Şimdi Ara

Askerlik Borçlanması Emekli Maaşını Yükseltir mı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
41
Cevap
3
Favori
25.118
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar,2000 öncesi 1704 gün,2000-2008 arası 362 gün,2008 sonrası 2932 günüm var.toplamda 4998 günüm var.askerliğimi 2001-2002 arası 540 gün yaptım 73 dogumlu 1992 girişliyim.5525 güne tabiyim.2024 subatta emekli olacağım.Görünen emekli maaşım 2950tl.askerliği en yüksekten yatırsam emekli maaşına etkisi ne olur.abo1 gösterge 9475 abo 60..abo2 de ort yıllık kazanc 11343 abo 41..abo3de aylık kznc 8592 abo 32.02.konu hakkında bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim.teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2015 yılında sgk nın maaş hesaplama kısmı düzgün hesaplama yapıyordu. bilgi giriş satırlarından birinde sistemde görünmeyen gün sayısı ekleme seçeneği vardı oraya fazladan 400 500 gün ne kadar borçlanmak isterseniz yazınca buna göre alınacak maaşı yüksek gösteriyordu. hala varmı bilmiyorum. varsa deneyin derim.

@Master mariner

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lideramca -- 27 Mart 2021; 19:32:39 >
  • Maalesef artık ekleme seçeneği gözükmüyor.Bilgisi olanda sınırlı bu konuda.artık bir uzmana gidip sormak gerekiyor.Bakalım 540 gün askerlik yüksek prim borçlanması mı avantajlı yada istege baglı yüksekten prim ödemekmi avantajlı.günüm zaten 530 gün falan eksik kaldı.her ihtimalde ödeme yapacağım gözüküyor

• quote:

Orijinalden alıntı: lideramca

2015 yılında sgk nın maaş hesaplama kısmı düzgün hesaplama yapıyordu. bilgi giriş satırlarından birinde sistemde görünmeyen gün sayısı ekleme seçeneği vardı oraya fazladan 400 500 gün ne kadar borçlanmak isterseniz yazınca buna göre alınacak maaşı yüksek gösteriyordu. hala varmı bilmiyorum. varsa deneyin derim.

@Master mariner

sgk nın maaş hesaplama sitesinde 2016 dan beri bende hesaplama yapıyorum ama sözünü ettiğiniz bilgi girebilme seçeneğini hiç görmedim sanırım daha önce vardı bu. Yıl sonunda bende en az 200 günlük borçlanma yapmam lazım bir yıl erken emekli olabilmem için. En düşükten borçlanacağım herhalde 40-50 tl lik bir artış getirir maaşa diye düşünüyorum.

• emeklilik sürecesini hızlandırır diye biliyorum. maaşa pek katkısı olmuyor gibi.

• chaplinn kullanıcısına yanıt

205 günlük askerlik borçlanması yaptım en düşük tutardan maaş da 80 tl lik artış oldu. 99 öncesi dönem olduğu için olsa gerek artış oldu.

• 510 gün tabandan borçlanmayı yaptım,maaşa etkisi -240tl oldu,ertesi gün gidip iptal dilekcesi verdim,paranın geri yatmasını bekliyorum,2002 yılı ve2003 yılı borclandım,şimdilik tavandan isteğe bağlı ödüyorum maaşa etkisi +60tl gibi,eyt çıkarda gün gerekli olursa askerliği tekrar tavandan denerim

• Master mariner M kullanıcısına yanıt

Merak ettim, ücreti geri alabildiniz mi? Neden maaşınızı düşürdüğü hakkında bir açıklama yaptılar mı?

• bado6100 kullanıcısına yanıt
    Merhaba,ücreti 5 gün sonra PTT ye geri yatırdılar,TC no ile gidip aldım.kurumda sordular neden işlemi iptal ediyorsun diye dedim maaşı 240 düşürdü tamam dediler acıklama yapmadılar muhtemel kendileride bilmiyor...

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Master mariner M kullanıcısına yanıt

Tabiki düşer maaşın, askerlik borçlanmasında esas öncelikle askerliğin sigorta başlangıcından önce olmasına ve 2000 yılı öncesi olmasına bağlıdır, bu şekilde ödersen ve yüksek ödersen daha yüksek maaş alırsın, 2000-2008 arası odersen çok daha az artar abii tabandan değil yoksa düşer, heleki 2008 sonrası tavandan ödemezsen maaşın dahada düşer, en avantajlisi 2000 öncesi ödemek...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alimelle -- 3 Temmuz 2022; 0:56:10 >

Şimdi eyt geliyor gibi, eğer dedikleri gibi 9000 gün sınırı koyarlarsa 419 gün eksiğim kalıyor, SSK girişim 97, askerlik 550 gün ve 93-95 yılları arası 18 ay, bu durumda 491 günü tabandan ödersem fena artış olmuyor demekki, tavan ödersem baya artacak demek, tavan tabanın 7.5 katı oluyordu galiba, çok fena bir borç çıkar bana, min ödeme 491 gün 24 bin TL, Maks ödeme 491 gün için 179 bin 😝

Maks odeyebilsem keşke, tabandan ödersem bile aylık seninkine göre oranlarsam 160 TL artış olur sanirim, tavandan ödersem yine aynı şekilde 1200 kusur TL artar herhalde, tabii basit oranladim, 1200 TL için 179 bin ödemem lazım, ohoooo 12 senede amorti eder 😝 demekki odeyebildigim kadar fazla ama amorti etme süresini kısa tutacak şekilde bir ödeme çıkarmam lazım, senin bilgilerin çok faydalı oldu açıkçası...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alimelle -- 3 Temmuz 2022; 1:29:31 >
  • alimelle A kullanıcısına yanıt

askerlik borçlanması emekli maaşını artırmak için değil eksik gün tamamlamak yada emeklilik tarihini bir yıl öne çekmek için yapılır hocam. maaş yükselsin diye tavandan ödeme yapmanın hiçbir ekonomik yanı yok bence :)

kaç gün gerekiyorsa tabandan yaparsın borçlanmanı 2000 öncesi olduğu için az da olsa artış sağlıyor maaşta. eyt için bişey söylemek erken şu an. çıkar mı çıkarsa nasıl olur belli değil. senin emeklilik yaşı 56-57 olmalı yaşın kaç bilmem ama şu an yapman gereken beklemek.

2000 yılı öncesi ödeme yaparsan maasida güzel etkiliyor, tabii tavandan ödemek gereksiz, amorti edene dek ikinci emekliliğin gelir :) bunun esas olayı dediğin gibi, SGK baslangicindan onceyse askerliğin, emekli yaşını ve hizmete başlama yilini o kadar geri alır, yan etki olarak ödemene bağlı olarak maasinida etkiler, evet 56 yaş benim emeklilik yaşım, eyt bekleyeceğim çıkarsa gün eksiğim olursa öderim, gün sorunu olmazsa tabandan ödeme yaparım, eyt çıkmaz ise yine tabandan oderimki 55 yaşına düşeyim,1 sene erken maaş almak daha iyi olur cunki, neyse yıl sonunu bekleyelim hele....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alimelle -- 5 Temmuz 2022; 0:29:46 >
  • Benim durumum da şu, sigorta başlangıcı 1997 Eylül, askerlik 1998-1999...

9000 gün olarak çıkarsa ben de tabandan borçlanırım sadece günü doldurmak için.

Şöyle bir uygulama var bu arada:

https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/

• alimelle A kullanıcısına yanıt

Arkadaşlar 2001-2002 arası 8 ay askerlik borçlanmasını asgariden yatırsam maaş artışı olur mu az da olsa?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi satem -- 24 Kasım 2022; 14:53:38 >
  • satem S kullanıcısına yanıt

kesin olmamakla birlikte borçlanma 2000 öncesi ise maaş artışı oluyor ama 2000 sonrası ise artış olmadığı gibi düşüş yaşayan olmuş. 2000 sonrası ancak sigorta başlangıcını geriye çekmiş olur zannederim.

• lideramca kullanıcısına yanıt

Bilgi için Teşekkürler

2004 girisliyim askerlik 2007 de oldu ise giris imi geriye cekebilir miyim

• volki volkan V kullanıcısına yanıt

işe girişiniz askerlikten önce olduğu için geriye çekilemez.

Teskkur ederim 🙏

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.