Şimdi Ara

Arduino yazılımsal ve donanımsal donma sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
658
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

uzatmadan konuya girmem gerekirse. ticari amaç gütmeden kendim ve arkadaşlarım için bir kuluçka makinesi yaptım. Aşşağıda verdiğim kod ile ilgili devreyi deneme amacıyla pcb üzerinde yaptım . Normal çalışmasında sıcaklık kontrolü ve nem kontrolünde herhangi bir sorun yaşamadım. ama devre tamamen random olarak bazen donuyor. bazen ekrandaki yazılar rasgele bir hale dönerken bazen hiç bir işlevi yerine getiremiyor. devre için beslemesine ve ısıtıcı, nem cihazı, motor hattına lc fitre yaparak ekledim. lm2576 lı switching regüle ve lm7805 kullanarakda denediğim halde. donma sorununun önüne geçemedim.

bu devre ile kuluçka makinesinden çıkım aldım ama donma sorunlarına güvenmediğim için farklı bir devre daha yaparak backup olarak onuda bağladım. oları bir donmada yüksek sıcaklığı engelemek içinde ek koruma sağladım.

yazılımda tarih ile ilgili hatalar vardı düzelttim. wdt komutunu ekleyerek yaptığım denemelerde olası bir donmada bazen devreyi resetliyor. ama menüde çok fazla gezersek donma yapıyor.

wdt devreyi resetlediğinde çevirme motoru (time delay kullanıyorum) sürekli çalışıyor .menü tuşuna basmadan durmuyor.

sizden ricam kodun orjinalini ekliyorum tecrübesi daha iyi olan arkadaşlar wdt komutlarını nerelerde kullanmam gerektiğini bana söyleyebilirse çok sevinirim. arduino ile ilgili fazla tecrübem yok malesef.

ek olarak enerji her kesilip tekrar verildiğinde çevirici motoru direk çalışmaya başlıyor bunu yazılımdan kapatacağımız yeri bulamadım.

Konuyu fazla uzattığım için özür dilemekle birlikte yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

dosya linki= https://dosya.co/j0qw15hcvmf2/incmaincode5.zip.html

konu linki = https://forum.arduino.cc/t/chicken-egg-incubator-control-code/472487

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sezerkıran -- 5 Nisan 2021; 2:12:41 >

• 2000 satir oldugundan okuyamadim.

Kodun cogunda `while(escape == 0)` kontrolu var ama escape ne zaman 0'dan baska bir degere setleniyor onu anlamadim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.