Şimdi Ara

Bir başyapıt! The Last of Us Part II - İnceleme (Spoiler Yok) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
1.204
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • haklı olabilirsiniz. yazarken aklıma geldi ama oynayamadığım için ezber birşey söylemek istemedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her oyun 96 puan almıyor kardeşim. Aç metacritiğe bak bakalım. Kaç oyun varmış ortalaması 95 puan ve üstü olan?

Derdiniz ne anlamadım. Bir sürü 75-85 arası puan alan ortalama oyun var.

Ayrıca gereksiz bir beklenti terimi çok saçma. Bir oyun güzelse yüksek puan vermesinler mi yani beklentiye sokmamak için ? Ne yaşıyorsunuz anlamadım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lord Melkor kullanıcısına yanıt
    Anlatmaya çalıştığım şeyi tam anlatamadım sanırım. Başka zaman başka kafa ile okumanı dilerim.

• porsux P kullanıcısına yanıt
    Oynamanı özellikle tavsiye ederim

• Bence tam tersi siz biraz kafanızda kalıplaşmış ön yargıları yıkmaya çalışın

• Bir başyapıt! The Last of Us Part II - İnceleme (Spoiler Yok)

Playstation exclusive ise tabi ki başyapıt olacak

Dostum kesinlikle ön yargılı değilim sadece endişeliyim. Bu oyunun baş yapıt olup olmadığını insanlar hele ki işin erbabı olanlar oynadıktan sonra göreceğiz. Bir çok oyun sever gibi benim de çekincem özellikle ön incelemelerde bol bol puan veren ve abartılı yorum yapan kişi ve platformların insanların yarattığı atmosfer. Firmaların bunları maddi olarak beslendiğini biliyoruz.

Bu oyun tabi ki iyi bir oyun olacaktır, firmanın geçmişinden biliyoruz. Sadece baş yapıt söylemi için erken olduğunu düşünüyorum. Umarım kendimi ifade edebilmişimdir.

Not: Başka kafa ile okursun derken anlatmak istediğim başka bir ruh hali ile okumandı. Yazılı dilde ifadelerde bazen karşındakinin anlatmak istediğini farklı algılama durumu söz konusu olabilir ya da yazan kişi tam ifade edemeyebilir. O sebeple umarım kendimi tam ifade edebildim temennisinde bulunmuştum.

Not 2: Bu arada aynı fikirde olamayabiliriz. Benim için sorun değil neticesinde insanız farklı düşünce ve görüşlerin olması taraftarıyım.

Saygı ve sevgi ile.

• Olay çok basit. Öncelikle başyapıt yazan oyunu inceleyen yani oyunu oynamış olan kişi. Oyunu oynayan kişi buna başyapıt diyorsa kendi için başyapıttır bu kadar basit.

İkinci olarak çoğu oyun(nerdeyse hepsi) erkenden inceleniyor ve puanlanıyor. Hiç biri de 96 puan almıyor. Bu puanlar nadir oyunlara verilen puanlardır. Bunları görüp beklentiye girmekte bir zarar yok.

Sanki her 5 oyundan 4 ü 96 puan alıyormuş kafasına girmişsiniz öyle bir şey yok. 90 puan üstü nadir bir olay hele ki bir oyun 96 puan almışsa birinin buna başyapıt demesini yanlış görmekte ben art niyet ararım

Eyvallah sizin düşünceleriniz saygı duyarım ama art niyetli bir durum yok emin olabilirsiniz. Sadece temkinli davranıyorum.
    Gereksiz uzatmak istemiyorum konuyu. Ben başka açıdan değerlendiriyorum siz başka açıdan.

• Resim çok güzelmiş. Hepsi de üst düzey oyunlar.
  • Art niyet olduğuna eminim çünkü buna temkinli olmak için bir sebep olmalı. Özellikle de 96 ortalaması olan bir oyuna bir editörün başyapıt(Üstün ve kalıcı nitelikte olan usta işi yapıt) demesini anormal görmek art niyettir.
    Gayet saygılı ve makul şekilde yazdım siz hala aynı noktadasınız. Art niyet arıyorsanız art niyetlisinizdir.

Metacritic diyorsunuz orada 80 puan veren de var 100 veren de var. Henüz puanlamamış ve oyunu tekrar oynaması gerektiğini belirten de var.
    Başy apıt deniliyor ise eleştirmenler arasında en fazla 3 bilemedin 5 puan olur. Bu kadar uçurum olmaz, olmamalı.

Geçmişte de böyle ortalaması yüksek oyunlar çıktı sonrasında gördük ki verilen puanlar abartı imiş.

Oyun güzel adım kadar eminim. Sadece habercilik noktasında yapılan abartılı haberlerden gına geldi derdimiz bu.

• O zaman bana bir tane başyapıt göster. Toplam puan farkı da en fazla 5 olsun, iki eleştirmen arasındaki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lord Melkor -- 14 Haziran 2020; 22:40:15 >
    Öyle bir oyun olduğunu sanmıyorum. Eleştirmenlerin tamamının bağımsız olduğu bir dünyada olabilir ama günümüz gerçeklerini göz önünde bulundurursanız talep ettiğiniz durumun söz konusu olamayacağını çok rahat anlarsınız. Ne yazık ki bir çok eleştirmen kalemini oyun firmalarına kiraladığı için bir çok yorumun ve puanlamanın standart sapması olması gereken aralıktan çok uzakta.

• İşte olayı anlayamıyorsunuz. Bunlar sanat eserleri. Tek düzelik beklenemez. Başka bir yayıncı çıkıp 1 puan bile verebilir çünkü bunlar eğlence ürünü. Zevklere hitap eden şeyler.

Benim beğendiğini başkası hiç beğenmeyebilir. Hatta belki de hiç kimse beğenmeyebilir. Bu eğlence dünyasının en önemli özelliğidir zaten.

Metacritic gibi sitelerde olabilecek tüm eleştirmenlerin yorumlarını birleştirip ortalamasını alıyorki genel beğeni hakkında fikir versin.

Ve puanların firmaların ücretlerine bakıyor demeniz için bir örnek lazım. Çünkü ben size aksi örnekler verebilirim. Sizin iddiamız doğru olsaydı en büyük firmalardan olan Microsoft'un veya en büyük stüdyolarda olan activisionın en yüksek puanları alması gerekirdi.

Günümüzün hastalıklarından biri bu sizin yaptığınız. Her şeyin arkasında komplolar aranıyor. Hiçbir şey normal değil. Dünya düz, aşı zehirliyor, 5g öldürüyor, covid Amerika'nın silahı, dünyayı kertenkeleler yönetiyor, aya hiç çıkılmadı vs vs özünde düşünceniz bunlara benziyor.

Sizin bakış açınıza göre her oyun baş yapıt ve sanat eseridir. İster 1 alsın ister 100 puan

Başyapıt dediğin Mona Lisa'dır, Sultan Ahmet camisidir,9. senfonidir, the elephants tablosudur vs vs. Bu eserlere kimse bırak 1 puan vermeyi 80-90 puan veremez. Sanat eseri/başyapıt puanlama konusunda yoruma kapalıdır. Herkesin tabiri caizse aklını başından alır.
    Sizin sanat eseri/baş yapıt anlamında çıtanız farklı ise orasını bilemem.

Hastalık konusuna gelirsek yanlış teşhis doktor. Tanımadığın biri hakkında yazarken lütfen dikkatli olun. Başkası farklı tepkiler verebilir. Size artık cevap yazmayacağım zira.

• Her oyun başyapıttır da demiyorum veya sizin gibi hiçbir oyun başyapıt değildir de demiyorum. Sadece siyah ve beyaz yok biraz griyide görmeniz lazım. Ordaki hastalık kelimesini de bu başlıktaki başyapıt kelimesinin de kullanım alanlarını bildiğinizi düşünerek veriyordum cevapları ama belli ki pek bir şey bilmiyorsunuz. Ayrıca başkasının vereceği tepki kendini ilgilendirir beni değil.

Ve saydığınız başyapıtlar için de kötü yazılar bulabilirim. Çünkü konunun sanat olduğunun farkında değilsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lord Melkor -- 15 Haziran 2020; 2:12:15 >
    Benim sanat, bilim, tarih, siyaset, felsefe ile uğraşım senin yaşından çok daha büyük. Kusura bakma ama sen daha emzikle dolaşırken ben bu konuları çoktan bitirmiştim.

Daha önce de yazdım tekrar yazıyorum aynı pencereden değerlendirme yapmıyoruz. Düşüncene saygı duyuyorum yorum kirliliğine gerek yok sadece burada bazı noktaların abartıldığını düşünüp dostane bir uyarıda bulunmaya çalıştım.

• Malesef o büyük uğraşınız pek bir işe yaramamış. Komplo teorisi kurma seviyesinde kalmışsınız

• İncelemeleyi yolluyorlar ama en önemli ayrıntıları söylemeyeceksin diyorlar. Yok yav ne anladım ben bu işten? Murat Sönmez buna değinmiş biraz. Oyun tam bir çıksın bakarız. Adam birbirine benzeyen tek mekanda inceleme görüntüsü yayınlıyor. Böyle saçma bir şey olabilir mi ne hikayeden, ne de o dolaştıkları dünyadan, ne de başka karakterlerden bahsetmiyorlar. Bunlar nasıl inceleme?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 15 Haziran 2020; 3:18:51 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.