Şimdi Ara

Bilgisayarım artık çok sessiz Nasılmı???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
903
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle bu ses olayına takmamın sebebi heralde eski bir laptop kullanıcısı olmam
    Laptobumu bir masaüstü sistemle takas yaptım ve sisteme yeni bir kasa aldım(cooler master centurion)
    Bu haliyle bilgisayarım traktör gibi çalışıyordu inanın abartmıyorum
    A-)İlk olarak işlemci fanı çok sesli diyerek işlemci fanımı değiştirdim fan olarak 20 YTL ye bunu aldım
    sonuç:Artık ses gidecek diye ümid ederken bir de baktım kii herşey aynı tas aynı hamam
    B:)Sonrasında acaba ekran kartımın fanı bana böle bir sonuç doğuruyor olabilirmi diye ekran kartımı da fansız bir modele değiştirdim
    sonuç:Ama sonuç gene aynıydı
    C)Ardından birde sessiz bir power mı almalıyım diye düşünürken en sonunda karar verdim ve 300w fsp marka 12cm bir psu aldım
    Sonuç: malesef hala çok iyi değildi bariz bir fark olmasına rağmen (Bir yandan da nerde hata yapıyorum diye düşünüyorum)

Biraz sinir olmuş şekilde ve içimden türlü küfürler eşliğinde ulan gitti bi sürü para .... yoluna diye düşünürken son bir azimle sistemi dinlemeye karar verdim işte olay burda koptu ve sistemdeki sesin kaynağının titreşim olabileceğine kanaat getirdim
    1-Power supply ı söktüm camların arasına koymak için aldığım plastik soğuk önleme bantlarını powerın etrafına ufak parçalar halinde yapıştırdım
    2-Kasaya yerleştirmek biraz zor oldu ama başardım
    3-kasanın altına eski bir havlu yerleştirdim
    Sonuç mükemmel daha iyisi olamaz heralde
    İnanın ses namına bişe kalmadı bu arada sistemde 3 adet fan var ve hepsi de tam hızda dönmekte olmasına rağmen

• Bu kadar kasmana gerek yoktu yaw,

Senin sorunun muhtemelen kasa içinde tam hızda dönen fanlar olsa gerek. 5V veya 7V'da çalıştırman yeterli olur bence.

Aldığın işlemci fanını da takarken sürdüğün macuna dikkat et. Çok etkisi olabilir. Ayrıca işlemcinin fanını da sessiz moda getir. Fan devrini biostan kendisinin ayarlamasını sağla veya sesini duyamayacağın devre kadar çek. 60dereceye falan çıkması sorun teşkil etmez.

Ekran kartına pasif taktığına göre problem ordan olamaz.

Kasanın dengesiz olması da ses kaynağı olabilir. Kasanın ayaklarının zemine tam oturması lazım aksi halde titreşim yapar... Havlu koyduğunda bu düzelmiştir ve bu yüzden de ses azalmış olabilir.

Power'dan o kadar çok ses gelmesine ihtimal vermiyorum. FSP ise özellikle oldukça sessizdir. Yok ondan geliyorsa problemlidir...
  • Arkadaşım yazıyı tam olarak okudunmu bilmiyorum ama zaten ben başıma gelenleri ve nasıl çözümler getirdiğimi yazdım
    Ses miktarının fazlalığı veya azlığı kişiden kişiye değişir bazısı için çok olan ses bazısına az gelebilir bu tecrübeyle sabittir
  • Asıl ses kaynağını bulup probleme bilimsel bir çözüm üretmek daha mantıklı bence... Havlu ilerde kirlenir falan uğraşılmaz onunla. Ayrıca powerı da zor takmışsın, ilerde bir problem yaşarsan çıkarıp takmakta yine zorlanacaksın.

Havlu, pencere bandı gibi geçici çşeylere gerek kalmayacak çözümler önerdim sadece.
    Dinleyip dinlememek sana kalmış tabiki...
  • quote:

Orjinalden alıntı: sertdemiry

Asıl ses kaynağını bulup probleme bilimsel bir çözüm üretmek daha mantıklı bence... Havlu ilerde kirlenir falan uğraşılmaz onunla. Ayrıca powerı da zor takmışsın, ilerde bir problem yaşarsan çıkarıp takmakta yine zorlanacaksın.

Havlu, pencere bandı gibi geçici çşeylere gerek kalmayacak çözümler önerdim sadece.
    Dinleyip dinlememek sana kalmış tabiki...

Bilimsel çözümden kastın nedir mesela benim sorunuma bilimsel bir çözümün varmı?
    Havlu konusunda haklısın kirlenme ikimali yüksek zamanla kirlenecektir de ama arada havluyu belirli aralıklarla yıkayarak bu sorunu giderebiliriz
    Pencere bandı bence gayet iyi oldu sonuçta ince bir plastik zaten titreşim önleme bandı denen ürünlerde aynı yapıda

• Bilimselden kartım tabiki bu forumda bu tip dertlerin ortak olarak çoğu kişinin kullandığı sessizleştirme yöntemleridir. Bu yöntemler hemen herkesde aynı sonucu vermiş ayrıca kullanımı zorlaştırıcı etkileri de yoktur. Yukarıda aklıma geleneleri yazdım zaten. Kasa fanlarının Voltajını düşürmek basit ama etkili bir yöntem mesela... İşlemci fanının devrini düşürmek ve ısındıkça artmasını sağlamak, Kasanın 4 ayağının da yere tam oturmasını sağlamak.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.