Şimdi Ara

aracım yağ eksiltiyor.yardımmm (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
24.693
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • drsinan bu forumda okurken aşağıdaki bilgiyi okudum. belki senin durumuna benzer bir durumdur.

''Cevap: LPG ve Motor Asinmasi

--------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar bende oluşan bi garipliği bildirmek istiyoruym ben aracıma 8000 km boyunca neredeyse her 2 veya 3 bin km de bir 1 litre yağ ekliyordum ama son 4000 km de bir gram bile eksilmedi ve tek değişen şey lpg ayarıydı yol bilgisayarında gaz ve benzin tüketimi eşitlendi bu durum etkiler mi yağ tüketimini kesin bilgisi olan var mı ? verolantide tüketim eşit değil ama yolda eşit yol ayarını %10 artırmışlardı ben buradan yola çıkarak yol ayarı gereksiz artırıldı asıl artırılması gereken kalibrasyon ayarıydı diye düşündün bilgilendirirseniz sevinirim bu arada hafif gazlarda ayağımı gazdan ekince çok çok az bir iki sallama kasılma yapıo bunun nedeni ne olabilir saygılar...''

quote:

Orjinalden alıntı: drsinan

arkadaşlar merhaba.2000 model 1.6 vvt-i corollam var .fazla yağ eksiltiyor..3500 km de 1300-1500 cc arası yağ eksliltiyor.sanırım bu seri arabalarda bu problem oluyomuş.castrol magnatec kullanıyordum yağı değiştirdim moligraf diye bi yağ var yeşil onu koydum biraz azaldı ama yine çok eksiltiyor.ne yapmam gerek yardım edrseniz sevinirim

• YAĞ EKSİLMESİ İLE İLGİLİ BİRKAÇ ARKADAŞAIN GÖRÜŞÜ:
    *toyota 1.6 VVTİ motorunun 1000 km'de 1 lt yağ eksiltmesi normal bir durum değil.LPG uygulamadan önce aynı mesafede yaktığınız 500 gr yağ,LPG uygulamasıyla iki katına çıkmaz.Yani bu durum LPG ile alakalı değildir,olamaz da.Çünkü LPG'nin yakıt olarak kullanımında karbon birikintisi olmamakta,yağ daha uzun ömürlü olmaktadır.Yani kullandığınız yağ daha geç kararır.Yineliyorum,bu durumun LPG ile bir alakası yok.
    Aracınıza yetkili servis ortamında yapılacak kaçak ve kompresyon testi ile konuya vakıf olunabilir.Ayrıca 105000 km'deki motorunuz için yaşlanmış diyemeyiz,Toyota motorları çok uzun ömürlüdür.
    Şayet aracınızda daha önce hararet benzeri bir durum yaşamadıysanız,yağ yakma ile ilgili sorunlu olabilecek durumları size izah edeyim;
    -Yağ marka ve viskozitesinin yağ değişiminde farklı kullanılması,
    -Contalarda ve tapa da yağ kaçağı,
    -Motorunuzun süpap lastiklerinin zamanla özelliğini kaybederek,dekompresyon (motor freni) anında oluşan vakumla yağı süpap sızdırmazlık lastik ve keçelerinden emmesi.
    Bu durum dışında aracınızda daha önce hararet gibi bir durum olduysa,piston-segman takımında hasar oluşmuş olabilir.Bu da hem güç kaybı,hem de yağ tüketiminin artmasıdır.
    Titiz kontroller zonucunda sorunun kaynağı bulunmalı,bu doğrultuda çözüme gidilmelidir.
    Saygılar..

*Bu araçların hepsinde yağ yakma sorunu var hatta bizim ilk kasa vvti motorlar toyota için tam bi yüz karasıymıs. ve inanki bana segman megman hikaye bu aracı böyle çekeceksin

Konudan anlayan iyi bir ustaya geidecem yakında. İnşallah basit ve masrafsız bir sebep çıkar.

• bu konudu bir sıkıntım yok çok şükür
  • en kısa zamanda cozdür üstat bu sorunu basına daha buyuk dert açmadanç unutursun falan yağa bakmayı daha gotu olur. 1500 masraftan kacarken 2500 olmasın
  • Araçlar erken yağ eksiltiyorsa servislerin para tuzağına düşmeyin.Motorsilk diye bir ürün var,önce web sayfasından konu hakkında bilgi alın,içinize sinerse bir adet alın kullanın.Faydalı olacağı kanısındayım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: spirdal

Araçlar erken yağ eksiltiyorsa servislerin para tuzağına düşmeyin.Motorsilk diye bir ürün var,önce web sayfasından konu hakkında bilgi alın,içinize sinerse bir adet alın kullanın.Faydalı olacağı kanısındayım.

bu öyle bir olay değil..motor yapısından kaynaklanan bir durum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: türbülans

quote:

Orjinalden alıntı: spirdal

Araçlar erken yağ eksiltiyorsa servislerin para tuzağına düşmeyin.Motorsilk diye bir ürün var,önce web sayfasından konu hakkında bilgi alın,içinize sinerse bir adet alın kullanın.Faydalı olacağı kanısındayım.

bu öyle bir olay değil..motor yapısından kaynaklanan bir durum...

serviste çalışanlarında coluğu cocuğu var. onlarıda ihmal etmemek gerek dimi ama

• ben yeni üye oldum
    94 model toyota corolla sw var 1300 lpg li mtorun yapılması gerekiyor
    almamı önerirmisini?lütfen yardım
  • ben yeni üye oldum
    94 model toyota corolla sw var 1300 lpg li motorun yapılması gerekiyor
    almamı önerirmisini?lütfen yardım
  • motorun yapılması gerekiyor derken ne kast ediyon. segmant falanmı değişecek. birde fiyatı nedir??
  • aslında pazar günü gidip bakıcam arabaya.satan adam tanıdık yabancı degil.Tanıdık ustaya göstermiş 1500 YTL ye yapacakmış.bende yaklaşık 5000 YTL ya alşıcam arabayı.Adam oğlunu evlendirecek paraya sıkıştığı için satacak.Ben daha önce istemiştim ozaman ssatarsam arabasızz kalırım diye vermemişti.
  • Merhaba,
    Benim 99 model 1.6 corollamda da yağ eksiltme sorunu var. Yaklaşık bir yıldır bu sorunla uğraşıyorum. Gözlemleyebildiğim kadarıyla yağ tüketimi yüksek hızlı otoyol kullanımında daha da artıyor. 2000-3000 kmde bir 1 lt kadar yağ ekliyorum. Ayrıca 3000 devir civarına kadar sübaplarda tik tik tik şeklinde ritmik bir ses duyuluyor. Aracımı götürdüğüm ustam aracın gazlandığında duman atmadığını ve motorun gayet düzgün çalıştığını söylüyor. Sübaplardan gelen sesi ise takmamamı söylüyor. Ama ben gelen sesle yağ tüketiminin bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Sübap guide larında boşluk olma olasılığı olabilir.

Aracımın km ise maalesef belirsiz. Çünkü bir tesadüf eseri kmsinin benden önceki sahibi tarafından düşürüldüğünü öğrendim. Şu anda 125000 km görünüyor, bana göre 50bin ya da 100bin düşürülmüş olabilir. Bu arada aracımı Otocenter dan aldım ve sonradan orasının km düşürme konusunda sabıkalı olduğunu öğrendim.

Bu bilgiler ışığında sizlerden gelecek yorumları ilgiyle bekliyorum.

Çok teşekkürler

• Ben de yağ konusuna takıldım. Dün Elf yağ koydurdum. Önceki yağ Castrol du. 5000 kmden sonra yağ bitme noktasındaydı.
  • merhaba benimde 2001 model vvt-i var. 85000 km de aracı aldığımda 10000 km de üst çizgiden alt çizgiye düşüyordu buda yaklaşık 1 lt ediyor. 100000 km de lpg taktırdım. araç şuanda 145000 de. 120000 lerdeyken 6000 km de 1 litre 140000 lerde ise 4000 km de 1 litre yağ yakmaya başladı.
  • Yağ yakma problemi mi yoksa yağ eksilte probleminden mi bahsediyoruz bu konu'yu iyice sorgulamak lazım. ayrıca 2000 vvti lerde olan kronik olan problem , 1999-2000 efi motorlarda da kronik olarak mı mevcut? bu konuda yorumlara ihtiyaç var. Ben 1999 1,3 corolla aracıma 15-40 yağ koyuyorum biraz daha kalın bir yağ bu şekilde yağ yakma konusu daha azaldı, bir de bor katkı maddesi ile bu azalma konusu oldukça minimuma indi... Ustaya gösterdim benim aracım yağ yakıyor, başka sebeple yağ eksilmiyor..
  • Gizli ayıplarda zaman aşımı 10 yıl gibi hatırlıyorum. Garantisi bitmiş diye servis bunu yapmaktan kaçınıyorsa hakkınızı arayabilirsiniz. Sonuçta eğer gerçekten bu arabalarda bu yıl ve modelde seri üretiminde bir sorun varsa ve bu satılırken söylenmemiş veya ortaya çıktığında tüm arabalar geri çağırılmamışsa bu ayıbın bilinçli olarak gizlenmiş olduğu düşünülebilir.
  • eski aracım lpg li 1400 cc renault 19 idi 10 bin km.de 500 gr yağ eksiltirdi yaklaşık
    ama şu an toyotada durum farklı
    2000 model lpg li 1600 vvti corolla da 5000 km de 2 lt eksiltiyor.
    motor yağı castrol 10/ 40
    araç 140 bin km.de
    acaba 15/40 yağ kullansak eksilme azalır mı? zararı olur mu?..
  • BU SORUYA CEVAP VEREN OLMAYACAK MI

quote:

Orjinalden alıntı: ismail64

eski aracım lpg li 1400 cc renault 19 idi 10 bin km.de 500 gr yağ eksiltirdi yaklaşık
    araç 140 bin km.de
  • ÇOK AZ MİKTARDA AZALABİLİR AMA BU YAPTIĞIN ÇOK SAĞLIKSIZ BİR YÖNTEM
    ANLADIĞIM KDARI İLE ARACINIZIN SEKMANLARINDA AŞINMA HAT SAFHAYA ULAŞMIŞ
    KESİN ÇÖZÜM MOTORA REKTEFİYE YAPMAKTIR MALİYETİ 1,5-2 BİN LİRA CİVARIDIR
    TAHMİNİMCE. BU ŞEKİLDE KULLANMANIZ DURUMUNDA KÜÇÜK BİR UNUTKANLIK ANINDA
    MOTOR YATAK SARACAKTIR SİZE MALİYETİ TAHMİNİMCE 5000 LİRA OLUR
    KULLANDIĞINIZ YAĞ MOTORUN ÇALIŞMA ŞARTLARINA UYGUN DEĞİLDİR YANİ ZARARLIDIR

quote:

BU SORUYA CEVAP VEREN OLMAYACAK MI

quote:

eski aracım lpg li 1400 cc renault 19 idi 10 bin km.de 500 gr yağ eksiltirdi yaklaşık
    araç 140 bin km.de

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.