Şimdi Ara

Atatürk batıcı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
863
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

...Bir Milli Eğitim programından söz ederken, eski devrin hurafelerinden bize özgü vasıflarımızla hiç de ilgisi olmayan yabancı düşüncelerden, doğudan batından gelebilen tüm etkilerden tamamen uzak millî ve tarihî seciyemizle uyumlu bir kültür kastediyorum. Çünkü millî dehamızın gelişmesi ancak öyle bir kültür ile sağlanabilir. Herhangi bir ecnebi kültürü, şimdiye kadar takip olunan yabancı kültürlerin zararlı sonuçlarını tekrar ettirebilir. Kültür zeminle uyumludur. O zemin milletin seciyesidir

Atatürk sadece bilim ve fen nerede ise onun yanında olmuştur.

> Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız.

Bu millet ve memleket ilme irfana çok muhtaç; tahsil yapmış diploma almış gelmiş olanları korumak kadar doğal ve lüzumlu bir şey olmaktan başka parti parti eğitim ve öğretim görmek için ilim ve fen almak için Avrupa'ya Amerika'ya ve her tarafa çocuklarımızı göndermeye mecburuz ve göndereceğiz. İlim ve fen ve ihtisas nerede varsa sanat nerede varsa gidip öğrenmeye mecburuz. Bu nedenle artık himaye ok zayıf kalır. Bunun yerine mecburiyet geçerli olur.

• İnsanların kafasının basmadığı şu .

Atatürk yenilikçi bir adamdı . Döneminin yeniliği de Batı kısımda çok daha öndeydi bunun için de kendi dönemi ve yakın gelecek için Batı'nın örnek alınmasını istedi .

Adam için doğu-batı önemli değil, yenilikçilik ve akılcılık önemli . Hangi tarafta olursa olsun git al edin .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elbette batıcıydı. Lakin bu batıcılık önceki devirlerde uygulandığı üzere taklitçi bir batıcılık değildi. O'nun hedefi batıdaki medeniyet seviyesine çıkabilmekti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F01EF196D

Elbette batıcıydı. Lakin bu batıcılık önceki devirlerde uygulandığı üzere taklitçi bir batıcılık değildi. O'nun hedefi batıdaki medeniyet seviyesine çıkabilmekti.
    Aynen öyle, eğer doğu ileride olsaydı, doğucu olurdu ama dediğiniz gibi taklitçi olmazdı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F01EF196D

Elbette batıcıydı. Lakin bu batıcılık önceki devirlerde uygulandığı üzere taklitçi bir batıcılık değildi. O'nun hedefi batıdaki medeniyet seviyesine çıkabilmekti.
    19. yüzyılda da kimse taklitçi değildi. Bihruz Bey tipi yüzünden herkes Tanzimat dönemine sövüyor. Nedir yani birisi soneyi kullandıysa diğeri de şapka getirdi. Birisi gazete bastıysa öbürü de radyo kullandı. Ne fark var? Taklitçi demek çok yanlış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: E-Nazmi

19. yüzyılda da kimse taklitçi değildi. Bihruz Bey tipi yüzünden herkes Tanzimat dönemine sövüyor. Nedir yani birisi soneyi kullandıysa diğeri de şapka getirdi. Birisi gazete bastıysa öbürü de radyo kullandı. Ne fark var? Taklitçi demek çok yanlış.

Alıntıları Göster
    Yahu yapmayınız. Kaç tane özgün batı medeniyeti savunucusu var o dönemde? Ya tam taklit ya da çorba genelde. Hangi özgün fikir eyleme geçebilmiş? Hangi insan evladı batının bilimini alıp da daha üst seviyelere çıkarma gayesi gütmüş?

• Batıcıydı tabi. Medeniyetin en ileri olduğu yer Batı. Hala daha öyle ve öyle olmaya devam edecek gibi duruyor. Doğu ekonomik olarak gelişse bile insan hakları açısından gram ilerlemiyor. Bu yüzden tarihe daima Batı yön veriyor.

• İnsan hakları sözde ama ırkçı batı mı, kendinden başkasını sevmeyen batı mı?Doğu kültürününde çok önemli tarafları vardır, sevgi muhabbet gibi,ve insanın yaratılışı paylaşma dertleşme üzerinedir.
    Onun için kalp ile aklı sentez etmek gereklidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M3CSL

İnsan hakları sözde ama ırkçı batı mı, kendinden başkasını sevmeyen batı mı?Doğu kültürününde çok önemli tarafları vardır, sevgi muhabbet gibi,ve insanın yaratılışı paylaşma dertleşme üzerinedir.
    Onun için kalp ile aklı sentez etmek gereklidir.
    Türkçe ezan konusunda insanlara nefret kusan sen miydin? Söyler misin? Orada tehditler savurmuş biri çünkü. Bilmek isterim.

Ayrıca Doğu kültüründe sevgi muhabbet gibi önemli taraflar mı var? Doğu'da "kin" vardır kin. Sen ne anlatıyorsun? Biraz destekli sallayın bari. Tarih bilmediğinizi belli etmeyin bu kadar.

Mustafa Kemal Atatürk, şüphesiz Batıcıdır. Batı medeniyetçisidir. Türk milletinin vicdanını ve kafasını Doğu'nun pençesinden kurtarmıştır.

• Atatürk batıcı değil medeniyetçidir. Batıcılık ayrı bir kavramdır ve Atatürk buna düşmandı. Ankara Maarif kongresinde öğretmenlere yeni nesli yetiştirirken uymaları gereken esasları anlattı maddelerden birkaçı;

1. Eğitim milli olmalıdır.

2. Milli terbiye programında, milletimizin gelişmesine engel olan ve o güne kadar uygulanan eski eğitim içinde yer alan hurafeler ile bize uygun olmayan yabancı etkiler ister doğudan gelsin ister batıdan bulunmamalıdır.

3. Çocuklarımız ve gençlerimiz yetiştirilirken onlara bilhassa varlığına ve birliğine saldıran yabancı güçler ve fikirlerle nasıl mücadele edecekleri öğretilmelidir. Bu bilgilere sahip olmayan fertlerden oluşan toplumlara hayat ve bağımsızlık hakkı yoktur.

Adam ömrü boyunca batı emperyalizmiyle hem sahada hem de masada savaştı siz kalmış adama batıcı diyorsunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Tadeon

Atatürk batıcı değil medeniyetçidir. Batıcılık ayrı bir kavramdır ve Atatürk buna düşmandı. Ankara Maarif kongresinde öğretmenlere yeni nesli yetiştirirken uymaları gereken esasları anlattı maddelerden birkaçı;

1. Eğitim milli olmalıdır.

2. Milli terbiye programında, milletimizin gelişmesine engel olan ve o güne kadar uygulanan eski eğitim içinde yer alan hurafeler ile bize uygun olmayan yabancı etkiler ister doğudan gelsin ister batıdan bulunmamalıdır.

3. Çocuklarımız ve gençlerimiz yetiştirilirken onlara bilhassa varlığına ve birliğine saldıran yabancı güçler ve fikirlerle nasıl mücadele edecekleri öğretilmelidir. Bu bilgilere sahip olmayan fertlerden oluşan toplumlara hayat ve bağımsızlık hakkı yoktur.

Adam ömrü boyunca batı emperyalizmiyle hem sahada hem de masada savaştı siz kalmış adama batıcı diyorsunuz?
    Ben de aynı şeyi dedim, okumadınız sanırım konu içeriğini.

• quote:

Orijinalden alıntı: HIGHER

Ben de aynı şeyi dedim, okumadınız sanırım konu içeriğini.

Alıntıları Göster
    Size demedim zaten, konudaki diğer mesajları okursanız kimler için dediğimi anlarsınız.

• Atatürk batıcı mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E19076E5A

Bir malumatın varsa paylaş, böyle çocukça hareketler yapma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HIGHER -- 20 Eylül 2018; 13:17:56 >
  • HIGHER kullanıcısına yanıt
    quote:

kendi soruna kendin doğru cevap veriyosun biz dalga gecince de kızıosun.
  • quote:

quote:

kendi soruna kendin doğru cevap veriyosun biz dalga gecince de kızıosun.
    Aksini düşünüyorsan argümanlarını yazarsın ya da benimle aynı fikirdeysen düşüncelerini paylaşırsın. Bu attığın caps çocukça.
    zaten 7 düvelin bilip 2-3 çomarın bilmediği şeyleri sorarak kaşımaktan bıkmadınız mı?o çomarlar an la mı ya cak.. sen istediğin kadar izah et.
  • quote:

zaten 7 düvelin bilip 2-3 çomarın bilmediği şeyleri sorarak kaşımaktan bıkmadınız mı?o çomarlar an la mı ya cak.. sen istediğin kadar izah et.
    Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır, ben de 2 son sene içinde öğrendim bunları. Buradaki amaç benim gibi veya benzer insanların bu konuda aydınlanmasını sağlamak ve başka yeni şeyler varsa onlarıda öğrenmek.
    sen güzel bir istisnasın. ama ahalinin geneli böyle; bu adamlar iflah olur mu sence? başka bir konudan alıntıdır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E19076E5A -- 20 Eylül 2018; 14:54:1 >
  • Hangi dönem??? Hiçbir zaman taklit yoktu ki zaten. Tanzimat öncesi kadime yaslanarak, tanzimat sonrası mukabelei bilmisl gerekçesi ile batıyı kabullenerek karşılık vermeye çalıştık.

Mustafa Kemal Atatürk'te de orijinal, bu topraklarda işe yarayabilecek bişeyler varsa bunlar zaten Namık Kemal'den, Ziya Gökalp'ten vs. Osmanlı düşünürlerinden gelen şeylerdir...

Eğer Osmanlı yıkılmasaydı, küresel güçlerle ciddi tehditler altında yarışmasaydık ve hadi olur ya Mustafa Kemal'de Osmanlı padişahı olsaydı 1923_1938 arası muhtemelen kendisini İkinci 2. Abdülhamid diye falan anardık.

Ama yine de amacı ne olursa olsun kör kafa taklitçiliğe sebep olanlardan biri maalesef Mustafa Kemal'dir. Onun bazı zor şartlarda yaptıkları her zaman geçerli kabul edilince ve sorgulanmayınca Mustafa Kemal ülkemizde batıya tapan bir "Sivil din" inşaasının bir numaralı adamı haline gelmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1151292116 -- 20 Eylül 2018; 19:05:07 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.