Şimdi Ara

B sınıfı ehliyet hangi araçları sürebilir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
1
Favori
295.483
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Burhan

quote:

Orijinalden alıntı: nurettinbc

hazır konu açılmısken b sınıfı ehliyetimi yeni aldım ama şöyle bir problem var .2011 yılında b sınıfının kamyonet kullanamayacağını duydum

böyle birsey var mı ayrıca bende hundaı starex var kasalı 6 lastik lastik sayısına göre mi yoksa dingil ağırlına göre mi hangii_si

çok kafam karıştı :)

Yok öyle birşey dostum merak etme
    Ruhsatında Otomobil, Minibüs ve Kamyonet yazan tüm araçları sürersin.

teşekkkür ederim dostum saol

• Arkaları çift teker olan (6 lastikli kamyonetler, 3,5 -5 ton arası olurlar genelde) ve 6 lastikli minibüslerin kullanımı için C sınıfı ehliyet gerektiğini duymuştum. Fakat 3,5 tondan küçük kapasiteli ve 6 lastikli olan kamyonetlerin, (resimdeki hyundai gibi veya isuzu nkr low gibi vs.) arka lastiklerinin çapı ön lastiklerinden daha küçüktür, bunlar tek teker kamyonetlerle aynı muameleyi görür ve B sınıfı kullanabilir, minibüsler hakkında nasıl bir uygulama var tam bilmiyorum ama onlarında arka çift teker olanları B sınıfı kullanamaz diye biliyorum, C sınıfı gerekiyordu sanırım.

İsuzudan örnek vermek gerekirse;
    İsuzu NKR55 (3,5ton) Tek teker (B sınıfı)
    İsuzu NKR Low (3,5ton) Küçük çift teker (B sınıfı)
    İsuzu NKR White (5ton) Büyük çift teker (C sınıfı)
    İsuzu NPR (7,5ton) Hafif Kamyon (C sınıfı)
    İsuzu NQR (12ton) Kamyon (E sınıfı)

Yanlışım olabilir ama ben böyle biliyorum, daha iyi bilen arkadaşlar vardır mutlaka, düzeltirlerse sevinirim.

Ekleme:
    İnternettende şöyle bir bilgi buldum, şayet doğruysa veya uygulamaya girdiyse, minibüs için en az C sınıfı istiyor;
    (*)Yeni yasa ile B sınıfı ehliyet ile minibüs kullanılamayacaktır. Stajyer ehliyet yasası ile şu an A2 ehliyet ile kullanılan ATV motorlar B1 ehliyeti ile kullanılabilecek ve B ehliyeti B1 ehliyetini kapsayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apia -- 3 Mart 2010; 22:02:45 >

• at arabası sürebilir miyiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: atdişi

at arabası sürebilir miyiz

Emin ol sürerdin..
  • peki Motorsiklet kullanabiliyormuyuz...
  • motorsiklet için a2 ehliyet istenir.
  • ya arkadaşlar b sınıfı artık minübüs kullanamıycaklarmış ne kadar doğru bilen var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: erenoglu_26

lastik sayısı 4 olan herşeyi sürebilir

• quote:

Orijinalden alıntı: atdişi

at arabası sürebilir miyiz

13 yasını doldurmuş ve aklı basında olman yeterli atarabasi kullanmak için
  • quote:

Orijinalden alıntı: polotje

minibuslerde kac arti kac tam bilmiyorum ama 14+1 galiba

kamyonetlerde de 3,5 ton u gecmeyen araclar olmasi lazim (yuklu hali sofor dahil )

En belirgin cevabı vermişsiniz. Sürücü kurslarının verdiği kitapta kamyonet ve minibüs tanımları tam olarak bu şekildedir. Ayrıntılara girecekseniz motorlu taşıtlar yönetmeliğine bakılabilir.
  • otomobil minibüs traktör kullanabilir b sınıfı ehliyeti olan :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: SİYAHSANCAKLI

peki Motorsiklet kullanabiliyormuyuz...

Malesef kullanamıyorsunuz. Bizzat babamdan biliyorum. Babamın E sınıfı ehliyeti olmasına rağmen şuan motorsiklet kullanabilmek için kursa gidiyor. Bu aralar direksiyon pardon gidon sınavına girecek
  • Arkadaşlar oncelıkle selam aleykum herkese merhaba
    bu konu hakkında karıstırılan bır kac durum soz konusu sadece aydınlatmak ıstedım
    teker sayısı ıle dıngıl sayısı karıstıran arkadaslar lastık sayısı buyuk araclarda arkada cıft lastık olur bırı ıcte bırı dısta buda lastık sayısı dıngıl sayısı ıse toplam aks sayısı yanı uzun yol otobusler 40 ayak kamyonlar gıbı
    ve gelellım esas konuya B SINIFI EHLIYETI OLANLAR PEUGEOT BOXER J 9 J 10 MERCEDES BENZ SPRINTER BU H100 BU TARZ ARACLARI SUREBILIR BEN ANKARADA OTUYURUM VE 2 ARKADASIMIN BABASININ DOLMUSU VAR BİRİ 93 BİRİ 94 DOGUMLU VE DOLMUŞ KULLANIYORLAR YANI DOLMUŞLA SERVISE CIKIYORLAR HERHANGI BIR SORUN TEŞKİL ETMIYOR TRANSPORTER CARAVELLA H100 BOXER MAGIRUS BU TARZ ARACLARI B SINIFI EHLIYETLE RAHATLIKLA SUREBILIRSINIZ SURCI LIHSAN ETTI ISEM AFFOLA HERKESE IYI GUNLER DILIYORUM
  • ehliyetle ilgili sorularınız olursa cevaplayabilirim.

• ama ısuzu sultan nova vb servis araçlarını süremezsiniz
  • bide 48 beygiri geçmeyen motorlar varmış hangi motorlar bunlar??
  • Son durum nedir? B sınıfı hangi araçları kullanabilir.
  • Ruhsatta otomobil, minibüs(14+1) ve kamyonet ve traktör yazan her aracı sürebilir B sınıfı.
  • Arkadaşlar benim B sınıfı ehliyetim var. Nakliye-taşıma işi yapmayı düşünüyorum ve işime yarıcak kamyonetler 6 tekerli ? tekerlek dingil ve aks sayısı vs. Birşeylerden bashedilmiş. B sınıfı 6 teker kamyoneti sürüyor bunu gördüm. Mesela HYUNDAİi starex kamyonet , h100 kamyonet , KİA bongo vs. bunların arkada 4 teker var. Şuan bende transit 120p kullanıyorum , şimdi 90 MODEL 6 tekerli ısuzuNPR kamyonet (darperli) almayı düşünüyorum. Bu araç kamyonet sınıfında geçiyor ama 6 tekerli bir de damper var. Bunu sürmeye benim B Sınıfı ehliyet yetermi ? Bu konuyu tam aydınlatırsanız çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Persabhone -- 13 Ocak 2016; 19:08:50 >
  • Yeni ehliyet aldıysanız mümkünse akan trafikte araç sürmeyin.
    Sakin bir yerde pratik yapın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.