Şimdi Ara

BİLGİSAYAR DİRİLTME ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
454
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 8 yıldır kullandığım Casper 'ın Nirvana NB 15.6 A15YA adlı olan modelini kullanıyorum.İşlemcisi İntel Pentium B19 (gibi bir şey şu an hatırlamıyorum) ekran kartı İntel hd graphics (modelini bilmiyorum).Bana Windows sürümü 8.1 Single Language olarak gelmişti ama ben crackli windows 10 pro yaptım ama yapalı 5 yıl geçti ve 5 yıl içinde bir sürü format attım şu an windows 10 'un 1903 sürümünü kullanıyorum.Altında soğutucu var yüksek fanla çalıştığı çok az oldu (windows 10'un en yüksek performans modunda).İçini hiç açmadığım için Fan tarafındaki Izgara ile yılda 2-3 kere temizlerim.İçini açmadığım içinde termal macunu hiç yenilemedim (8 yıldır neyse o :D).Bataryasından bir tek memnun değilim batarya ölü değil yani %10 da felan kapanmıyor ama 8 yıldır hep şarjda durduğu için bataryaya hak veriyorum.500 GB HDD kullanıyorum ve son olarakda 4 gb rami var.

Batarya alırım.İçini hiç açmadığım için kaç ram slotu var felan bilmiyorum.Bilen varsa ram yükseltmeside yaparım belki.Termal macun uğraştırıcı iş yaparım onuda.HDD yerine ssd olarak değiştirebiliyormuyum ? Zaten bilgisayar çok yavaş değil normal bir bilgisayar gibi hala yani SSD de pek büyük bir sorun değil ama olsa güzel olur.En çok işlemciyi değiştirmek isterdim ama o da imkansız gibi birşey.

Çok uzun yazı oldu umarım okursunuz ve tavsiye verirsiniz
    ScreenShot isteyen olursa verebilirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Up !

• Şimdi sen o cihazın güçlü bir işlemcisi ve ekran kartı olmadıgı için üzülüyorsundur belki ama eğer olsaydı o pc şimdiye yanmıştı 8 sene termal macun yenilemeden kullanılan pc nin çipi yanar senin pc güçlü olmadıgı için fazla ısınma sorunu yaşamamışsın.

Gelelim neler yapılabileceğine, öncelikle pc yi kullanmaya devam edeceksen hiçbir yükseltme yapmasan bile termal macunu değiştirmen lazım pc ciye götürmeni tavsiye etmem ona vereceğine paraya kaliteli bir macun al linkini aşağıya bırakırım, ram ve ssd yükseltmesi yapılabilir ama cihazın muhtemelen çift çekirdek oldugu için program kullanımlarında da fazla güç gösteremiyordur o yüzden i5 işlemciye yükseltmesi de yapılırsa sanırım bi 8 sene daha cayır cayır götürür, batarya da değiştirilebilir, bilinçli kullanımda 4 saate kadar bataryayı kullanabilirsin. Casper eski modellerinde neredeyse istisnasız bütün işlemcileri değişir, sadece kaçıncı nesil diye bakmak için işlemcinin kodunu öğrenmen gerekiyor b950 b960 veya 1000m, değişmek istediğinde de zaten arka kapağı açıp soğutucuyu vidalarından çıkardın mı işlemci karşına geliyor zor bir işlem değil onun sol tarafında ram slotları var üst üste 2 tane koyabiliyorsun ama 1 tane 4gb mı 2 tane 2gb mı ona da baksan iyi olur

-https://urun.n11.com/overclock-urunleri/arctic-mx-4-2019-edition-4-gr-termal-macun-P394841172?utm_source=comp_akakce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel&v=1.92.7

-https://www.n11.com/urun/hi-level-ultra-hlv-ssd30ult120g-120-gb-sata-ssd-998939?magaza=ezgitelsiz&cid=700102&utm_source=aff_go&utm_medium=cpc&utm_term=21

-https://www.letgo.com/tr-tr/i/4gb-ram-ddr3-1333mhz_cedb5546-b13f-4b62-9a2a-3580e14a175f

-https://www.letgo.com/tr-tr/i/intel-i5-3230m-laptop-islemci-3-nesil_2957fb05-6fc3-418b-99f4-63e74e92ed62

• serusvon S kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle önerileriniz için çok teşekkürler.İşlemci modelini biliyordum ama unuttum.Nereden öğrenebilirim ? Son olarakda hiç bir yerde orjinal bataryası satmıyor ve orjinal olmayan bataryalarda yüksek fiyattan satılıyor.Sizin bildiğiniz bir orjinal batarya satan site var mı ?

• bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler dediğinizde işlemci pentium b960 veya celeron 1000m diye yazar.
  • https://www.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/casper-nirvana-nb-15-6-batarya-h36-h36x-a32-h36-batarya-pil-2-yil-garantili-sifir-a-kalitede_pdp_495037539

lınktekı sızın bataryanız oluyor sanırım. windows 10 yerine windows 7 home premıum kullanın. SSD takın ram vs takmanıza gerek yok 5 tl lık ufak sırıngalarda satılan maccunlarda yeterlı olur temizlik sonrası macun yenılemesı ıcın
  • cuhuku C kullanıcısına yanıt
    Windows 8.1 ile gelmişti ama sorun olmaz mı 7 yaparsam ?

Hocam intel pentium b960 sürüm

Hocam 2.nesil i7 de uyuyor mu ? Sadece sormak istedim i7 yapmak istemem.

Son olarak ekran kartını değiştirebiliyormuyuz ?

• oyun oynamayı düşünüyormusun? Ekran kartı yokki değişsin bu şartlarda i7 tavsiye etmem stabil çalışmaz ısınabilir batarya fazla uzun gitmez i5 hem daha ucuz hemde fazlasıyla yetebilecek kapasite de
    Hayır.Oyun pek oynamayacağım ama şarjda kullandığım durumlarda bataryayı çıkarayım mi ?

Kodlama yapıyorum ama html yani pek büyük bir yanı yok.Birde web den androide uygulama kodluyorum ama bilgisayarı zorlayacak hiçbir yanı yok.

Bataryanın açıkcası biraz uzun gitmesiniz istiyorum.Çünkü dizi felan izleyeceğim birde kodlama yapacağım açıkcası bunları bilgisayarı zorlayacak bir yanı olmadığı içinde bilgisayarı düşük güç modunda kullanabilirim.

• Gerek yok şarj aletini sökün %15 olunca tekrar takın %90 olunca tekrar çıkarın ama kesinlikle batarya dolduktan sonra şarj aleti takılı kalmasın bataryanın ömürünü bitirir, ekran parlaklıgını da azaltıp güç tasarrufunda kullanınca 4 saat civarı bir süre veriyor bende de benzer bir model vardı bataryası sıfır değildi ama 4 saat götürüyordu belki sende daha fazla götürür.
    Teşekkürler

• orjınal yazılım ıse kullanmaya devam edın
  • cuhuku C kullanıcısına yanıt
    Yani 8.1 Single Language orjinal yazılımdı ama ben crackli windows 10 pro yaptım.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.