Şimdi Ara

Basit Bir Radyo Alıcısı Nasıl Yapılır

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
3
Favori
25.272
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi günler arkadaşlar, bir süredir basit bir alıcı verici devresi yapmaya çalışıyorum. Fm Verici olarak çok basit bir devre yaptım ama asıl sorun vericiden yayılan sinyalleri alan ve yükseltip bir röleyi çeken devre yapmak. Bu konu ile ilgili ufak çalışmalar yaparken de ilginç bir şeye denk geldim.
    2 transistörden Darlington bağlantı yaptım ve bu devrenin beyzine anten bağlayıp kollektörünüde toprak olarak musluğa bağladım ve bu sırada devrenin ledi yanmaya başladı. 50 Hertzlik frekansla yanıyordu ve çok yakınımda çalışan bir alet de yoktu.Musluğa giden toprak bağlantısını kesincede bu olay çok zayıf bir şekilde oluyor.
    Bu olayın şehir şebekesinin evin içine yaydığı elektromanyetik dalgalardan kaynaklandığını düşünüyorum.
    Ama asıl sormak istediğim fm vericimden çıkan dalgaları da bu basit devreye eklemeler yaparak en azından ledi yakmak için kullanamazmıyım?
    Elinizde basit bir alıcı devresi varsada işime yarayabilir

• arkadaşlar bend esöyle bir şey arıyorum

fm verici 500 metre bir alan içinde ama çalışan lazım.
  • İnternette çok aramama rağmen röle çeken dandik bir radyo devresi bulamamış olmam ilginç. Halbuki çoğu kişi motor vb aletleri uzaktan kumanda edebileceği devreler istiyor olmalı.Ben çalışmalarıma devam edeceğim tek ihtiyacım güzel bir yükselteç...
  • kardeşim bırak uğrasma
  • kardeşim bırak uğrasma
  • quote:

Orjinalden alıntı: postal.

İyi günler arkadaşlar, bir süredir basit bir alıcı verici devresi yapmaya çalışıyorum. Fm Verici olarak çok basit bir devre yaptım ama asıl sorun vericiden yayılan sinyalleri alan ve yükseltip bir röleyi çeken devre yapmak. Bu konu ile ilgili ufak çalışmalar yaparken de ilginç bir şeye denk geldim.
    2 transistörden Darlington bağlantı yaptım ve bu devrenin beyzine anten bağlayıp kollektörünüde toprak olarak musluğa bağladım ve bu sırada devrenin ledi yanmaya başladı. 50 Hertzlik frekansla yanıyordu ve çok yakınımda çalışan bir alet de yoktu.Musluğa giden toprak bağlantısını kesincede bu olay çok zayıf bir şekilde oluyor.
    Bu olayın şehir şebekesinin evin içine yaydığı elektromanyetik dalgalardan kaynaklandığını düşünüyorum.
    Ama asıl sormak istediğim fm vericimden çıkan dalgaları da bu basit devreye eklemeler yaparak en azından ledi yakmak için kullanamazmıyım?
    Elinizde basit bir alıcı devresi varsada işime yarayabilir

/>

.ama ben senin yazından şöle anladım.havadaki manyatik dalgalar sayesinde 1 adet ledi yakabiliyorum.peki arkadaşım sen 9 v luk bir enerji veriyorsun enerjiyi vermeden yakabiliyormusun?

• Hayır, devreden de görüldüğü gibi LED'i yakan pil. Pil olmadan sadece gelen sinyalle LED yakılabilir mi diye soruyorsanız, o da mümkün ama bunun için uzun bir anten, yakınlarda güçlü bir verici, iyi bir toprak, yüksek Q'lu rezonans devresi, yüksek parlaklık veren LED vs. gibi bir veya daha çok şartın bir araya gelmesi lazım.
  • bende son günlerde bunla ilgileniyorum ve benim da yaptığım alıcıda bi sorun çıktı şu an onla uğraşıyom
  • Arkadaşlar bir radyo vericisi varsa yazabilirmisiniz linkini.
  • Radyo alıcı devresi yapmak isteyenler için

http://forum.donanimhaber.com/m_41183545/tm.htm
  • MERHABA ARKADAŞLAR BANA 50KHZ- 500KHZ ARASINDA HERHANGİ BİR FREKANSTA ÇALIŞABİLECEK AM MODÜLELİ RADYO ALICI DEVRESİ YADA ŞEMASI SİMÜLASYONUNU YAPABİLECEĞİM ISIS YADA PROTEUS ÇİZİMİDE OLABİLİR GEREKİYOR YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM...
  • Sinyal alıcı devre nasıl yapabilirim? yardımcı olabilir misiniz lütfen?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi z0lm -- 27 Kasım 2014; 23:01:23 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.