Şimdi Ara

Asus EEE 701 Dokunmatik ekran+Bluetooth+Ekstra USB portu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
1
Favori
10.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her zaman Asus EEE'mi dokunmatik ekranlı bir navigasyon cihazı olarak kullanmak istemiştim;
    ve sonunda neden kendim yapmayayım dedim :D

Kullanmış olduğum USB hub, bu modeli seçmemin nedeni devresinin küçük olması ve USB çıkışlarının devreye konnektorler ile bağlı olması yani kolayca ayırılabiliyor...

USB hub'ı anakarta aşağıda belirttiğim yerlere lehimledim;

Halkaların anlamları;

Kırmızı: +5V
    Siyah: Ground
    Yeşil: + Data
    Beyaz: - Data

Kullanmış olduğum dokunmatik ekran devresi. Devrenin LCD paneli içinde sol hoparlorun altına sığması için kesilip biçilmesi gerekiyor.Sığabilmesi için resimde işaretli olan kırmızı çizgide sonrasını kestim ve halka içindeki konnektoru cıkarttım.

Görüldüğü üzere devre tam oturuyor.

Dokunmatik ekran devresine lehimlemiş olduğum kabloları görebilirsiniz.

Temiz ve düzenli görünüyor :D

USB hub ve Bluetooth'un gereksiz kasa ve plastik parçalarından kurtulduktan sonra devrelerini birbirlerine sıcak silikon ile yapıştırdım sonrada anakarta çift taraflı bant ile sabitledim.

Kırmıızı halka ile işaretli olan kablo anakart üzerindeki pcie lehim noktalarından geliyor. (2. resimde gösterdiğim)
    Kablonun ucuna mini usb konnektoru lehimledim ki usb cihazlarını kullanmak istemediğim zaman kolayca çıkarabileyim diye...

Mavi halka ile işaretli olan Bluetooth devresi ve usb hub'a yeşil ile işaretli olan konnektor ile bağladım. Bluetooth kullanmak istemediğim zaman konnektoru cıkarmam yeterli oluyor.

Pembe ile işaretli olan konnektorler ise dokunmatik ekran devresine gidiyor aynen bunda da kullanmak istemediğimde konnektoru çıkarmam yeterli....

Sarı halka ise boş bir usb port ileride belki içine yeni birşey bağlarım düşüncesiyle boş bıraktım.

Başka bir resim.

Başka bir resim.

Görüldüğü üzere usb konnektoru kolayca cıkarabiliyorum :D

LCD panelin toplandıktan sonraki hali görünürde hiçbir kabarma yok. LCD arkasındaki sünger plakayı kabarma yapmasın diye söktüm ve ayrıca ön panelin iç kenarları elde zımparaladım :D

Başka bir resim.

Başka bir resim.

Almış olduğum Bluetooth GPS alıcı (Royaltek RBT-2100), gayet küçük, 8 saat civarında pil ömrü var.

iGO8 kullanmayı tercih ediyorum çünkü harita, poi, ses dosyaları kusursuz ve 3 boyutlu görünüm desteği mevcut.

Benim mahalle :D

Tam ekran görünüm

3 boyutlu görünüm normalde etrafda binalar gözüküyor bizim buralarda önemli bir bina mevcut değil...

FOTOĞRAFLAR VE İŞÇİLİĞİN TÜMÜ BANA AİTTİR BENDEN İZİNSİZ SAĞDA SOLDA PAYLAŞILMAMASI ÖNEMLE RİCA OLUNUR...

• dostum hep merak etmişimdir bu bluetooth gps alıcıları nasıl çalışıyor? Yani kullanımda herhangi bir ücretlendirme yok mu? Yada güncelleme işleri fln? Bu arada işçiliğin mükemmel tebrik etmek gerekir.
  • çok mükemmel bi çalışma olmuş kardeşim eline sağlık
  • çok güzel bir çalışma olmuş eline sağlık iyi çalışmalar
  • quote:

Orjinalden alıntı: swordmaster

dostum hep merak etmişimdir bu bluetooth gps alıcıları nasıl çalışıyor? Yani kullanımda herhangi bir ücretlendirme yok mu? Yada güncelleme işleri fln? Bu arada işçiliğin mükemmel tebrik etmek gerekir.

GPS yani Global konumlandırma sistemi (Global Positioning System) herhangi bir ücrete tabi değildir.
    GPS alıcısı bulunduğu noktadan uzaydaki uyduların konumlarını belirler ve o uyduların konumlarından yola çıkarak matematiksel olarak bulunduğu yerin koordinatlarını hesaplar. Tabi en kabaca hesap yapabilmesi için en az birbiriyle aynı doğrultuda olmayan 3 adet uyduya bağlanmalı (yani üçgenin köşe noktaları olabilcek şekilde olan uyduluarın iç alanında olmalı) ve onlara olan uzaklıklarından matematiksel olarak uzaklık hesabı yapar. Bulunduğu noktanın koordinat kesinliğinin artması için daha çok uyduya bağlanması gereklidir. Daha çok uyduya bağlandığında aletin hata sapması azalır, doğruluğu artar. Piyasadaki satılmakta olan GPS'lerin teknik özelliklerinde kanal sayısı belirtilir bu kanal sayısı aynı anda maksimum kaç uyduya bağlanabildiğinin sayısıdır.

GPS cihazlarının kendi başlarına çalışan, bluetooth ile yayın yapan, log tutan vs.vs. gibi değişik türleri vardır. Bluetooth ila yayın yapanlar adından da anlaşılacağı gibi elde ettiği konum bilgilerini bluetooth ile eleştirildiği cihaza (el bilgisayarı, notebook, pc, cep telefonu vs.) yollar ve alan cihazda sahiip olduğu program ile bunları işleyip haritada gösterir vs.vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeLLyCeM -- 17 Mart 2008; 11:07:02 >

• quote:

Orjinalden alıntı: djkika

çok mükemmel bi çalışma olmuş kardeşim eline sağlık

Teşekkür ederim...

quote:

Orjinalden alıntı: Knight_eagle

çok güzel bir çalışma olmuş eline sağlık iyi çalışmalar

Teşekkür ederim sanada iyi çalışmalar....
  • quote:

Orjinalden alıntı: DeLLyCeM

quote:

Orjinalden alıntı: swordmaster

dostum hep merak etmişimdir bu bluetooth gps alıcıları nasıl çalışıyor? Yani kullanımda herhangi bir ücretlendirme yok mu? Yada güncelleme işleri fln? Bu arada işçiliğin mükemmel tebrik etmek gerekir.

GPS yani Global konumlandırma sistemi (Global Positioning System) herhangi bir ücrete tabi değildir.
    GPS alıcısı bulunduğu noktadan uzaydaki uyduların konumlarını belirler ve o uyduların konumlarından yola çıkarak matematiksel olarak bulunduğu yerin koordinatlarını hesaplar. Tabi en kabaca hesap yapabilmesi için en az birbiriyle aynı doğrultuda olmayan 3 adet uyduya bağlanmalı (yani üçgenin köşe noktaları olabilcek şekilde olan uyduluarın iç alanında olmalı) ve onlara olan uzaklıklarından matematiksel olarak uzaklık hesabı yapar. Bulunduğu noktanın koordinat kesinliğinin artması için daha çok uyduya bağlanması gereklidir. Daha çok uyduya bağlandığında aletin hata sapması azalır, doğruluğu artar. Piyasadaki satılmakta olan GPS'lerin teknik özelliklerinde kanal sayısı belirtilir bu kanal sayısı aynı anda maksimum kaç uyduya bağlanabildiğinin sayısıdır.

GPS cihazlarının kendi başlarına çalışan, bluetooth ile yayın yapan, log tutan vs.vs. gibi değişik türleri vardır. Bluetooth ila yayın yapanlar adından da anlaşılacağı gibi elde ettiği konum bilgilerini bluetooth ile eleştirildiği cihaza (el bilgisayarı, notebook, pc, cep telefonu vs.) yollar ve alan cihazda sahiip olduğu program ile bunları işleyip haritada gösterir vs.vs.

Cevabınız için teşekkür ederim bazen görürdüm ama şimdiye kadar ücretlendirme varmı yada yokmu diye öğrenemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-6460740D9 -- 17 Mart 2008; 14:59:07 >

• tek kelimeyle mukkemmmel..... emegine sağlıkk imrendim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rebelmario -- 17 Mart 2008; 15:59:59 >
  • mükemmel olmuş ellerine sağlık
  • ellerinize sağlık...başarılarınız devamını dilerim
  • Benim anlamadıgım o dokunmatik ekran devresi dedigin şeyi 2 kablo ile lehimleyince elimizdeki her LCD ekran dokunmatik mi oluyor. Nasıl bu özelligi kazandırabiliyoruz LCD'ye bana biraz saçma geld. Yani bahsettiginiz devre ekranın neresine dokundugumuzu nasıl anlayacak sensor olmadan.

Eğer dediginiz gibi ise elimizdeki her LCD ekran birer dokunmatik ekran olabilirmi? ve bunu işletim sistemi ile nasıl ilişkilendirebiliriz yazılımsal olarak.

Teşekkürler.
  • bildiğim kadarıyla dokunmatik ekran devreleri aynı zamanda ekran altına yerleştirilen ince bir film tabakasını içeriyor. bilgi içinwww.merpazar.com sitesine bakabilirsiniz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: datox

Benim anlamadıgım o dokunmatik ekran devresi dedigin şeyi 2 kablo ile lehimleyince elimizdeki her LCD ekran dokunmatik mi oluyor. Nasıl bu özelligi kazandırabiliyoruz LCD'ye bana biraz saçma geld. Yani bahsettiginiz devre ekranın neresine dokundugumuzu nasıl anlayacak sensor olmadan.

Eğer dediginiz gibi ise elimizdeki her LCD ekran birer dokunmatik ekran olabilirmi? ve bunu işletim sistemi ile nasıl ilişkilendirebiliriz yazılımsal olarak.

Teşekkürler.

Tabiki de sadece devre ile olmuyor, lcd önüne yapıştırılmış olan şeffaf bir tabaka mevcut. Ben bunu okuduğunuzda algılayabilceğinizi düşünürek üzerinde fazla durup bahsetmedim.

Konu hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuzu düşünerek yazdım. Ama demekki anlayacak kadar bilgi sahibi değilmişsiniz. Biraz araştırıp bilgi edinin.

• quote:

Orjinalden alıntı: DeLLyCeM

quote:

Orjinalden alıntı: datox

Benim anlamadıgım o dokunmatik ekran devresi dedigin şeyi 2 kablo ile lehimleyince elimizdeki her LCD ekran dokunmatik mi oluyor. Nasıl bu özelligi kazandırabiliyoruz LCD'ye bana biraz saçma geld. Yani bahsettiginiz devre ekranın neresine dokundugumuzu nasıl anlayacak sensor olmadan.

Teşekkürler.

Tabiki de sadece devre ile olmuyor, lcd önüne yapıştırılmış olan şeffaf bir tabaka mevcut. Ben bunu okuduğunuzda algılayabilceğinizi düşünürek üzerinde fazla durup bahsetmedim.

Konu hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuzu düşünerek yazdım. Ama demekki anlayacak kadar bilgi sahibi değilmişsiniz. Biraz araştırıp bilgi edinin.

çalışmanız çok başarılı ve kaliteli olmuş tebrik ederim ama son postunuz çok yanlış yaptııınız işin sunumu eksik yapmışınız bundan kaynaklı bi duruma sert tepki vermeyiniz!!!

• quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

çalışmanız çok başarılı ve kaliteli olmuş tebrik ederim ama son postunuz çok yanlış yaptııınız işin sunumu eksik yapmışınız bundan kaynaklı bi duruma sert tepki vermeyiniz!!!

Teşekkürler;

Konuyla ilgilenen biri zaten anlar, yaptığım her adımın resmini çekseydim binlerce resim olurdu.
    Dokunmatik ekran'ın bir kit olduğunun biliniyor olduğunu varsaydım. Son resimlerde de panel takıldıktan sonra herhangi bir kabarma olmadığından da bahsetmişim.

Sert tepki nereden çıktı; bilememek değil öğrenmemek ayıp; bilinmiyor olması da benim problemim değil ayrıca, biraz araştırıp bilgi edinilebilecek bir konu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeLLyCeM -- 17 Mart 2008; 22:38:53 >
  • tebrikler hocam güzel çalışma. "aşmış"

eee nin de içini görmüş olduk...
  • quote:

Orjinalden alıntı: aozer0085

tebrikler hocam güzel çalışma. "aşmış"

eee nin de içini görmüş olduk...

Teşekkürler;

3-4 aydır içini söküp neler yapabilirim diye bakıyorum :D

Birkaç değişiklik daha ekliyeceğim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeLLyCeM -- 18 Mart 2008; 1:03:30 >
  • Bu modifikasyonları yaptıktan sonra CPU ısısının 5-6C civarında arttığını gözlemledim.

Kasa içindeki fan içerde bulunan boşluklardaki sıcak havayı tahliye ederek soğuma sağlıyor. Fanın sağ tarafını bu modifikasyonla doldurunca içerdeki hacimi azaltmış oldum ve sanırsam böylece hava akımımı düşürdüm.

Diğer yandan belkide kasayı sürekli açıp kapatmaktan dolayı thermal pad'lere zarar vermiş olabilceğimi düşündüm.

Ve sonrasında Asus'un kendi koyduğu aptal mavi yapışkan thermal pad'leri söküp yerlerine büyük, kalın ve daha iyi thermal pad'ler koymaya karar verdim

Asus'un koyduğu aptal mavi thermal pad.

Çıkardıktan sonra.

Kullandığım Thermal pad.

2 parça 25 x 25 mm ve 1 parça 35 x 35 mm kestim
    ve alttaki gibi dikkatlice yerleştirdim.

Başka bir resim.

Sanırım bu büyük, kalın thermal pad'ler sonrasında ısı iletiminde ve sonrasında ısıda kayda değer bir düşüş olacak bir süre kullandıktan sonra haberdar edeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeLLyCeM -- 18 Mart 2008; 4:21:16 >

• gerçekten çok başarılı olmuş bence. dokunmatik sistemler çok keyifli. biz de bir arkadaşın orjinal ekranlı araç müzik sistemini dokunmaktik hale getirmek için 6.5" dokunmatik kit sipariş ettik bekliyoruz. becerebilirsek carpc sistemine çevrilecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nickelaj -- 18 Mart 2008; 18:00:33 >
  • Aha bizim orda oturuyor arkadaş
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.