Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları (123. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.644
Cevap
276
Favori
344.882
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 121122123124125
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu saatte nerden takip edebiliyorsunuz merak ediyorum
  • Adnan03 A kullanıcısına yanıt
    Nasıl nerden takip edebiliyorum anlamadım
  • Fonlar göçmüş zarar yazmış demişsiniz ben bugun için söylüyorsunuz diye anladığım için sordum fon fiyatlarının bugun getirisini görebiliyormusunuz diye
    Çoğu şirketin tarih aralığı vererek performans değerlendirmesi vardır. Eğer şirketinizin böyle bir sayfası yoksa, çok kullanıcı dostu olmamakla birlikte SPK’ya bakabilirsiniz.

https://www.spk.gov.tr/SiteApps/PortfoyDegerleri/YatirimFonlari/E
  • Merhabalar, bes te yeniyim,
    Geçen ay fon değiştirdim,
    Anadolu hayat Bono fonu %20
    Anadolu hayat Altın fonu %80
    Fon dağılımım bu şekilde,
    Yalnız son haftalarda altındaki yükselişe rağmen fon birikimine yansıma olmuyor. Tefas programı ile gün gün takip ediyorum değişmekle birlikte mesela iki fondada ufak düşüş,yükseliş ile 5 günlük toplamda % 5 civarı artış olmuşsa bu yansımamış. 3 te 5 tl şeklinde yansıyor.
    Sistemsel yavaşlamamı yada bu fon işleyişi nasıl oluyor.
  • nötron716 N kullanıcısına yanıt
    Hangi tarihte altın fonunun aldığınız önemli. Son 2 haftada gram altın 310₺'den 340₺'ye geldi. Ama 1 ay önce de 330₺ seviyesindeydi.
  • Fon değişikliğim 10.03.2020 tarihli,
    Bu tarihten sonra yansıyan miktarlar var ama son iki haftaki yansımalar yavaş gibi,
    Örneğin iki gün üst üste toplamda yüzde 3 artış olduysa yanısıdığını söyleyemem
    10 Mart'ta altın 326 küsür ₺. Dün 342 küsur... Getiri %5,05.Aynı dönemde altın fonunuz %4,04 getirmiş. Altın fonlarında (yanılmıyorsam) %10 kadar kira setrtifikası oluyor. Aynı dönemde diğer fonunuz (-%1,73). Oradan gol yemişsiniz.

Altın fonunun bugün gördüğünüz fiyatını şöyle hesaplıyorlar: Dün 17.00'daki ons altın fiyatını, dün öğlen Merkez Bankası'nın açıkladığı dolar kuruyla çarpıp grama çevirip hesaplıyorlar. Yani günlük bakıyorsanız, bu yüzden gecikme olabilir.

Not: Altın fon, 1 ayda altının %20 altında kalmış gibi görünüyor. Ama son 1 yıla bakınca da gram altın %47,0, Anadolu'nun altın fonu %46,7 getirmiş.
  • Teşekkürler bilgi için,
    Aslında daha önce Gelişmiş Ülkeler Değişken Fon (AH6) kullanıyordum. Covid19 un piyasa dengelerini alt üst etmesiyle ciddi kayıp yansımaya başladı. Altın fonuna geçtikten sonra kayiplar yeniyeni kapandı, artıya geçmeye başliyorum.
    En iyisi piyasa takibine devam ama bir süre günlük fon takibini bırakmak 😀
    Aynen öyle. Cosef ilk günden beri “panikle hareket etmeyin. Yanlış yaparsınız” diyor. Aynı fikirdeyim.
    Bence şunu düşünün “3 ay sonra, 6 ay sonra, 1 yıl sonra nasıl bir dünya ve Türkiye olacak? Faizler, enflasyon, işsizlik, Bıst100, Nasdaq, altın, dolar vs ne olacak?” Buna göre yatırımlarınızı şekillendirin. Anlık rüzgarları bizim yakalama ihtimalimiz pek yok. Bunları kovalamayalım, hata yaparız. En azından benim için böyle.
  • Eurobond fonlarım zarar ama altın fonu yükseldi sizce altında kar realizasyonu olabilir mi sizce altın fonunu bir müddet likite almalımıyız
  • Herşeyi geçtim de bu virüs olayı cok uzar ve ekonomi daha da bozulursa bes lere bir cekiduzen vermek hatta bir süre hesaptaki paraları alıkoymak gibi bir yol izlenir mi, bu beni ciddi şekilde tedirgin etmeye başladı, pandarosa böyle birşey mümkün mü ..
  • antireis A kullanıcısına yanıt
    Olmaması lazım. O dediğiniz, sistemin çökmesi. O zaman da tek başına BES'e el konmaz zaten. Mevduatımıza da, fonumuza da el konur. Gayrimenkulümüze ve arabamıza kadar yolu var.
    Ama BES'in piyasa yapıcı özelliği olduğu için, (varlıklara el konacaksa bile) en son sıradadır. Tabii bu benim kendi düşüncem.

Ben zaten kriz çok derinleşirse; el koymak yerine, para basıp enflasyonu körüklemryi tercih ederler diye düşünüyorum.

Biz ailece ne BES'imizi(ki hemen hemen tüm birikimimiz), ne banka hesabımızı ellemedik. Ne olur ne olmaz diye 2 kg kuru fasulye, 2 kg mercimek aldık. Onun dışında aynen devam ediyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pandarosa

Olmaması lazım. O dediğiniz, sistemin çökmesi. O zaman da tek başına BES'e el konmaz zaten. Mevduatımıza da, fonumuza da el konur. Gayrimenkulümüze ve arabamıza kadar yolu var.
    Ama BES'in piyasa yapıcı özelliği olduğu için, (varlıklara el konacaksa bile) en son sıradadır. Tabii bu benim kendi düşüncem.

Ben zaten kriz çok derinleşirse; el koymak yerine, para basıp enflasyonu körüklemryi tercih ederler diye düşünüyorum.

Biz ailece ne BES'imizi(ki hemen hemen tüm birikimimiz), ne banka hesabımızı ellemedik. Ne olur ne olmaz diye 2 kg kuru fasulye, 2 kg mercimek aldık. Onun dışında aynen devam ediyoruz.
    Benim de tüm birikimim bes de ve bizde aynı şekilde devam kararı aldık, ödemeleri de durdurmadim, 4 hesap ve 3450 katkı payı ile devam, ben maksimum 3 ay içinde bu işin gündemden düşeceğini düşünüyorum, burada önemli olan en az hasarla atlatmak, teşekkür ederim ilginize

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi antireis -- 6 Nisan 2020; 14:29:51 >

• Devletten önce bu soygun da ben batırmazsam iyi. 2 policede 2 ser fon var. İkisi de 18 ay önce eşitti. Şimdi 2si arası fark 82bin TL. Bir fon bu kadar mı kötü yönetilir.
    Bu dönem çok riskli. "Param batmasın" diyenler para piyasası fonu alıp bekleyecek. Reel olarak kazanamasa bile en azından nominal olarak değeri düşmez. Onun dışındakiler (ben dahil) seçimlerinin sefasını sürecekler ya da cefasını çekecekler.
    CDS 700'lere yaklaştı. Herhalde rekor. Siz bu yüzden kur yükselmesine rağmen dış borçlanma araçları fonunda kazanamdınız.

Zaten kritik müşteriler; hisse fonundan ya da iç/dış borçlanma araçları vs yüzünden para keybedenler... Fonları değiştirip zararı sineye mi çeksinler , yoksa bekleyip "ya daha düşerse" diye strese devam mı etsinler? Herkesin derdi bu. Çok zor bir karar.
    Dün yazdığım şeyi yazacağım. 3 ay, 6ay, 1 yıl sonra nasıl bir Türkiye ve dünya canlanıyor gözünüzde? Hem siyasi, hem ekonomik olarak... Şimdiye kadarki kârımızı/zararımızı değil de beklentimizi göz önünde bulundurarak değişim yapmak lazım. Ama çok zor. En zoru tabii ki gelecek tahmini. İkincisi (tahminimizin sonucuna göre gerekiyorsa) şimdiye kadarki zararı kabullenmek.
    Bu dönem bitene kadar inşallah önce sağlığımızı koruyalım, sonra işimizi, paramızı koruyalım kısmetse. Mal canın yongası.

• Benim kızdığım nokta hala temsilcinin bu fonu direkt dovız ile alakalı olarak soylemesi. Bakalım bekleyeceğiz. Bugun cok düşmese bari
    Orada sektörle ilgili bir özeleştirim olacak. "Dış borçlanma araçlarında ülke riski vardır" diyenler çalışanların maksimum %10'u falandır maalesef.
  • Burası Kaliteli bir forum ve yardımcı olan arkadaslar. Katılmaktan cok memnun oldum. Karşılıklı bilgilendirme ve dayanışma yaparsak kazanclı cıkacagımıza inanıyorum
  • Bugun konustuğum bireysel temsilci okuduğu bir yazıda altın ile ilgili haziran ayına kadar sert düşüş öngörmüş. Ne dersiniz düşüş Olırmu kar realizasyonu yapalım mı
  • 
Sayfa: önceki 121122123124125
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.