Şimdi Ara

Back-end Ana çalışma mantıgını birisi anlatabilirmi lütfen ! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
1.325
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Ben şuan seninde dediğin gibi kaynak sıkıntısından dolayı front-end'ciyim normalde photoshop ve illustrator programlarınada hakimimdir.Fakat sadece front'da kalıcam gibi gelmiyor.Fullstack olmam gerekiyor gibi geliyor bana;büyük ihtimal back'i bir seviyeye kadar getirirsem front'da hazır script kullanırım psd to html tarzı yürütürüm işleri (çok kompleks işler yapmassam) fakat yaptığım işlere tam hakim olabilmek açısından frontu bir seviyeye getirdim.Dediğin dillere gelirsek tabi en az 1 veya 2 sinde uzmanlaşmak iyi olur o kadar maymun iştahlı olmam her halde ama sende biliyorsundur yaptıgın bir proje her alan için bir uzman yoksa(ki türkiyede iş ilanlarındanda görünüyor ki çoğu firmada her alan için ayrı uzman çalıştırma çabasıda yok zaten tam kurumsal bir firma değilse hele) herşey sana kalıyor o yüzden önce fullstack olmalıyım diye düşünüyorum.Şuan inglizcede kelime ezberi yapyıorum temel seviye pdf kitap çevileri yapıyorum(amacım 3 ayda 50 kitap daha sonra kitabın seviyesini arttırıcam ve devam edicem c-1 c-2 yeterli olur şimdilik hedef bu yani) documation reading'mi geliştirmek için inglizcede önemli hepsini hergün belli saatlere bölerek çalışıyorum.Tüm bu çabalarım ortaya güzel kabul edilebilir işler çıkarırsam tam görünür ve taktir toplar gibi geliyor.Teşekkürler tavsiyelerin için (Birde bazı kendi projesi olan arkadaşların yada ödevi olan ögrecilerin işlerinde gönüllü çalışıcam amaç gelişmek benim için onlarında işi görünsün çok faydalı olur gibime geliyor.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NoHate -- 11 Temmuz 2020; 10:37:30 >

• NoHate kullanıcısına yanıt
    nodejs mongo db ile dinamik site yapmak istersen youtubeda arin yazilim kanalina gir orada bastan sona fullstack dinamik yonetilebilir site yapiyor.

php istersen kablosuzkedi kanalina bak izle backend php frontend vue ile proje yapıyor.

net core mvc istersen Murat yücedağ var

net core ve angular ile de My Tested ASP NET TV kanalı var ingilizce ama

backend api mantıgı su sen bi api yazıyorsun json veri döndürüyorsun

sonra bu apiyi kullanarak ister web ister mobil uygulama yapıyorsun. Mobil uygulama ve web ön yüzü bu apiden alıyor verileri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ORGANIKHOSAF -- 11 Temmuz 2020; 13:52:15 >
  • 
    Backend işlemleri için öncelikle bilgisayarında bir MySQL kurulu olmalu ve üstünde Türkçe harfli veriler içeren bir vt ( vt'nin düzgün ve sayfada verileri gösterirken Türkçe harfleri doğru gösterdiğini onaylamak için) olmalı.

MySQL'deki verileri komut satırından kontrol edebiliyor olman gerekli, sayfana gelen verileri, vt'deki verilerle karşılaştırabilmek için. Benim her bilgisayarda öyle bunlar hazırdır:

Back-end Ana çalışma mantıgını birisi anlatabilirmi lütfen !

Bunlardan sonra GUI mysql istemci kurup verileri daha gelişmiş ve konforlu şekilde kontrol edebilirsin. Bende HeidiSQL ve MySQLQueryBrowser kurulu.

Şimdi verileri herhangi bir Backend dili kullanarak formatsız sekilde bir cekip önce komut satırında sonra cok ufak bir HTML etiket ekleyerek HTML sayfada görüntülemeyi denemelisin. Backend dili olarak istediğini seçebilirsin ben PHP seçtim:

Back-end Ana çalışma mantıgını birisi anlatabilirmi lütfen !

Gördüğün gibi, JSON, XML-RPC ve SOAP gibi format kullanmaksızın verileri tarayıcıda görüntüledim. cunku JSON vs bu işlemlerde bir koşul değil, sadece bir güzellik.

Ancak bu aşamadan sonra JSON vs. formatları kullanmaya geçebilirsin ki o da işleri cok kolaylaştıracaksa. Daha temel backend işlemlerini yapmadan JSON API falan bakmak kafa karıştırabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Tamam işte, o yetmiyor front için bile. Javascript bilmen lazım. Onuda ingilizce bilirsen iyi bilirsin.

Open Api, Swagger, Postman bunlar kullanabilmen lazım.

Bizler, terzi idik, Gelene gidene özel üstüne dikim işler yapardık. Sizin zamanınızda işler tekstil atölyesi gibi olacak. Frontçu, css ci, animatörcü, UX designer vs. Bunlar belli protokolde, (front back arası Open Api mesela) kurallarda ortak çalışabilecek. Olay artık bu, bir makinanın parçası olmak.
  • Şimdi sana cevap olarak yazıyorum bunları ama sadece senin nezninde değil herkes üstüne alınabilir herkes cevap verebilir.Ana mantık derken bunu soruyordum.Şöyle söyliyim o zaman daha iyi anlaşılırım belki şimdi örnekler veriyim amazon,facebook,ekşisözlük,donanımhaber,bahance bunlar şimdi bildiğin gibi bunlar büyük siteler büyük trafiğe sahip ve kapsamlı siteler.Şimdi farzetki bunların hiç biri yok.Sende web alanında uzman bir kişisin yani bir web sitesinin bu e-ticaret,blog,forum,sosyal medya vs herhangi bir site olabilir.Anamantık olarak olaya hakim bir uzmansın farzetki sonra bir müşteride sana ulaşıyor diyorki ben işte amazon adında bir e-ticaret sitesi,facebook adında bir sosyal medya sitesi,ekşisözlük adında blog(yada hangi kapsama giriyorsa artık),donanımhaber adında bir forum sitesi,bahance adındada bir fotoğraf ve sanatsal işlerin filan paylaşımı yapılan bir site olucak şekilde siteler yaptırıcam(tabi bu siteler şuanki hallerinde direk gelmedi revize edile edile geldiler tek bir kişi ilede değil ekiplerin yaptıgı işler bunlar neyse bunlara takılmayalım).Bak şimdi benim mevcut bilgim ile bunlar bana denilse aklıma ne gelir onu söyliyim ana mantıktan kastım şu hepsinde bir iskelet olucak html ile işte sonra css ile stillendirmeleri yapıcam veya burada bootstrap,pure,tailwind kullanırım(ve less,sass duruma göre işte neyse) sonra animate.css ile bir kaç animasyonal etki veririm belli yerlere sonra işte js'nin frond-end için olan kütüphanelerinden birini kullanırım(react,vue,angular vs) client'te realtime tepkiler için vs vs şimdi ana mantık olarak iskelet için html,stil için css,dinamiklik için js bunlar ihtiyaca duruma göre kendi içinde dallanıp budaklanıyor işte css'te bootstrap js'de jquery vue filan diye fakat senin aklına ne gelir mesela ? Bu dediklerim gelir tabi veya aynı işeleri yapıcak farklı çözümlerde gelebilir.Birde bunun back kısmı var mesela back bilen biri olarak senin aklına ne geliyor tüm bu işlerde olucak olan bi tane sallıyım ben veritabanı gelir mesela .Fakat mysql,mongodb,neo4j,sql,HeidiSQL vs demiyorum bak anamantıkta veritabanı gelir zaten örnek verdiğim siteler az çok bildiğin sitelerdir çalışma mantıklarını vs bilirsin.Meselahttps://stackshare.io/eksi-teknoloji/eksi-teknoloji burda ekşi'nin altyapısı yadahttps://stackshare.io/trendyol-group/trendyol-group trendyol alt yapısı yadahttps://stackshare.io/amazon/amazon amazonun alt yapısı var şimdi bunlara ben bir bakıyorum kullanılan teknolojilere beynim duruyor Hepsine bakalım şimdi hepsinde veritabanı birinde mongodb var birinde neo4j var birinde microsoft sql server var fakat ana mantık olarak hepsinde veritabanı var tercihlere veya duruma göre teknolojiler değişsede hepsinde ana ihtiyaç olarak bir veritabanı var tabi veritabanını ben salladım daha back'te bir çok işlem var hepsi içinde aynı işi yapan farklı teknolojiler var.Bide şunuda atıyım bakhttps://roadmap.sh/backend burda bir back-end devolopment için roadmap demiş demi işte orda demişki "learn a language"(bir dil öğren) demiş sonra js,python,ruby filan sıralamış şimdi back'ta sunucuda hepsinin yapıcagı aynı işler var demi yani mesela istekleri almak için 80 portunu dinlicen sonra ona göre yönlendirme yapıcan bu işlemi php,asp ne biliyim nodejs hepsi yapıyor(yanlışda söylemiş olabilirim tam hakim olmadığım için) burda anamantık ne ? portu dinleyip istekleri istenilen alana yada senin gerektiğini düşündüğün kısma yönlendirme yada böyle değildir daha farklıdır işte bilmiyorum back'e hakim olmadığım çok uzatmıcam ne demek istediğim anlaşımıştır diye umuyorum.Hani şimdi php ile veritabanından verileri çekip tarayıcıda görütülemeyi göstermişsin ama ben şuan birşey anlamadığından benim için pek bir şey ifade etmedi.Anlatmak istediğim umarım anlaşılmıştır olmadı daha kısa ve basit bir metafor ilede anlatabilirim !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NoHate -- 14 Temmuz 2020; 1:5:41 >

stackshare 'den milyonlarca kullanıcısı ziyaretçisi olan sitelere bakarsan tabi ki kafan karışır.

üstte ben ne yazdım ? önce bir mysql kur, örnek bir veritabanına örnek veriler ekle onları önce komut satırından sonra PHP gibi işleyici ile cekmeyi sonra Nginx, IIS, Apache gibi sunucu üzerinden sayfada görüntülemeyi dene. Backend böyle başlar. Sen bunları yapmadan stackshare'de Ekşi 'nin altyapısına bakıyorsun. Bu arada Ekşi Sözlük'ten nefret ederim 5+ yıldır linkini tıklamam ancak bu konumuz dışı :

quote:

daha back'te bir çok işlem var hepsi içinde aynı işi yapan farklı teknolojiler var.
    yine aynı sorun. bilgisayarına mysql kurup ondan PHP gibi birşeyle veri cekmeyi henüz denemediğin için olayı karışıklaştırma eğilimindesin.

Sonda .
    quote:

şimdi php ile veritabanından verileri çekip tarayıcıda görütülemeyi göstermişsin ama ben şuan birşey anlamadığından benim için pek bir şey ifade etmedi.
    denemez yapmazsan tabi bişey anlamazsın.

• stackshare örnek olması için verdim.Bak şimdi bana diyorsun ki mysql php kullan tamamda ben neden onları kullanıcagımı çözemedim başkalarıda mean'da ilerle diyor herkes bir şey öneriyor hiç fark etmez ben A noktasından B noktasına bmw,mercedes,audi veya honda ile gitmişim sonuçta B'ye varmışım bu php olur asp olur başka bir dil olur anlata biliyormuyum ama bunları neden kullanıcagımın mantıgını anlatan yok sıkıntı o ben anamantıgını bilsem belki benim işim bunları kullanmadanda çözülücek verileri değişkenlerde tutucam atıyorum oradan çekicem veritabanına gerek kalmıcak işte ama yapıcagım projede bunları kullanmadaki ana mantıgı bilmediğim için nerede kullanımı gerekli nerede değil bunlara karar veremicem hiç bir zaman ya zaten mantıgı çözdükten sonra mysql,mongodb,asp,js,php bunları ögrenirsin 1 ay sürer 3 ay sürer 1 sene sürer illaki ögrenirsin.
    quote:

önce bir mysql kur, örnek bir veritabanına örnek veriler ekle onları önce komut satırından sonra PHP gibi işleyici ile cekmeyi sonra Nginx, IIS, Apache gibi sunucu üzerinden sayfada görüntülemeyi dene
    mysql kurucam neden mysql yerine mongodb kursam yada neo4j kursam olmuyormu ?php işleyici neyi işliyor asp,js,nodejs bunları işleyemiyormu ? iis,apache sayfa görüntüleme derken ? bunlar için farklı kaynaklardan baktım ama kullanımları anlatılıyor mantıkları değil !Bak şöyle desene anlarım bu işte veritabanı gerekli veritabanı için mysql,sql,mongodb,neo4j,microsoft sql server bla bla var senin projeye hangisi uygunsa yada hangisine hakimsen onu kullanırsın yani bana araç önerme üstad mantıgı anlat !

stackshare 'e ben en son 2 yıl önce bakmışımdır. şu anda tekrar baksam, kesinlikle benim de hiç bilmediğim bi yığın teknoloji görürüm ve kendimi bilgisiz hissedebilirim.

ana mantığı bilebilmen için önce bir kullanman gerekli. aynı seyleri tekrar ediyoruz. PHP işleyici dediğim şey, backend'deki , php dosyalarını işleyen PHP motoru yani PHP'nin kendisi. Yukardaki SS'te php ham-veri-cek.php yazıyor ya, orada soldaki 'php' yani. Daha acıklayıcı olsun diye PHP işleyici dedim, daha karışık oldu galiba :)

MySQL aslında işin temeli. Herşeye MongoDB'yi bulaştırmaya gerek yok. Daha bilgisayarına MySQL kurmadan Mongo dan bahsetmek anlamsız. Bak dünyanın en başarılı e-ticaret uygulaması Magento, ne kullanıyor? MySQL. Ama onu da nasıl kullanıyor? EAV / Entity Attribute Value ile kullanıyor. EAV konusu, MySQL ve backend mantığını iyi bilenlerin bile bilmediği birşeydir.Ancak... bir tutorialdan bakarak biraz inceleyip denendiğinde o da anlaşılır şeydir. Herşey bir tutorial ve denemeye bakar. Sen bunu yapmadığın sürece burada 2 sayfa yazsam birşey fark etmez :)

• Hocam bence sen sadece mysql php biliyorsun gibi geliyor bana mantık filan hiç kafa yormamışsın bilen biri cevaplasın teşekkürler yinede çaban için sal gitsin konuyu boş ver gözünü seviyim Yada hangouts olur discord olur bi yerden konuşalım yazışalım istersen böyle olmıcak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NoHate -- 14 Temmuz 2020; 13:36:38 >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.