Şimdi Ara

ARABANIZ LPG'DE KAÇ LİRA YAKIYOR ? (56. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.517
Cevap
34
Favori
681.727
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sana şöyle söyleyim arkadaşım. benim aracımda şehir içinde yakıt tüketimim ortalamam 160 ykr' ye düştü. Aracım 1.5 motor ve 90 beygir. Karbüratörlü. Şehirler arasında hiç denemedim. O da tahminimce 130-140 arası bir değer olur...

quote:

Orjinalden alıntı: konamser

arkadaşlar fiat siena 1.4 motor.
    72 beygir tek nokta enjeksiyonlu .
    uzun yolda normal şartlar altında km de ne yakarsa iyi bir değer yakalnmış olur.Sizce?
    Şu anda boşken 145 ykr,doluyken 150-155 krş yakıyor.
    Yorumlarınızı bekliyorum.
  • dondurmaci
    lpg kitine verdiğin parayıda koy üstüne karın falan yok tam kafa kafaya bundan sonra kar etmeye başlarsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turusan -- 5 Mayıs 2008; 17:45:57 >
  • 42 lt ile 455 km yaptım.
    85 kmsi şehir içi dur-kalk fazla oldu, 370 km şehir dışı pekte sakin olmayan kullanım ile

ortalama 9,2lt(mogaz)/100km
  • quote:

Orjinalden alıntı: crazymathci

42 lt ile 455 km yaptım.
    85 kmsi şehir içi dur-kalk fazla oldu, 370 km şehir dışı pekte sakin olmayan kullanım ile

ortalama 9,2lt(mogaz)/100km

2,0motorlar dahamı az yakıyor nedir
  • quote:

Orjinalden alıntı: turusan

dondurmaci
    lpg kitine verdiğin parayıda koy üstüne karın falan yok tam kafa kafaya bundan sonra kar etmeye başlarsın

zaten sürekli burada yazıyorum. dönüşüm kitinin kendini amorti edebilmesi için 20.000 - 25.000 km yol yapmış olmanız gerekir. Bende 1 sene de yaklaşık 25.000 km yaparak sistemin amorti edeceğini tekrardan belirtmiş olayım.
  • Gidiş otbandan
    Ortalama hız 170 km/h
    Yakıt 176 kr

Dönüş D-100 karayolu
    Ortalama hız 90 km/h
    yakıt 116 kr

Bu arada araç Rover 1.6 cabrio
    Personel 2 kişi

Sn.dondurmaci imzanız harika olmuş
  • faruk bey 3 haftalık brc my07 kullanıcısı olarak bu kadar az yakmanın sırrını bizede söylersiniz umarım. maşallah değerler harika.
    quote:

Orjinalden alıntı: faruksevgili

Gidiş otbandan
    Ortalama hız 170 km/h
    Yakıt 176 kr

Dönüş D-100 karayolu
    Ortalama hız 90 km/h
    yakıt 116 kr

Bu arada araç Rover 1.6 cabrio
    Personel 2 kişi

Sn.dondurmaci imzanız harika olmuş

• 10 liralık gazla (gaz 1,800 ytl) 40km yaptım şehir içi dışı karışık arabam 94 1,6 şahin. ama arkadaşlar 60 ila 70 km yaptığın sölüyorlar sürekli seninki çok yakıyor diyorlar biriside bugün sibop yani sübab ayarı yapalım gel bi dedi. yakıta faydası oluyormu ne derecede olur? birde ne kadara yapıyorlar bu ayarı
  • Benim aracım şuanda 10 ytl gaz ile 60-65 km yol yapıyor. Sizin ise yakıt değerleriniz 0,25.

Bu değer bence çok. Benimde gaz ayarlarımı yaptırmadan önceki değerlerim 0.22 civarı idi. Ayar yapıldıktan snra bu 0,165 hatta sakin kullanımda 0,160'a kadar düştü.

Yakıt değerlerini subaplar takibi etkiler. Ayarlarını düzgün olması gerekir.

Fiyat olarak bir bilgim malesef ki yok. Ancak o kadar pahalı olacağını zannetmiyorum.

quote:

Orjinalden alıntı: serisonu101

10 liralık gazla (gaz 1,800 ytl) 40km yaptım şehir içi dışı karışık arabam 94 1,6 şahin. ama arkadaşlar 60 ila 70 km yaptığın sölüyorlar sürekli seninki çok yakıyor diyorlar biriside bugün sibop yani sübab ayarı yapalım gel bi dedi. yakıta faydası oluyormu ne derecede olur? birde ne kadara yapıyorlar bu ayarı

• senin araba da 1,6 şahin mi?
  • yok bende 1.5 honda civic var. Söylemeyi unuttum :)

quote:

Orjinalden alıntı: serisonu101

senin araba da 1,6 şahin mi?
  • Bhurky ya 2.000 Km ye yaklaştım ben ve takıldıktan sonra ayara gitmedim hiç.

Senin ayar yapılınca nasıl farketmiş öyle ya..Bu akşam bakayımda gidip bende göstereyim..0,18-0,19 arasında değişiyor benim veriler..Şehir içi Istanbul Avrupa yakası.
  • sen ne diyorsun arkadaşım yaaa yemin ederim resmen mutluluktan uçmaktayım. biliyorsun değerlerim felatketti. Usta bir ayar yaptı düzeldi valla. Korktuğum şey rölantimin bozulcağı idi. Ama oda olmadı. Şuanda 800-900 arasında bir değerde. Onun haricinde bence senin değerlerin o kadar yüksek değil. Ben anadolu yakasında oturuyourm. Avrupada daha fazla trafik var. Artık heryerde çok trafik var ya neyse :)

Sende ne kadar fark eder bilemem ama bende ciddi anlamda fark etti :)

Darısı senin başına

quote:

Orjinalden alıntı: Stw

Bhurky ya 2.000 Km ye yaklaştım ben ve takıldıktan sonra ayara gitmedim hiç.

Senin ayar yapılınca nasıl farketmiş öyle ya..Bu akşam bakayımda gidip bende göstereyim..0,18-0,19 arasında değişiyor benim veriler..Şehir içi Istanbul Avrupa yakası.

• Dediğin gibi olur inşallah Bhurky..

Perşembe günü aracı muayeneye götüreceğim..Yarın akşam üstü gideceğim..Hem muayene öncesi bi baksınlar kaçak kuçak var mı..

Hoş bundan iyisi can sağlığı..Ayarları bozulmasında kontrole : )

Rahat rahat arabaya binebiliyorum aldığımdan beri..

Benzin çok pahalandı..Zaten araçları yakıt değerleri de ortada..İnsallah Lpg ye el atmaz Kemal Amca
  • AMİNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN :):):)

yeni değerlerinle ilk izleminlerini bekliyoruz :)

Bu arada ben ayarlarımı yaptırmadan önce egzosdan bariz gaz kokusu geliyordu. Araç çiğ gaz yakıyordu. Ayardan sonra buda kalktı. Artık herhangi bir koku almıyorum. Ayardan önce buna bir dikkat et istersen. Egzosdan koku gelmiyorsa o zaman bakmana gerek yok tabi. Ben sadece bilgilendirmek istedim :D

quote:

Dediğin gibi olur inşallah Bhurky..

Perşembe günü aracı muayeneye götüreceğim..Yarın akşam üstü gideceğim..Hem muayene öncesi bi baksınlar kaçak kuçak var mı..

Benzin çok pahalandı..Zaten araçları yakıt değerleri de ortada..İnsallah Lpg ye el atmaz Kemal Amca

• Harikasın..Bu tesbitin gerçekten çok ince bir detay ve ayar yapılması gerektiğini gösterir bir detay..Teşekkür ederim..

Daha dün bi eğilip kokladım ve bahsettiğin durum bende de söz konusu..Üstelik hep aynı yerden alırım Lpg yi..Cevizlibağdaki Honda bayisinin ordaki Opetten..Mutfakta tüp birazcık açık kalmışta kokusu geliyor gibiydi egsozdanda..Ve sanırım Aygaz koku vermiyordu Lpg de..

Yarın akşam için sabırsızlanıyorum..Umarım haklı cıkarız..Paylaşırım yarın ustanın izlenimlerini
    quote:

Orjinalden alıntı: BhuRkY

AMİNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN :):):)

Bu arada ben ayarlarımı yaptırmadan önce egzosdan bariz gaz kokusu geliyordu. Araç çiğ gaz yakıyordu. Ayardan sonra buda kalktı. Artık herhangi bir koku almıyorum. Ayardan önce buna bir dikkat et istersen. Egzosdan koku gelmiyorsa o zaman bakmana gerek yok tabi. Ben sadece bilgilendirmek istedim :D

quote:

• herkese selam,

aracım 1999 model polo classic 1,6- 100HP otomatik vites.

4 gün önce (2 mayısta) Ankara'da BRC marka sequent sıralı sistem lpg takdırdım. lpg'yi takan yerin BRC markası için ankara'da en iyisi olduğu söylenir.

aracı teslim alırken usta bana, lpg kitini bilgisayar ile programladıklarını, tekrar ayar yapmalarına gerek olmadığını, araç benziden iken ne kadar yakıt tüketiyor ise, lpg'de de o kadar tüketeceğini, mantık olarak aracın tükettiği yakıt miktarında bir değişiklik olmadığını ancak lpg daha ucuz olduğu için yakıt masrafının azalacağını söyledi.

araca lpg taktırdıktan sonra, depoya bir kez gaz alarak fulledim, km'yi sıfırladım. bir kaç gün bindikten sonra tekrar aynı istasyondan (shell gaz) aynı pompadan tekrar fulledim ve yaptığım km'yi not ettim.

yaptığım hesapta sadece (ankara) şehiriçinde km'de 249 kuruş yaktığını hesapladım. bu miktar bana biraz fazla geldi. henüz şehirler arası (uzun yol) denemedim.

ustanın dediği doğru mu? bilgisayarla programlanan brc sequent lpg kitinin sonradan ayarı olmaz mı?

1600 motor 100 hp otomarik polo classic için ankara şehiriçi 249 ykr çok mu? sizce ne kadar olmalı?

daha erken, biraz daha kullan öyle hesapla diyenler var... kaç depo veya kaç km sonra daha sağlıklı rakamlar alabilirim?
    fikirlerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler

• Arkadaşım o zaman ayar vaktin gerçekten gelmiş :(

Araç çiğ gaz yakıyor. O iğrenç koku ondan geliyor. Yarın gaz ayarlattıktan sonra biraz rölantide çalıştır ve tekrardan kntrol et( mümkünse ustanın yanında ). Hatta ben derim ki 1-2 tur at. Rölenti değerlerini kontrol et. Ben bunları yapmamıştımda sonra tekrardan ustaya gitmek durumunda kaldım :(

Tahminimce yakıtın 160 civarlarına düşecvektir. Tabi diğer bakımlarında yapılmışsa :)

quote:

Harikasın..Bu tesbitin gerçekten çok ince bir detay ve ayar yapılması gerektiğini gösterir bir detay..Teşekkür ederim..

Daha dün bi eğilip kokladım ve bahsettiğin durum bende de söz konusu..Üstelik hep aynı yerden alırım Lpg yi..Cevizlibağdaki Honda bayisinin ordaki Opetten..Mutfakta tüp birazcık açık kalmışta kokusu geliyor gibiydi egsozdanda..Ve sanırım Aygaz koku vermiyordu Lpg de..

Yarın akşam için sabırsızlanıyorum..Umarım haklı cıkarız..Paylaşırım yarın ustanın izlenimlerini
    quote:

Orjinalden alıntı: BhuRkY

AMİNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN :):):)

quote:

• Öncelikle hayırlı olsun.

Günümüz şartlarında LPG'ye geçiş bir hayli arttı. Öncelikle şunu anlamadım. Bölge bölge LPG kitimi olurmuış. İyi olan LPG her yerde iyidir ( tabi usta unsurları hariç ).

BRC iyi kit derler tanıdıklarım. Bende FEMA var. Şuan içinde gayet memnunum.

Ustanın dediği doğrudur. Yaktığın yakıt aynıdır. Ancak LPG daha ucuz olduğpundan tasarruf sağlıyoruz ( en azından ben öyle biliyorum). 100 km' de LPG miktarını öğrenmek için formda bir arkadaşımız formül vermişti. 100 km'de benzin tüketimin * 1,80 çıkan sonucu bulunduğun yerdeki LPG fiyatı ile çarpacaksın. Çıkan sonuç senin ideal yakıt miiktarın olmalı demişti.

Seninde bahsettiğin gibi ilk değer olarak 249 kuruş fazla. Ama zamanla azalacaktır. Bu ortalama 3-4 depo fulllendikten sonra olacaktır ( genelde bu oranlarda net değerlere ulaşabiliyorsun)

LPG Kit' inin ayarlarını istediğin zaman yenileyebilirsin. Özelllikle yaz ve kış olarak zamanlasan daha verim alırsın :)

Bana göre ideal yakıtın 180 felan olmalı ( tamamiyle benim tahminim )... :)

Soruları bilgim doğrultusunda biraz karışık cevapladım. Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

quote:

Orjinalden alıntı: the.tosunum

herkese selam,

aracım 1999 model polo classic 1,6- 100HP otomatik vites.

4 gün önce (2 mayısta) Ankara'da BRC marka sequent sıralı sistem lpg takdırdım. lpg'yi takan yerin BRC markası için ankara'da en iyisi olduğu söylenir.

aracı teslim alırken usta bana, lpg kitini bilgisayar ile programladıklarını, tekrar ayar yapmalarına gerek olmadığını, araç benziden iken ne kadar yakıt tüketiyor ise, lpg'de de o kadar tüketeceğini, mantık olarak aracın tükettiği yakıt miktarında bir değişiklik olmadığını ancak lpg daha ucuz olduğu için yakıt masrafının azalacağını söyledi.

araca lpg taktırdıktan sonra, depoya bir kez gaz alarak fulledim, km'yi sıfırladım. bir kaç gün bindikten sonra tekrar aynı istasyondan (shell gaz) aynı pompadan tekrar fulledim ve yaptığım km'yi not ettim.

yaptığım hesapta sadece (ankara) şehiriçinde km'de 249 kuruş yaktığını hesapladım. bu miktar bana biraz fazla geldi. henüz şehirler arası (uzun yol) denemedim.

ustanın dediği doğru mu? bilgisayarla programlanan brc sequent lpg kitinin sonradan ayarı olmaz mı?

1600 motor 100 hp otomarik polo classic için ankara şehiriçi 249 ykr çok mu? sizce ne kadar olmalı?

daha erken, biraz daha kullan öyle hesapla diyenler var... kaç depo veya kaç km sonra daha sağlıklı rakamlar alabilirim?
    fikirlerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler

• Bhurky o değere geleyim sana Çamlıcada yemek ısmarlayacağım:D

Gelemesemde bi acı kahvemi içersiin
  • 
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.