Şimdi Ara

ARAÇ KLİMA ve araç klima problemleri- (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
196
Cevap
8
Favori
208.868
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: komador

Klima gazında miktar ne kadardır. klimaya göre dolan gazın miktarı değişiyormu .

Evet farklıdır.Aynı markanın modellerinde farklıdır.Hatta aynı modelde kompresör tipine göre farklılık gösterebilir.
  • Çok teşekkürler. Benim aracın 1998 model 1.6 gl opel vectradır. bu araçlara ne kadar klima gazı doldurulması gerekir. birde dolum fiyatı nedir acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: komador

Çok teşekkürler. Benim aracın 1998 model 1.6 gl opel vectradır. bu araçlara ne kadar klima gazı doldurulması gerekir. birde dolum fiyatı nedir acaba

Aracınız hakkında bir bilgim yok ancak Renault modelleri için yardımcı olabilirim.
  • Klima açık iken % kaç daha fazla yakıt harcarız? * klimalı araç ile nasıl tasarruflu araba kullanırız teşşekür.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • quote:

Orijinalden alıntı: comanderr

Klima açık iken % kaç daha fazla yakıt harcarız? * klimalı araç ile nasıl tasarruflu araba kullanırız teşşekür.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

klimanın yakıta etkisi %3-5 diye biliyorum.
    Benim sorunum klima açtığımda ön camın dışarıdan buğulanması. Bu herkeste mi oluyor acaba??

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar. Benim aracımda da klima ile ilgili bir problemim var. Aslında direk klima değil sorun, hava hattıyla ilgili daha çok...

Klima hava menfezlerinden devamlı olarak kirli, pis sünger parçaları geliyor, aracımı alalı bir yıl oluyor, bir yıldır devamlı geliyor. Bazen büyük parçalar, bazen de küçük küçük, minik minik parçalar. Ve iğrenç bir şekilde kir oluşturuyor bunlar. Dokunduğu yerleri kirletiyor. Bunlardan nasıl kurtulabilirim? Nerden geliyor bunlar? Yardımcı olacak birileri çıkarsa çok sevinirim saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: d_darko

Merhaba arkadaşlar. Benim aracımda da klima ile ilgili bir problemim var. Aslında direk klima değil sorun, hava hattıyla ilgili daha çok...

Klima hava menfezlerinden devamlı olarak kirli, pis sünger parçaları geliyor, aracımı alalı bir yıl oluyor, bir yıldır devamlı geliyor. Bazen büyük parçalar, bazen de küçük küçük, minik minik parçalar. Ve iğrenç bir şekilde kir oluşturuyor bunlar. Dokunduğu yerleri kirletiyor. Bunlardan nasıl kurtulabilirim? Nerden geliyor bunlar? Yardımcı olacak birileri çıkarsa çok sevinirim saygılar

Araçların ön göğüs içlerinde çok miktarda kablo demetleri bulunmakta ve bu kabloların çevresi hareket halinde göğüs içinde ses yapmamaları için süngerlerle kaplıdır. Büyük ihtimalle aracın göğüs bölümü daha önce sökülmüş ve geri montajlanırken bu süngerler parçalanmış veya plastik aksam kenarlarına sıkışarak zamanla kopmuş şimdi de ara ara havalandırmadan atılıyor... bu bir tahmin ama aklıma daha mantıklı olası bir sebep gelmiyor.
  • Sağol arkadaşım cevabın için...

Peki bunu nasıl düzeltebilirim? Kime gitmem gerek? Adana'da hangi usta bu işte iyidir? tşkler...

quote:

Orijinalden alıntı: mustyyyyy

quote:

Orijinalden alıntı: d_darko

Merhaba arkadaşlar. Benim aracımda da klima ile ilgili bir problemim var. Aslında direk klima değil sorun, hava hattıyla ilgili daha çok...

Araçların ön göğüs içlerinde çok miktarda kablo demetleri bulunmakta ve bu kabloların çevresi hareket halinde göğüs içinde ses yapmamaları için süngerlerle kaplıdır. Büyük ihtimalle aracın göğüs bölümü daha önce sökülmüş ve geri montajlanırken bu süngerler parçalanmış veya plastik aksam kenarlarına sıkışarak zamanla kopmuş şimdi de ara ara havalandırmadan atılıyor... bu bir tahmin ama aklıma daha mantıklı olası bir sebep gelmiyor.
  • klima gazı değişti ama eskisi gibi soğutmuyor.
  • quote:

klima gazı değişti ama eskisi gibi soğutmuyor.

yanlış gaz basılmıştır
  • takip...
  • arkadaşlar merhaba 94 model opel vectra cd aracım var yeni aldım.aracın klima çok soğuk üflemiyo.aldığım vatandaş 9 ay önce bakımını yaptırmış gazı vs hepsi bakımı yapıldıktan sonra ne derece soğuk üflüyo diye araç sahibi ile klima ustası aracın içine girip elektronik derece ölçer ile orta havalandırmadan kontrol etmişler ve sonuç olarak gayet güzel soğutuyor.16 dereceye kadar göstermiş derece ölçer.ama 9 aydır klima hiç açılmamış çalıştırılmamış.ben de klima az soğuk üflüyo yani az derken fan motorunda sorun yok derece olarak soğuk değil yani 16 derece nin nasıl bişey olduğunu az çok biliyorum(aynı aractan arkadaşımda da var ve maaşallah çoğu yeni arabaya 5 basacak neredeyse.
    neyse klimanın gazı azalmış denildi bende gaz eklettim.ama yine tam soğuk değil yani yeterli soğuk olmadı.klimacı dedi ki;gaz eklemek yerine komple gazı yeniden sıfırdan koyarsak düzeşebilir belki uzun zamandır klima açılmadığı için gaz devirdaim yapmayınca özelliğini yitirmiş olabilir ve zaten bu modelde araçlarda gaz ilavesi yapıldığında tam andıman vermeyebilirler ama sıfırdan gaz basarsak belki düzelebilir dedi.
    basıncını falan ölçtü ve çıkan değerler normal dedi.sizce neden tam soğuk hava üflemiyo=acil yardımlarınızı bekliyorum.
    bu araçlarda polen filtresi yok diyorlar genelde.bende görmedim belki de doğrudur çünkü araç 2 klima ustasına aynı şikayetle gitti ama 2 usta da polen filtresine bakalım kirlenmiştir demedi.gazı sıfırdan koyalım dediler ama garanti olarak konuşmadılar basıncı falan normal dediler çünkü aletle ölçtüler.
    allah rızası için sorun ne olabilir?acil yardımlarınızı bekliyorum
  • 2005model 1.16i aracım var.
    sene başında almıştım.
    araçta grın grın grın ses geliyordu. bu sesler için servise götürdüğümde birçok parça değiştirdiler. hatta bunlardan bir tanesi de klima kompresörünün kafa kısmıydı. en sonunda sorun klima kompresörü, değişecek demişlerdi.
    1 ses için değişmedim tabii ki.
    neyse o şekilde kullandım bir süre. sonra ses gitti. kış da geldiği için sorgulamadım. oh ne güzel ses kendi kendine gitti dedim.

neyse efendim şimdi havalar ısındı. klimanın gazı var baktırdım. ama klima çalışmıyor. soğutmuyor. kaç yere gösterdim kompresör sıkışmış dediler. hiç tamir edelim sıkışıklığını giderelim diyen yok. hemen değiş. tamirci olmak bu kadar basitlemiş artık. tamirci değil montajcı adamlar. ben de takarım eskisini çıkarıp yenisini takınca sorunun çözüleceğini.
    kompresör deseniz 1100tl istiyorlar. kompresör değişince klima radyatörü de değişmeliymiş 400-500 lira da ona istiyorlar. işçilikmiş gazıymış sistemin temizliğiymiş bi 400de ona istiyorlar.

ne yapayım, tecrübe eden var mı?

çıldırıcam. ne masraf çıktı böyle 1 klima için.

izmir sıcağında da olmuyor klimasız.
    2bin tl vermeli miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: abisi1

2005model 1.16i aracım var.
    sene başında almıştım.
    araçta grın grın grın ses geliyordu. bu sesler için servise götürdüğümde birçok parça değiştirdiler. hatta bunlardan bir tanesi de klima kompresörünün kafa kısmıydı. en sonunda sorun klima kompresörü, değişecek demişlerdi.
    neyse o şekilde kullandım bir süre. sonra ses gitti. kış da geldiği için sorgulamadım. oh ne güzel ses kendi kendine gitti dedim.

neyse efendim şimdi havalar ısındı. klimanın gazı var baktırdım. ama klima çalışmıyor. soğutmuyor. kaç yere gösterdim kompresör sıkışmış dediler. hiç tamir edelim sıkışıklığını giderelim diyen yok. hemen değiş. tamirci olmak bu kadar basitlemiş artık. tamirci değil montajcı adamlar. ben de takarım eskisini çıkarıp yenisini takınca sorunun çözüleceğini.
    kompresör deseniz 1100tl istiyorlar. kompresör değişince klima radyatörü de değişmeliymiş 400-500 lira da ona istiyorlar. işçilikmiş gazıymış sistemin temizliğiymiş bi 400de ona istiyorlar.

2bin tl vermeli miyim?

kompresörü söktür ve tamir eden yerleri araştır. bulamazsan tornacılara bobinajcılara ve buzdolapçılara sormanı tavsiye ederim belki sökülerek içerisi tamir edilebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pcp1rates

quote:

Klima açık iken % kaç daha fazla yakıt harcarız? * klimalı araç ile nasıl tasarruflu araba kullanırız teşşekür.

klimanın yakıta etkisi %3-5 diye biliyorum.
    Benim sorunum klima açtığımda ön camın dışarıdan buğulanması. Bu herkeste mi oluyor acaba??

Bu oran otomobillerin motor hacmi ve max torkunu hangi devirlerde verdiği gibi özelliklere göre ciddi farklılıklar gösterebiliyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: abisi1

2005model 1.16i aracım var.
    sene başında almıştım.

2bin tl vermeli miyim?

Birebir aynı sorunu bende 2010 yazında yasadım. Klima acikken gijj gijj gibi bir ses almaya başladım. Ustam klima kompresoru arızası teşhisi koydu.Maalesef değiştirmekten başka çareniz yok. Tamiride olmuyor meretin.
    Banada yüksek fiyatlar vermişlerdi ama yari fiyata orjinal gibi sıfır oem kompresoru buldum.2 yıldır bı sorun yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • opel meriva cosmo 2006 model aracımın otomatik kliması hic üflememeye başladı.maslak sanayide gsi opel servisine götürdüm 2 gün kaldı elektrik tesisatı kompresör tamiri ve gaz dolumu için 400 tl verdim.pahalı geldi bu meret,baştan bilseydim sök klimasız gezeyim diyebilirdim durduk yerde masraf. geldim arkadaş demesin mi o kronik klimanın altına vur geçer,işgillendim açıkcası ama yapılabilecek bir durum yok gitti para

yakıt pompası,beyin,turbo filan normalleştirmiştim kafamda ama klima kompresörü de artık düşmanlarım arasındadır, neden millet donanımsız araca biniyor anliyorum hak veriyorum.
  • Konuyu daha önce açtım cevap veren olmadı. bir de burada sorayım.

http://forum.donanimhaber.com/m_62020697/mpage_1/f_/key_//tm.htm#62020697

"dün aracıma bakım yaptırırken hata sonucu klima gazı bir miktar kaçtı. bugün eksiği tamamlatmak için sanayide bir elektrikçiye gittim. 2002 den bu yana gittiğim bir yer. fiyat sordum full basım 50 tl ye basıyoruz dediler.anlaştık. baktılar gaz tamamen kaçmamış yarıdan fazlası duruyor. klima içerisindeki kalan gazı çektiler. normalde 600 gr gaz olması gerekiyormuş. 250 gr eksilmiş dediler. tekrar 600 gram olarak bastılar. ekstradan polen filtresi değişti. hesap ödenirken 50 gaz + 10 polen filtresi =60 tl dedi. ben de gaz tamamen kaçmamış sonuçta benden 250 gram gaz parası + işçilik almanız gerekmez mi dedim. hayır dedi bizim çektiğimiz gazın işi biter, kullanılmaz dedi. 500 gr da olsa farketmez biz çetik mi işi biter dediler. sorun değil 60 ı verdim ama mantığıma da hiç yatmadı.

aceba? yahu inanın parasında değilim de aceba kEkledi mi beni? "
  • Benim farklı bir sorum var. Araçta 3 ve daha fazla kişi olduğu zaman klima yetersiz kalıyor. Daha doğrusu arkaya soğuk hava gitmiyor. Bunun için yapabileceğim birşey var mı? Elektrikçiye sordum klima çok güzel üflüyor dedi. Ama sadece ön etkileniyor arkaya fazla bir etkisi olmuyor. Güneşte vurunca hiç etkisi kalmıyor. Napmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gamyemez

Konuyu daha önce açtım cevap veren olmadı. bir de burada sorayım.

http://forum.donanimhaber.com/m_62020697/mpage_1/f_/key_//tm.htm#62020697

"dün aracıma bakım yaptırırken hata sonucu klima gazı bir miktar kaçtı. bugün eksiği tamamlatmak için sanayide bir elektrikçiye gittim. 2002 den bu yana gittiğim bir yer. fiyat sordum full basım 50 tl ye basıyoruz dediler.anlaştık. baktılar gaz tamamen kaçmamış yarıdan fazlası duruyor. klima içerisindeki kalan gazı çektiler. normalde 600 gr gaz olması gerekiyormuş. 250 gr eksilmiş dediler. tekrar 600 gram olarak bastılar. ekstradan polen filtresi değişti. hesap ödenirken 50 gaz + 10 polen filtresi =60 tl dedi. ben de gaz tamamen kaçmamış sonuçta benden 250 gram gaz parası + işçilik almanız gerekmez mi dedim. hayır dedi bizim çektiğimiz gazın işi biter, kullanılmaz dedi. 500 gr da olsa farketmez biz çetik mi işi biter dediler. sorun değil 60 ı verdim ama mantığıma da hiç yatmadı.

aceba? yahu inanın parasında değilim de aceba kEkledi mi beni? "

Yapılan işlem doğru hocam.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.