Şimdi Ara

Bireysel Tüketici Heyeti Masraf Iadeleri Geri Alma Konusu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2.734
Cevap
270
Favori
264.827
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

akbank'tan fotodaki cevabı aldım.
    bununla e-devlet üzerinden talep oluştursam olur mu? yoksa illa ki şubenin olumsuz cevabı olması gerekir mi?

Bireysel Tüketici Heyeti Masraf Iadeleri Geri Alma Konusu
  • Merhaba arkadaşlar sizlere bir sorum olacak. Biraz karmaşık bir durum deneyimlerinizden yararlanmak istiyorum, yol gösterebilirseniz sevinirim.

Acil para lazım olduğu geçen eylül ayında Yapı Kredi Mobil Şubeden 30.000 lira kredi kullandım 30 aylık vadede. 150 lira tahsis ücreti ve 1.85 kredi faizi vardı. Yıllık maliyet oranı %30 gibi fahişti. Durumun aciliyeti yüzünden çok sorgulayamadım. Hayat sigortası da yapıldı 1527 liraya. Başımızdaki işler yüzünden cayma hakkı süresini kullanamadım. Biraz rahatlayıp durumla ilgilenebilecek kadar iyileşince başka bankadan çok daha iyi koşullarda kredi çekip kapatmaya karar verdim. Ancak hayat sigortasının ciddi bir kısmını iade etmiyor banka. Sadece 40-50 gün kadar kullanılmış olacak bu hayat sigortası ama 1527 liralık sigortanın yarısına yakınını iç ediyor banka (Allianz'la anlaşmalıymış. Allianz komisyon ve gider payı olarak kesiyormuş.) İlgili madde şöyle:

''Sigorta ettiren/sigortalının, 30 (otuz) günlük cayma süresinden sonra sözleşmeden ayrılma talebinde bulunması ve ilgili poliçe kapsamında herhangi bir tazminat ödemesinin yapılmamış olması durumunda; Sigorta süresinin 12 aya eşit veya 12 aydan kısa olduğu sözleşmelerde, işlemeyen günlere ait ödenmiş primler iade edilir.

Sigorta süresinin 12 aydan uzun süreli akdedildiği sözleşmelerde, sigorta ettiren/ sigortalının sözleşmeden ayrılma talebinde bulunması durumunda, alınan primden gider payı ve komisyon düşüldükten sonra kalan risk tutarı üzerinden gün esaslı hesaplanan aktüeryal matematik karşılık tutarı iade edilir. İade tarihi itibari ile varsa ödenmemiş primlerin riske konu tutarı aktüeryal matematik karşılık tutarından indirilir.''

Kısacası vade 12 aydan fazla olunca ben bankanın ve sigorta şirketinin komisyon tutarlarını (ki bu durumda 1500 lira için 600-700 lira civarı oluyor minimum) otomatik olarak kabul etmiş oluyorum. Ancak bu komisyon ve gider paylarının bu kadar fahiş olabileceğini bilemezdim (sözleşmede bu komisyon yüzdesi ve gider payı yazmıyor). 50 günde kapatılan bir kredi için fahiş bir komisyon ve kesinti söz konusu hayat sigortası iadesinde.

Açıkçası zor günümüzde zaten bankanın fahiş oranlarını kabul ettik, tahsis ücretini ve faizleri ödedik ama sonradan böyle bankanın bizi becermeye kalkmasını içime sindiremiyorum.

Sizce nasıl bir yol izlenmeli? Krediyi kapatıp sigorta iadesini aldıktan sonra kalan miktar için tüketici hakem heyetine mi gideceğim? Kazanma şansım ne olur? (Yapı Kredi'nin beni dava etmesi umrumda değil çünkü çok sinir oldum. Umarım dava açar ve üstüne üstlük kaybeder de başkalarının böyle hakkına girmeye kalkamaz bir daha.)

• Bankalar Tefeci zihniyetiyle çalıştıkları sürece bu sorunlar bitmez. Ben ne dersem o. Tefecide öyle değil mi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • TEB den 1.31 faizle 5 sene vadeli 43000tl para çektim. 1500tl hayat sigortası yaptılar. Şimdi bunu iptal etmek istiyorum önce banka ile görüşüp iptalini isteyeceğim daha sonra kendim sigorta yaptirmalimiyim? Bana birşey olursa kredimin yükünü çekecek kimsem yok. Yaptırmalı isem nerden ucuza yaptirabilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Forrestt. -- 16 Ekim 2019; 6:52:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Forrestt.

TEB den 1.31 faizle 5 sene vadeli 43000tl para çektim. 1500tl hayat sigortası yaptılar. Şimdi bunu iptal etmek istiyorum önce banka ile görüşüp iptalini isteyeceğim daha sonra kendim sigorta yaptirmalimiyim? Bana birşey olursa kredimin yükünü çekecek kimsem yok. Yaptırmalı isem nerden ucuza yaptirabilirim?
    https://www.fibaemeklilik.com.tr/hayat-sigortasi/kredili
    https://aegondirekt.com.tr/kredi-hayat-sigortasi-teklifi/sayfalar/indirimli-kredi#

• Vakifbank'tan cankurtaran sigortasini iptal ettirebilen varmi.?vakif emeklilik parayi yatirdi ama güneş sigorta cevap vermedi hala e-devlet üzerinden yaptığım basvuruya.

• emrahturan87 E kullanıcısına yanıt
    Ben aldım.

• feykbey kullanıcısına yanıt
    E-devlet üzerinden basvurdunuz değil mi sizde?vakif emeklilik bir hafta once yatirdi beraber basvurmama rağmen güneş sigorta hala cevap vermedi.biraz daha bekleyelim o zaman.

• Güneş 10 gün sonra yatırdı banada

• feykbey kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Bugün teb müşteri hizmetlerini arayıp sigortayı iptal ettirdim 3 iş gününde hesabınıza geçmiş olur dediler. Sizin verdiğiniz linkte 249tl sigorta çıkıyor teb bankası 1572tl ye yapmıştı.

• garantiden sigorta iptal ettiren varmı
    nasıl yapılıyor

• Merhabalar bugün konut kredisi.kullandim.dask hayat sigortası kullandirim.komisyinu gibi belli ücretler kestiler.
    Hangi ücretlere itiraz edeyim hangilerini geri alabilirim.
    Teşekkür ederim şimdiden

• msimsek93 M kullanıcısına yanıt
    Odediginiz ucretleri yazabilir misiniz. Hangi banka ne kadara ne sigorta yaptirdilar. Tam maliyet acisindan soruyorum

• venomvenom kullanıcısına yanıt
    Kredi kullandirim komisyonu
    Hayat sigortası
    Ekspertiz
    DASK
    Konut sigortası

• Vakıfbanktam 2 yıl önce konut kredisi kullandım. Yasal olmayan sigorta ve paketler 3 bin civarı tuttu. 2 yıl geçmesine rağmen başvuru yapsam bu haksız masrafları geri alabilir miyim?

• quote:

Orijinalden alıntı: painkiller23

Bilgilendirme için çok teşekkürler.İlgili kanaldan eşya sigortası, Ailem Ziraat Güvencesinde Sigortası ve Bireysel Emeklilik sistemi için başvuru da bulunduk bakalım.
    Tüm taleplerimi geri aldım, işlem çok kolay oldu ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. Başta bu konuyu açıp farkındalık yaratan arkadaşım olmak üzere bilgilendirme yapan tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.
  • msimsek93 M kullanıcısına yanıt
    Hayat sigortası ile konu sigortasını iptal edebilirsiniz. Dask exper ücreti ve dosya masrafını alamazsınız.

• ayhand28 kullanıcısına yanıt
    Dosya masrafı yokki hocam bende.ayrica dosya masrafı alınıyor diye biliyorum

• Takip

• Takip

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.