Şimdi Ara

Apple, iPhone kutularından aksesuarları çıkartarak rekor kazanç sağladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
3.255
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple, iPhone kutularından aksesuarları çıkartarak rekor kazanç sağladı

Apple, geçtiğimiz yıl iPhone 12 serisini tanıttıktan sonra tüm iPhone kutularından şarj aletlerini ve kulaklıkları kaldırma kararı almıştı. Brezilya ve Fransa gibi bazı ülkeler, tüketici kanunları gereği bunu kabul etmemiş hatta Brezilya, Apple'a para cezası vermişti. Ancak Apple, birçok ülkede iPhone kutularından aksesuarları kaldırarak çok fazla kâr elde etti.

Ayrıca Bkz.Geekbench: Yeni iPhone SE, iPhone 13 ile eşdeğer performansa sahip

Geçtiğimiz yıl Apple, doğayı korumak amacıyla tüm iPhone kutularında aksesuarları kaldırdı. Böylece Apple, nakliye yapılırken kullanıcılara daha fazla telefon gönderilmesine olanak sağladı ve bunun yıllık karbon emisyonlarını 2 milyon metrik ton azalttığını söyledi.

Apple, iPhone kutularından aksesuarları çıkartarak nakliye masraflarından yüzde 40 oranında tasarruf sağladı

iPhone kullanıcıları, şarj cihazlarının ve kulaklıkların iPhone kutularından kaldırılmasının, çevreye yardımcı olmak amacıyla değil Apple'ın daha çok kâr elde edebilmesi amacıyla yapıldığını düşünüyor. Kullanıcılar bu düşüncelerinde pek de haksız değiller. Çünkü sadeleştirdiği iPhone kutuları sayesinde Apple'ın, bir paketten fazlasıyla tasarruf sağladığı ortaya çıktı.

Apple'ın, iPhone kutusundan aksesuarları çıkararak her satılan iPhone için 35 dolar civarında kazanç sağladığı tahmin ediliyor. Kutunun boyutunu küçültmek, Apple'ın nakliye maliyetlerini %40 oranında düşürmesine yardımcı oldu. 

Daily Mail'e göre Apple, şarj cihazını ve kulaklıkları kutudan çıkararak şimdiye kadar toplam 5 milyar sterlin tasarruf etti. Bu da yaklaşık olarak 6,5 milyar dolara tekabül ediyor. Ancak Apple, aksesuarları iPhone kutusundan çıkardığında cihazlarının fiyatını düşürmedi. Aynı zamanda, yeni şarj cihazı almak isteyen iPhone kullanıcıları, şarj cihazı ve kulaklık almak için fazladan 38 dolar harcamak zorunda kaldı. Böylece Apple, aksesuar satışlarından yaklaşık 293.4 milyon dolar kazanç sağlayarak rekor bir kazanca imza attı.

• Madem çevreye çok duyarlıyız yeni adaptör modeli çıkarttığında eskisini geri al yenisini yarı fiyatına veya daha indirimli sat.

Yada 2021 Macbook’lardaki adaptörü çoklu girişli yapsaydı ve hangi cihazı bağlarsak bağlayalım ona göre şarj etseydi de Macbook, iPad, iPhone, Watch ve Airpods gibi tüm cihazları şarj edebilseydik.

140w adaptörün uyumluluk bölümünde sadece Macbook Pro 2021 yazıyor, bu mu çevrecilik.
    6,5 milyar doları üretirken çevreye vermiş olduğu zarar çıkardığı kulaklık ve şarj aletlerinden daha fazladır. Ama sorsan çevre için yaptık derler. Bu arada bu sadece

Apple için değil bunu yapan diğer tüm firmalar için geçerli. Herkes cebine faydalı olanı yapıyor ama en büyük şeytanlık Apple'da, her türlü hinlik üç kağıt alavere dalavere bunlarda, şark kurnazlığı yapıyorlar başka bir şey değil.

Böylelikle de belli bir kitle müşteriyi kaybediyorlar. Belki o kitle çok küçük ama olsun (adamlar 6,5 milyarı zaten ceplerine koymuşlar biz almasak sanki çok dokunacak)
    Bunu savunan fanboy dalyapraklar vardı, söve söve bir hal olduk. Şimdi sıra samsung ve diğerlerinde. Daha o zaman bu saçmalığa dur diyecek müşteriler olsa şimdi herkes apple müşterilerinin kerizlendiği duruma düşmeyecekti.

Şimdi sıra içerisinde reklam barındıran arabalarda. Bunu yapacak ilk firmanın içinde bomba patlatmak elzemdir.
  • Sonuç olarak çevre(!) korundu. Bu trendi elestirip takip eden diger firmalara da tesekkurler.

Sarj standartlari ayni kaldigi surece sarj aletinin kaldirilmasini pek yanlis bulmayanlardanim. Ayni sekilde kulaklik da demode oldugu icin pek onemi kalmadi.

Ama bu kazanclarini musteriye yonelten firma yok ne yazikki.

Sadece yarim yamalak telefon cikardigi icin elestirmekten geri durmasam da Samsung'a uyguladigi bolgesel fiyatlama sebebiyle fazla kizamiyorum.

• 6,5 milyar doları üretirken çevreye vermiş olduğu zarar çıkardığı kulaklık ve şarj aletlerinden daha fazladır. Ama sorsan çevre için yaptık derler. Bu arada bu sadece

Apple için değil bunu yapan diğer tüm firmalar için geçerli. Herkes cebine faydalı olanı yapıyor ama en büyük şeytanlık Apple'da, her türlü hinlik üç kağıt alavere dalavere bunlarda, şark kurnazlığı yapıyorlar başka bir şey değil.

Böylelikle de belli bir kitle müşteriyi kaybediyorlar. Belki o kitle çok küçük ama olsun (adamlar 6,5 milyarı zaten ceplerine koymuşlar biz almasak sanki çok dokunacak)

• Apple zaten i-telefonlardan çok kâr ediyordu.Şimdi bu durumda yaptığı terbiyesizliğe tüy dikmiş oldu.

Ben ayrıca asıl diğer üreticilere üzülüyorum piyasada Apple'ı takip ediyorlar ve kendileri bir akım yaratamıyorlar diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-88F831FC4 -- 13 Mart 2022; 22:42:23 >
  • Madem çevreye çok duyarlıyız yeni adaptör modeli çıkarttığında eskisini geri al yenisini yarı fiyatına veya daha indirimli sat.

Yada 2021 Macbook’lardaki adaptörü çoklu girişli yapsaydı ve hangi cihazı bağlarsak bağlayalım ona göre şarj etseydi de Macbook, iPad, iPhone, Watch ve Airpods gibi tüm cihazları şarj edebilseydik.

140w adaptörün uyumluluk bölümünde sadece Macbook Pro 2021 yazıyor, bu mu çevrecilik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximus01982 -- 13 Mart 2022; 22:47:42 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Bunu savunan fanboy dalyapraklar vardı, söve söve bir hal olduk. Şimdi sıra samsung ve diğerlerinde. Daha o zaman bu saçmalığa dur diyecek müşteriler olsa şimdi herkes apple müşterilerinin kerizlendiği duruma düşmeyecekti.

Şimdi sıra içerisinde reklam barındıran arabalarda. Bunu yapacak ilk firmanın içinde bomba patlatmak elzemdir.

• Ne güzel iş. Hem çevre ayağına kutudan çıkart, hemde ayıretten satıp kâr et.

• maximus01982 M kullanıcısına yanıt

O konuda MacBook M1 Air kullanıcıları olarak daha şanslıyız sanırım,

30w adaptör iPhone 8 Plus’a kadar geriye uyumlu yazıyor Apple sitesinde ,

Ben de iPhone 11’i aldığım 22 Ocak’tan bu yana 30w ile şarj ediyorum..

iPhone 7plus’ı da , Samsung M30S’i de şarj ediyorum, şimdilik sorunsuz ..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her cihazının kutusuna 140w adaptör koymalılar. Elektrik üretmek için de güneş paneli koymalılar, bir de elektriğe ekstra para mı vereceğiz.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • İlla apple olmak zorunda değilya.
    Başka m arka adaptör alın nitekim ben öyle kullanıyorum.

• Schtroumpf Grognon kullanıcısına yanıt

Yalnız 6.5 milyar dolar kar demek o paranın büyüklüğü kadar büyüklükte çevreye zarar vermemek demek

Çevre bahane mi kulaklıkları vs çıkartmakta tartışılır ama ciddi bi oran bence .

• Lütfen ona rekor kazanç sağladı demeyelim, çevreyi korudu diyelim.
    Madem amaç çevreyi kurumak o zaman yapmış olduğu rekor geliri çevreyi koruyan kuruluşlara bağışlasın da görelim.
    At yalanı seveyim inananı.

• gercekden samimi olsa avrupa birliginin istegi ortak sarj cihazi usb-c portunu kabul eder, tek bir sarj cihazinin tum telefonlarda tabletlerde kullanilabilmesini saglardi.

• Apple bu hareketi başlattı virüs gibi yayılıyor...

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Tipik Apple davranışı, karakteri. Hatırlayalım:

"Telefonu yanlış tutuyorsunuz."
    "Telefonları bilerek yavaşlatıyoruz."
    "Çevre için kutudan aksesuarları kaldırıyoruz fakat size ayrı olarak para ile satacağız"

Apple'ın hissedarı olsam iftihar ederdim, şirket menfaatleri için mükemmel. Fakat "sadece" şirket menfaatleri için. Gerekirse müşteriyi bile ezerler.

• la şu türkiye gibi ülkelerde özel fiyat uygulasa ölürmü şu firma :S

• Ey Apple gözün doysunnnn paraya, zenginliğin ve sömürünün de bir sınırı olmalı, Ben bu kadar aç gözlü bir firma tanımadım inovatif ve çevreci adı altında milleti yıllardır kaz gibi yoluyorlar.

• Tıpkı ABD siyaseti gibi barış ve huzur getiriyorum der milletin anasını ağlatır. Tipik Apple yalanları , çevreciyim der adaptörü ayrı çakar yarın da küçük kitapçıkları çıkartır yada kutuyu saman kağıdından yapar 1-2 milyar dolar da oradan parayı kaldırır.

• Enayiler sağolsun.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.