboyluktan genellikle daha kötüdür bilesin kardeşim.
  • quote:

quote:

fanboylukla ilgisi yok bunun. yeri geldi odtüyü tavsiye ettim yeri geldi boğaziçini yeri geldi itüyü vs. ama bi ortamda saçmalanıyosa da orada insiyatif almak gerekir. odtünün saçma sapan bölümlerine 100 bininci adam girer bişey yok bilkentbin paralı bölümelrine 50 bininci adam girince bilkent tü kaka. odtüde pkklılar fink atar kürdistan bayrağı açar,kimlik kontorlü yapar bişey yok ortam güzel, bilkente gelince millet çok zengin çok tiki, ortam çok kötü. ikiyüzlülük fanboyluktan genellikle daha kötüdür bilesin kardeşim.

Bilkent diplomasında burslu yarı burslu falan yazıyo mu? Gerçekten bilmiyorum. Yazmıyosa çünkü arkadaşın haklılık payı var.

• quote:

quote:

quote:

Bilkent diplomasında burslu yarı burslu falan yazıyo mu? Gerçekten bilmiyorum. Yazmıyosa çünkü arkadaşın haklılık payı var.

ben iş başvurusunda diploma götürüldüğünü bilmiyodum. benim bildiğim cv götürürsün. istersen cvne de burslu veya türkiye dereceni yazarsın. hiç linkedin profillerine bakar mısın bilmiyourm ama 50 yaşındaki adamların hala burslu ve öss derecesi gibi şeyleri yazdığını görürsün. turkcell cto'su bilkent mezunu ve cvsin de burslu bitirdim yazıyor. illa o kadar takıntılıysan sen de yazarsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CommonSense12 -- 6 Temmuz 2014; 17:27:11 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.