Şimdi Ara

BLENDER ELEKTRONIK KARTI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
802
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Blender çalisirken bir anda sigorta atti. Blenderin içini açtim ve elektronik kartinı söktum. Tahminimce cam sigorta ve diyotu gitti. Onları değiştirmek istiyorum ancak akim-volt değerlerinin kaç oldugunu uzerinden okuyamiyorum. 1.sorum; sizce başka bir parçasi da bozulmuş mu ?
    2.sorum; blenderde kullanilan bu elektronik karttaki diyot ve sigortanin degerleri kaç olmali. Diğer parçalara bakarak belirlenebilir mi ?
    Arzum Prostick 1500 Blender
    Teşekkürler. BLENDER ELEKTRONIK KARTI

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Merhaba , sigortanın metal kısımlarında değerinin yazması lazım , veya sigortanın hemen altındaki pcb'de de yazabilir. Diyot için de aynı şeyler geçerli. 1n kısmı yazıyor zaten devamı altta kalmış

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • dfk24 kullanıcısına yanıt
    Hocam ben diyotu kırmızı ile gösterdiğim parça sanıyordum siz galiba mavi ile gösterdigim parca diyot diyorsunuz. Tam bilmiyorum kusura bakmayın.
    BLENDER ELEKTRONIK KARTI

• Kırmızıyla işaretlediğiniz direnç yandaki sarı kutupsuz kapasitörün sönümleme direncidir, maviyle işaretli olan motor devrini düşüren diyot. Sigortanın sağındaki siyah ise kare parça ise köprü diyot, o da kısa devre olmuş olabilir.
  • Evet mavi kutu içerisindeki diyot. Diğeri de direnç zaten. Hatta direncin hemen altında değeri bile yazıyor. 330kohm okuyorum ama emin değilim açı kurtarmıyor.

Zaten 5 tane malzeme var :D sigortayı değiştirin , köprü diyot sağlamdır diye düşünüyorum. Kapasitörlere zaten bişey olmaz. Direnci de değiştirin. Tek diyotu da değiştirin.

Elinizde Multimetre varsa sağlamlık kontrollerini yapın. Belki birkaçı sağlamdır bilinmez....

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cevaplar için teşekkür ederim. Yarın yapmaya çalışacağım.

• Bir hatırlatma,
    Kartın bu kadar kararması basit bir sigorta atmasından daha fazlasına işaret ediyor. Benim tahminim cihazı uzun süre zorlayarak çalıştırdıysanız motor sargıları aşırı ısınıp kısadevreye düşmüş olabilir. Bu durumda parça değiştireniz bile sonuç yine hüsran olur. Motorda ağır bir koku oluşmuş mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    Evet motordan da karttan da ağır bir koku geliyor.

Peki ne yapmalıyım motorda sorun olup olmadiğini anlamak için ?

• Motorun durumunu anlamak için ekipman ve tecrübe gerekir. En basit haliyle sargıların durumunu gözle kontrol edebilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam o zaman ben kartı tamir edeyim çalışırsa çalışır çalışmazsa da ya yeni motor alırım ya da yeni blender. Teşekkür ederim.

• motor büyük ihtimal dc motor direk kartsız denemek için herhangi bir fişli kablonun bir ucuna diyot bağlaman gerek direk 220 verdiğin zaman sağlamsa da anlamaz sın

https://www.youtube.com/watch?v=0s25BFJyOf4 surda belki az biraz fikir sahibi olabilirsiniz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.