Şimdi Ara

Bilgisi Olanlar Yol Gösterebilir Mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
382
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2 yıl kadar vaktim var dolu dolu geçirmek istiyorum ama internette aradığım sorulara cevap bulamadım.
    Html ve css biliyorum.Web Kodlamayı bir projem olduğu için öğrenmek istiyor veya en kötü ihtimal proje tutmaz ise iş için bilmek istiyorum.
    Şimdi yapacağım projede dinamik bir sayfa olucak.Hem görsellik önemli hemde kullanıcı kayıt , ödeme işlemleri vs e-ticaret platformunda yapılabilecek her fonksiyonu bilmek istiyorum.
    Bu yüzden udemyden araştırmadan"komple uygulamalı web ve 2 tane php + mysql " dersi aldım.Mysql ve php ye göz aşinalığım 7-8 sene öncesinden metin2de hamachi server kurma ilgim oldugundan dolayı aldım.
    Html ve css bitirdikten sonra php ve mysql a geçeyim dedim dersleri dinlerken araştırma yaptım ki popüler sitelerin %90 ı javascript kullanıyor.İş ilanlarıda 100 kişi php arayan varsa 1000 kişi javascript arıyor.
    Bende şimdilik php yi başlamadan bıraktım.
    Şuan html css den sonra javascripti öğreneyim diyorum bu 3ü front end kısmı galiba.Java scripti öğrenirsem veri tabanı işleri için ne öğrenmem gerekiyor javascriptle yazılan site mysql ile veritabanı işlemleri yapılablilir mi?
    Javascript ile yazılan sitenin back endi hangi dil olmalı.
    Uzun lafın kısası kendini ileri seviye çalışan eticaret sitesi yapabilecek bir kişi html + css + javascript öğrendikten sonra buna uygun backend ve veritabanı işlemleri için hangi yolları izlemelidir?
    Ayrıca nerelerden sağlam öğrenebilirim maddı ve zaman vaktim var.

• Karmaşık.

Javascript backend için node.js kullanman lazım.

Node.js mysql kullanabiliyor.

Ancaak. node.js event driven olduğu için ağır cpu tüketen işlerde sıkıntı çıkarabiliyor.

Gerçi sen kendi başına node.js kullansanda başlangıç için yeterli.

Özetle node js.

ve veya MEAN stack öğrenmen lazım.
  • Evet karmaşık :) Cevabın için teşekkür ederim.
    Şu şekil öğrenme sırası doğru mudur sırasıyla
    Front end için : html , css, javascript
    back end:node js , ( aslında php düşünüyorum bulabileceğim fazla kaynak var)
    veritabanı için: mysql.
    Konu güncel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bykadersiz12 -- 16 Mart 2020; 21:4:15 >
  • PHP yi yine de öğrenip birkaç ufak basit uygulama yapman iyi olur cunku Javascript 'in sunucudaki karşılığı PHP.
    Bir de PHP Zend Framework var, cok kullanışlı birşey. Son 5 yılda SAP'a dahi rakip olan Magento eCommerce PHP ve Zend Framework kullanıyor ve KOBİ'lerin bir kısmı Magento kullanıyor. KOBİ deyip geçme, ekonomilerin %60 kadarını oluşturuyor ve diploma formalite değil iş yapabilirline baktıkları için KOBİ'lerde daha kolay iş bulabilirsin. Node.js için cok birşey diyemem, sadece temelini biliyorum ancak deneme amaçlı dahi hiç proje yapmadım, fakat node.js büyük firmalarda kullanılıyor gibi yani bilsen bile oralardan iş alman zor olabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler.Projenin kabasını yapsam yeter.Şimdilik şu şekilde öğreniyorum.Sırasıyla :
    Back end:php. Daha sonra node js
    veritabanı için: mysql. Daha sonra mongo db düşünüyorum.
    Konu güncel.
  • MongoDB cok popüler bir sistem.

Node.js türkçe kaynak araştırdın mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bykadersiz12

Teşekkürler.Projenin kabasını yapsam yeter.Şimdilik şu şekilde öğreniyorum.Sırasıyla :
    Back end:php. Daha sonra node js
    veritabanı için: mysql. Daha sonra mongo db düşünüyorum.
    Konu güncel.
    Database seçiminin mongodb olması için iki kriteri sağlaması lazım.
    1- Data ilişkisel olmayan schemaless bir yapıda mı?
    2- Yatay ölçeklemeye ihtiyacın var mı?

Bu ikisii yoksa basit bir mysql veya postgresql sunucusu hatta sqlite ziyadesi ile işini görecektir. Gerekmedikçe karmaşıklığı artırmamalısın. NoSql mindseti okumaya göre data store etmeyi ve veri tekrarı getirir. Bence bu noktada mysql vs mongodb fazla detay kalır. Sen en az 2 uygulamanı canlıya al sonra mongodb ihtiyacın olan bir an gelirse kullanırsın.

dilden dile atlamak sadece kafanı karıştırır. Once php öğrenip sonra NodeJs öğrenmenin bir faydası olacağını sanmıyorum. On yarım bir tam yapmaz. İş ilanları cok ama tecrüben yeterli olmazsa 1000 ilan da olsa yine almazlar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.