Şimdi Ara

Asus F3SV Ekran 6 Parçaya Bölündü (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
258
Cevap
2
Favori
82.987
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • benim ekran kartımda NVİDİA 8500GS ve ekran altı parçaya bölündü..
    Laptop servisine verdim yapılmaz dedi.. Laptop markasıyla aLakasız bir durum zaten benim ki de LG u.ap22t
    aLLah'ın beLası firmaya bak.. aLırmıyım bir daha nvidia Lanetini..
    2 yıllık cihaz iptal.. at köşeye dursun sanırım artık bir işe yaramaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: aragorn20

quote:

Orijinalden alıntı: birikideneme

Öncelikle Merhaba;

Ekranın 6'ya bölünme sorunu ekran kartından kaynaklanıyor. Soğuk lehim denilen olayı bilenler vardır mutlaka. Ekran kartını anakarta bağlayan ve iletişim kurmasna yarayan bacaklarında bulunan lehimlerden birinden yada bir kaçından kaynaklanıyor olabilir.

Evde uygulayacağınız bir öneride bulunayım size.

Tabi garanti kapsamında değilse. Arka paneli sökün. Ekran kartı ve işlemci üzerinde kocaman bir fana bağlı bakır cubuklar göreceksiniz, vidalarını itinayla sökün. Ekran kartınız olduğu gibi karşınızda iken evde kullandığınız saç kurutma makinesi ile yaklaşık 2 cm uzaklıktan 1 dakika kadar ekran kartı entegresinin üzerinde gezdirerek sıcak hava üfleyin.

Genelde bu sorunu çözer. Eğerki çözmez ise etrafta tanıdığınız bi telefoncuya gidin ve saç kurutma makinesi ile yaptığınızı ona söyleyin o ısı havyası ile yapsın.

Yüzde 98 sorunu çözersiniz.

dostum gerçekten evliya gibi adamsın ben de önerini denedim hem saç kurutma makinesiyle hem de sıcak hava tabancasıyla termal macunları da yeniledim laptopumu tekrar 1280x800 görmek çok güzel bir duygu umarım bir daha yapmaz ne kadar teşekkür etsem azdır sana bütün sorun yaşayan arkadaşlara yöntemi öneriyorum

ne demek ben teşekkür ederim :))

• Allah'ın cezaları, bir daha alır mıyım ben Asus'u.

Çip bozuldu dediler, garantiden değiştiler. 30 günlük sürenin 29'unda ürünü gönderdiler.
    Çip bozulmuş garanti bitmiş dediler. Laptop parasına yakın para istediler.
    Dışarıda yaptırdım bozuldu.
    Yine yaptırdım az önce yine bozuldu. Daha 2 hafta önce yaptırmıştım ya, insaf.
  • quote:

Orijinalden alıntı: birikideneme

Öncelikle Merhaba;

Ekranın 6'ya bölünme sorunu ekran kartından kaynaklanıyor. Soğuk lehim denilen olayı bilenler vardır mutlaka. Ekran kartını anakarta bağlayan ve iletişim kurmasna yarayan bacaklarında bulunan lehimlerden birinden yada bir kaçından kaynaklanıyor olabilir.

Evde uygulayacağınız bir öneride bulunayım size.

Tabi garanti kapsamında değilse. Arka paneli sökün. Ekran kartı ve işlemci üzerinde kocaman bir fana bağlı bakır cubuklar göreceksiniz, vidalarını itinayla sökün. Ekran kartınız olduğu gibi karşınızda iken evde kullandığınız saç kurutma makinesi ile yaklaşık 2 cm uzaklıktan 1 dakika kadar ekran kartı entegresinin üzerinde gezdirerek sıcak hava üfleyin.

Genelde bu sorunu çözer. Eğerki çözmez ise etrafta tanıdığınız bi telefoncuya gidin ve saç kurutma makinesi ile yaptığınızı ona söyleyin o ısı havyası ile yapsın.

Yüzde 98 sorunu çözersiniz.

Aynı sorun HP DV2500 ile başıma geldi, dediklerini yaptım sorun çözüldü çok teşekkürler böyle bir bilgiyi paylaştığınız için Allah razı olsun.

• rica ederim. faydası olduğunu görmek çok güzel.
  • Bir fizik öğretmeni olarak kendi yorumu mu eklemek istedim. Yıllar önce PIII zamanlarında slot işlemciler vardı. Ben o yıllarda tanıstım lehim çatlaklarıyla. Zaten intel de fark edip yapıyı değiştirdi ve slottan soket yapısına geçti. Bence sorun yüzlerce lehim ayağın ayna anda eşit miktarda genleşemeyip aynı miktarda büzülememesi.Malum işlemci çipi küçük ama ayak fazla. Fazla ayak bağlantısı için alt yüzey genişletiliyor. Sonuç: Çipin altındaki lehim ayaklar cok daha çabuk ısınırken kenardakiler daha geç ısınıyor. Bu da çatlaklara neden oluyor. Bazıları çekiyor, bazıları itiyor. Şuandaki işlemcilerin anakart bağlantılarına baktığımızda kendinden ayaklı (ki bu da yetmiyor anakarttan ayaklı olmaları muhtemel).Böylece genleşmelerde çatlakların önüne geçiliyor.
    Peki ne yapabiliriz? Aslında elimizden birşey gelmez. Harici ekran kartı koyup yeterince soğutamıyorsa, biraz paraya kıyıp maliyeti arttırıp pinli hale getiremiyorlarsa, biz de ancak ofis uygulamaları için kullanabiliriz. Amaç çipin çıkarılmasını engellemekse; en azından ısı değişiminin en fazla olduğu çipin altındaki bölgeyi pinli yapsınlar, böylece kenardaki lehim ayaklar çipi yine tutacaklardır.

Hatalı birşey yazdıysam affola...

NOT: Bu arada forumdaki resimlere baktım da asus f3sc serinin nekadar dandik bi soğutucuya sahip olduğunu gördüm. Bendeki soğutucuda sadece işlemcinin bakır çubuğunun ucunda radyatör gibi metaller mevcut. Ekran kartının çubuğuysa havalandırma borusuna( önemli nokta burası zira soğuk hava ile temas yüzeyi minimum) bağlı.

• Aynı sorun LGE500 dizüstümde karşıma çıktı, ekran 6 ya bölünmüştü. Başka bir forumda okumuştum anakart üzerinde ekran kartı işlemcisinin ayaklarına saç kurutma makinasıyla 1 dk. sıcak hava üfledim ve makina tekrar çalışmaya başladı. Fakat bu işlem geçici bir süre sorununuzu çözüyor.
    Servisler ekran kartı işlemcisini değiştirmenizi öneriyor bununda 250 TL masrafı var ve 6 ay garanti verebiliyorlar:)))
    Seçim sizin...
  • Merhabalar;

LG E500 bilgisayarımda 3-5 gün önce ekranın 6 ya bölünmesi problemi meydana geldi arkadaşın söylediği işleme güvenemedim yüksek sıcaklık ekran kartını yada ana kartı komple yakabilir düşüncesiyle; daha sonra yabancı siteleri ve makaleleri araştırdım ve makalelerde soğuk lehim parçalarının farklı genleşmesi nedeniyle böyle bir durumun meydana geldiğini ve birçok ülkede Nvidia'nın bazı model ekran kartlarını ayıplı mal olması nedeniyle geri topladığını buldum. Sonuç olarak laptobum 3 yıllık ve ayıplı mal olmasına rağmen geri iadesi sanıyorum ki artık mümkün değil ve garanti süreside doldu...

inceldiği yerden kopsun hesabı açtım, arkadaşın önerdiği sıcak hava olayını uyguladım ekran düzeldi ama 1 gün sonra tekrar 6 ya bölündü tekrar ettim işlemi tekrar düzeldi, sıcak hava işlemi " geçiçi bir çözüm" gibi gözüküyor şimdilik. Ekran tekrar bölünürse sıcak hava işlemini 3. kez uygulayacağım olmazsa sıcak havya ile işlem yapıcam, o da sonuç vermezse ekran kartını söktürüp temizletip yeniden taktırıcam, bunun için özel bir cihaz gerekiyormuş ve her teknik serviste yokmuş galiba...

Neyse inceldiği yerden kopsun ;))))))))

• Sorunun birkaç kez tekrarlaması ve sıcak hava üflemesiyle sorunun çözülmesi söz konusuydu ve sonunda asıl problemin nasıl oluştuğunu buldum :)))

ekran kartı ısınıp soğuk lehimlerde çatlama meydana gelebiliyor olabilir ama problemin devam etmesinin asıl nedeni ekran kartı üzerindeki gri yapışkan madde bu madde bakır parçalar ile ekran kartı arasında ve ısıyı ileten bir kimyasaldan oluştuğunu düşünüyorum. muhtemelen zamanla yapısı bozulan bu madde ısı iletkenliğini kaybediyor ve böylece fan ekran kartını soğutamıyor.

Sonuç olarak en son laptobumu açtığımda bu maddeyi komple temizledim ve bakır parçalar direk ekran kartının yüzeyiyle temasa geçti, şimdi ekran kartının sıcaklığı maksimum 66 C kadar çıkıyor...

Eğer probleminiz çözülmüyorsa bunu denemenizi tavsiye ederim ;)))
  • Arkadaşlar soğuk lehimin çözülmesi için şöyle birşey denedim şimdilik emektar MSI'ım hayat buldu.
    Hani çok gaz harcadığı için pek fazla rağbet görmeyen çakmaklar vardır ya.
    Bir abimin tavsiyesi ile onunla ısıtmayı denedim ve sonuç şimdilik olumlu.
    Tabii ne kadar götürür bilemem ama birkaç sn'lik ısıtma ile halloldu.
    En kısa sürede termal macun alıp ısınma problemimi gidereceğim.
    Birkaç ay daha beni idare etsin şu emektar makina yeter.

"Birikideneme" arkadaşa çok teşekkürler.
    Onca para onca masraf biryana bir sürü stresten kurtardığı için.
    Çok sağol arkadaşım.

sözkonusu çakmak.

Bakkallarda 5TL.
    Havalı fakat çabuk gazı bitiyor ona göre :)

----------------------------------------------------------------------------------------------
    Edit: Bu tür çakmaklara verilen ad PÜRMÜZ ÇAKMAK imiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgurer34 -- 22 Kasım 2011; 23:33:56 >

• arkadasım..o sorun ekran kartı fazla ısındıgı için oluyor .bilgisayar konusunda tecriben varsa,içini aç güzel temizle ve ekran kartı üzerine ektra bir ısıyı dagıtacak metal koy.ısısını en az 10 derece düşürürsün.açtıgında ekran kartını etrafını iyice kapat ve biraz ısıt çakmakla yada videodaki gibi..sonra özel termal kremle üzerine bir metal yapıştır ve fanları güzelce tozlrdan temizle ..bu videoyu izle sounun aynı ..

http://www.youtube.com/wat
    ch?v=bnk
    QNmKauEc
  • arkadaşlar aynı sorun bende de oldu forumda yazılan ısıtma yöntemiyle sorunu hallettim ama şimdi iki günde bir aynı şey oluyor. ekran kartının üstündeki tabakanın bozulup hava almasından filan dedi bugun sorduğum bazı arkadaşlar. Bu sornu çözebilen yada parça değişikliğine gitmeden sorunu yaptırabilen varmı
  • quote:

Orijinalden alıntı: topraknaim

arkadasım..o sorun ekran kartı fazla ısındıgı için oluyor .bilgisayar konusunda tecriben varsa,içini aç güzel temizle ve ekran kartı üzerine ektra bir ısıyı dagıtacak metal koy.ısısını en az 10 derece düşürürsün.açtıgında ekran kartını etrafını iyice kapat ve biraz ısıt çakmakla yada videodaki gibi..sonra özel termal kremle üzerine bir metal yapıştır ve fanları güzelce tozlrdan temizle ..bu videoyu izle sounun aynı ..

http://www.youtube.com/wat
    ch?v=bnk
    QNmKauEc

Videoyu izledim şimdi sormak istediğim ekran kartının üstüne nasıl bi yapıştırıcı yada krem kullanıcaz bide ne koyucaz tavsiye edilebilecek ne var yardımcı olursanız arkadaşlar sevinirim...

• O gri kremsi şey termal macun denilen şey işte.. LG E500 serisinde de fazlaca görülüyor demek ki bu sorun, 2 ay önce yaptırmıştım yine bölündü ekran ama bu sefer 6 değil 12 parçaya Anlaşılan o ki artık iflah olmaz bence paranızı tamir ücreti için servise yedirmeyin nasılsa bozulacak... kendi imkanınızla eliniz yattığınca bir şeyler yapabiliyorsanız ne mutlu.. Gözümün önünde erdi gitti dağ gibi bilgisayar
  • merhabalar;
    bende de f3 serisi var ve farklı bi ekran problemi. ekran kartının driverını yükleyince bilgisayar ya açılmıyor açılırken resetleniyor yada açıldıktan sonra donuyor. bu problemi yaşayan yada çözüm yolu önerebilecek varmı? tşkler
  • arkadaşlar o sorun bendfe de oldu kafam bozuldukca bildisayarı dağıtıp geri topluyordum ekran kartının yani kuzey köprüsünün lehimlerinin hassas oldugunu bilmiyordum bozuldu önce 6 ya bölündü falan neyse asus yetkili servis 700 e değişiyor full anakartı değişiyorlar diğer yöntemlerde fazdasız o kısım çöok hassas
    kendi çözümüm ise fanın sogutmasını azaltın ben öyle yaptım koli bandını yapıştırdım fan çok çalışıyor ama lehimler eriyik oldugu i,çin iş görtüyor ;) bu noktadan sonra bu kadar kullanabilirsiniz
  • Konu biraz hortlayacak ama benim merak ettiğim nokta şu f3 serisinde bir sürü ekran kartı problemi, kasa çatlaması ve menteşe kırılması var bu konuda yetkili birinden alınan bir cevap yok mu ne biliyim tayvan olur asus global olur. bu kadar hatalı/sorunlu bir seri olabilir mi? kimse hiçbir yere şikayet etmemiş mi bu zamana kadar, bir yere başvurulmamış mı? bende f3sc var bir kere ekran kartı bozuldu bir daha gün yüzü görmedi bilgisayar zaten kasadaki çatlaklardan, kırıklardan hiç bahsetmiyorum bile. bir daha asus mu? benden uzak olsun.
  • gençler ısıtma yöntemi hiç görüntü gelmediği zaman da işe yarıyor mu? birazdan deneyecem de...
  • benim makinede de aynı problem oluştu.

arkadaşın anlattığı çözüm şimdilik işe yaradı.bakalım ne kadar götürecek.
    kesin çözüm varmıdır.
  • Bu çözüm kısa süreli arkadaşlar, uzun süreli çözüm için tanıdığınız bir elektronikçie götürün anakartı üzerine havyayı bir kaç saniye tutsun
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.