Şimdi Ara

Bir Matlab Sorusu Hakkında Problem

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
966
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Mühendislikte bilgisayar programlama dersinde hoca bir ödev verdi ödevin bir kısmını çözdüm son kısmında takıldım yardımcı olabiliir misiniz acaba ?

Problem: Başlangıçta 100000 m3 su bulunan barajdan, zamanla su kaçakları olduğu da bilinmektedir. Barajdaki su miktarı 75000 m3 den fazla iken kaçak oranı %12, 75000 m3 ile 50000 m3 arasında iken %10, 50000 m3 ile 25000 m3 arasında iken %8 ve 25000 m3 den az olduğunda da %5 olduğu yapılan çalışmalarla tespit edilmiştir.
    Bu durumda 20 yıllık bir zaman süresinde yıllara göre barajda kalan su miktarını ve sızan su miktarını bulan ve aynı grafik üzerinde gösteren bir MATLAB programı yazınız. Not: % ler yıllık ortalama kaçak oranını göstermektedir.

Bu program için ben kodu yazdım çıktı sayfasında ise değerleri doğru olarak okuyabiliyorum ama grafiğini çizdiremiyorum. plot komutu işe yaramıyor.

Barajdaki Su=88000.00 Kayıp Su=12000.00 Yil= 1
    Barajdaki Su=77440.00 Kayıp Su=10560.00 Yil= 2
    ..
    ..
    ..

çıktı bu şekilde gidiyor ama bunları bir de grafiğe geçirmem gerekiyor. Bu konudaki tecrübeli arkadaşlar bana yardımcı olabilirler mi acaba?

• Nasıl yani plot işe yaramıyor?

t-y grafik ekseni olacak, t zaman, y de kayıp su miktarı.
    Senin kayıp su dediğin değerleri bir wektör içine alman lazım.

Tam çıktıyı buraya koyar mısın, sonra da bana özel mesaj at.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.