Şimdi Ara

ARABANIZ LPG'DE KAÇ LİRA YAKIYOR ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.517
Cevap
34
Favori
681.725
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Arabam Peugeot 307 1.6 Look, 2005 model.

Yaklaşık 3 ay önce Landi sıralı sistem kit taktırdım. Taktırdığım günden beri düzenli olarak yakıt tüketimi ile ilgili detaylı bir istatitistiği xls yardımıyla tutuyorum. Aslında bu dosyayı sizinle paylaşmayı isterdim ama zannedersem eklenti konulamıyor, varsa bir yolu cevap olarak yazın onu da koyayım. Özellikle Ankaralı kullanıcılar için yararlı olacağına inanıyorum çünkü tabloda gazın nerelerden alındığı da kayıtlı.

Genel olarak bir depo LPG ile (ki yaklaşık 40 -41 lt alıyor) 410-415 km yapıyorum (benzinle gidilen mesafeler düşülmüş hali). Buna göre 10 lt ile yaklaşık 100 km gidiyorum, kısacası 10 lt/100 km, LPG yi de 1,35 e (artık 1,38 oldu) aldığımı düşünürsek 13,5 Ykr/km sonucuna ulaşıyoruz.

İlk bakışta normal gibi görünen bu yakıt tüketiminin biraz detaya inince aslında normal olmadığı anlaşılıyor, peki neden ?

Benim Yol Bilgisayarım hala benzin değerleri okumaya devam ediyor, gene bu forumda başka bir topikte bu değerlerin enjeksiyon ağızlarına giden açılma-kapanma süreleri ile ilgili okunduğu tartışılmıştı... Yol bilgisayarımda görünen ortalama yakıt tükeim değeri 6,9 - 7,1 lt/100 km aralığında değişiyor, tam ortalamasını alıp 7 lt/100 km diyelim.

Şimdi, kalori değerinden yola çıkılan hesapla 1 lt benzin yerine 1,2 lt Lpg tüketilmesi gerekmiyormu? bu durumda benim 100 km yol için tüketmem gereken lpg miktarı:

= 7 * 1,2 = 8,4 lt olmalı....

Fakat benim Lpg tüketimim 10 lt/100 km, dolayısı ile 1,2 olması gereken katsayım da:

= 10 / 7 = 1,42 seviyelerinde...

Peki olması gereen olsaydı, yani katsayı 1,2 olsaydı ne değişirdi ? İşte o zaman ben:

41 lt*100 km/8,4 lt = 488 km yapardım 1 depo ile, bu da her depoda yaklaşık 80 km fazla yol demektir, yüzde olark hesaplamay elim varmıyor :)

Aranıza bu şekilde hesap yapan başka bir arkadaş varmı karşılaştırma yapabileceğimiz? bi de bu tarafından bakın işe, sadece her km de tüketilen yakıt miktarı olarak bakmak doğru değil çünkü... ne olması gerekiyormuş, ne olmuş? bize yalan mı söylediler "%50 tasarruf yaptıracak bu cihaz size" derken.

Not: Şİmdi aklına gelenler olabilr, ben sorulmadan cevaplayayım. Benzinle kullanırken de bu tip hesaplar yapardım ve yol bilgisayarındaki değerler genelde doğru olurdu, yani Yol Bilgisayarı tutarlı sonuçlar veriyor. Ama dersenizki LPG den sonra bozulmuştur, bunun yanıtı da başka topic ler altında var...

• araç : 2004 toyota corolla
    lpg kit : tartarini

lpg taktıralı bugün 16. gün 1333 km yol yapmışım ve 105 lt lpg almışım

105 * 1380 = 144,500 lira
    1 km de yaklaşık 11 kuruş yakıyo
    ( %30 şehir içi %70 uzunyol)

sağolasın TARTARİNİ...
  • 2002 megane
    ş içi 125 ykr
    ş dışı 106 ykr
    kit voltran
  • hoca senınkı ıcın ozel bı yorum deyıl ama; buyuk ıhtımalle taktırdıgın kıtten sordugunda performansda kaybın olmaz asla derler cunkı adam malını satacak performansı ayarlamak ıcınde tassarruftan odun verılebılıyo bu yuzden bazı kıtlerın fıyatları %50gıbı bı fıyat farkıyla pyasada
    quote:

Orjinalden alıntı: baycuneyt

Selam arkadaşlar,

Arabam Peugeot 307 1.6 Look, 2005 model.

Yaklaşık 3 ay önce Landi sıralı sistem kit taktırdım. Taktırdığım günden beri düzenli olarak yakıt tüketimi ile ilgili detaylı bir istatitistiği xls yardımıyla tutuyorum. Aslında bu dosyayı sizinle paylaşmayı isterdim ama zannedersem eklenti konulamıyor, varsa bir yolu cevap olarak yazın onu da koyayım. Özellikle Ankaralı kullanıcılar için yararlı olacağına inanıyorum çünkü tabloda gazın nerelerden alındığı da kayıtlı.

Genel olarak bir depo LPG ile (ki yaklaşık 40 -41 lt alıyor) 410-415 km yapıyorum (benzinle gidilen mesafeler düşülmüş hali). Buna göre 10 lt ile yaklaşık 100 km gidiyorum, kısacası 10 lt/100 km, LPG yi de 1,35 e (artık 1,38 oldu) aldığımı düşünürsek 13,5 Ykr/km sonucuna ulaşıyoruz.

İlk bakışta normal gibi görünen bu yakıt tüketiminin biraz detaya inince aslında normal olmadığı anlaşılıyor, peki neden ?

Benim Yol Bilgisayarım hala benzin değerleri okumaya devam ediyor, gene bu forumda başka bir topikte bu değerlerin enjeksiyon ağızlarına giden açılma-kapanma süreleri ile ilgili okunduğu tartışılmıştı... Yol bilgisayarımda görünen ortalama yakıt tükeim değeri 6,9 - 7,1 lt/100 km aralığında değişiyor, tam ortalamasını alıp 7 lt/100 km diyelim.

Şimdi, kalori değerinden yola çıkılan hesapla 1 lt benzin yerine 1,2 lt Lpg tüketilmesi gerekmiyormu? bu durumda benim 100 km yol için tüketmem gereken lpg miktarı:

= 7 * 1,2 = 8,4 lt olmalı....

Fakat benim Lpg tüketimim 10 lt/100 km, dolayısı ile 1,2 olması gereken katsayım da:

= 10 / 7 = 1,42 seviyelerinde...

Peki olması gereen olsaydı, yani katsayı 1,2 olsaydı ne değişirdi ? İşte o zaman ben:

41 lt*100 km/8,4 lt = 488 km yapardım 1 depo ile, bu da her depoda yaklaşık 80 km fazla yol demektir, yüzde olark hesaplamay elim varmıyor :)

Aranıza bu şekilde hesap yapan başka bir arkadaş varmı karşılaştırma yapabileceğimiz? bi de bu tarafından bakın işe, sadece her km de tüketilen yakıt miktarı olarak bakmak doğru değil çünkü... ne olması gerekiyormuş, ne olmuş? bize yalan mı söylediler "%50 tasarruf yaptıracak bu cihaz size" derken.

Not: Şİmdi aklına gelenler olabilr, ben sorulmadan cevaplayayım. Benzinle kullanırken de bu tip hesaplar yapardım ve yol bilgisayarındaki değerler genelde doğru olurdu, yani Yol Bilgisayarı tutarlı sonuçlar veriyor. Ama dersenizki LPG den sonra bozulmuştur, bunun yanıtı da başka topic ler altında var...

• 2001 corolla lpğ ile ş.d.100 km de 7-8 litre (110 kuruş) ş.i. 9-10 lt.( 150 kuruş)
  • quote:

Orjinalden alıntı: dondurmacı

araç : 2004 toyota corolla

sağolasın TARTARİNİ...

hocam bu kadar az mı yakıyo ya maşallah.
    toyota ya özgü bi özellik mi 'zeync' arkadaşın yazdığı değerlerde çok düşük.
  • 2004 kia cerato taktıralı bir kaç gün oldu şehir içi 20 ile 135 km gitti ama depo bitmemişti tahminim 140/145 ykr civarında yakıyor. şehirler arası ölçme fırsatım olmadı daha.
  • arkadaşlar

yaklaşık bir ay oldu taktıralı

Ford Focus 1999 - Voltran

şehir dışı ve ortalama 0,12-0,14 ykr arası rakamlar çıkıyor ama 0,12 den aşağı şehir dışında dahi düşmedi ilerde düşermi bilmiyorum.
    Birde farklı lpg istasyonlarından alınan gazlar etki ediyormu (örn. Aygaz, milangaz, vb )
  • quote:

Orjinalden alıntı: eşrefoğlu

arkadaşlar

yaklaşık bir ay oldu taktıralı

Ford Focus 1999 - Voltran

şehir dışı ve ortalama 0,12-0,14 ykr arası rakamlar çıkıyor ama 0,12 den aşağı şehir dışında dahi düşmedi ilerde düşermi bilmiyorum.
    Birde farklı lpg istasyonlarından alınan gazlar etki ediyormu (örn. Aygaz, milangaz, vb )

0,12 -0,14 ykr çok iyi daha ne düşsün ki
    ben opet ten alıyorum gazımı. gaz aynıdır ama dolduran insanlar bi sahtekarlık yaparmı bilemeyiz tabi
  • benzin....şehiriçi 10-11 litre,şehirdışı 7-8 litre
    lpg şehiriçi 160-180 eski yeni kuruş lira karıştşrdım.anlayan anlar.şehirdışı 130-140 her neyse
    araba 2000 cc 16 v tempra.(not ;günde ortalama 100 km yol yapıyorum.onun için her türlü deneme şansım oluyor.)
  • quote:

Orjinalden alıntı: baris24

quote:

sağolasın TARTARİNİ...

evet kesinlikle doğru

arabam neredeyse 3. yılına giriyor34 aydır benzinli yaklaşık 3 haftadır da lpg li kullanıyorum. ilk günden beri aldığım benzini ve yaptığım km not almışımdır. aynı uygulamayı lpg içinde yapıyorum. size kabaca şöyle örnek vereyim 1 lt lpg ile 12,5 km yapıyorum. o da 100 km de 8 lt lpg yapıyor... bizim burda lpg nin litresi 1,380 lira. daha ucuz yerler var ama ben hep opet/aygaz dan alıyorum.

selamlar saygılar...

• evet arkadaşlar bende dün seyahatten geldim.toyota corolla 1.6 xl karbüratörlü 93 model arabamla lpg 1.520 ytl 55 ytl gaz aldım.uzun yolda 430 km yol yaptım.bu demektirki 128 ykrş yakmış.şehiriçide 155-160 civarı yakıyor.
  • quote:

quote:

quote:

sağolasın TARTARİNİ...

evet kesinlikle doğru

arabam neredeyse 3. yılına giriyor34 aydır benzinli yaklaşık 3 haftadır da lpg li kullanıyorum. ilk günden beri aldığım benzini ve yaptığım km not almışımdır. aynı uygulamayı lpg içinde yapıyorum. size kabaca şöyle örnek vereyim 1 lt lpg ile 12,5 km yapıyorum. o da 100 km de 8 lt lpg yapıyor... bizim burda lpg nin litresi 1,380 lira. daha ucuz yerler var ama ben hep opet/aygaz dan alıyorum.

selamlar saygılar...

Üstad Kurtuluştaki Shell şu anda 1,32 ytl'den satıyor LPG'yi geçen oradan geçerken gördüm gözlerim faltaşı gibi açıldı, bissürü de taksi gördüm. Tam yolumun üstü değil bir atraksiyon yapıp oradan almayı düşünüyorum artık....

• Perşembe günü 99 megane 2.0 RXT ye sıralı sistem LONGAS takıldı..
    Depoyu Shell den fulledim,km yi sıfırladım ve Cumartesi ankara ya yola çıktım..
    Otobanda 120 nin altına hiç düşmedim,
    130 u ise hiç geçmedim..
    Depoyu fullediğimde 20,96 ytl lik lpg aldı,198 km yapmışım..
    20,96/198=105 ykr..

198 km nin 30 km si şehir içi,168 km si otoban..
  • depoyu 20,96 ytl yemi fulledin yani
  • hayır dostum lpg bitmeden tekrar fulletmiş

quote:

depoyu 20,96 ytl yemi fulledin yani
  • ne güsel valla :)
    ben 1,49 dan alıyorum lpgyi :(

quote:

Üstad Kurtuluştaki Shell şu anda 1,32 ytl'den satıyor LPG'yi geçen oradan geçerken gördüm gözlerim faltaşı gibi açıldı, bissürü de taksi gördüm. Tam yolumun üstü değil bir atraksiyon yapıp oradan almayı düşünüyorum artık....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seckinty -- 26 Haziran 2007; 2:52:23 >
  • Hyundai Accent 1.3 2004
    Şehir İçi : LPG=115 bin (LPG 1.48) Benzin=190 bin (?? :-) )
    Şehir Dışı : LPG=100 bin Benzin = 170 bin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: seckinty

hayır dostum lpg bitmeden tekrar fulletmiş

quote:

depoyu 20,96 ytl yemi fulledin yani

hıı evet anladım şimdi saol
  • quote:

Orjinalden alıntı: carenfly

Hyundai Accent 1.3 2004
    Şehir İçi : LPG=115 bin (LPG 1.48) Benzin=190 bin (?? :-) )
    Şehir Dışı : LPG=100 bin Benzin = 170 bin.

Bu kadar fark eder mi yahu karbüratörlü ile enjeksiyonlu arasında....ben 1,38 den alıyorum LPG'yi şehir içi 150.000 yakıyor.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.