Şimdi Ara

Ara gaz vermenin mantığı nedir ya? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
33
Cevap
1
Favori
17.599
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • cevaplar için sağolun beyler hem bayağa güldüm hemde bilgilenmiş oldum
  • Her zaman arabayı çalıştırırken 2-3 kez gaz veririm. Alışkanlık olmuş. Kışın arabayı çalıştırırken aragaz vermenin faydası var.

• şu adamdaki bilek messide bile yok beaa ne ara gazı veriyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: rising

bandırmalı abimizin bu konuya el atması gerek

quote:

Orijinalden alıntı: 7he mcRp

Bandırmalı abim nerdesin yahuu bu konuyu da engin tecrübelerinle aydınlat artık

Geldim dostlar.

Eski araçlarda aragaz yapılmasının sebebi; eski kamyonlarda "Kara şanzuman" diye tabir edilen bir sistem vardı. Bu sistemin, sekromençli şanzımanlardan bir farkı(aragaz çekilmesine neden olan) sekromenç bileziklerinin olmamasıdır. Sekromenç bilezikleri olmayınca aragaz çekilmesi neredeyse şart oluyor.
    Kara şanzuman araçlarda gaza basılarak aragaz yapılır ve motorun boşta dönmesi sağlanır, ardından debriyaja basarak araç istenilen vitese takılır. İşte bu aragazla birlikte dişli grubu daha hızlı hareket eder ve vites rahatça geçmiş olur. Bu işi herkes tam ayarında beceremez. Ben bile 12 yaşından beri kamyon tepesinde olmama rağmen, bu yaşıma kadar tam anlamıyla sökemedim.

Şimdiki araçların çoğunda sekromençli şanzıman var. Bu şanzımanın geliştirilmesinde sebep; dişlilerin sessiz ve rahat bir biçimde grup üzerindeki dişlilere oturabilmesidir.

Sekromençli şanzımanlarda aragaza gerek yoktur. Şimdiki o aragazı çekenler artistlik amaçlı yapar. Aslında çoğu da aragaz çekmesini bilmez, direksiyonda eli ayağına dolaşır ya neyse...

Size tam anlamıyla aragazı anlatan bu videoyu armağan ediyorum. İyi seyirler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BmCpRo827 -- 7 Kasım 2009; 22:28:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: emre.s43

şu adamdaki bilek messide bile yok beaa ne ara gazı veriyo

Bu ne ya

Adam sanki 6.2 saniyede 100km'ye çıkmış bi hava hareketler falan

• quote:

Orijinalden alıntı: emrcan

valla ben audi tt yi kullanırken hafiften yavaşlayıp birden gazlamayı çok seviyordum veya normal hızda giderken basıp çekmeyi ötüyordu araba bildiğiniz

ben parlement mavisi e46 320ci kullanırken yavaşlayıp birden gazlamayı çok seviyordum veya normal hızda giderken basıp çekmeyi ötüyordu araba bildiğiniz

• Şiddetle önerilir. /watch?v=cFPrdJx7KW8
  • Yaşam tarzıdır.Herkes anlayamaz..

(Bkz:Ford D-1210)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaf_kaftr

Şiddetle önerilir. /watch?v=cFPrdJx7KW8

adamda nasıl bi ayak var

• quote:

Orijinalden alıntı: cnryldz

quote:

Orijinalden alıntı: kaf_kaftr

Şiddetle önerilir. /watch?v=cFPrdJx7KW8

adamda nasıl bi ayak var

Onlarınki sanatsal bir yaklaşım...

• Ağır araçlar için vites geçişi esnasında deviri yüksek tutmak, düşürmemek için bir yöntem. Binek arabalarda gösteriş için yapılan şey.
  • Konuya mesajım bulunsun yarın bakacağım.
  • Ara gazi birden cok kullanimi vardir.

Artistlik icin kullanilir. Guzel bi spor egsozda varsa tadindan yenmez.
    Suyunu cikarmazsaniz tabi.:))

Karburatorlu araclarda yakit hava karisiminin az geldigi durumlarda (genelde soguk havalarda olur. Karburator benzine ve havaya vakum yaptigindan olusan alcak basinctan dolayi benzin motora giderken donma yapabilir) aracin stop etmemesi devrinin ayarlanmasi icin ara gaz verilerek bu durum duzeltilir. Ayni sekilde karburatorlu araclar calismadan once biraz ara gazi ister.

Kamyoncu dolmuscu vs.. Bu yuzden ara gazi verirler. Modern araclarda karburator bulunmadigindan ara gazina gerek yoktur. Sayet verilirse artistlige girer veya onceki viteste dusuk devirdeyken vites atildiysa vites bos konuma cekilir biraz ara gazi verilir arac devrini alir. Tam tersi sonraki viteste aniden firlamak icinde yapildigi gorulur :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 410 -- 9 Kasım 2012; 15:07:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.