Şimdi Ara

B12 testı yaptırdım bugun sonuclar geldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
11.843
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

referans 214 914

az mı cok mu dr gıttım bugun.tektım zaten beklemekten canım sıkıldı eve gıttım bende.yanlız yarın gıdebılırım :D

• Az, doktor muhtemelen b-12 takviye verir ya da dodex b12 iğne olabilirsin kesin ve kısa sürede çözüm.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Laboratuvarlar referans değerlerini farklı yazıyorlar.
    Geçende ben de kan testi yaptırmıştım, raporumdaki B12 referans değerleri 197 - 771 olarak yazıyordu.

Bende 2.000 çıktı B12, Benexsol isimli B1+6+12 vitamin hapı kullanıyorum.
    Gerçi gerek doktor gerekse de Eczacı yüksek çıkmasının zararlı olmadığını söylediler.
    C ve B gibi suda eriyen vitaminler vücutta çok az depolanıp gerisi idrarla atılıyormuş.
  • Sabit Fikir kullanıcısına yanıt
    hangı ılacı kullansam yada sabah dr yanınamı gıtsem :S
  • 9600_G_T kullanıcısına yanıt
    @Ciclista nikli arkadaş iğne önermiş. Bende fazla çıktığı için azlığı konusunda ilaç tavsiyesinde bulunamam.

Aşağıdaki linkteki yazıda Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç'in B12 azlığının sebep olabileceği rahatsızlıklar ve çözümü için beslenme açısından dikkat edilmesi gerekenleri anlatmış.
    Okumanda fayda var diye düşünüyorum: http://www.milliyet.com.tr/b12-eksikligi-nelere-yol-acar--pembenar-detay-genelsaglik-2192210/

Tabi öncelikle yarın sabah doktorun yanına gidip ondan ilaç tavsiyesi almalısın, kısa vadede B12 değerini yükseltmek için.

igneye cok karsıyım hocam ölcegemı bılsem yıne almam ıgne.en ıyısı sabah dr yanına gıtmek .ılac degılde takvıye edıcı ılac yazdırırım artık.
    İğneden ben de çekinirim ama gerektiğinde de yapacak bir şey kalmıyor ne yazık ki.
    Yarın doktora gittikten sonra ne tavsiye ettiğini yazarsan aynı sorundan muzdarip başka bir arkadaş da bilgi edinebilir.

Şimdiden geçmiş olsun.
  • üzülme ölüm Allahın emri, her fani ölümü tadacaktır
  • B12 konusunda şu doktoru izleyebilirsin.

https://youtu.be/0pQe_bl0BgY

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Dr igne yazmis bende almadim eczaneci bu ilaci onerdi bende Apikobal aldim.yan etkisi istah aciyor dedi.gunde 1 tok karna direkt iccen dedi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Eczanının verdiği Apikobal ile benim kullandığım Benexol'ün içeriği aynı: 250 Mg B1 + 250 mg B6 + 1 mg. B12

Bu gün kullandın mı, pastil şeklinde dil altı hapı mı? Çünkü kokusundan şikayet edenler vardı.

Bu sayfada verilen linkleri dinleyip okumayı da ihmal etmezsin umarım.

Tekrar geçmiş olsun.
    dırekt yutmalı ılac dıl altı felan yok.artık hergun kullancaz.1 ocak 2018 de tekrar b12 testı yaptırcam bakalım yukselmıs dıye

kokusu eskıdenmıs sımdı hıc yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9600_G_T -- 22 Eylül 2017; 14:40:10 >
    Hapı kullanıp beslenmene de dikkat edersen 1 ay içinde B12 değerin normal değerlere ulaşacaktır.

Endişelenmeni gerektirecek bir durum yok, youtube linkindeki doktoru dinlersen "B12 değeri ancak 80'in altına düşerse dikkat deriz, ona da doktorluk mesleğim boyunca 2 veya 3 defa rastlamışımdır" diyor.

Bir ocak 2018'de B12 testi yaptırdığında düzelmiş olduğunu göreceksin.
    A, D, E ve K vitaminleri vücutta yağda çözünür ve vücutta depolanır. Benim büyük rahatsızlık çektiğim belirtiler var ve bunlar direk folik asit ve kansızlığın belirtileri hatta baya bir etken. 2 farklı doktora gittiğimde ikisi de tam tersi hiçbir şeyin yok deyip gönderdiler. Hatta 1 tanesi çok beğendiğim ve herkesin beğendiği bir hocaydı. Mesela ferritin düzeyim 60 idi. Hocanın dediğine ve sonuçlara baktığında evet bir şey yok gibi çok düşük değer değil ama ciddi kansızlık belirtileri yaşıyorum.

Bende demir hapı kullandım 1 ay ellerimin soğukluğu gitti biraz daha dinç hissettim sonra bıraktım. Eskisi kadar olmasa da yine biraz belirtileri mevcut yüz solukluğu vs. B12 ninde fazlası zararlı diğer vitaminlerinde ama dediğiniz gibi fazlası vücuttan atılıyorsa bir döngü içerisinde pek sorun olmaz diye tahmin ediyorum.
  • RiorraW R kullanıcısına yanıt
    Ferritin referans değerleri konusunda güvenilir tek bir kaynak görebildim nette, Erciyes Üniversitesi Merkez Labarotuvarı.
    Buradaki verilere göre Ferritin değeri Yetişkin Erkek erkek için 22 - 322 mg/L olmalı. Bu durumda 60 çıktığını belirttiğin değer doktorlarının da söylediği gibi normal olarak görünüyor, tabi aynı anda Demir (Fe) değerin yetişkin erkek için belirlenen 70 - 180 mg/dL içerisinde kalıyorsa.
    Demir eksikliği varmı ki Demir hapı kullandım demişsiniz? Ayrıca Folik Asit değerin de düşük mü?

B12 testı yaptırdım bugun sonuclar geldı

Kaynak:http://merkezlab.erciyes.edu.tr/biyokimya/referans.htm

Aslında Ferritin değerinin düşüklüğünden ziyade yüksekliğinin tehlikeli olduğunda görüş birliği var.

Kansızlık (Anemi) belirtileri gösteriyorum demişsiniz. En sık rastlanan anemi türleri demir eksikliğine bağlı anemi, Folik asit eksikliğine bağlı anemi, Vitamin B-12 eksikliği anemisidir. Kaynak:http://bilheal.bilkent.edu.tr/aykonu/september2002/anemi.htm

Tahlillerde bu değerleriniz normal çıkıyorsa ve doktorlar endişe etmeyin diyorsa sıkıntıyı belki başka noktalarda aramak gerekebilir:
    Mesela stresli bir hayat/iş tarzı, beslenme düzeni vs. gibi.

Demir konusunda ben de dahil toplumsal bir yanlışımız var: Kahvaltıyı çay eşliğinde yapmak, besinlerdeki demirin emilmesini azaltan/engelleyen bir durum.

Sağlık konusunda biraz bilgim var yeterli seviyede. B12 değerim çok iyiydi, Ferritin değerim 60'larda Demir oranım ise 80 küsür bir sayı aralığındaydı. Görünür de normal olmasına rağmen neredeyse tüm etkilerini hissediyordum güç geçtikçe. 2 farklı doktorda aynısını dedi doğru diyorlardı ama ben çözümümü bulamadım ve kendi yolumu izledim. Şuan daha iyiyim diyebilirim.

Dün fark ettim aslında normalde hafif soğukta elim buz gibi oluyordu dün sıcacıktı bu benim için çok iyi :) Ben zaten günde 1-2 bardak içiyorum. Tam tersi Demir vitamininin emilimini arttırmak için c vitamini alıyorum. Bu daha iyi hissettiriyor.
  • RiorraW R kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Cevabım gecikti ama doktorumun burun ameliyatından sonra patolojiye örnek gönderdiğini söylemesi üzerine endişeye kapılmıştım, ya bir olumsuzluk çıkarsa diye. Neyse cuma günü temiz raporu çıktı ve rahatladım.

Sizin genel fiziki durumda olumlu gelişmeler oldu mu bu arada?
    Geçmiş olsun tekrardan :) Tabi ki, Gözle görülür bir şekilde anlıyorum. Hatta hissedebiliyorum diyebilirim. Yine tam geçmiş değil şikayetim ama şuan iyiyim. En azından daha az halsiz düşüyorum ellerim daha sıcak oluyor eskiden buz gibi oluyordu. Şöyle söyleyeyim cilt rengim bile değişti buradaki arkadaşlarım yüzüne biraz renk gelmiş diyor.Benim için iyi bir şey bu varın halimi siz düşünün :)
  • Beyler benim de b12'im düşük, devlet hastanesinde doktor b12 hapı yazdı

1 kutu kullandım daha ve sonuç, rakamları ortalama yazıyorum tam değil
    ilk sonuç 135/880, 1 kutu hap kullandıktan sonra, 190/880

durum böyle. şimdi 2. kutuya başladım bakalım. hapın ismi Tribeksol. Bunun yanı sıra D3 vitaminide verdi doktor, adı Devit-3. Bu da d3 seviyemi baya arttırdı daha 1 tane ile.Ama bu d3'ü sadece 3 ay boyunca ve ayda 1 kez kullancakmışım

Doktora dedim ben saçım için biotin ve çinko hapı kullanmak istiyorum diye, kullanabilirsin ama bunlar özele giriyor dedi
    Bende doktor izin verdiği için, solgar biotin ve solgar çinko hapına başlayacağım(biraz pahalı bunlar)

kısaca b12 ve d3'ü doktorun verdiğini, biotin ve çinko da ise kendi tercihimi kullanacağım ki solgar çok ünlü bir marka

bu bütün vitaminleri en az 6 ay kullanmak amacım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocean14 -- 2 Ekim 2017; 10:15:32 >
  • B12 normalden düşük çıkmış ama diğer değerlere de baktırmak gereklidir. B12 yanında ferritin hemoglabin de düşmüş olabilir. B12 için dodex verebilir doktor, ilaçların yanı sıra doğal takviyelerle kısa sürede normal düzeye gelirsiniz. Günlük 100 gr kadar kırmızı et tüketmek b12 eksikliği için birebirdir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.