Şimdi Ara

Bilgisayar Hızı Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, ben 1 yıl önce bilgisayar almıştım.

Özellikleri:
    Intel Pentium CPU G860 3.00 GHz
    4 GB RAM
    64 bit İşlemci
    AMD Radeon HD 5450 Ekran Kartı
    1 GB Ekran Kartı
    Windows 8.1

Ben bilgisayarı ilk aldığımda çok hızlı olduğunu düşünmüştüm. Ne bileyim, fazla bilgisayar bilgim yoktu ama 3Ghz işlemci, 4GB ram filan oyunları High kalitede oynayabilirim sanıyordum. Ancak hiçte umduğum gibi olmadı, mesela yeni çıkan oyunları Bioshock Infinite, Most Wanted, hatta LoL'ü bile en yüksek kalitede oynayamıyorum. FPS 30'lara hatta 10'a bile düşüyor. Ve tabi görüntü kalitesini düşük yapınca oyun oynarken aldığım zevkte düşüyor. Simülatör oyunları bile kasıyor. Feci durumdayım, bilgisayar oynayasım gelmiyor. Bilgisayarlar hakkında bilgim olmadığı için burada sorabilirim diye düşündüm:

Bilgisayarım normalde hızlı mı, ben onu kullanmayı mı bilmiyorum?
    Bilgisayarı hızlandırmak için ne yapmam gerekir?
    Windows XP yapsam, bilgisayarımdaki hız artışı ne kadar olur?
    RAM'i veya ekran kartını yükseltsem hızımda ne kadar artış olur?

Kısacası sormak istediğim, benim bilgisayarımda yeni nesil oyunları en azından High kalitede oynayabilmek için ne yapmam lazım?

• Yeni bilgisayar alman lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soul calibur -- 27 Nisan 2014; 22:05:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: soul calibur

Yeni bilgisayar alman lazım.

Daha bunun taksiti bitmedi
    O yüzden bu bilgisayara yapılacak bir şey olabilir mi diye soruyorum
  • Ekran kartı ve işlemciyi değiştirebilirsin
  • 1. Kesinlikle xp YAPMA
    2. Ekran kartını değiştirmen lazım bütçe verirsen tavsiyede bulunulabilir.
  • Bütçe 1000 TL'ye kadar çıkabilir. Ama siz yine de en iyi seçenekleri fiyat gözetmeden söyleyebilirsiniz.
    Hangi işlemcileri ve ekran kartlarını önerirsiniz?
  • forza26 F kullanıcısına yanıt
    Neden XP yapılmamalı?
  • Anakartının marka modelini bilmiyorum ama 1155 pin olması lazım. Anakartın modelini de yazarsan iyi olur.

İşlemci - 471TL
    http://www.vatanbilgisayar.com/core-i5-3340-soket-1155-31ghz-6mb-cache-22nm-islemci.html

1000 lirayı biraz geçebilirim dersen bu.
    http://www.vatanbilgisayar.com/gtx760-twin-frozr-gaming-oc-gddr5-2gb-256bit-nvidi-geforce-dx111-ekran-karti.html?srt=UP

Geçemem dersen bu.
    http://www.vatanbilgisayar.com/r9-270x-turboduo-gddr5-oc-2gb-256bit-amd-radeon-dx112-ekran-karti.html?srt=UP

Edit----

Neden xp yapılmamalı konusunda ise 2002 yılında yapılmış bir işletim sistemini bırakmanın zamanı gelmedi mi ? üstelik desteği bitmişken ve çoğu güncel oyun desteklemiyorken kullanmanın hiç bir manası yok. Keza performans bakımındanda aynı şekilde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forza26 -- 27 Nisan 2014; 22:35:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: KatilKarpuz

Merhaba arkadaşlar, ben 1 yıl önce bilgisayar almıştım.

Özellikleri:
    Intel Pentium CPU G860 3.00 GHz
    4 GB RAM
    64 bit İşlemci
    AMD Radeon HD 5450 Ekran Kartı
    1 GB Ekran Kartı
    Windows 8.1

Ben bilgisayarı ilk aldığımda çok hızlı olduğunu düşünmüştüm. Ne bileyim, fazla bilgisayar bilgim yoktu ama 3Ghz işlemci, 4GB ram filan oyunları High kalitede oynayabilirim sanıyordum. Ancak hiçte umduğum gibi olmadı, mesela yeni çıkan oyunları Bioshock Infinite, Most Wanted, hatta LoL'ü bile en yüksek kalitede oynayamıyorum. FPS 30'lara hatta 10'a bile düşüyor. Ve tabi görüntü kalitesini düşük yapınca oyun oynarken aldığım zevkte düşüyor. Simülatör oyunları bile kasıyor. Feci durumdayım, bilgisayar oynayasım gelmiyor. Bilgisayarlar hakkında bilgim olmadığı için burada sorabilirim diye düşündüm:

Bilgisayarım normalde hızlı mı, ben onu kullanmayı mı bilmiyorum?
    Bilgisayarı hızlandırmak için ne yapmam gerekir?
    Windows XP yapsam, bilgisayarımdaki hız artışı ne kadar olur?
    RAM'i veya ekran kartını yükseltsem hızımda ne kadar artış olur?

Kısacası sormak istediğim, benim bilgisayarımda yeni nesil oyunları en azından High kalitede oynayabilmek için ne yapmam lazım?

+en iyi oyun ve ram performansı için windows 8 e geç
    +bütçeni söyle ona göre bi ekran kartı al ama en ideali hd7790 280 lira civarı
    +işlemcin lole yeterli
    +ramlerin de yeterli

Bilgisayar bilgim fazla yok, bağışla beni ama önerdiğin işlemci 3,1 GHz benimkisi 3,0 GHz. Aralarındaki fark ne?

Anakartın marka modelini nasıl öğrenebilirim?

Ekran kartı benimde hoşuma gitti, sanırım pahalı olanı alabilirim. Teşekkürler önerdiğin için.
  • 21olcaybaba21 kullanıcısına yanıt
    Anladım, ne bileyim XP daha az ram harcıyor, arkada uygulama açmıyor filan. Sanki bana bilgisyarımı hızlandırmaya yardımcı olur gibi hissettim. AMa son dediklerinizden sonra haklı olduğunuzu düşünüyorum artık. Sanırım en iyisi W8.

Aslında benim için önemli olan LoL değil yani. Sadece bilgisyarımda LoL'den başka oyunlarda oynayabilmek istiyorum kasmadan. Bilgisayarımı sadece LoL oynamak için kullanıyorum, en sonunda sıkılır insan haliyle. En azından yeni çıkmış oyunları ateri oyunu grafikleriyle oynamaktansa yüksek kalitede oldukları gibi oynamak istiyorum. Umarım bir gün bunu yapıcam.
  • quote:

Anladım, ne bileyim XP daha az ram harcıyor, arkada uygulama açmıyor filan. Sanki bana bilgisyarımı hızlandırmaya yardımcı olur gibi hissettim. AMa son dediklerinizden sonra haklı olduğunuzu düşünüyorum artık. Sanırım en iyisi W8.

Aslında benim için önemli olan LoL değil yani. Sadece bilgisyarımda LoL'den başka oyunlarda oynayabilmek istiyorum kasmadan. Bilgisayarımı sadece LoL oynamak için kullanıyorum, en sonunda sıkılır insan haliyle. En azından yeni çıkmış oyunları ateri oyunu grafikleriyle oynamaktansa yüksek kalitede oldukları gibi oynamak istiyorum. Umarım bir gün bunu yapıcam.

tamam işte bütçen ne eğer 280 300 lira civarıysa hd7790 350 lira civarıysa msi gtx750ti
  • 21olcaybaba21 kullanıcısına yanıt
    Bütçem 1000 liraya kadar çıkabilir. Peki bir şey daha sorabilir miyim. Sanki RAM'im de az gibi geliyor bana 4GB yani. RAM'im yeterli midir oyunlar için?
    Windows 1,4 GB'ını kullanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KatilKarpuz -- 27 Nisan 2014; 22:50:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: forza26

Anakartının marka modelini bilmiyorum ama 1155 pin olması lazım. Anakartın modelini de yazarsan iyi olur.

İşlemci - 471TL
    http://www.vatanbilgisayar.com/core-i5-3340-soket-1155-31ghz-6mb-cache-22nm-islemci.html

1000 lirayı biraz geçebilirim dersen bu.
    http://www.vatanbilgisayar.com/gtx760-twin-frozr-gaming-oc-gddr5-2gb-256bit-nvidi-geforce-dx111-ekran-karti.html?srt=UP

Geçemem dersen bu.
    http://www.vatanbilgisayar.com/r9-270x-turboduo-gddr5-oc-2gb-256bit-amd-radeon-dx112-ekran-karti.html?srt=UP

Edit----

Neden xp yapılmamalı konusunda ise 2002 yılında yapılmış bir işletim sistemini bırakmanın zamanı gelmedi mi ? üstelik desteği bitmişken ve çoğu güncel oyun desteklemiyorken kullanmanın hiç bir manası yok. Keza performans bakımındanda aynı şekilde.

bu arkadaşın dediklerini al

• quote:

Bilgisayar bilgim fazla yok, bağışla beni ama önerdiğin işlemci 3,1 GHz benimkisi 3,0 GHz. Aralarındaki fark ne?

Anakartın marka modelini nasıl öğrenebilirim?

Ekran kartı benimde hoşuma gitti, sanırım pahalı olanı alabilirim. Teşekkürler önerdiğin için.

Vereceğim linkde sorunun cevabı mevcut (çekirdek sayısı, çekirdek hızı, iş parçacığı, önbelleği , üretim teknolojisi (nm sayısı) ) ve işlemcin eski bir işlemci i5 ona nazaran eski nesil olsa bile daha güncel bir işlemci.

Senin işlemcin
    http://ark.intel.com/tr/products/53492/intel-pentium-processor-g860-3m-cache-3_00-ghz

i5
    http://ark.intel.com/tr/products/76342/Intel-Core-i5-3340-Processor-6M-Cache-up-to-3_30-GHz

Bunlar kafanı karıştırırsa şöyle bir örnek vereyim.

İşlemci frekansını (GHz) arabadaki motor büyüklüğü olarak düşünürsek.

" Şahinde ki motorda 1.6 litre, Mini Cooper S de 1.6 litre hangisi daha hızlı ? "

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forza26 -- 27 Nisan 2014; 22:58:35 >

• Ram yeterlidir ama bi msi 750ti yada 7790 alinmasi lazim en azinda 660 ti boost ta alabilirsin gereksiz grafikler var artik oyunlarda kapatirsan zevkini cikararak oynarsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Vay, gerçekten şimdi bir şeyler anlamaya başladım. Çok teşekkürler. Dediklerini uygulayacağım.
    Peki son bir soru daha senin dediğin gibi yaparsam, performansta ne kadarlık bir artış elde edebilirim? Farkı nasıl anlatmak istersen analatabilirsin.
  • Barkın B B kullanıcısına yanıt
    Aynen mesela gölgeler bana çok gereksiz geliyor ve inanılmaz fps düşüyorlar bildiğim kadarıyla. Onları sevmediğim için kaldırırım ben. Diğer bir kaç ayarda vardı sanırım kenar yumuşatma gibi, vsync vs. Onları da kapatabilirim belki de.
  • KatilKarpuz kullanıcısına yanıt
    Baya fark edecektir. bu söylediğin sorunları yaşamayacağına emin olabilirsin.
    Pekala, çok teşekkür ederim zaman ayırıp yardım ettiğin için
    Dediklerini kesinlikle uygulayacağım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.