Şimdi Ara

Birkaç tane mat1 sorusu ( Permütasyon - Kombinasyon )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
1.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Birkaç soruda takıldım arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

Soru 1 : {2,3,4,6,7,8} kümesinin elemanları kullanılarak yazılabilecek rakamları farklı altı basamaklı sayılardan kaç tanesinde tek rakamlar kendi içinde, çift rakamlar kendi içinde büyükten küçüğe doğru sıralanır?

Cevap : 15

Soru 2 : Özdeş 12 kalemin 3'ü A kutusunda, 4'ü B kutusunda ve 5'i de C kutusundadır. Bir öğrenci bu kutulardan 3 kalemi kaç farklı biçimde seçebilir?

Cevap : 10

Soru 3 : 3 evli çiftin bulunduğu 12 kişi arasından bir evli çiftin bulunduğu 4 kişi kaç farklı yolla seçilir?

Cevap : 141

Soru 4 : Anne, baba, iki kız ve bir erkek çocuktan oluşan bir aile, biri 3 kişilik diğeri 2 kişilik bir oturma grubuna kız çocuklar yan yana olmak üzere kaç değişik şekilde oturabilir?

Cevap : 36

Uğraşan arkadaşlar için şimdiden teşekkür ederim.

• 1. Suruda çift rakamları tek bi şekilde dizebiliyoruz.Arasındaki boşluklara tek sayılar gelecek •2•4•6•8• 3'ü koyabileceğimiz 5 yer var. 3 ü koyduktan sonra 7yi koyabilecegimiz 6 yer var. 6.5=30 şekilde sıralanır bunun yarısında 5 7 den önce gelir 30/2=15

Güzel sorular,diğerlerine eve gidince bakayım kagıt kalem yok suan yanımda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Centaureea -- 29 Aralık 2015; 19:12:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Centaureea C kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler kardeşim bu soruyu anladım. Eline sağlık.
  • 2. Soruda ayıraç yöntemiyle çıkıyor 5!/3!.2!=10
    •/•/• burda 3 torba 3 te kalem var hepsi özdeş oldugundan tekrarlı permutasyon yapıyoruz

4.suruda kızlar 2 kişilik koltuga oturur 2! Diğerleri 3lü koltukta 3! Şekilde toplam 2!.3!=12 durum burdan.

Şimdi kızlar üçlü koltuktan birine oturcak ve bunlar yine 2! Şeklinde yer değiştirebilirler,yanındaki koltuga anne baba ve erkek çocuktan birini seçmeliyiz yani 3ün 1lisinden=3 ve bu sectiğimiz kişi ya 1.koltuga yada 3.koltuga oturabılır burdanda 2 ihtimal toplam 3.2.2=12 diğer iki koltuktakıde yer değiştirebilir 12.2 den =24
    24+12=36 farklı sekilde otururlar.
    Anlatmayı becerebıldımmi bilmiyorum umarım anlamıssındır.

3.soeuyu 240 buluyorum,ben de merak ettim çözeni bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Centaureea -- 29 Aralık 2015; 22:08:14 >
    3.soruyu nasıl 240 buldunuz hocam bende 129 buluyorum
  • 3 çiften birini seçtim yani iki kişi sectim 3ün1lisinden3 sonra geriye 2 cift ve 6 kişi kaldı. Yani 10 kişi kaldı.2 kişi seçmiştim sonra kalan 10 kişiden 1 kişiyi 10 farklı şekilde sectim.kaldı 9 kişi.1 tanedaha seçicem ama son sectiğim kişinin eşini seçemem yani8 ihtimalvar. 3.10.8=240
    Biraz basit düşündüm,aslında yanlıs yaptıgım bişeyde yok ki?

Hocam hatanızı söyleyeyim ben size.Şimdi siz 10 kişiden seçtiniz ama çiftlerin hepsi evli değilki.Yani o seçtiğiniz kişi evli olmayan kişilerdende olabilir ki 6 kişi evli değil.Yani o seçtiğiniz kişi eşi olmayan kişilerdende olabilir
  • Tamam zaten 1 tane vift sectımya,diğerleriyle ilgili bişey dememiş

• Tamam zaten 1 tane vift sectımya,diğerleriyle ilgili bişey dememiş

• RSnazdrovia R kullanıcısına yanıt
    İyi çalışmalar, turuncu kısımda paydada 2 olması lazım ilk başta unutumuşum editledim şimdi. Soruyu yazan kişi de o kısmı atlamış cevap 129 olmalı.

Birkaç tane mat1 sorusu ( Permütasyon - Kombinasyon )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aflamania -- 30 Aralık 2015; 14:35:33 >
  • Arkadaşlar çok teşekkür ederim uğraştığınız için. Emeğinize sağlık.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.