Şimdi Ara

Askerlikten muaf oldum | Skolyoz (omurga eğriliği) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
290
Cevap
12
Favori
119.483
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba benim torakal bölgede 24 derece skolyozum var koşarken filan akciğerde sancım oluyor sizce askerden muaf olur muyum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cpo34

Merhaba benim torakal bölgede 24 derece skolyozum var koşarken filan akciğerde sancım oluyor sizce askerden muaf olur muyum

Yönetmeliğe göre, torakal bölgede 26 derece ve üstü eğrilik olması gerekiyor. Siz yine de durumunuzu doktora bildirin, sağlık kurulunda muafiyet çıkabilir. Askere alınsanız bile, askerliğinizi hiçbir şey yapmadan geçirirsiniz. Birçok şeyden muaf olursunuz askerde.

• Teşekkür ederim

• Çok geçmiş olsun öncelikle arkadaşlara.Şu anda e devlet veya şubeden aldığınız durum belgesinde tam o olarak ne yazıyor muaf olduğunuz veya sağlık sorunumuz yazıyor mu. Tşkler

• quote:

Orijinalden alıntı: -kibar-

Çok geçmiş olsun öncelikle arkadaşlara.Şu anda e devlet veya şubeden aldığınız durum belgesinde tam o olarak ne yazıyor muaf olduğunuz veya sağlık sorunumuz yazıyor mu. Tşkler

e-Devlet sorgulama sonucunu direkt olarak atıyorum;

Askerlikten muaf oldum | Skolyoz (omurga eğriliği)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nikki Sixx -- 29 Ocak 2018; 2:57:7 >

• Merhaba

Muaf olmak icin lomber bolgedeki sorun tek basina yeter mi? Yoksa hem lomberde hem de torakal bolgede mi bir soruna sahip olmamiz gerekiyor? En son lomber bolgemdeki egrilik 2007 senesinde 25 dereceydi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Chesto

Merhaba

Muaf olmak icin lomber bolgedeki sorun tek basina yeter mi? Yoksa hem lomberde hem de torakal bolgede mi bir soruna sahip olmamiz gerekiyor? En son lomber bolgemdeki egrilik 2007 senesinde 25 dereceydi.

Merhaba,

Benim skolyoz derecelerim, hem torakal hem de lomber olarak muafiyet şartlarına uyduğu için, bu sorunuza kesin bir cevap vermem yanlış olur. Yalnız şu kadarını söyleyebilirim ki; sağlık kurulunda daha çok torakal bölgedeki açı üzerine yoğunlaşıyorlar. Hatta ortopedi doktoru beni sağlık kuruluna sevk ederken, sevk kağıdında lomber bölgesinin adı dahi geçmedi.

TSK'nin sağlık yönetmeliğinde skolyoz hakkındaki kısım aynen şu şekilde;

"Skolyoz deformitesi için, ön-arka planda torakal seviyede 26-45 derece, lomber seviyede 21-50 derece arası deformiteleri."

Ben torakal 28 derece, lomber 30 derece ile muaf oldum. Bunu da ekleyeyim tekrardan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nikki Sixx -- 1 Şubat 2018; 6:23:25 >

• Arkadaşlar çalıştığım okul askerlik belgesi istedi sözleşmeyi yıllık yapıyoruz tecilim yazın bitiyor skolyoz hastasıyım haseki hastanesine gittim 25 derece skolyoz ölçüldü sizce ne yapmalıyım muaf olma ihtimalim nedir

Askeriyeye gitsem sağlık kurulu raporu isteniyor galiba o kurul raporu için bizi belirli hastaneye mi gönderiyorlar yoksa hastaneyi bizmi seçiyoruz lütfen bir yol gösterin 20 günüm kaldı

• quote:

Orijinalden alıntı: Cpo34

Arkadaşlar çalıştığım okul askerlik belgesi istedi sözleşmeyi yıllık yapıyoruz tecilim yazın bitiyor skolyoz hastasıyım haseki hastanesine gittim 25 derece skolyoz ölçüldü sizce ne yapmalıyım muaf olma ihtimalim nedir

Askeriyeye gitsem sağlık kurulu raporu isteniyor galiba o kurul raporu için bizi belirli hastaneye mi gönderiyorlar yoksa hastaneyi bizmi seçiyoruz lütfen bir yol gösterin 20 günüm kaldı

Askerlik şubesindeki memur ikamet ettiğiniz yeri soruyor, size birkaç hastane sayıyor, siz de onlardan birini seçiyorsunuz.

Skolyoz dereceniz torakal bölgeye aittir diye düşünüyorum. Sınırdasınız diyebilirim. TSK'nin sağlık yönetmeliğinde 26 derece ve üstü için muafiyet söz konusu. Yine de ortopedi doktoru ve sağlık kurulundaki doktorlar muafiyet sonucu da verebilir.

• Merhabalar. Bende de 28 derece lomberde eğrilik var bu zamana kadar 3 4 kere olcturdum hep bu dereceler söylendi. Ama muafiyet asamasinda ölçen doktorun bir isguzarlik yapma ihtimali var midir? Ya da o anki durusumuzdan kaynakli düşük derece falan çıkar mi ki? Yanlis ölçüm durumunda itiraz isi nasil oluyor bilen var mi ben mayısta tecili bozdurup başvuracağım islemler ne kadar sürüyor il degistirme durumun var da

• quote:

Orijinalden alıntı: axu483

Merhabalar. Bende de 28 derece lomberde eğrilik var bu zamana kadar 3 4 kere olcturdum hep bu dereceler söylendi. Ama muafiyet asamasinda ölçen doktorun bir isguzarlik yapma ihtimali var midir? Ya da o anki durusumuzdan kaynakli düşük derece falan çıkar mi ki? Yanlis ölçüm durumunda itiraz isi nasil oluyor bilen var mi ben mayısta tecili bozdurup başvuracağım islemler ne kadar sürüyor il degistirme durumun var da

Merhaba,

Lomber bölgede 21 derece ve üstü, torakal bölgede 26 derece ve üstü muafiyet sebebi. TSK'nin sağlık yönetmeliği bu şekilde.

Yanlış ölçüm olmaz, 1 derece düşük ya da yüksek ölçebilirler. Bana birkaç ortopedi doktoru birden baktı; biri 27 derece dedi, diğeri 28. Aynı röntgende farklı dereceler tespit ettiler.

Dereceler istemediğiniz şekilde olursa, doktorunuzdan konsültasyon isteyip radyoloji uzmanına başvurabilirsiniz. Kesin dereceyi onlar tespit edebiliyorlar.

Doktorlar ölçümü yapar ve TSK'nin sağlık yönetmeliğinin ilgili maddesine bakarak, sağlık kurulunda sonuca bağlarlar. Yani doktorlar sadece dereceyi tespit ediyorlar, sonra da TSK'nin sağlık yönetmeliğine göre karara bağlıyorlar. Risk almıyorlar. Askere giderseniz ve skolyozla ilgili bir sağlık problemi yaşarsanız, ipin ucu o doktorlara kadar dokunur.

Ben toplamda 19 günde hallettim. Sağlık kuruluna bir hafta geç gittiğim için bu kadar uzun sürdü. 15 gün diyelim biz buna.

• Cok tesekkur ederim gayet açıklayıcı olmuş. Su sekilde zaten askerlik yapmamam daha yerinde olacak koşunca bile sizlama ve ağrı yapıyor . Arkadaşlarım kıskanıyor bu durumu ama gönül ister ki saglikli olup gidelim. Her şey gönlünüzce olsun arkadaşlar

• quote:

Orijinalden alıntı: axu483

Cok tesekkur ederim gayet açıklayıcı olmuş. Su sekilde zaten askerlik yapmamam daha yerinde olacak koşunca bile sizlama ve ağrı yapıyor . Arkadaşlarım kıskanıyor bu durumu ama gönül ister ki saglikli olup gidelim. Her şey gönlünüzce olsun arkadaşlar

Lisans mezunuyum. Keşke skolyozum olmasaydı da uzun dönem askerlik yapsaydım. Sağlık her şeyden önemli.

• İki gün önce sağlık kuruluna gittim filme göz ucuyla bakıp git git askere bişey yok diyerek çık dışarı dedi bende derecesine baksaydınız bari dedim eee nevar derecede dedi bana tsk nın sağlık yönetmeliğine göre filan derken ben bilmem yönetmelik filan diyip git sen diyip durdu bana sonra film istedi 13 martta film çekilecek nasıl doktorlara düştüm ağrım var ayakta duramıyorum diyorum umrunda değil

• Cpo34 C kullanıcısına yanıt
    böyle bir saçmalık nasıl olabilir anlayamadım siz filmle gittiniz doktora ve sen git askere mi dedi ? Koskoca kurul yasa masa bilmem demiş olamaz değil mi ? biraz konuyu açar mısınız neler yaşadınız ?
  • İçeri girdim ne için geldin dedi anlattım durumu sende birşey yok dedi direk bana bende 28 derece skolyozum var dedim ee ne olmuş sen yüzersin koşarsın herşeyi yaparsın dedi o an şok oldu. Zaten cevap veremedim tak nın yönetmeliğine göre derken ne var yönetmelikte dedi 63. Madde dedim daha maddeyi bilmiyor boşver orda yazanı dedi dilim tutuldu öle diyince hasekiye gitmeyin kişisel sorunu var gibi yaklaşıyorlar ben ayakta duramıyorum özel harekata başvuramadın sözleşmeli erliğe başvuramadın bu skolyoz yüzünden ama doktor bana git diyor napıcam bilmşyorum

• Ya böyle bir saçmalık cidden inanamiyorum. Sizi oraya askerlik şubesi yonlendirdi değil mi? Kurul günü raporunuzun falan çıkması lazim daha kurul bile olmadan direk ilk muayene eden mi sizi böyle tersledi. Ne yaptınız şimdi? Bence merak etmeyin en kötü dava açarsınız

• İlk muaynede ağzıma sıçtı zaten film isteyince kurula giremedim filmden sonra giricem ama şu var doktora tsk nın yönetmeliğini sınır derecesini bile ben söledim ben diyorum hastayım. Film orta ona inanmıyo bide film istiyo tekrar kişisel sorunu var gibi yaklaşıyor. Dereceyi belgeleyip dava açıcam zaten ama hasekiye gitmeyin

• Bir de büyük hastane yani bilmeme şansları olmamasi lazim ancak siyasi veye dini görüşlerinden vs ötürü sanırım böyle yapiyorlar. Peki şunu soracagim size.

Bu aralar bu islemler hallediliyor mu? Benim tecilim 15 mayısta bitiyor o tarihi bekliyorum işlemleri başlatmak için. Su ara gitsem şimdi başlar mi yani

• Ne zaman gidersen şubeye gittiğin günden itibaren en fazla 10 günde biter işlemler ama hasekiye kesin gitme

Büyük filan değil haseki ismi var sadece

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.