Şimdi Ara

Bir ışık yılı ışık hızıyla ne kadar zamanda gidilir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
24.118
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • cevap sorunun icinde. 1 isik yili, isik hiziyla 1 yilda gidilir. Hicbir matematiksel ve fiziksel islem yapmadim aksini iddaa eden varsa kapisalim

edit: hemen altimda ki doymamis yag asidi benden 2 saniye once yazmis ama ben onun ustundeyim benim mesajimdan once olmaliydi. gordugunuz gibi herseyin ayarini bozuyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Properties -- 23 Mayıs 2012; 23:31:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 9460800000000 KM gidiliyomuş la bir yılda vay anasını

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doymamış Yağ Asidi -- 23 Mayıs 2012; 23:30:55 >
  • Işık hızıyla gidemezsin, kasma boşuna
  • Arkadaş aslında soru basit ışık yılı bilinen en hızlı yöntemle ne kadar zamanda gidilir. Bir konuda bunu kullanmam gerekiyor ama bir türlü mantıklı bir cevap bulamadım. En mantıklı açıklama burada (http://www.5n1khaber.com/1-isik-yili-ne-kadar-zamanda-gidilir-20170344219 ) bunlarda 18 bin yıl yazmış olabilir mi?
  • Benim biyerde gördüğüme göre ışık hızında gidersen gidicegin yerle mesafe sifirlanir yani aninda gidersin diyordu.

• Zaman görecelidir.

• 1 ışık yılı hızıyla giderseniz; Işık yılı burda bir zaman değil mesafe ölçüsüdür. Işığın “bir yılda” aldığı yolu; yani yaklaşık 9.5 trilyon kilometrelik mesafeyi ifade eder. Işık hızı şu an bilinen ulaşılabilecek en son hızdır. Örneğin 100 ışık yılına hızınızı çıkartabilirseniz aynı mesafeyi 1 yıl yerine yaklaşık 3,6 günde gidersiniz yaklaşık 9,5 trilyon km. Böyle 1 yıl giderseniz de yaklaşık 950 trilyon kilometre gidersiniz.
    Yani 1 ışık yılı ile 100 yılda gideceğiniz yere 100 ışık yılında olan hızınızla 1 yılda gidersiniz...
    10 ışık yılı uzaktaki bir yer için 95 trilyon km denebilir. Siz ışık hızının 4 katına çıkarsanız ( henüz böyle bir hız yok) bu yere 2.5 yılda gidersiniz. Işık hızında gidiyorsanız da 10 yılda gidersiniz. Gittiğiniz yer toplamda 95 trilyon km dir. Hızınız ışık hızının yarısı ise zaman iki katı artar. Yani Gidilecek mesafe yine 95 trilyon km olup sizin hızınız düşmüştür ve gidilen zaman 20 yıl olmuştur. Çünkü artık hızınız ışık hızının yarısıdır...
    Işık yılı mesafeyi sabitler. 9,5 trilyonn km sizin hızınız ise bu mesafeyi arttırır veya azaltır....

Sonuç 1 ışık yılı ışık hızıyla 1 yılda gidilir. 10 ışık hızına ulaşabilirsen 36,5 günde 100 ışık yılı hızına ulaşabilirsen de 3,6 günde gidersin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi expert22 -- 23 Nisan 2017; 22:57:16 >

• hiç antin kuntine girmenin alemi yok aşağıda hesaplıyorum

ışık yılı:10 trilyon km

en hızlı aracımız : 700.000 km/h ile gidebiliyor . bu hızla yolcu taşıdığımızı düşünüyoruz.

1 ışık yılı mesafeye ; 1,653 dünya yılında gidersiniz .

bize en yakın, yaşan olduğu düşünülen proxima ya 7.438 dünya yılında gidersiniz .

meraklısına faydalı bir hesaplayıcı

calculators.io
    Time Dilation Calculator - [100% Free] - Calculators.io
    https://calculators.io/time-dilation/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crow in cornfield -- 18 Ocak 2023; 20:23:28 >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.