Şimdi Ara

Benim için - Hangi Linux distrosu - (Yeni, Güncel)Linux Mint, Ubuntu ve tüm dağıtımlar (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
2
Favori
8.180
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Taşınabilir bir sistem olmasına rağmen Slax Linux deneyebilirsin.
    177 MB RAM kullanımı ile açılıyor.

32Bit seçeneği de var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kelebekx3

Neden uygun olmadığı ile ilgili ipuçlarını devamında yazmışım. Sistemde RAM kısıt olduğu için daha hafif masaüstü ortamlarına yönlendirmişim. Gerçi Zorin güncel sürümlerinde sanırım Gnome Shell'e geçmiş, bu durumda hiç olmaz. LXDE sürümü devam ediyorsa denenebilir. Xfce, LXDE'den daha kullanışlı olduğu için tercih edilebilir.

Cinnamon'un güncel sürümünde (4.2) cinnamon-settings-daemon eklentilerinin kullanmayacağınız bir kısmını kapatarak 550 MB. civarı RAM kullanımına indirebiliyorsunuz. Güncel sürümde RAM kullanımı öncesine göre zaten bir miktar düşmüştü (açılışta 700 MB. civarına), bu tür düzenlemeler ile daha da düşürerek kullanılabilir hale getirmek mümkün. Benim öneriyi yazdığım sıralarda, Cinnamon sistem açılışında 800-850 MB. RAM kullanıyordu, tabii bu kullanılan sürücüye göre değişebiliyor. Cinnamon-settings-daemon eklentilerini pasifleştirmek gibi işlemler yeni/tecrübesiz kullanıcı için bir miktar karışık da olabilir. Bunlarla birlikte, 2 GB. RAM ve Intel atom işlemcili bir sistem için, Cinnamon gibi 3D hızlandırma kullanan bir kabuk çok da ideal değil. Buna rağmen kullanılabilir mi, evet ama uğraşmaya gerek yok.

Alıntıları Göster
    Doğru diyon ne yapsanda 1 gb yi aşıyor aslında. bide o işlemci adının hakkını hiç vermiyor. xfce en doğru seçenek gibi duruyor bu tür sistemlerde ki bende öyle yapıyorum genelde.

• quote:

Orijinalden alıntı: os_lnx

Linux Mint 19 cinnamon olabilir. Yada 18. Çok minimal bir sistem aramana gerek yok bence.

Alıntıları Göster
    biraz geç oldu makinan yaşıyor mu bilmiyorum ama o makinayı puppy linux uçurur.
  • Arkadaşlar bu aralar hayatımdan google ve microsoftu çıkarmaya çalışıyorum. Elimden geldiğince açık kaynak programlar kullanmaya çalışıyorum. Telefonda androide geçtim ve %80-90 şeklinde açık kaynak kullanıyorum.

işin windows kısmı var şimdi. Benim ve laptopumun özellikleri:
    - Makine mühendisiyim, solidworks vb CAD CAM üzerinde çalışmalar yapıyorum. Bunları linuxta virtual monitor kullanarak win7 ile çalıştırabileceğimi öğrendim. Eğer direkt linuxta çalıştırabiliyor isem lütfen söyleyin.

- Kod bilgim 0'a yakın. anca araştırıp kodları kopyalayıp yapıştırarak birşeyler yapıyorum.

Laptop özellikleri:
    - İşlemci: İntel Core i7- 4710HQ 2.50GHz
    - Ram: 16 GB
    - 64 bit
    - Dahili ekran kartı: İntel HD Graphics 4600
    - Nvidia Geforce GTX 860M
    - 250GB SSD, 1TB HDD var. Windows SSD'de kurulu

Ubuntu olarak araştırdım ama burada çok kötü yorumlar gördüm. Linux mint diyenler var.

1.si yukarıda yazdığım özellikler için tavsiye..
    2.si evde çok kötü bir masaüstü var windows kaldırmıyor. bunu kasmayacak bir sistem tavsiyesi..

yardımlarınız ve cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meetthh -- 14 Ekim 2019; 14:50:38 >

• os_lnx kullanıcısına yanıt
    Çok güzel bir konu açılmış ama seviye hemen pro'ya yükselmiş. Benim gibi webde gezinen, excel kullanıcısı amatör sayılabilecek bir kullanıcı için hiçbir şey ifade etmiyor konuşulanlar. Tencere dibin kara seninki benden kara :)
    Bir kılavuz arıyor benim durumumdaki insanlar, başlangıç için şöyle bir şeyle başlayın, usb den boot edebilirsiniz dener bakarsınız sonra isterseniz değiştirirsiniz, kullandığınız web browserla banka işlemlerinizi linux üzerinde de yapabilirsiniz, ofis için kullanabileceğiniz seçenekler şunlardır vs vs.
    Kısacası, daha fazla insan özgürleşsin dileğiniz çok güzel ama bunun için benim gibi cahillere katlanmanız yetmez aynı zamanda aydınlatmanız lazım.
    Teşekkürler
  • nkaylan N kullanıcısına yanıt
    Bir ara elimden geldiğince anlatıyordum hocam çok haklısın ama google de tek kelime ile aranıp bulunacak şeyleri bile insanlar sorunca kendimi amele gibi hissediyorum ve çok suistimal ediliyor . Bir çok arkadaşta bunu yaşadığı için sanırım bu hale geliyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • loradona kullanıcısına yanıt
    O açıdan da siz haklısınız tabii, bir ara takıldığım excel forumlarında ben de çok gördüm benzerlerini. Neyse yapacak bir şey yok kendi kendimize takılıp öğrenmek en iyisi sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: meetthh

Arkadaşlar bu aralar hayatımdan google ve microsoftu çıkarmaya çalışıyorum. Elimden geldiğince açık kaynak programlar kullanmaya çalışıyorum. Telefonda androide geçtim ve %80-90 şeklinde açık kaynak kullanıyorum.

işin windows kısmı var şimdi. Benim ve laptopumun özellikleri:
    - Makine mühendisiyim, solidworks vb CAD CAM üzerinde çalışmalar yapıyorum. Bunları linuxta virtual monitor kullanarak win7 ile çalıştırabileceğimi öğrendim. Eğer direkt linuxta çalıştırabiliyor isem lütfen söyleyin.

- Kod bilgim 0'a yakın. anca araştırıp kodları kopyalayıp yapıştırarak birşeyler yapıyorum.

Laptop özellikleri:
    - İşlemci: İntel Core i7- 4710HQ 2.50GHz
    - Ram: 16 GB
    - 64 bit
    - Dahili ekran kartı: İntel HD Graphics 4600
    - Nvidia Geforce GTX 860M
    - 250GB SSD, 1TB HDD var. Windows SSD'de kurulu

Ubuntu olarak araştırdım ama burada çok kötü yorumlar gördüm. Linux mint diyenler var.

1.si yukarıda yazdığım özellikler için tavsiye..
    2.si evde çok kötü bir masaüstü var windows kaldırmıyor. bunu kasmayacak bir sistem tavsiyesi..

yardımlarınız ve cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum..
    Kod yazmak programcının işi. Komut yazmak meraklı olan herkesin işi.

MS u ve Google ı hemen çıkaramayabilirsin hayatından. Çok ani ve keskin bir şekilde bunu yapmanın kötü sonuçları olabiliyor.

Doğrudan solid works un yerini almaz ve onun işini yapmaz lakin bu tarafta da hiç yabana atılmaya ak bir 3d modelleme var.

Blender.
    Hani şu işlemcilerin test edildiği. Lakin solid 3d olmaktan ziyade mekaniğe yönelik. Bu yüzden sanal olarak windows Üzerinde çalıştırılabilir. Yada windows ta çalışan uygulamaları gnu/Linux üzerinde çalışan wine gibi bir uygulama denenebilir. Lakin hiç sonuç vereceğini sanmam bu son seçeneğin. Render alman münkün olmaz zaten. Verimli çalışayacağı bir tarafa..
    LM tavsiyem olacaktır sistem olarak. Düşük sisteminide LM 18 xfce olabilir. Sistem özelliklerini göremiyorum şuan cevap yaz modunda yazdığım için. Mesajı sonra düzenlerim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: nkaylan

Çok güzel bir konu açılmış ama seviye hemen pro'ya yükselmiş. Benim gibi webde gezinen, excel kullanıcısı amatör sayılabilecek bir kullanıcı için hiçbir şey ifade etmiyor konuşulanlar. Tencere dibin kara seninki benden kara :)
    Bir kılavuz arıyor benim durumumdaki insanlar, başlangıç için şöyle bir şeyle başlayın, usb den boot edebilirsiniz dener bakarsınız sonra isterseniz değiştirirsiniz, kullandığınız web browserla banka işlemlerinizi linux üzerinde de yapabilirsiniz, ofis için kullanabileceğiniz seçenekler şunlardır vs vs.
    Kısacası, daha fazla insan özgürleşsin dileğiniz çok güzel ama bunun için benim gibi cahillere katlanmanız yetmez aynı zamanda aydınlatmanız lazım.
    Teşekkürler
    Bu yüzden herkes ihtiyacını yazsın buna göre tavsiyede bulunalım dedik.

Ancak ihtiyacı olmayanların tartışması aldı götürdü.

Zaten doğrudan konumuzla alaksı yok tartışılanların.

Bu arada ihtiyacınız olan şey libre office ve LM cinnamon

Söylediğiniz gibi başlangıç rehberi iyi olabilir. Konuyu belki buna göre düzenlerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi os_lnx -- 18 Ekim 2019; 23:9:32 >

SİZİ TAKİP EDECEĞİM RENKDAŞIM
  • İhtiyacım olan tek şey internette gezinirken donma yaşanmaması. Dizi , film ve youtube için kullanıyorum pc yi. uzun bir süre w7 kullandım sonra w10 falan ama laptop zaten eski. Eskisi gibi oyun oynayamıyorum pc yüzünden. Bende windows dışında neler var ve bu işletim sistemleri rahat mı diye kısaca araştırdım. Ubuntuyu çok duydum onu kullandım 1 hafta kadar. Görünüş olarak kolaylık olarak çok hoşuma gitti açıkçası ama pc çok donuyordu. Daha hafif birşey varmı diye baktım linux mint mate önerdiler. Şu an onu kullanıyorum ama tarayıcıda açtığım videolar da ara sıra donmalar , ses-görüntü arasında kaymalar yaşanıyor.
    Benim için - Hangi Linux distrosu - (Yeni, Güncel)Linux Mint, Ubuntu ve tüm dağıtımlar

sizce hangi dağıtımı kullanmalıyım ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-19690FD38

İhtiyacım olan tek şey internette gezinirken donma yaşanmaması. Dizi , film ve youtube için kullanıyorum pc yi. uzun bir süre w7 kullandım sonra w10 falan ama laptop zaten eski. Eskisi gibi oyun oynayamıyorum pc yüzünden. Bende windows dışında neler var ve bu işletim sistemleri rahat mı diye kısaca araştırdım. Ubuntuyu çok duydum onu kullandım 1 hafta kadar. Görünüş olarak kolaylık olarak çok hoşuma gitti açıkçası ama pc çok donuyordu. Daha hafif birşey varmı diye baktım linux mint mate önerdiler. Şu an onu kullanıyorum ama tarayıcıda açtığım videolar da ara sıra donmalar , ses-görüntü arasında kaymalar yaşanıyor.

sizce hangi dağıtımı kullanmalıyım ?
    Sistem özelliklerini bir yazarsanız daha iyi.

Bu şekilde donma olması normal değil. Ben öyle bişey yaşamadım. Sürücü yüklenmemiş yada flash sorunu olabilir. Sistem olarak böyle bi sıkıntısı yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: monarch25

quote:

Orijinalden alıntı: yipmanlimit

Anladığım kadarıyla linux'e geçersem leageo of legends oynayamacağım. Bu oyunu da çok seviyorum arada girip eğlendiğim bir oyun. Aslında tamamiyle windows'dan uzaklaşmak istiyorum ama şuan için mümkün değil gibi. lol için bir kenara windows günlük işlemlerim için de ayrı bir yere linux kurabilirim sanırım. Linux sistemlerini incelediğimde pardus, lubuntu, linux lite, linux mint ve debian beğenilerim arasında oldu fakat bunların hiçbirini kullanmadığım için seçim yapmakta zorlanıyorum. Bunların arasındaki farkları tam bilmiyorum kendim için şu olur diyemiyorum. Bunlar arasındaki fark nedir tam olarak? xfce, lxde, mate, kde hakkında da biraz bilgi verir misiniz?

Eğer oyun oynamayı seviyorsanız, ne yazıkki windows da kalmak zorundasınız, bu yüzdende macera aramayın derim.

Eğer illaki linux sistem kuracağım diyorsanız ben linux mint öneririm. Ubuntu ve linux mint kullandım ve bence linux mint daha sağlam, ubuntuda çok fazla hata alıyordum.

Dağıtımlar kendi içinde dağılıyor. Sizin bahsettiğiniz gibi kde vs. diye
    Temel anlamda bildiğim kadarıyla, aralarındaki en büyük fark ram tüketimleri oluyor. Mesela xfce nin ram tüketimi diğer sürümlere göre daha az oluyor.

Google araştırsanız hemen çıkacaktır karşınıza.

Alıntıları Göster
    benim taktigim iki tane ssd kullanmak.

birinde windows ve sagdan soldan inen oyunlar dll hatasi vermesin diye tum visual c ++ paketleri yuklenmis, bitdefender gibi basit bir antivirus kurulmus ancak mecbur kalindiginda internete baglanan bir makine

digeri ise her turlu isimi yaptigim ve onemli panellere web sunucularima baglanmak ve kredi kartlarimi vs kullanmak icin yukledigim linux dagitimini iceren ssd

hangi isletim sistemini istiyorsam bios boot menuden secip, o hdd yi boot ediyorum

bir ssd ya da hdd uzerinde iki partition da olur ama en guzeli cift ssd ve bios dan boot

eger bu sekilde bir kurulumunuz yoksa ve kredi kartinizi internette kullaniyorsaniz, hacklendigi taktirde problem yasayacaginiz hesaplariniz varsa web sunucunuz vps leriniz falan varsa windows kullanmayin

hicbir windows antivirus programi size antivirus yuklenmemis en dandik linux dagitimindaki guvenligi saglamaz ve verileriniz her zaman riske atilmis olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sturmgewehr44 -- 24 Ekim 2019; 22:57:6 >

• quote:

Kod yazmak programcının işi. Komut yazmak meraklı olan herkesin işi.

MS u ve Google ı hemen çıkaramayabilirsin hayatından. Çok ani ve keskin bir şekilde bunu yapmanın kötü sonuçları olabiliyor.

Doğrudan solid works un yerini almaz ve onun işini yapmaz lakin bu tarafta da hiç yabana atılmaya ak bir 3d modelleme var.

Blender.
    Hani şu işlemcilerin test edildiği. Lakin solid 3d olmaktan ziyade mekaniğe yönelik. Bu yüzden sanal olarak windows Üzerinde çalıştırılabilir. Yada windows ta çalışan uygulamaları gnu/Linux üzerinde çalışan wine gibi bir uygulama denenebilir. Lakin hiç sonuç vereceğini sanmam bu son seçeneğin. Render alman münkün olmaz zaten. Verimli çalışayacağı bir tarafa..
    LM tavsiyem olacaktır sistem olarak. Düşük sisteminide LM 18 xfce olabilir. Sistem özelliklerini göremiyorum şuan cevap yaz modunda yazdığım için. Mesajı sonra düzenlerim.

Alıntıları Göster
    onlari linux da calistirmaya ihtiyacin yok. internete bagli olmayan bir windows partition da onlari calistirmak isini gorecektir. linux kullaniyoruz diye windows dan istifade etmeyi birakmak mantik disi olur diger tum hersey icin linux.

ben normalde free bsd seviyorum ama o sistemi yukleyince saaterce onunla ugrasmak istiyorum diger islerimi aksatiyor

en guzeli kestirme yoldan linux mint yukleyip temasiyla bile oynamadan yapacagimiz esas islerle ilgilenmek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sturmgewehr44 -- 24 Ekim 2019; 23:23:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sturmgewehr44

benim taktigim iki tane ssd kullanmak.

birinde windows ve sagdan soldan inen oyunlar dll hatasi vermesin diye tum visual c ++ paketleri yuklenmis, bitdefender gibi basit bir antivirus kurulmus ancak mecbur kalindiginda internete baglanan bir makine

digeri ise her turlu isimi yaptigim ve onemli panellere web sunucularima baglanmak ve kredi kartlarimi vs kullanmak icin yukledigim linux dagitimini iceren ssd

hangi isletim sistemini istiyorsam bios boot menuden secip, o hdd yi boot ediyorum

bir ssd ya da hdd uzerinde iki partition da olur ama en guzeli cift ssd ve bios dan boot

eger bu sekilde bir kurulumunuz yoksa ve kredi kartinizi internette kullaniyorsaniz, hacklendigi taktirde problem yasayacaginiz hesaplariniz varsa web sunucunuz vps leriniz falan varsa windows kullanmayin

hicbir windows antivirus programi size antivirus yuklenmemis en dandik linux dagitimindaki guvenligi saglamaz ve verileriniz her zaman riske atilmis olur

Alıntıları Göster
    Bu insanların tercihi. Bende hiç windows kullanmıyor değilim ama tüm amaçlar için özgür yazılım kullanmak kullanabilmem en iyisi olur.

• quote:

Bu insanların tercihi. Bende hiç windows kullanmıyor değilim ama tüm amaçlar için özgür yazılım kullanmak kullanabilmem en iyisi olur.

Alıntıları Göster
    dünyada %90 insan windows'un ne derece güvensiz olduğunu bilmiyordur bence belki de duymuşlardır ama yapılabilecekleri bizzat görmemişlerdir. windows'u güvensiz olduğunu bile bile kullanmak gel bilgisayarımı hackle, şifrelerimi patlat, kredi kartımı ele geçir demektir.

bunu bile bile yapmak bile bile lades demektir.

ben de oyun oynamak istediğim zaman windows'a geçiyorum tabii ki ama email hesabıma bile oradan girmiyorum üstelik iki adımlı doğrulama kullanıp artı sms şifresi aldığım halde windows ortamındayken hiçbir şifre kutusuna şifre yazmıyorum o an arkaplanda çalışan ve klavye tuşlarını kaydeden bir pislik mevcut olabilir ya da benden habersiz bilgisayarımın klasörlerinde gezen, ekran görüntüsü alan elemanlar olabilir. bu paranoya gibi görünse de gerçek olma ihtimali gayet yüksek bir durum

bu arada şöyle birşey söyleyeyim mayıs ayında macrium reflect ile aldığım windows imajını şimdiye kadar 6 defa restore etmek mecburiyetinde kaldım. bir keresinde sistemi sadece yeniden başlattım ve fare imleci bulunan bir ekran geldi o şekilde kaldı 40 tane küfürle haydaaaaa diyerek usb stick takıp tekrar macriumdan restore ettim falan

güvenliği bir kenara bırakalım adamlar öyle bir işletim sistemi yazmış ki 20 sene önceki sürümü de aynı şimdiki sürümü de aynı kafasına ne zaman eserse o zaman çöküyor

ayrıca open source alternatiflere çok profesyönel işler yapılmıyorsa alışmak çok kolay mesela photoshop yerine gimp kullanıyorum ve yaptığım basit grafik işleri için gayet yeterli oluyor. en fazla internet bağlantısı olmayan bir windows kullanılır gerekli programlar orada çalıştırılır işte mühendislik programları cad falan photoshop gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sturmgewehr44 -- 26 Ekim 2019; 17:8:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sturmgewehr44

dünyada %90 insan windows'un ne derece güvensiz olduğunu bilmiyordur bence belki de duymuşlardır ama yapılabilecekleri bizzat görmemişlerdir. windows'u güvensiz olduğunu bile bile kullanmak gel bilgisayarımı hackle, şifrelerimi patlat, kredi kartımı ele geçir demektir.

bunu bile bile yapmak bile bile lades demektir.

ben de oyun oynamak istediğim zaman windows'a geçiyorum tabii ki ama email hesabıma bile oradan girmiyorum üstelik iki adımlı doğrulama kullanıp artı sms şifresi aldığım halde windows ortamındayken hiçbir şifre kutusuna şifre yazmıyorum o an arkaplanda çalışan ve klavye tuşlarını kaydeden bir pislik mevcut olabilir ya da benden habersiz bilgisayarımın klasörlerinde gezen, ekran görüntüsü alan elemanlar olabilir. bu paranoya gibi görünse de gerçek olma ihtimali gayet yüksek bir durum

bu arada şöyle birşey söyleyeyim mayıs ayında macrium reflect ile aldığım windows imajını şimdiye kadar 6 defa restore etmek mecburiyetinde kaldım. bir keresinde sistemi sadece yeniden başlattım ve fare imleci bulunan bir ekran geldi o şekilde kaldı 40 tane küfürle haydaaaaa diyerek usb stick takıp tekrar macriumdan restore ettim falan

güvenliği bir kenara bırakalım adamlar öyle bir işletim sistemi yazmış ki 20 sene önceki sürümü de aynı şimdiki sürümü de aynı kafasına ne zaman eserse o zaman çöküyor

ayrıca open source alternatiflere çok profesyönel işler yapılmıyorsa alışmak çok kolay mesela photoshop yerine gimp kullanıyorum ve yaptığım basit grafik işleri için gayet yeterli oluyor. en fazla internet bağlantısı olmayan bir windows kullanılır gerekli programlar orada çalıştırılır işte mühendislik programları cad falan photoshop gibi

Alıntıları Göster
    Çok doğru

Üzerinden epey zaman geçti ama cevap yazayım dedim komutanım :)

Linux Mint kurdum,Libre ofisi de kullanmaya başladım. En güzel yanı hardware konusundaki sıkıntılar bitti kızıma üniversitedeyken aldığım atom işlemcili fansız laptopu kullanmaya başladım sadece bir ssd ihtiyacım kaldı onu da alırsam donanım sorunu da kalmayacak. Linux Mint için yorum yapacak olursam benim gibi sistemin yabancısı biri için sonuç fantastik tam anlamıyla.

Siz yine de başlangıç rehberinden vazgeçmeyin. İnsanlar işletim sisteminin açlığını gideremedikleri için 5-10 bin liraları ödeyip bilgisayar alıyorlar. Mint'i kullandıktan sonra anladım ki ülkede satılan donanımların yarısından fazlası gereksiz tüketim.

Bu arada işyerimde de Linux kullanabilmek için ön muhasebe programının Linux versiyonunu sordum yok cevabı alınca da bulutta çalışan bir program buldum, windows tabanlı program için her gelişinde 200-300 liramı alan eleman yerine buluttan çalışan programa yıllık 600-700 lira ödeyerek işi çözdüm. Eski programdaki verileri bir kere daha para vermeden kendim aktarmayı başardığım anda işyerindeki makinaya da mint kurup tamamen özgür kalacağım.

Teşekkürler.

Not: Buradan linux mint forumunun adminine de bir selam ileteyim. Bir soru sormuşum sonra konuyu takip etmemişim diye benim hesabımı banlamış. Linux Mint konusunda şu ana kadar yadırgadığım tek konu bu oldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: nkaylan

Üzerinden epey zaman geçti ama cevap yazayım dedim komutanım :)

Linux Mint kurdum,Libre ofisi de kullanmaya başladım. En güzel yanı hardware konusundaki sıkıntılar bitti kızıma üniversitedeyken aldığım atom işlemcili fansız laptopu kullanmaya başladım sadece bir ssd ihtiyacım kaldı onu da alırsam donanım sorunu da kalmayacak. Linux Mint için yorum yapacak olursam benim gibi sistemin yabancısı biri için sonuç fantastik tam anlamıyla.

Siz yine de başlangıç rehberinden vazgeçmeyin. İnsanlar işletim sisteminin açlığını gideremedikleri için 5-10 bin liraları ödeyip bilgisayar alıyorlar. Mint'i kullandıktan sonra anladım ki ülkede satılan donanımların yarısından fazlası gereksiz tüketim.

Bu arada işyerimde de Linux kullanabilmek için ön muhasebe programının Linux versiyonunu sordum yok cevabı alınca da bulutta çalışan bir program buldum, windows tabanlı program için her gelişinde 200-300 liramı alan eleman yerine buluttan çalışan programa yıllık 600-700 lira ödeyerek işi çözdüm. Eski programdaki verileri bir kere daha para vermeden kendim aktarmayı başardığım anda işyerindeki makinaya da mint kurup tamamen özgür kalacağım.

Teşekkürler.

Not: Buradan linux mint forumunun adminine de bir selam ileteyim. Bir soru sormuşum sonra konuyu takip etmemişim diye benim hesabımı banlamış. Linux Mint konusunda şu ana kadar yadırgadığım tek konu bu oldu.

Bu yazınızı okuyunca Geçenler Anlatıyor diye bir yazı dizisi aklıma geldi.

Ban konusuna gelince düzeltmeye çalışırız. Kelebek pek öyle şeyler yapmaz ama neyse.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.