Şimdi Ara

Bilgisayarın Genel İşleyişini Nasıl Öğrenebilirim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
192
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şuan yola algoritmayla başladım sonra dillerin işleyişini öğrenmek için C ile temel bilgimi geliştireceğim. İşletim sistemleri diye bir ders serisi buldum Youtube'de onu izleyip Udemy'den Linux eğitimi alacağım ve kendim de uygulayarak devam edeceğim. Bu sırada Linux üzerinde Java geliştirmeye çalışacağım. Aynı zamanda Linux forumlarında hatalara çözüm arayacağım.

Yolum doğru mu, şimdiye kadar hep damdan düşer gibi Linux kullandım da?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İşletim sistemlerinden önce veri yapıları öğrenmelisin.
    Ağır gelebilir ama ben yine de şuraya iliştireyim: Thomas Cormen'ın Introduction to Algorithms diye bir kitabı var. Güzel kitaptır. Severim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kirmik

İşletim sistemlerinden önce veri yapıları öğrenmelisin.
    Ağır gelebilir ama ben yine de şuraya iliştireyim: Thomas Cormen'ın Introduction to Algorithms diye bir kitabı var. Güzel kitaptır. Severim.
    Veri yapılarıyla ilgili bir ders serisi de buldum. C dili ile veri yapılara giriş dersini aynı anda götüreceğim daha sonra işletim sistemi dersine gireceğim. Dediğim gibi bu konuları derinlemesine öğrenmek istemiyorum sadece kullandığım makinenin işleyişini öğreneyim eğer hevesim devam ederse yine devam ederim.
  • Bilgisayar çok kompleks bir sistemdir. Aşağıda yazacağım dersleri tam anlamıyla (doğru kaynaklardan) öğrenirsen bilgisayarın çalışma mantığını anlamaya başlarsın.
    - Lojik Devreler (mantık kapılarının işleyişi ve bu mantık kapıları ile istenen durumlara göre devre kurma)
    - Biçimsel Diller ve Otomat (Bilgisayarın temelini oluşturan Turing makinesi ve otomatlar)
    - Mikroişlemciler (mikrodenetleyicilerin çalışma mantığı ve Assembly dili ile mikrodeneyleyici kodlama)
    - Veri yapıları (sistem kaynaklarını daha verimli ve sistematik bir şekilde kullanmak için geliştirilmiş algoritmalar)
    - Programlama Dilleri ve Algoritma (temel kod yazma ve algoritma yeteneği)

Bence ilk olarak amacını belirlemelisin. Çünkü bilgisayar kocaman bir ekosistem. Her dalında uzmanlaşmanın imkanı yok.
    Mesela hedefini belirlediğin şeyde linux bilmek sana ek birşey katmayacaksa öğrenmesen de olur. Sadece kullanıcısı olarak da kalabilirsin. Eğer tam bir hedefin yoksa benim tavsiyem deneyerek kendi ilgi alanını keşfetmen.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yağsız Makarna

Bilgisayar çok kompleks bir sistemdir. Aşağıda yazacağım dersleri tam anlamıyla (doğru kaynaklardan) öğrenirsen bilgisayarın çalışma mantığını anlamaya başlarsın.
    - Lojik Devreler (mantık kapılarının işleyişi ve bu mantık kapıları ile istenen durumlara göre devre kurma)
    - Biçimsel Diller ve Otomat (Bilgisayarın temelini oluşturan Turing makinesi ve otomatlar)
    - Mikroişlemciler (mikrodenetleyicilerin çalışma mantığı ve Assembly dili ile mikrodeneyleyici kodlama)
    - Veri yapıları (sistem kaynaklarını daha verimli ve sistematik bir şekilde kullanmak için geliştirilmiş algoritmalar)
    - Programlama Dilleri ve Algoritma (temel kod yazma ve algoritma yeteneği)

Bence ilk olarak amacını belirlemelisin. Çünkü bilgisayar kocaman bir ekosistem. Her dalında uzmanlaşmanın imkanı yok.
    Mesela hedefini belirlediğin şeyde linux bilmek sana ek birşey katmayacaksa öğrenmesen de olur. Sadece kullanıcısı olarak da kalabilirsin. Eğer tam bir hedefin yoksa benim tavsiyem deneyerek kendi ilgi alanını keşfetmen.
    Lojik Devreler, mikroişlemciler, mikrodenetleyicileri falan biraz araştırdım bunlar başlı başına uzmanlık alanlarıymış. Ben sadece ne işe yaradıklarını öğrendim diyebilirim. Şimdi algoritma temeli attım üstüne C ile devam ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: eski_nesil

Lojik Devreler, mikroişlemciler, mikrodenetleyicileri falan biraz araştırdım bunlar başlı başına uzmanlık alanlarıymış. Ben sadece ne işe yaradıklarını öğrendim diyebilirim. Şimdi algoritma temeli attım üstüne C ile devam ediyorum.

Alıntıları Göster
    Bunlar bilgisayar mühendisliğinde gördüğümüz dersler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.