Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.914
Cevap
291
Favori
368.439
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yanlış bilgilendirmeye sebebiyet vermemek adına güncellenmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Casper_C -- 14 Ağustos 2014; 12:16:16 >
  • Cevap vermemek için en fazla bu kadar demogoji yapılabilir, bilmiyorum ya da söylememeyi tercih ediyorum da diyebilirdiniz!/Evet bilmiyorum, demogoji yapıyorum,söylememeyi tercih ediyorum...

Devlet katkısının sürekli olacağı yönündeki garantiniz nedir onu da çok merak ettim! Sürekli "%25 getirisi var"ı yineleyip duruyorsunuz, garantisi olmayan bir enstürman, kaldıki sistemde istenen performans (=katılımcı) elde edildiği anda, devlet katkısı da ortadan kalkacaktır, siz bu sürekli olacakmış gibi iddialısınız! Nerden geliyor bu garanti bilginiz?/Siz nerden biliyorsunuz kalkacağını nasıl bu kadar iddalısınız hala sallamaya devam ediyorsunuz ???

Açıkcası ciddi ciddi sizin BES firmalarından birinde çalışmaya başladığınızı düşünmeye başlayacağım! Bana poliçeyi satan sizin kadar ballandırmamıştı sistemi! Evet çok doğru bir tespit tebrik ederim.. Özellikle yönetim bir incelesin özel mesajlarımı benden tavsiye isteyenleri kaç kişiye sattım poliçe inanın hesaplıyamıyorum....

"kulağınızın arkası" gibi seviyesizliğinize ise cevap vermeyeceğim, eleştirildiğiniz anda seviyesizleşiyorsunuz, yazık! Kulağınızın arkası ifadesi genel bir ifadedir. Size direk söylenmiş birşey değildir. Adam orda forexi övüyor.. Benim yanıtlarımdan memnun olmadığınız için size diğer topiği önerdim..Siz önce kendi dalgacı üslubunuza bakın!!!...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Legend_Come_Back -- 2 Aralık 2013; 14:06:32 >

• Casper_C kullanıcısına yanıt
    Sonuç olarak devletin desteğine rağmen, vatandaş bu süreci ister kısa sürdürmek istesin, ister 10 sene ve üstü için yatırımda bulunuyor olsun bu sürecin vatandaş için elem verici bir süreç olacağını düşünüyorum. /Bu yatırım uzun vadelidir. Kısa vadede zarar kaçınılmazdır...

Bir de bu işin sonunda zarar ederlerse ya da ancak verdikleri kadarını alabilirlerse kendileri için büyük hayâl kırıklığı olacaktır. Kimseninin keyfine bozmak istemedim, sadece düşüncemi paylaşmak istedim. Yer yer hatalı bilgi nakletmişsek bile bunları düzelttim. Umarım dediğiniz gibi olmaz...Ve ben olmayacağını umuyorum...

Ne ben bu işe katılmak isteyenlerle aynı görüşte, aynı beklentiler içerisinde olmak zorundayım, ne de bu kimseler benimle aynı görüşte olmak zorundalar... Ok. Fikriniz değişirse yine bekleriz...

• Arkadaşlar ben şunu anladım, bir kişiye ne kadar anlatırsanız anlatın, anlattığınız karşısındakinin anladığı kadardır. Ayrıca ön yargılarla mücadele etmeyeceğim. Bugün inanın işi gücü bıraktım buraya cevap yazıyorum...Bunun üzerine birde iftiralara mağruz kalıyorum...

Bundan böyle sadece doğru düzgün soru soran arkadaşlara yanıtımı vereceğim.. Onun dışında sallayan, önyargılı dinazor zihniyet, arkadaşlara cevap vermeyeceğim.. Yukarda belirttiğim gibi anlattığın karşı tarafın anladığı veya anlamak istediği kadardır...

Kolay Gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Casper_C

Alâkasız konulara girdiğimi düşünmüyorum. Ve kumar bahsinde de aynı fikirde değilim. Sermâyenin para biriminin sürekli değiştirilmesini de şahsen doğru bulmuyorum.

Bu memleket, 1 gecede servetlerinin % 70’i eriyenlere de şâhid olmuştur…

Kırılma sözkonusu değil. Umarım, her ikiniz de lehinize olacak tercihlerde bulunursunuz.

BES sistemini konuşurken konu kumara geldi. ve bahsettiğiniz düşünce ile hareket ettiğimizde altına para yatırmakta kumardır. aksini kimse iddia edemez. altının değerinin 100 liradan 99 liraya düşmeyeceğini kim garanti edebilir ??? kumar oynadınız ve %1 kaybettiniz :)

o servetinin %70 ini kaybedenlerden biriyim. şu anda memur olma sebebimde bu kayıptır. o durumu en acı şekilde yaşayanların canlı örneğiyim.

kimse kırılmasın lütfen. burası bir tartışma ortamı. forum olmasının amacı budur zaten. farklı düşünceler burda fikirlerini yazar ve doğru bilinen yanlışlar düzeltilmeye çalışılır.

ben bu konuyu inanın 10 yıl boyunca hiç düşünmedim. gelen maillere 10 yıl boyunca hiç bakmadım. bir anda bir şimşek çaktı ve ben ne yapmışım diye geriye dönük incelemeye başladım. sonuç üstteki yazıların birine koyduğum hesap özetinde. bunu canlı olarak gördüğüm halde birileri bana BES kötü derse orda durcaksın arkadaşım derim. ben zarar etmedim. edileceğinide düşünmüyorum.

hiçbirşey yapmadan sadece para yatırdığınızda paranız işlenmeden %25 kazanıyorsunuz. daha ne olsun. 10 yıl boyunca 20 bın lıra para yatırdınız. hiç işlem yapılmasa paranız 25 bın. gereklı kıstasları sağladıgınızda bu para komple sizin. siz kavanoza para koydunuz devlette %25 üstüne ekledi. paranız hiçbiryerde işletilmedi. birde işletildiğini düşünürsek rakamlar epey yükselir. ha bu para nerden geliyor diye sorarsanız borsa altın ...vs gibi yerlere bağlı fonlarda işletilerek yapılıyor. onun detayınıda ben bilmem. faizdir veya başka birşeydir...
    ben direk faiz geliri istesem her ay paramı faizde işletirim ve istediğim andada çekerim.
    benim BES ten anladığım evdeki kavanozun yerine geçtiğidir. kazanmak hayaldir diyenede üst mesajlarımdaki belgeyi incelemesini tavsiye ederim.

quote:

Orijinalden alıntı: wellwet

Sorumu size tekrar sormak istiyorum, benim elimdeki tek kaynak olan Garanti Bankası Web sitesi hesaplama aracını sundum size, "safsata" dediniz! Doğru olabilir, Garanti Bankası'nın hesaplama araçları safsata olabilir, lütfen siz doğru hesaplama araçlarını ve kanun maddelerini sununuz bize, ama lğtfen hakaret etmeden, kırıcı olmadan...

Saygılar...

hesaplama araçları sizce mantıklı düşündüğünüzde ne kadar doğru bilgi verebilir ? yani benim 10 yıl sonra cebime ne para gireceğini net söyleyebiliyorsa tüm getiri faizdir zaten. getireceğininde garantisi yok mutlaka.

bana göre her hesaplama aracı yanlıştır. yarın borsanın veya fonun 1 lira iken 100 lira olacağını veya tam tersi olacağını kimse bilemez.

en doğrusu belgedir. ve üst mesajlarımın birinde bu belge mevcut. 123 ayda yatırdığım ve elime geçen net rakamlar belli. bu demek değildirki sizde bu kadar kazanacaksınız. belki fazla kazanırsınız belkide az. net şunu kazanırsınız diyen yalan söylemiş olur. bu durumda bankada yalancıdır. :)

siz hesaplama araçlarını incelemektense konu ile ilgili bir sigortacı ile yüzyüze görüşüp sorularınızı sorarsanız net cevaplar alırsınız. ilgili kanun maddelerini merak ettiğinizde BES kanun maddeleri diye google amcaya sorarsanız size cevaplar verecektir.

şu maddede takıldım bu ne demek derseniz burda cevap verilebilir. BES konusunu sadece burada konuşulanlar olarak algılamayalım. benim BES i araştırmaya başlama nedenimde bir sigortacı ile sohbet etmeye başlamamdır. yoksa 10 yıldır hiç bakmadıgım maillere halende bakmıyor vaziyetteydim :)

•  Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları
  • quote:

Orijinalden alıntı: nabaki

quote:

Sorumu size tekrar sormak istiyorum, benim elimdeki tek kaynak olan Garanti Bankası Web sitesi hesaplama aracını sundum size, "safsata" dediniz! Doğru olabilir, Garanti Bankası'nın hesaplama araçları safsata olabilir, lütfen siz doğru hesaplama araçlarını ve kanun maddelerini sununuz bize, ama lğtfen hakaret etmeden, kırıcı olmadan...

Saygılar...

hesaplama araçları sizce mantıklı düşündüğünüzde ne kadar doğru bilgi verebilir ? yani benim 10 yıl sonra cebime ne para gireceğini net söyleyebiliyorsa tüm getiri faizdir zaten. getireceğininde garantisi yok mutlaka.

bana göre her hesaplama aracı yanlıştır. yarın borsanın veya fonun 1 lira iken 100 lira olacağını veya tam tersi olacağını kimse bilemez.

en doğrusu belgedir. ve üst mesajlarımın birinde bu belge mevcut. 123 ayda yatırdığım ve elime geçen net rakamlar belli. bu demek değildirki sizde bu kadar kazanacaksınız. belki fazla kazanırsınız belkide az. net şunu kazanırsınız diyen yalan söylemiş olur. bu durumda bankada yalancıdır. :)

siz hesaplama araçlarını incelemektense konu ile ilgili bir sigortacı ile yüzyüze görüşüp sorularınızı sorarsanız net cevaplar alırsınız. ilgili kanun maddelerini merak ettiğinizde BES kanun maddeleri diye google amcaya sorarsanız size cevaplar verecektir.

şu maddede takıldım bu ne demek derseniz burda cevap verilebilir. BES konusunu sadece burada konuşulanlar olarak algılamayalım. benim BES i araştırmaya başlama nedenimde bir sigortacı ile sohbet etmeye başlamamdır. yoksa 10 yıldır hiç bakmadıgım maillere halende bakmıyor vaziyetteydim :)

Birikimin ne kadar olacağı üzerine hesap yapan araçların şişirilmiş olduğu konusunda hemfikirim. Ancak benim sorguladığım kısmı, geri ödeme kısmı. Ali Tezel'in yazısında maaş ödemesinde, yaş sınırını 97 olarak aldıklarını okumuştum, başlığın sahibi arkadaşa sorduğumda safsata olduğunu söyledi, garanti bankasının sayfasında da aynı rakamı gördüm ve tekrar tekrar sordum, aldığım cevap "kulağımın arkası" seviyesizliğinden öte geçemedi, işin komik yanı, cevap vermek yerine hakaret etmeyi sürdürdü arkadaş, onun seviyesidir, bir bilgisi varsa paylaşırsa mutlu oluruz, bilgisi yoksa da seviyesizliğine diyecek fazla birşey yok :) Ama ciddi ciddi bu konuda benim bir bilgim yok, bilgi verecek herkese de müteşekkir olurum, taktir edersiniz ki, bu oldukça önemli bir detay!

Yine yanlış algılama olmasın, ben 64 aydır sistemin içindeyim, şu an çıkarsam zararım büyük olacağından çıkmıyorum, ama girecek olanları da uyarıyorum!

• Ali tezel öyle yazmış gidin ona sorun, garantide öyle gördüm gidin ona sorun.. Dalgacı üslubunuzu bırakıp adam gibi sorma erginliğine erişirseniz inanın bir mesafe katedeceksiniz..

Ayrıca başkalarının yazılarına alıntılar yaparak benimle kaçak dövüşmeye çalışmayın varsa derdiniz benden alıntı yapın. İnsanları yanlış yönlendiren, dalgacı üslup kullanan meziyetlerinizin yanında arkadan konuşan dedikoducu karakterinizde ortaya çıktı. Tebrikler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Legend_Come_Back -- 2 Aralık 2013; 15:25:12 >
  • Legend_Come_Back kullanıcısına yanıt
    Bakın, 3 kez kibarca sordum ve siz cevap vermek yerine her seferinde alakasız noktalara çektiniz konuyu!

Böylesine önemli bir detayı bilhassa atlamanız cidden manidar! Bilmiyorsanız, bilmiyorum dersiniz, biliyorsanız, bilgilendirirsiniz, bu konunun uzamasına gerek kalmaz! Kimse sizi niye bilmiyorsunuz diye suçlamaz! Üslubum size dalgacı gelebilir, ama asla sizin gibi seviyesiz olmadım, olmayacağım da! (Kuzum siz beni nerden tanıyorsunuz da, terbiyesiz bir şekilde kişiliğim hakkında yorum yapıyorsunuz? Haddinizi bilin!)

Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki, sizin aksinize, ben sizle dövüşmüyorum, bunu anlamayı denerseniz, alınganlık ve saldırganlık yapmanıza gerek kalmaz! Kalkıp bana cevap yetiştireceğinize, buradakı tüm BES'den emeklilik bekleyenler için son derece canalıcı bir konu olan, maaş ödeme yaş hesabını açıklamayı deneyin. Ben BES şirketlerinin de, sizin de bilhassa bu konuyu es geçtiklerini düşünüyorum, şirketleri anlarım ama sizin bu konudaki ısrarınız takdire şayan!

Sistemin sadece olası faydalarından bahsetmek, ancak sistemin kaymağını yiyen biri için olabilir, ben kaymağını yemenize itiraz etmiyorum, sistemin yanlış-tehlikeli noktalarını da sunmaktır bu forumların amacı, sizden de bunu beklerim...

• wellwet W kullanıcısına yanıt
    Soru şekillerinize bakıp kibarlığınızı tekrar tartın. Ben tekrar alıntı yapmak istemiyorum...

Hiçbirseviyesizlik yapmadım...Bana iftira atacak kadar seviyesizleşen biri varsa oda sizsiniz..!!! İnşallah benim seviyeme çıkarda İnsanları yanlış yönlendirmezsiniz, dalgacı üslup kullanmazsınız, arkadan konuşan dedikoducu ve iftiracı birisi olmazsınız...Yukarda yazdıklarınız gayet net ve açıktır.. Okuyan aklı başında her insan yazdıklarınızdan benim çıkarımlarımı yapar. Ama sadece siz yapamazsınız....Siz ne ilk iftira atansınız nede son. Ama farketmez iftiracılar çöplüğünde yerinizi alırsınız en fazla.

Sonuç olarak ; iftiralarınızdan,dedikoduculuğunuzdan ötürü benden, yanlış yönlendirmenizden dolayı forumdan özür dilerseniz size merak ettiğiniz konuyu detaylarıyla yanıtlarım...
    Yoksa kusura bakmayın.. Bu bir zeytin dalıdır. Tutarsanız ne ala tutmazsanız siz bilirsiniz...

• @wellwet

ödemeleri bitirdiğinizde maaş almak istiyorum derseniz o durumda ne olur bilmiyorum. merakta ettim şimdi :)
    ben toplu para almayı düşündüğüm için toplam para üzerinde hareket ettim hep.
    birde ömür boyu maaş alma durumu çıkacak filan diyorlardı. sanırım sormaya çalıştığınız şey bu. ömür boyu maaş alacağım dediğinizdede yatırdığınız paranın 3-5 katı gibi bi para ödemiyorlardır diye düşünüyorum. ödeseler tabiiki iyidir :)
  • Legend_Come_Back kullanıcısına yanıt
    Sevgili forumdaşlarım, arkadaş sadece bana takmış olduğundan dolayı, son derece önemli bir konudaki, devlet sırrı haline gelmiş önemli verilerini bizlerle paylaşmayacakmış!

Kendisinin keyfi ve forumun çıkarları için, bu bilgiden sizleri alıkoyduğumdan ötürü başta kendisinden, sonra sizlerden özür dilerim :)

Yazdıklarım alaycı gelebilir, sadece bana "kıl" (kelime bulamıyorum belki başka şekilde de ifade edilebilir, haşmetmaapları lütfen alınmasınlar!) olduğunuzdan dolayı, bir çok hakaretin ve kişilik tespitinin üstüne, biz "dedikoducu" kullarınızı bilgilendiriniz lütfen!

Siz bilgilendirin, emin olun, kişilik problemi olan biri değilim, sizden "alaycı" olmayan bir özürü dilemekten erinmeyecek kadar da olgunumdur, bu konuda ciddiyim, buradaki bilgi ettiğiniz hakaretlerden daha değerli, mutlulukla sizden özür dilerim....

....

Sizden ricam, anlamsız bir hale gelen ve gittikçe kişiselleşen bu süreci keselim ve siz lütfen bizleri bilgilendiriniz...

• quote:

@wellwet

ödemeleri bitirdiğinizde maaş almak istiyorum derseniz o durumda ne olur bilmiyorum. merakta ettim şimdi :)
    ben toplu para almayı düşündüğüm için toplam para üzerinde hareket ettim hep.
    birde ömür boyu maaş alma durumu çıkacak filan diyorlardı. sanırım sormaya çalıştığınız şey bu. ömür boyu maaş alacağım dediğinizdede yatırdığınız paranın 3-5 katı gibi bi para ödemiyorlardır diye düşünüyorum. ödeseler tabiiki iyidir :)

@Nabaki,

Başından beri sorduğum soru bu, bu konuda net bir bilgi yok, Ali Tezel'den okuduğumu burda paylaştım (95 yaşına kadar yaşayacağımızı ve 56 yaşından sonra yıllık %3 getiri üzerinden maaş hesabı yapıldığını yazmıştı). Yanlış bilgi paylaştığım söylendi, Garanti bankasında 97 yaşına kadar hesap yapan bir tablo gördüm, bunun da yanlış olduğu söylendi.

Yanlış olabilirler, tek ricam elinde verisi olan varsa doğrusunu paylaşması, bunun için hakaret etmeye, boşu boşuna ortalığa germeye gerek yok. Eğer durum benim dediğim gibiyse bu sistemin adı bireysel emeklilik olamaz, bireysel tasarruf olabilir en fazla! Ve bizim bu sisteme kayıt olacaklara doğru bilgi aktarmamız gerekir, açıkcası ben, ayda 200 TL yatırırken, 350 TL gibi bir maaş alacağım üzerinden kandırıldım sigorta görevlisinden! Şimdi 350 TL yatırıyorum (+%25 devlet katkısı) ama gaanti bankasının hesabına göre 350 mümkün değil!

Sistemin avantajlarını belirtelim ama dezavantajlarını da, görmezden gelip, insanları yanlış yönlendirmeyelim!

• quote:

Sevgili forumdaşlarım, arkadaş sadece bana takmış olduğundan dolayı, son derece önemli bir konudaki, devlet sırrı haline gelmiş önemli verilerini bizlerle paylaşmayacakmış!

Kendisinin keyfi ve forumun çıkarları için, bu bilgiden sizleri alıkoyduğumdan ötürü başta kendisinden, sonra sizlerden özür dilerim :)

Yazdıklarım alaycı gelebilir, sadece bana "kıl" (kelime bulamıyorum belki başka şekilde de ifade edilebilir, haşmetmaapları lütfen alınmasınlar!) olduğunuzdan dolayı, bir çok hakaretin ve kişilik tespitinin üstüne, biz "dedikoducu" kullarınızı bilgilendiriniz lütfen!

Siz bilgilendirin, emin olun, kişilik problemi olan biri değilim, sizden "alaycı" olmayan bir özürü dilemekten erinmeyecek kadar da olgunumdur, bu konuda ciddiyim, buradaki bilgi ettiğiniz hakaretlerden daha değerli, mutlulukla sizden özür dilerim....

....

Sizden ricam, anlamsız bir hale gelen ve gittikçe kişiselleşen bu süreci keselim ve siz lütfen bizleri bilgilendiriniz...

Bu bir özür değil attığınız iftirayı kabul eden bir tutum da değil. Ama neyse diğer iftiracılar (benim bes danışmanı pazarlamacası olma mevzum:)) gibi sizi de sineye çekeriz..

Tek doğru söylediğiniz şey bu mevzuyu artık iki medeni insan gibi kesme mecburiyetidir.

Yine siz istediğiniz için değil ama "nabaki" arkadaşım sorduğu için bu konuyu yanıtlayacağım..
    Şimdi işyerinden çıkıyorum.. Akşam yanıtlayacağım. Maksat diğer arkadaşlarda faydalansın...Detaylı bir yazı yazacağım..Akşam takipte olun

• Bilgilendirirseniz, cidden müteşekkir olurum, benim derdim sizle kavga etmek değil, yanlış olmasını tercih edeceğim, bulduğum sonuçları tartışmak.
  • Bakın benden de sizleri bir tüyo (YKB için geçerlidir) 2 yıl daha sistemde kalma sözü verirseniz, 1 prim de onlar ödüyorlar. Daha önce haberim yoktu, bu ay ayrılma blöfü attım, böyle bir teklifle geldiler, böyle bir hakkım varmış. Bence sizde firmanızı sıkıştırın ;)
  • bes e ödediniz parayla sadece tüpraş alsanız her türlü daha çok kazanırsınız
  • Emeklilik Şartları,

56 yaş ve 10 yıl prim ödeme şartları taşır. Bu şartları tamamlayan arkadaşlar önünde 3 seçenek vardır. Bunlar,

1- Birikimlerinin tamamını bir defada alıp sistemden ayrılabilirler.
    2- Birikimlerinin tümünü veya bir kısmını alarak kalanını programlı geri ödeme şeklinde emeklilik şirketlerinden alabilirler.
    3- Birikimlerinin tümü veya bir kısmını alarak kalanını yıllık gelir sigortasına aktarabilir ve yıllık gelir sigortası sözleşmesi çerçevesinde ömür boyu maaş şeklinde veya belirli bir süre boyunca maaş şeklinde almayı tercih edebilirler.

Hepsini tek tek irdeleyelim.,

1- Birikimlerinin tamamını bir defada alıp sistemden ayrılabilirler. ; Bu seçeneğin mantığı bes sisteminizde ne var ne yok hepsini çekip toplu olarak %25 devlet katkınızda dahil bütün birikiminizi almak. (Ki benim tercihim de bu yönde olacaktır) (Tek kesintiniz %5 kazanç üzerinden stopaj kesintisi olacak)
    2- Birikimlerinin tümünü veya bir kısmını alarak kalanını programlı geri ödeme şeklinde emeklilik şirketlerinden alabilirler. ; Bu yöntem kendi içinde ikiye ayrılır isterseniz sabit süreli emeklilik aylığı veya miktara bağlı emeklilik aylığı...

-Sabit süreli emeklilik aylığı ; Bu sistemde kabaca birikiminizi istediğiniz süreye bölerek aylık alamaya dayanan bir sistem..Kabaca biriken aylığınızı süreye bölerek paranızı almaya dayanan bir yöntem.. Örnek vermek gerekirse 120.000 TL birikiminiz olduğunu varsayalım.. Aylık 1.000 TL almak istediniz. O sözleşme yılında 12.000 TL ayrılır ve aylık 3 aylık veya 6 aylık olarak ödenir.. Sizin seçiminize bağlı olarak.. Geri kalan 108.000 TL ise değerlenmeye devam eder.. Varsayalım 1 yılda %10 kazandınız. 10.800 TL eder. Toplam meblağınız 117.000 TL olur ve 9 yıla bölünerek yıllık alacağanız miktar belirlenir.. Ve bu böyle sürer.. Taki hesaptaki paranız tükenene kadar..

-Miktara bağlı emeklilik aylığı ; Buda çok basit. İstediğiniz aylığı belirleyerek maaşınızı alırsınız...Yine paranız ilgili fonlarda değerlenmeye devam eder. Ve bes teki birikimizin tükeninceye kadar devam eder..

3-Birikimlerinin tümü veya bir kısmını alarak kalanını yıllık gelir sigortasına aktarabilir ve yıllık gelir sigortası sözleşmesi çerçevesinde ömür boyu maaş şeklinde veya belirli bir süre boyunca maaş şeklinde almayı tercih edebilirler.; Aslında bireysel emekliliğin isminin hakkını veren kavram bu.. Bu seçenekte ömür boyu maaş almak isteyenler için oluşturulmuştur. Bu sistem emekli olduktan sonra Yıllık gelir sigortası ile ömür boyu emekli maaşı alabilirsiniz. Bu sistem henüz oturmamıştır. Hazine Müsteşarlığınca onaylandıktan sonra yürürlüğü girecektir.. Bu sistem üzerinde çalışmalar devam ediyor. Muhtemelen 2014 yılında onaylanarak şartlar belli olacaktır...http://emeklilik.egm.org.tr/?sid=41 (ayrıca yine bazı arkadaşların çok sevdiği hesaplama aracı burda da var. Ve burası devletin sitesidir en güvenilir kaynaktır :)

*Bur da esas nokta kişinin seçimleridir. Kimisi parayı toplu alır ev alıp kiraya verebilir veya bununla uğraşmayıp Yıllık gelir sigortası kapsamında emekli aylığı alabilir..

*Ayrıca şuda çok önemli emekli olduktan sonra o zamanki şartlara göre istediğiniz emeklilik şirketinden maaşınızı alabilirsiniz... Yani emekli olduğunuz kuruma bağlı olma durumu söz konusu değil...

*Yine şuan için bizlerin düşünmesi gereken en önemli şey birikimlerimizi nasıl arttırız onun yolunu aramak.. Daha yıllar var önümüzde.. Neticede nekadar çok birikitirirsek ve yatırımlarımızı değerlendirirsek o kadar kazanacağız...

Evet arkadaşlar varsa sorularınız yazın inceleyim...

Hayırlı besler....

• quote:

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

Aman hocam paylaşma böyle şeyleri bes pazarlamacısı sanacaklar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Legend_Come_Back

Aman hocam paylaşma böyle şeyleri bes pazarlamacısı sanacaklar

sanılabilirim doğru söylüyorsun :) ama geçmiş mesajlarıma bakan olmadığımı anlar :) ben durumumu paylaşıyorum ki sonuç görmeyen insanların kafalarındaki soru işaretleri kalksın ayrıca paylaşımlar ve bilgilendirmeler için teşekkürler.

şu yukarıdaki hesaplama aracına girdim ve şu anki birikim ile emekli olsam deyip hesap yaptım.
    ödeme yaşı sonu 100 yaş olarak gösteriyor. ve şu anki birikim ile 70 küsürden başlayan ve sıfıra kadar inen bir maaş ödeme durumu söz konusu.
    bana mantıklı gelmedi. ben paramı toptan alırım daha iyi. yalnız küçük bir ayrıntı alttaki resimdede göreceksiniz.

yıllık reel getiri %1.74
    bu rakam oldukça düşük göründü gözüme. bu ayrıca tartışılması gereken bir konu. yıllık reelde %7 ile %10 arası gelir söz konusu olabiliyorken %1.74 yazılması sonucu maaş olarak ödenecek rakam düşük çıkmıştır diye tahmin ediyorum.

yinede benim için sonuç değişmez. ben paramı toptan alma düşüncesindeyim.

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nabaki -- 3 Aralık 2013; 8:57:04 >

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.