Şimdi Ara

biyoloji özet

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
3
Favori
1.079
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar biyolojiyi tekrar edecegimiz onemli notlari olan paylassin veya herkes bir tane onemli gordugu bilgiyi yazarsa cok iyi olur simdiden tesekkurler.

*Toprak solucani ve mürekkep baliginda kapali dolasim gorulur.

*kalp üç tabakadan olusur perikart>miyokard>endokard

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kolesistokinin hormonu safra salgılanmasını sağlar..
  • Safra yagda emilen a-d-e-k vitaminlerinin emilimini arttirir..

• Süzülme sirasinda atp harcanmaz

• ''Sünger ve sölenterelerde özel bir boşaltım organı bulunmaz. H2O CO2 ve NH3 gibi atıkları vücut yüzeyinden difüzyon ile atarlar.''

''Omurgasızların ilk özelleşmiş boşaltım organı yassı solucanlarda bulunur.''

''Planaryalardaki boşaltım organı Protonefridyum'dur. Pronefridyum su atılımı için özelleşmiş bir organdır ve silli alev hücreleri + boşaltım kanalından oluşur. Su bu şekilde atılırken CO2 ve NH3 vücut yüzeyinden difüzyon ile atılır.''

''Yassı solucanlarda ise Nefridyum adı verilen boşaltım organı vardır. Kirpikli huni ve kılcal damarlarla sarılı boşaltım kanalından oluşur.''

Zehir Sırasına göre; Amonyak>Üre>Ürik asit

''Amonyak atılımı sırasında çok fazla su gerektiği için karada yaşayan canlılar, amonyağı üre veya ürik aside dönüştürür.''

Üre : Memeliler, ergin kurbağa
    Ürik asit: Sürüngen kuş böcek

BOŞALTIM İLE İLGİLİ TEMEL NOTLAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Warner Bross -- 19 Haziran 2014; 22:52:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: haken61

kolesistokinin hormonu safra salgılanmasını sağlar..

Sekretin hormonu safra üretimini ve salgılanmasını kolesistokin ise safra salgısının onikiparmak bağırsağına dökülmesini sağlar.

• ygs öncesi bi arkadaş paylaşmıştı ygs notlarını içerir buyrun. not: sistemler, bitkiler, kalıtım yok, bi 16-17 soruluk kısım var ama, iş görür gayet sade ve iyi.

https://yadi.sk/d/hUaURPoGU9EV4
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.