Şimdi Ara

Binanın ortak internet hattına kablosuz modem bağlama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
5.421
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar, forumda access point ya da köprüleme ile ilgili başlıklar var, okudum ama benim sorunum farklı. Yardım ederseniz sevinirim. Durumum şöyle. Apartmana ait ortak adsl var. 4 katlı apartmanda, yeterli olur diye sadece 2. ve 4. kata birer tane kablosuz router konulnuş. Benim evim koridorun en ucunda olduğu için dış kapıya pc'yi dayamadan bağlanamıyorum. Daha sonra durumu söyledim, benim evime hat çektiler. Ethernet kablosunu taktığımda direk bağlanıyorum. Elimde bir adet exper EWM-01 kablosuz modem var. Ethernet kablosuyla her yere taşıyamadığım için kablosuz modemimle ortak hattı kullanmak istiyorum.
    Exper Ewm-01 modem ile bunu nasıl yaparım? Forumda Airties RT-205 için anlatılmış ama arayüzü çok farklı benim modemimin. O yüzden no mode durumuna falan getiremedim modemi, orda anlatılan şekilde yapamadım.
    Yapmak istediğim şey mümkün mü? Mümkünse nasıl yapabilirm?
    Teşekkürler...

• quote:

Orijinalden alıntı: Eversilent

Arkadaşlar, forumda access point ya da köprüleme ile ilgili başlıklar var, okudum ama benim sorunum farklı. Yardım ederseniz sevinirim. Durumum şöyle. Apartmana ait ortak adsl var. 4 katlı apartmanda, yeterli olur diye sadece 2. ve 4. kata birer tane kablosuz router konulnuş. Benim evim koridorun en ucunda olduğu için dış kapıya pc'yi dayamadan bağlanamıyorum. Daha sonra durumu söyledim, benim evime hat çektiler. Ethernet kablosunu taktığımda direk bağlanıyorum. Elimde bir adet exper EWM-01 kablosuz modem var. Ethernet kablosuyla her yere taşıyamadığım için kablosuz modemimle ortak hattı kullanmak istiyorum.
    Exper Ewm-01 modem ile bunu nasıl yaparım? Forumda Airties RT-205 için anlatılmış ama arayüzü çok farklı benim modemimin. O yüzden no mode durumuna falan getiremedim modemi, orda anlatılan şekilde yapamadım.
    Yapmak istediğim şey mümkün mü? Mümkünse nasıl yapabilirm?
    Teşekkürler...

slm.
    no mode felan şart diildir.
    tek yapman gereken dhcp server'i kapat.
    kablosuz ayarlarını yap ağ ismi şifre felan.
    kabloyu modeme tak yayına başla.

• Teşekkürler, modem arayüzünden kapatacağım değil mi bu dhcp server'ı?
  • Hocam, modemi bağlayıp arayüzüne girdim. Dhcp sunucusuna ait seçenekler LAN->Yerel ağ sekmesindeydi. Etkindi. Etkin değil'e getirdim. Ağa bağlandı ama internet erişimi gelmedi. Bi de şu an ben ethernet kablosunu direk hattın verildiği yere takıyorum. Modemi bağlayıp kabloyu da modemin ethernet girişine bağlayınca Ağa bağlanıyor ama ağı tanımlayamıyor windows. Dolayısıyla internet erişimi de olmuyor.
    Yani bu şekilde halledemedim. Başka öneriniz var mı?
  • quote:

Teşekkürler, modem arayüzünden kapatacağım değil mi bu dhcp server'ı?

evet.
    modem arayüzüne girip ordan ayarlıyacaksın.
  • quote:

Hocam, modemi bağlayıp arayüzüne girdim. Dhcp sunucusuna ait seçenekler LAN->Yerel ağ sekmesindeydi. Etkindi. Etkin değil'e getirdim. Ağa bağlandı ama internet erişimi gelmedi. Bi de şu an ben ethernet kablosunu direk hattın verildiği yere takıyorum. Modemi bağlayıp kabloyu da modemin ethernet girişine bağlayınca Ağa bağlanıyor ama ağı tanımlayamıyor windows. Dolayısıyla internet erişimi de olmuyor.
    Yani bu şekilde halledemedim. Başka öneriniz var mı?

slm.
    direkt çalışmadıysa biraz uğraştıracak demektir.
    öncelikle internet olan modemin ip adresini öğren. bunun için pc'ne ethernet kablosunu tak.
    başlat tuşuna tıkla, arama bölümüne cmd yaz açılan komut isteminde ipconfig yaz. orda göreceğin varsayılan ağ geçidi
    internet aldığın modemin ip adresidir. örn. 192.168.2.1 olsun.
    şimdi ap olarak kullanacağın modemin ip adresini diğer modemle aynı grupta fakat farklı bir adres ver. örn. 192.168.2.235 olsun.
    ayrıca elindeki modemin dhcp ayarlarında relay yada dhcp yönlendirme varmı bir bak. varsa diğer modemin ip adresini
    oraya gir. 192.168.2.1 şeklinde.

daha sonra wifi ile bilgisayarın otomatik ip alacak şekilde bağlanmayı dene. bağlanınca aldığın ip lere varsayılan ağ
    geçitlerine felan bir bak. sorun nerde anlarsın.

yine olmazsa pc'ne manuel ip ve manuel dns ver. ip asıl modemle aynı grupta fakat farklı bir ip olsun.
    dns 4.2.2.3 - 4.2.2.5 verebilirsin.

• Çok teşekkürler, bunu da deniycem
  • deneyimini de yazar mısın uygulama başarılı oldumu?
  • Eversilent E kullanıcısına yanıt

Merhaba bende 5 katlı bir bina için ortak internet kullanımı için araştırma yapmaya başladım bana yardımcı olabilirmisiniz, ne tavsiye edersiniz, tavsiye edeceğiniz marka ve modeller varmı. Teşekkür ederim şimdiden.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.