Şimdi Ara

Batum Nasıl bir yer. (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
47
Cevap
4
Favori
23.528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar korkudan otelde bile kalamamislar. Herkes sizi soymaya ve dolandirmaya calisiyormus. Korkunc bir yer sakin gitmeyin dediler hatirlamak dahi istemiyorlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Toplam 1.5 ay yaşadım Batum'da, batumda 1.5 ay yaşayabilmek için 2 kez Türkiye'ye dönüp bi nefes almam gerekti. Her seferinde bu kez yapabilir miyim acaba diye tekrar gittim, ama nafile, alışılacak hiç bir yanı yok. Çünkü yaşanacak yer değil.

1- İnsanları resmen ayı,

2- Şehrin heryeri döküntü binalar, içiniz kararıyor caddelerde gezerken,

en işlek caddesinde bile kaldırımların toprak olduğu yerler var.

3- Türkler'i hiç mi hiç sevmiyorlar, sokağa çıktığınızda Türk olduğunuz anlaşılıyorsa heryerde size düşmanca bakan gözler var. Bir millet bu kadar mı nankör olur demeden geçemiyor insan, çünkü Türk turistler Batum'a akın etmeye başlamadan önce açlıktan ağızları kokuyormuş cidden ve hala öyle sayılır.

Başka ülkelerede gittim daha önce, bir ülkede yabancı turistseniz sokağa çıktığınızda cebinizde +1 puan vardır. Ama Gürcistan'da sokağa çıktığınızda cebinizde -1 puan var kesinlikle.

4- Eğitim seviyesi yerle bir, cehalet diz boyu,

insanlar çok cahil, eğitim seviyesi çok aşırı düşük, ingilizce bilen hiç yok neredeyse.

5- Benzin, sigara, içki ve iphone, et gibi 3-5 parça ürün dışında ucuz hiç birşey yok. Özellikler ev kiraları çok pahalı, 50 metrekare eve 500$ kira çekiyorlar. Böyle biryerde 50 metre eve 1000 TL+ kira insanın içine oturuyor.

6- Hukuk, adalet vs yok.

Bir kavga vs bir olayınız oldu, karş taraf gürcü ise kesinlikle haksızsınız, haklı olsanız bile. Adalet, hukuk diye birşey yok. Polislerden de korkun, olmadık işler açabilirler başınıza. Olmadık yere trafik cezası vs yiyebilirsiniz vs.

7- Turist devirme sanatı dışında hiç birşey gelişmemiş,

Uçak bileti satan bir seyahat acentasında kredi kartı geçmiyor, şaka gibi :)

Evlere yemek servisi vs diye birşey yok.

8- Şehirdeki herşey gelen Turistleri (özellikler Türkler'i) devirmek üzerine, adam akıllı iş-güç üretim vs yok, adamlar akşama kadar aylak aylak gezip onun bunun sırtından geçinmeye, 1-2 turist kazıklayıp yaşamaya alışmış. İşin kötüsü orada iş yapan Türkler'in çoğuda aynı Gürcüler gibi olmuş, sakın ola Türk diye güvenmeyin ordaki Türkler'e onlar daha tehlikeli...

Kadın için gidiyorsanız kesinlikle gitmeyin, çünkü;

- Gürcülerin güzellik ortalaması yerle bir, Türkiye'nin güzellik ortalaması kesinlikle Gürcistana bi 5 basar.
    - Özbek, Kırgız, Tatar, Kazak, Azeri hatunlarda var, bunlar Tr'de de var zaten,
    - Rus, ukraynalı, moldov hatunlarda var, bunlarda kendi ülkelerinde iş yapamayan döküntüler, buraya dolmuşlar.

Yani kesinlikle Türkiye'de orada olduğumdan daha iyi hatunlarla birlikte oldum hem daha ucuza geldi, hem güven içersinde...

İlla hatun için biryerlere gitmek istiyorsanız gibin Moldova'ya, Ukrayna'ya.

Kısacası, Batum (Gürcistan) ne harcayacağınız paraya ne de zamana değecek biryer. Gidilecek hiç bir yanı yok.

Gitmeden önce bende internette çok araştırdım, öyle eğlenceli, böyle iyi falan yorumlar vardı o yorumlara aldandım. O yorumları yapan arkadaşlar nerede, nasıl bir şehirde, nasıl bir mahallede yaşıyor bilmiyorum ama İzmir'de yaşayan ben için batum çöplükten başka birşey değil.

Hiç bir şehirde yaşayan arkadaşları küçümsemiyorum ama, Batum hakkında bu kadar övgü oluşmasının nedeni bana göre Artvin'li ve Rize'li arkadaşlar. Rize ve Artvin kendi halinde, pek eğlence mekanı, ortam vs olmadığı, ciks hatunların pekte bulunmadığı şehirler olduğu için buralarda yaşayan arkadaşlar için Batum bir cennet gibi gözüküyor, buradan da tüm Türkiye'yi yanıltan bir yorumlar silsilesi ortaya çıkıyor. Ama bi İstanbul, Ankara ya da İzmir vs diğer illerde yaşayan insanlarımız için Batum büyük bir hayal kırıklığından başka hiç birşey olmayacaktır.

Zamanınızı ve paranızı boşa harcamaya gerek yok, ama illa bi çeşitlilik olsun bi gidim göreyim diyorsanız gidin, ama çok temkinli olun ve büyük beklentiler içine girmeyin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi freebett -- 6 Eylül 2013; 16:46:53 >
  • ukrayna moldova rusya azerbaycan gezdım
    batumun ne kıevden ne ksınıevden nede st petersburg yada moskovadan guvenlık olarak hıc bır farkı yok
    sadece bu saydıgım ulkelerın baskentlerı kadar gelısmıs degıl
    ama azerbaycan ve dıger turk cumhurıyetlerı dersenız
    ozellıkle azrbaycan cıddı manada tehlıke altındasınız
    bakude otel odasında bıle guvende sayılmazsınız

ama batumda ne caddede ne otelde nede eglence yerlerınde hıcbır guvenlık sorunu yok
    kazıklanma v.s hıc oyle seylerlede karsılasmadık

olumsuz yazanların oraya gıttıklerınden suphelıyım
  • Türkiye'ye ve Türk insanına alışık olan , sıcak insanların olduğu Karadeniz insanına benzer özelliklerde olan bir yerdir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Be Happy

Türkiye'ye ve Türk insanına alışık olan , sıcak insanların olduğu Karadeniz insanına benzer özelliklerde olan bir yerdir

+1000
  • quote:

Orijinalden alıntı: cc_cihan

ukrayna moldova rusya azerbaycan gezdım
    batumun ne kıevden ne ksınıevden nede st petersburg yada moskovadan guvenlık olarak hıc bır farkı yok

ama batumda ne caddede ne otelde nede eglence yerlerınde hıcbır guvenlık sorunu yok

Bir üstteki mesajla tamamen zıt değerlendirmeler bu kadar zıt yorumlar hangisine inanacağımızı şaşırtıyor açıkcası

• karadeniz insanının neresi sıcak kanlı?? kuzeydekiler kadar asık suratlı insan görmedim ben. her an kavga edecekmiş gibiler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: merkep

karadeniz insanının neresi sıcak kanlı?? kuzeydekiler kadar asık suratlı insan görmedim ben. her an kavga edecekmiş gibiler..

Bahsettiğiniz gibi yazsaydım, daha çok tepki çekerdim.
  • :) hem fikiriz öylese. ama doğrudan yazmanızı isterdim.
  • quote:

ukrayna moldova rusya azerbaycan gezdım

6 ay bizzat Baküde yaşadım.
    6 ay boyunca 1 defa dahi dışarda gezip dolaşırken ne polis nede başka birinin sen kimsin dediğini görmedim. Kimlik pasaport sorma vs. buna dahil.

Fiyat dersen katılırım Azerbaycan sigara,akaryakıt,içki haricinde genel olarak pahalı bir yer. Zaten Azerbaycan dediğin yer Baküden ibaret. 8 milyon nüfusun 5 milyona yakını Baküde yaşıyor.

Bildiğin polis devleti ama güvenlik sıkıntısı yok Baküde...
  • quote:

:) hem fikiriz öylese. ama doğrudan yazmanızı isterdim.

halt etmişsiniz siz anca..karadeniz insanı da sıcak kanlı değilse şu ülkede hangi memleketin insanı sıcak kanlıdır daha başka acaba...

kendinizce bir kaç kötü örneği tüm karadenize mal edemessiniz..

karadeniz insanı yurdumuzda kendisiyle şaka edebilen, her zaman alttan alan son derece misapirferver insanlardır..
    ama tabii yerine ve özellikle de adamına adam olabilene göre değişir bu durum
  • cc_cihan kullanıcısına yanıt
    güzel bir yazı olmuş..detayına girmediğiniz konuları özelden alabiliriz hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: righteous@

quote:

:) hem fikiriz öylese. ama doğrudan yazmanızı isterdim.

halt etmişsiniz siz anca..karadeniz insanı da sıcak kanlı değilse şu ülkede hangi memleketin insanı sıcak kanlıdır daha başka acaba...

kendinizce bir kaç kötü örneği tüm karadenize mal edemessiniz..

karadeniz insanı yurdumuzda kendisiyle şaka edebilen, her zaman alttan alan son derece misapirferver insanlardır..
    ama tabii yerine ve özellikle de adamına adam olabilene göre değişir bu durum

he he tamam tamam.
  • tabiki tamam başka bir ortamda söyleyipte rezil etmeyin sakın kendinizi bidaha

• quote:

karadeniz insanının neresi sıcak kanlı?? kuzeydekiler kadar asık suratlı insan görmedim ben. her an kavga edecekmiş gibiler..

bir trabzonlu olarak söyleyeyim;adam haklı.
  • quote:

hort ama yazmadanda gecemedım

hazıran sonunda gectık batuma

ankaradan 930km geldı
    nufus cuzdanlarıyla gectık gecıste 15tl verdık

arkadas arabayla gectı bız gurcu tarafına yaya gectık bır haylı bı uzun yuruyusten sonra gurcu tarafına gecebıldık bayagı bı yuruyosunuz ama
    ordada ıslemler aynı Turk tarafındakı gıbı ıslıyor

neyse arabayla gecen arkadas ıslemlerı bıtırmıs bızı beklıyordu gurcu tarafında

neyse dedıkkı benzın alalım cunku benzını gurcu tarafına gececek sekılde ayarlamıstık kırmızı dırek yanıyordu
    gurcu kapısını gecer gecmez az ılerde lukoıl benzınlıgı var fıyatı dıger benzınlıklerden bı kac kurus fazla amayınede tr nın yarısından daha asagı
    neyse 2,2tl litresi benzını aldık
    yanımızda bulunsun dıyede Turk paralarımızdan bı kısmını aynı benzınlıkte ları ye cevırdık

yola devam

ara ara yerlesım yerlerınden gecıyoruz kah otel gıbı pansıyon gıbı yerler kah kucuk caplı eglence yerlerı ama halen daha batum merkeze bıraz yolumuz var
    neyse batum merkeze baglayan köprüden gectık ve asıl batum sehrıne gırıs yaptık

bız ıstanbul otelde kaldık memnunmuyduk hayır kesınlıkle aldıkları parayı hak etmıyolar aynı konforda yarı fıyatına bır suru otel varmıs sonradan ogrendık
    otelede 110tl verdık oda basına
    aynı konfor ve ozellıklerde 60-70tl ye bır suru otel varmıs

neyse

arabamızı otelın onune cektık ve tum ıslerımızı taxı lerle hallettık
    saolsun taxıcılerımız ıyı ınsanlarıd cabuk kaynastık bızı kazıklamadılar hatta bır cok konuda yardımcı oldular ıyı ınsanlardı vesselam

star dısco ve arena dısco var Tr dekı pavyonların az gelısmıs halı

ıcerdı bır suru kons var

star dısconun sef garsonlarından bırı artvınlıymıs tanıstık oturduk ıkı dakıka lafladık mert cocuk delıkanlı bı kısılık ılgılendı bızımle saolsun yedık ıctık 10kalem ıcecek vardı hesapta hesabımız 80 ları geldı odedık kalktık tabı 3 kısı gırdık 6 kısı cıktık :)

bazı seylerın detayına gırmıyorum forum kuralları acısından sıkıntı olabılır

gurculer genelı ıtıbarıyle ıyı ınsanlar
    dıkkat etmek gereken bı nokta var kesınlıkle ve kesınlıkle kırgız azeri kazak özbek türkmen iran ve diğer Türk soyu ulke ınsanlarıyla selamlasmayın bıle
    bırakın onlarla ırtıbatı kesınlıkle ama kesınlıkle yanlarından bıle gecmeyın
    bu sadece batumıcın degıl tum avrupada bu altın kural gecerlıdır ozellıklede azerılerden kesınlıkle ama kesınlıkle uzak durun

neyse

lokantalar ucuz ulasım ucuz
    en cigs mekanlarda bıle Tr de ayakustu takıldıgımızda verdıgımız paralardan daha azını verıyorduk
    hapaçuri mi haçapuri mi neyse onu kesınlıkle yeyın sabah kahvaltısında bı yeyın aksama kadar acıkmazsınız
    sıgara ve ıckı cok ucuz ama sıgaraları bızımkılerı tutmaz
    wınston box 2tl cıvarıydı mesela

benzın 2,1tl motorınde o cıvarda lpgfıyatı cok degısken 1tl yede var daha pahalıyada daha ucuzada
    buyuk kumarhaneler var uzak durun

gezılecek yerı yok felan dedıler ama var gezılecek bı kac yer
    damak tadımız hemen hemen aynı

genel olarak ucuz bı ulke
    ınsanları saygılı polıslerle sıkıntı yasamadık
    taxıcıler ıyı ınsanlardı

bır daha gıtmeyı dusunuyorum

bu arada hopada mutlaka bı mola verın ve BESLEN lokantasında bı yemek yeyın mesela karısık pide yeyın muhtesem bısey ve belkıde o yorenın en lezzetlı yemeklerı o lokantada pahalıda degıl şirin bi mekan ve çayınızıda KADİR amcanın cay ocagında ıcın cıhan otele gelmeden sagda yanındada bı kasap var adres tarıfı ıcın kasabı yazdım :)

Dostum forumda anlatamadıgın konuları pm beklıorum.bende gezmeye gıtmeyı dusunuorum batuma
  • Girişte bir klise ve günahlar şehrine hoşgeldiniz yazan bir tabelayla karşılanıyorsunuz. 1 ay önce oradaydım alkol sigara ucuz karı kız bedava benzin 2,20 tl tüp 1,5 tl kumarhane bataklık, şehir iyi gibi gezilcek 3-5 yer var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ünsal55 -- 11 Eylül 2013; 14:17:46 >
  • ben sımdıye kadar azerbaycana gıdıpte memnun olan kımse gormedım duymadım ılk defa sadece okuyorum

bır turkıye cumhurıyetı vatandası ıcın dunyada bakuden daha sıkıntılı daha tehlıkelı bır sehır varmıdır cok merak edıyorum sakın erıvan yada rum kesımı kesın daha sıkıntılır dıye dusunmeyın oralarada gıdıp gelen arkadaslarım var zerre sıkıntı yokmus

valla ısın acıgını yazayım mıllet gıdıp gormeden salla patı ulkeler hakkında yazıp cızıyor

yok batum soyle sıkıntılı yok batum soyle berbat hıc aslı astarı yok
    gırdık gezdık gorduk yazdık

dıger ulkeler hakkındada yazdım

batumu felan gecın dıger yazılarımıda gecın ve bende dıger yazanlarıda gectım
    tek su bakü mevzusu hakkında bı kac kelam yazacam son olarak

azerileri bakü de bi tanısanız ınanın biz kesinlikle bu ınsanlarla ırkdaş felan degılız bu ıste bı yanlıslık var dersınız
  • baküde 6 ay kadar kaldım ben bi halt yok gezmek için falan gidilmez oraya
    azerbeycan gürcüstan al birini vur ötekine kafkasyada bi yere gidilmez
  • ben Azerbaycan (bakü) de işim gereği 1 yıl kaldım, hiç bir sıkıntı veya güvenlik açısından sorunla karşılaşmadım, fakat hatunlarına güvenmeyin ,sizi aşkla meşkle soyuyorlar.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.